Polscy producenci środków do prania

4 sierpnia 2016

Rynek środków piorących jest trudny. Rodzimym producentom trudno walczyć z gigantycznym kapitałowo marketingiem zagranicznych przedsiębiorstw oraz z przekonaniem, że polskie proszki czy płyny są gorsze od produktów zagranicznych, szczególnie niemieckich (w tym miejscu zachęcam Was do obejrzenia krótkiego reportażu "Dla Polaka produkt inny, czyli gorszy"; warto mieć świadomość, że środki produkowane na rynki środkowej Europy zwykle nie powstają w zakładach niemieckich, o czym świadczy kod kreskowy, mają nieco zmieniony skład, a przez to np. inne dozowanie i gorzej się pienią).

Niewielu polskim firmom udało się dotrzeć do świadomości klientów ze swoimi wyrobami. Poza kwestią skuteczności produktu, spora część rodzimych przedsiębiorstw nie przywiązuje wagi do sprawnych działań reklamowych - nie zatrudniają one profesjonalnych agencji PR, prowadzone przeze nie kampanie mają niski zasięg i nie przyciągają uwagi, opakowania produktów są nieatrakcyjne, podobnie jak strony internetowe czy katalogi. Polskie środki piorące są też trudno dostępne - jest ich bardzo mało na półkach w najpopularniejszych hipermarketach, najczęściej można natrafić na dwie-trzy najbardziej rozpoznawalne polskie marki.

Przygotowałam dla Was katalog polskich producentów środków do prania; w zestawieniu są ujęte również produkty do prania odzieży niemowlęcej i dziecięcej, przeczytajcie uważnie opisy. Z pewnością wielu z wymienionych firm nie znacie, choć od lat działają one w segmencie konsumenckim. W naszym gospodarstwie domowym z rodzimych produktów używamy najczęściej płynu do płukania Biały Jeleń od Polleny Ostrzeszów - to nasz etatowy środek do płukania. Intensywnie zmiękcza tkaniny, jest hipoalergiczny, delikatnie pachnie. Stosujemy także hipoalergiczny żel Biały Jeleń do prania ubranek dziecięcych i bielizny oraz balsam do prania Dzidziuś. Zdarza nam się stosować kapsułki Perlux do prania bielizny pościelowej i koszul.

Jestem bardzo ciekawa, jakie są Wasze doświadczenia z polskimi środkami do prania - czy ich używacie, a jeśli tak, to których i czy jesteście z nich zadowoleni - dajcie znać w komentarzach!


AGRO CHEMAT
W Zakładach Wytwórczych Agro-Chemat od 1986 roku powstaje chemia gospodarcza i kosmetyki, w tym płyny i żele do prania pod marką WIREK. Oferta obejmuje płyny, proszki i żele do tkanin kolorowych oraz czarnych i ciemnych, płyn do tkanin delikatnych, płyn do prania białych tkanin z efektem odnawiania bieli, płyn do prania jeansu, mleczko do prania pieluch i ubrań dziecięcych (jego receptura została opracowana przez Spółdzielnię Lekarsko-Kosmetyczną "Izis"), koncentraty do płukania, odplamiacze i wybielacze. Pod marką BIELINKA LUX dostępny jest chlorowy płyn do wybielania tkanin. Z kolei marka ACHEM to koncentraty do płukania z lanoliną, a pod marką XXL - również koncentraty do płukania.
Strona internetowa: http://www.achem.com.pl


BARWA
Firma Barwa znana jest przede wszystkim z produkcji kosmetyków do różnych typów skóry, jednakże od pewnego czasu uzupełnia swój asortyment środkami do czyszczenia wnętrz. W ofercie znaleźć można także płatki mydlane BEBI, które są w 100% produktem naturalnym i hipoalergicznym przeznaczonym do prania pieluszek oraz ubranek niemowlęcych i dziecięcych. Polecany jest również do prania bielizny osobistej i ubrań z delikatnych tkanin jak: wełna, len, jedwab. Płatki mydlane są bardzo łagodne dla szczególnie wrażliwej skóry niemowląt, dzieci czy dorosłych. Płatki Bebi nie zawierają alergenów, detergentów, enzymów, barwników, kompozycji zapachowej i składników pochodzenia zwierzęcego.
Strona internetowa: http://www.barwa.com.pl


