Czytam z dzieckiem. Nasze książkowe hity o Polsce dla starszaka #2

15 maja 2023

Dobra - i dobrze wydana! - literatura dziecięca to mój konik. Codziennie czytam swoim dzieciom, a na zakup książek zdecydowanie nie żałuję pieniędzy; na nowości wydawnicze i białe kruki wydałabym ostatnią złotówkę. Żałuję, że nie mam dość czasu na regularne prowadzenie drugiego bloga: www.dobrzewydane.com - czekam z niecierpliwością na przejście na emeryturę, może wtedy się uda! ;)

Uwielbiam zwłaszcza ciekawe książki popularnonaukowe dla najmłodszych czytelników, które rozbudzają zainteresowania i udzielają odpowiedzi na wiele (nierzadko trudnych) pytań. Dużą część naszego rodzinnego księgozbioru zajmują książki dotyczące historii, kultury czy przyrody naszego kraju, a także o dawnej i współczesnej polszczyźnie. Nie brakuje również absolutnie fantastycznych wydań polskich i słowiańskich baśni (poznaj najlepsze zbiory polskich i słowiańskich legend oraz baśni). Wiele z tych książek prezentowałam już na blogu; jeśli masz ochotę, zerknij w Nasze książkowe hity o Polsce dla starszaka #1, spis Książek dla dzieci i młodzieży dotyczących polskiej historii, nauki, przyrody, kultury #2020 oraz Książek dla dzieci i młodzieży dotyczących polskiej historii, nauki, przyrody, kultury #2019.  

Dziś chciałabym Ci zaprezentować kolejne nowości z naszej domowej biblioteczki, czyli książkowe hity o Polsce dla czytelnika w wieku szkolnym. Są to tytuły, które zdecydowanie rozszerzą informacje zdobywane przez dziecko na lekcjach języka polskiego, historii czy wiedzy o społeczeństwie i które przydadzą się jeszcze w okresie szkoły średniej. Jako mama prawie dziewięciolatka mogę z przekonaniem napisać, że wiadomości w nich zawarte zaprocentują w najbliższych latach szkolnej edukacji. Są wśród nich tegoroczne wydawnicze premiery oraz książki opublikowane wcześniej - w ciągu kilku ostatnich lat.

Niebawem na mojej stronie pojawi się prezentacja najnowszych zbiorów legend oraz baśni dla dzieci. Zaglądaj na mój blog co jakiś czas!


CZYTAM Z DZIECKIEM. NASZE KSIĄŻKOWE HITY O POLSCE DLA STARSZAKA #2

1. "PO CO TE WYBORY?"
Autor: Elżbieta Lakowska
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Dwukropek, 2023
Liczba stron: 88
Kilka słów ode mnie: Nie wiesz, jak wyjaśnić dziecku, czym są podatki, konstytucja albo kampania wyborcza? Najnowsza książka Elżbiety Lakowskiej zdecydowanie Ci w tym pomoże! Wbrew tytułowi, nie jest to tylko książka o wyborach i ich znaczeniu dla społeczeństwa; autorka porusza w niej o wiele więcej zagadnień, które mogą ciekawić młodego człowieka, a które niekoniecznie łatwo zdefiniować nawet osobie dorosłej. Lakowska prostym językiem opisuje systemy polityczne na świecie. Podejmuje również temat praw dziecka, ochrony środowiska i ochrony zdrowia. Tłumaczy, na czym polega system emerytalny, system edukacji, co to jest gospodarka, rolnictwo czy kultura. Najwięcej uwagi autorka poświęca jednak tematowi wyborów, dbania o demokrację i mądrego korzystania z jej dobrodziejstw. "Po co te wybory?" to książka bardzo potrzebna, która - jak podkreśla wydawca - "z pozoru trudne i często nudne zagadnienia (konstytucja, kampania wyborcza, prawa dziecka, system emerytalny i zdrowotny, ochrona klimatu) wzbogaca ciekawymi przykładami, aby nawet młody czytelnik mógł zrozumieć zawiłości świata polityki". Gdyby tylko podręczniki do WOS-u były tak treściwe i zarazem interesujące...

ZAMÓW KSIĄŻKĘ "PO CO TE WYBORY?"

2. "ŁADNA HISTORIA"
Autor: Zuzanna Orlińska
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Kropka, 2022
Liczba stron: 80
Kilka słów ode mnie: Jeśli pogłębiać wiedzę historyczną, to tylko z Zuzanną Orlińską, której książki zawsze są fenomenalne! Jej najnowszy tytuł dla młodego bibliofila - "Ładna historia" - to opowieść o rodzinach polskich królów, książąt, wielkich wodzów, wynalazców, uczonych i artystów, których łączyły więzy krwi i których losy na przestrzeni wieków się ze sobą splatały. Wydawać by się mogło, że taka książka będzie nudna - tymczasem jest ona pełna ciekawostek i intrygujących informacji. Wśród przedstawionych przez autorkę postaci znaleźli się m.n. Bolesław Chrobry, Ryksa Elżbieta, Zawisza Czarny, Jan Zamoyski, Abraham Stern, Fryderyk Chopin, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czy Józef Piłsudski. Biogramy przeplatają drzewa genealogiczne oraz ciekawostki dotyczące dawnego życia codziennego, świata nauki czy kultury. Z książki można więc dowiedzieć się nie tylko tego, dlaczego Stanisław August był najczęściej porywanym królem Polski - albo tego, która polska królowa została koronowana w wieku zaledwie dziesięciu lat - ale też m.in. poznać znaczenie przydomków polskich władców, elementy stroju średniowiecznej damy oraz rycerskiej zbroi. Czytelnik dowie się również, kim byli najsłynniejsi ludzie poszczególnych epok, co podawano do jedzenia podczas obiadów czwartkowych czy dlaczego Władysław Reymont mógł nie zostać pisarzem. Jeśli mówić o historii, to tylko w tak atrakcyjny sposób, jak to robi Zuzanna Orlińska. Książka ma świetną, nowoczesną oprawę graficzną, za którą odpowiada Karol Kinal. Charakterystyczne ilustracje to dzieło Aleksandry Fabii.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ "ŁADNA HISTORIA"

3. "MAZUREK DĄBROWSKIEGO. NASZ HYMN NARODOWY"
Autor: Małgorzata Strzałkowska
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Bajka, 2023 (wydanie trzecie, zmienione i uzupełnione)
Liczba stron: 64
Kilka słów ode mnie: Mazurek Dąbrowskiego to jeden z pierwszych utworów muzycznych, który prezentujemy dzieciom we wczesnym dzieciństwie - często rozpoczynając i kończąc na nauce pierwszych dwóch zwrotek oraz informacji, że jest to nasz hymn narodowy. Mało kto wśród dorosłych zna pełną historię powstania tej pieśni i znaczenie jej poszczególnych wersów - dzięki książce Małgorzaty Strzałkowskiej można jednak swoją wiedzę na temat naszego hymnu narodowego znacznie rozszerzyć i oczywiście przekazać ją najmłodszym! "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy" to najlepsze dotąd kompendium wiedzy o polskim hymnie. Książka opowiada o narodzinach Mazurka Dąbrowskiego, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej Pieśni Legionów Polskich we Włoszech w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych; zawiera również obszerne kalendarium z nim związane. Dzięki podziałowi na dwie części: "Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien" oraz "Dla wnikliwych" sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku. Każda zwrotka Mazurka Dąbrowskiego została przez autorkę w pełni objaśniona, dzięki czemu sens całego utworu nie będzie już stanowić dla nikogo żadnej tajemnicy. Trzecie wydanie książki Strzałkowskiej wzbogacono o kody QR z unikatowymi nagraniami historycznych wersji Mazurka Dąbrowskiego, w tym z sześciozwrotkową Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech opracowaną według rękopisu Józefa Wybickiego z 1797 roku i zapisu nutowego z 1800 roku. W książce znalazły się także informacje na temat Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Tytuł doskonale zilustrował Adam Pękalski.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ "MAZUREK DĄBROWSKIEGO. NASZ HYMN NARODOWY"