BLUX COSMETICS
Działająca na rynku od 1992 roku firma Blux Cosmetics to producent chemii samochodowej, a także kosmetyków i chemii gospodarczej. Oferta środków piorących obejmuje następujące produkty pod marką Blux: żel do prania ubrań dziecięcych Baby, żel do prania Jeans, żel do prania Black, żel do prania White, żel do prania Sport, żel do prania Colour w kilku wariantach zapachowych, żel do prania wełny z lanoliną, koncentraty do płukania tkanin oraz płyny do płukania tkanin.
Strona internetowa: http://www.blux.pl

CLOVIN
Spółka Clovin już od ponad 20 lat produkuje proszki do prania. W początkowym okresie swojej działalności firma skupiła się na produkcji środków do prania profesjonalnego dla szpitali, hoteli czy ośrodków wypoczynkowych, by uzupełnić swoją ofertę również o środki do prania w domu. Obecnie Clovin to aż siedem marek konsumenckich: CLEVER, CLOVIN II SEPTON, MULTICOLOR i MULTIWHITE, SPIRO, PRAKTIK, PUROX i SIGNUM. Clever Free to hipoalergiczny, ekologiczny i skuteczny proszek do prania. Dzięki wyeliminowaniu fosforanów i zeolitów jest przyjazny dla życia biologicznego rzek i jezior. Rekomendowany do gospodarstw posiadających przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skutecznie pierze już w 20°C. Clever Baby to proszek do prania bielizny dziecięcej. Proszki Herr Clever Color i Clever Weis usuwają uciążliwe zabrudzenia, m.in. z kawy, krwi, tłuszczu, owoców. Nie zawierają szkodliwych dla środowiska zeolitów, fosforanów i fosfonianów. Clever Attack to tlenowe, bezchlorowe wybielacze i odplamiacze w proszku i płynie. Clever Frischer Garten Microcaps to koncentraty do płukania tkanin o przyjemnych zapachach. Clovin II Septon to jedyny w Polsce proszek przeznaczony do pełnej dezynfekcji tkanin także w domowym praniu dostępny dla konsumenta detalicznego. W temperaturze 65°C i w czasie co najmniej 20 minut Clovin II Septon ma działanie bakteriobójcze, prątkobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze i sporobójcze. Marka Multicolor i Multiwhite to ekonomiczne i uniwersalne środki do prania we wszystkich typach pralek oraz do prania ręcznego. Pod marką Multicolor produkowany jest również wydajny płyn do płukania tkanin o miłym i świeżym zapachu. Spiro to rewolucyjne proszki i płyny, które dzięki współdziałaniu trzech enzymów ze zwiększoną łatwością usuwają zabrudzenia białkowe oraz z czekolady, soków czy krwi. W żelu do prania Spiro Gel Perfect Color & Jeans zawarta jest lanolina, która nadaje tkaninom miękkość i puszystość. Z kolei żel Spiro Gel Perfect Wool & Silk został specjalnie opracowany do prania wełny i tkanin delikatnych. Praktik Express Color to proszek do tkanin kolorowych, a Praktik Express Universal - do tkanin kolorowych i białych. Purox Color i Purox Universal to proszki i żel do prania tkanin we wszystkich typach pralek i do prania ręcznego. Signum Color to proszek przeznaczony do przepierek lekko zabrudzonej odzieży. Umożliwia pranie w krótkich programach.
Strona internetowa: http://www.clovin.com.pl


DELKO
Głównym zadaniem powstałej w 1995 roku spółki Delko jest dystrybucja hurtowa produktów chemii gospodarczej, kosmetyków oraz artykułów higieny osobistej. Spółka oferuje również marki własne w aż 8 liniach. Jedną z nich jest marka FILIP, w której dostępne są proszki do prania tkanin białych i kolorowych, płyny do prania tkanin delikatnych, kolorowych, czarnych, wełnianych, a także koncentraty do płukania tkanin Filip Flowers, Filip Sensitive (do ubranek dziecięcych) oraz Filip Ocean.