4. "KRÓLOWIE I KSIĄŻĘTA POLSKI W WIERSZYKACH"
Autor: Tomasz Elbanowski
Wydawca i rok wydania: Tabula Rasa, 2021 (wydanie III)
Liczba stron: 89
Kilka słów ode mnie: Mieszko I stworzył państwo, / i wprowadził chrześcijaństwo. Jak to dobrze, że Tomasz Elbanowski nie poprzestał na pisaniu rymowanych książek do nauki tabliczki mnożenia czy nauki ortografii - bo dzięki niemu i nauka historii stała się prostsza i przyjemniejsza, a przyznać musisz, że jeśli chodzi o władców Polski, to nad "klasycznym" pocztem można zasnąć... Wierszowane opowieści o królach i książętach naszego państwa pióra Elbanowskiego są za to króciutkie i łatwe do zapamiętania. Trzydzieści dwie dwu- lub czterowersowe rymowanki prezentują sylwetki najważniejszych władców Polski - począwszy od Mieszka I, a skończywszy na Stanisławie Auguście Poniatowskim. Dodatkowo w książce znalazła się mapa Polski z czasów Piastów (granice za panowania Bolesława Krzywoustego) oraz mapa Rzeczpospolitej Obojga Narodów (granice za panowania Zygmunta III Wazy). Każdy z bohaterów wierszyków został również scharakteryzowany na końcu książki i umiejscowiony wśród pozostałych na specjalnej osi czasu. Warto wspomnieć, że w książce nie ma ani jednej daty oraz że zawarte w niej treści przeszły konsultacje historyczne. "Królów i książąt Polski w wierszykach" przepięknymi akwarelami zilustrowała Małgorzata Flis, znana graficzka i malarka. Książka stała się prawdziwym bestsellerem wydawniczym - dotychczas sprzedano ponad 10 tysięcy egzemplarzy.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ "KRÓLOWIE I KSIĄŻĘTA POLSKI W WIERSZYKACH"

5. "DATY Z HISTORII POLSKI W WIERSZYKACH"
Autor: Tomasz Elbanowski
Wydawca i rok wydania: Tabula Rasa, 2022
Liczba stron: 101
Kilka słów ode mnie: "Daty z historii polski w wierszykach" to najnowszy tytuł z serii "Wierszyki do nauki", który pomoże najmłodszym słuchowcom i wzrokowcom w zapamiętaniu najważniejszych dat z dziejów naszej państwowości - i to zarówno z jej najdawniejszych czasów, jak i z historii najnowszej. Wśród trzydziestu pięciu wierszyków napisanych przez historyka Tomasza Elbanowskiego znalazły się te poświęcone takim wydarzeniom jak m.in. zjazd gnieźnieński, hołd pruski, unia lubelska, rozbiory, powstanie kościuszkowskie, wybuch II wojny światowej, wybór Karola Wojtyły na papieża czy strajk w stoczni gdańskiej. Rymowanki są krótkie - maksymalnie dwu- lub czterowersowe - i łatwo wpadają w ucho, oto jeden przykładowy: Turek przed husarią Sobieskiego drży / Wiedeń. Tysiąc sześćset osiemdziesiąt trzy. Każde wydarzenie zostało również pokrótce opisane na końcu książki i zilustrowane przez Małgorzatę Flis. Ta publikacja pod względem treści również została zweryfikowana przez historyków. Jaka szkoda, że za moich szkolnych czasów nie było takich pomocy naukowych ;) W sprzedaży oczywiście jeszcze "Daty z historii świata w wierszykach", które również polecam!

ZAMÓW KSIĄŻKĘ "DATY Z HISTORII POLSKI W WIERSZYKACH"

6. "HARCUJ Z NAMI ZE SŁOWAMI ALBO DAWNIEJ CZYLI DRZEWIEJ 2"
Autor: Małgorzata Strzałkowska
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Bajka, 2022
Liczba stron: 64
Kilka słów ode mnie: Bardzo lubię czytać ze starszakiem książki o dawnej i współczesnej polszczyźnie - dla osób w jego wieku są zdecydowanie ciekawsze od słowników etymologiczno-historycznych czy frazeologicznych ;) Cenię sobie szczególnie pozycje autorstwa Michała Rusinka i Małgorzaty Strzałkowskiej, dlatego ogromnie się cieszę, że wydawnictwo Bajka zdecydowało się kontynuować serię "Dawniej czyli drzewiej", która wyjaśnia znaczenie zapomnianych słów czy zwrotów, a także przedstawia ewolucję wybranych wyrazów w języku polskim. Małgorzata Strzałkowska w "Harcuj z nami ze słowami" - jak podkreśla wydawca - "z iście detektywistyczną pasją tropi pochodzenie, historię i zaskakujące przemiany słów w naszym języku". Z tej książki dowiesz się, że ręka ludzka miała dawniej tylko jeden palec, na podniebieniach wisiały pająki, ptaki zakładały gniazda w pobliżu kału, drab chodził po szachownicy, a czołgi miały długie języki. I wielu, naprawdę wielu innych rzeczy - na przykład tego, dlaczego mówimy "samochód", a nie "samojedź" albo tego, co ma wspólnego łuk z porem. Czy wiesz, czym była gębiczka albo do czego służyło trzęsidło lub łąbędzik? Jeśli nie, koniecznie sięgnij ze swoją latoroślą po tę książkę - wciągająca lektura gwarantowana! Mnie osobiście wiele stron zaskoczyło! Tytuł świetnie zilustrował Adam Pękalski.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ "HARCUJ Z NAMI ZE SŁOWAMI"