Charakterystycznym elementem etykiet środków piorących spółki Delko jest biało-czerwona flaga z napisem "Produkt polski".
Strona internetowa: http://www.delko.com.pl


GOLD DROP
Oferta działającej na rynku od 1991 roku firmy Gold Drop składa się z szerokiej gamy środków czystości, wśród których znaleźć można środki do prania i płukania BOOSTER. Płyny do prania Booster dostępne są w trzech wersjach: uniwersalnej do prania tkanin białych i kolorowych, do prania tkanin delikatnych jak wełna, jedbaw i bawełna (płyn jest wzbogacony lanoliną i mydłem kokosowym), do prania tkanin czarnych i ciemnych. Koncentrat do płukania tkanin Booster produkowany jest w sześciu wersjach zapachowych, w tym w wersji hipoalergicznej. Płyn do płukania tkanin Booster z kolei jest dostępny w trzech wersjach zapachowych, tak oryginalnych jak łagodna lilia wodna czy jedwabna zielona herbata. Katalog marki uzupełnia antybakteryjny wybielacz Booster.
Strona internetowa: http://www.golddrop.com.pl


GRUPA INCO
Istniejąca na rynku od 1947 roku Grupa Inco to znany producent przede wszystkim chemii gospodarczej, nawozów ogrodniczych i opakowań z tworzyw sztucznych. Najbardziej znaną marką Grupy Inco jest LUDWIK, kojarzony głównie z płynami do mycia naczyń. Asortyment marki został poszerzony o kapsułki piorące do tkanin białych (Ludwik White) i tkanin kolorowych (Ludwik Color). Oba typy kapsułek posiadają właściwości odplamiające.

LUDWIK to także seria żeli do prania - Ludwik White to tkanin białych, Ludwik Color&Black do prania tkanin kolorowych i czarnych, Ludwik Sensitive do tkanin delikatnych oraz Ludwik Baby Care do prania ubranek dziecięcych.
Strona internetowa: http://www.ludwik.pl


LAKMA STREFA
Spółka Lakma Strefa jako pierwsza wprowadziła na rodzimy rynek własne perły piorące pod marką PERLUX. Obecnie rodzina produktów Perlux obejmuje cztery typy kapsułek: do tkanin białych (Perlux White), do tkanin kolorowych (Perlux Color), do prania odzieży niemowlęcej i ubrań osób o wrażliwej skórze (Perlux Baby) i do prania tkanin czarnych oraz w ciemnych kolorach (Perlux Black). W ofercie dostępne są również trzy rodzaje koncentratów do płukania, w tym koncentrat do płukania odzieży niemowlęcej oraz ubrań osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii (Perlux Baby Gentle Touch).
Strona internetowa: http://www.perlux.pl


LIBELLA
Spółka Libella to polski producent chemii gospodarczej i artykułów spożywczych działający na rynku polskim od 1957 roku, znany m.in. z marki Wezyr. W zakładzie produkcyjnym w Kałuszynie powstają środki piorące pod marką BIL: płyn do tkanin kolorowych (Bil Color), do tkanin ciemnych i czarnych (Bil Black), do jasnych i białych tkanin (Bil White) oraz płyn do prania ręcznego delikatnych tkanin (Bil Soft - wzbogacony lanoliną). W ofercie dostępny jest także specjalistyczny płyn do prania i pielęgnacji odzieży sportowej (Bil Sport Active), który w szczególności polecany do tkanin funkcyjnych: oddychających, nieprzemakalnych, wiatroszczelnych, membranowych, bawełnianych oraz innych trudnych w pielęgnacji.
Strona internetowa: http://www.libella.com.pl


POL-HUN
Założona w 1990 roku firma Pol-Hun określa się mianem jednego z największych producentów chemii gospodarczej w Polsce. Wśród środków do prania dostępne są uniwersalne kapsułki piorące pod marką GENERAL FRESH, a także płyn do płukania i koncentrat do płukania General Fresh, a także proszek do prania MAJOR DOMUS. W Internecie można jeszcze znaleźć wybielacz do tkanin bez chloru General Fresh.
Strona internetowa: http://generalfresh.pl/polhun


POLIN
Polin to działający od ponad 25 lat polski producent chemii gospodarczej i kosmetyków. Pod jego marką VENESS dostępne żele do prania, płyny do prania, płyny do płukania tkanin o różnorodnych kompozycjach zapachowychc (np. o zapachu alpejskiej łąki czy o zapachu brzoskwiniowym), a także uniwersalny proszek do prania, odplamiacz, krochmal w płynie i wybielacz.
Strona internetowa: http://polin.com.pl

POLLENA