7. "PIONIERZY, CZYLI POCZET NIESAMOWICIE PRACOWITYCH POLAKÓW"
Autor: Marta Dzienkiewicz
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013
Liczba stron: 102
Kilka słów ode mnie: "Pionierzy..." to wciągająca książka o znanych i mniej znanych Polakach - i ich niesamowitych sukcesach. Marta Dzienkiewicz zaprezentowała sylwetki kilkunastu osób - naukowców, społeczników, przyrodników, podróżników, biznesmenów - którym pionierskie osiągnięcia i odkrycia przyniosły międzynarodową sławę. Wśród nich znalazły się takie postaci jak Maria Skłodowska-Curie (której nikomu nie trzeba przedstawiać), Stefan Banach (wybitny matematyk), Kazimierz Żegleń (wynalazca kamizelki kuloodpornej), Ignacy Łukasiewicz (wynalazca lampy naftowej) czy Maria Czaplicka (badaczka Syberii). Jak stwierdził wydawca: "Ta książka to połączenie encyklopedii z anegdotą, sensacją, plotką. Wciągająca - czasem mrożąca krew w żyłach, a czasem zabawna - opowieść o Polakach, którzy dokonali tego, co nikomu przed nimi się nie udało albo nawet nie przyszło do głowy. Lektura, która udowadnia, że Polak potrafi!" - te słowa to doskonałe streszczenie "Pionierów...". Choć każdej postaci poświęcono zaledwie kilka akapitów, autorce z danego życiorysu udało się wydobyć to, co najistotniejsze i najciekawsze dla młodego czytelnika. Zaprezentowane biogramy trzymają w napięciu od pierwszego do ostatniego wyrazu. Tekstom towarzyszą nowoczesne ilustracje nawiązujące do starej techniki drzeworytu - są naprawdę efektowne! Chylę czoła przed ilustratorami, czyli Joanną Rzezak i Piotrem Karskim. Książkę można kupić również w wersji anglojęzycznej.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ "PIONIERZY, CZYLI POCZET NIESAMOWICIE PRACOWITYCH POLAKÓW"

8. "DAWNIEJ CZYLI DRZEWIEJ"
Autor: Małgorzata Strzałkowska
Wydawca i rok wydania: Wydawnictwo Bajka, 2015
Liczba stron: 64
Kilka słów ode mnie: Chyba nikt nie pisze o dawnej i współczesnej polszczyźnie z takim polotem, jak Małgorzata Strzałkowska! Jej "Dawniej czyli drzewiej" to oryginalny leksykon słów i wyrażeń o zapomnianych znaczeniach, pełen zabawnych opisów dawnych obyczajów, anegdot i zaskakujących ciekawostek z życia naszych przodków. Książka powstała z myślą o najmłodszych czytelnikach, ale zaskoczy również i niejednego dorosłego! Dowiesz się z niej, że dawno temu w upalne dni odpoczywano w cieniu chłodnicy, pelikan wzbudzał lęk wśród ludzi, których bolały zęby, serniki robiono z drewna, guzy bywały obiektem marzeń, królewski stolec bywał misternie rzeźbiony, cukier w głowach był rzeczą powszednią, a wnęka darzyła miłością dziadka i babcię… "Dawniej czyli drzewiej" wciąga od pierwszej do ostatniej strony, prezentując kilkadziesiąt haseł - takich jak między innymi drygawka, jątrew, doświtek, rozpuk czy szwedy. Jako absolwentka filologii polskiej i mama ciekawego świata drugoklasisty serdecznie polecam! Lekturę ubarwiają przyjemne dla oka ilustracje Adama Pękalskiego.

ZAMÓW KSIĄŻKĘ "DAWNIEJ CZYLI DRZEWIEJ"
Dziękuję wydawnictwu Dwukropek oraz wydawnictwu Bajka
za przesłanie egzemplarzy recenzenckich zaprezentowanych książek.
Przykładowe ilustracje we wpisie pochodzą od wydawców.


Niektóre linki w przeglądzie to linki afiliacyjne. Jeśli za ich pośrednictwem dokonasz zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję, która nie wpływa na cenę produktu.
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy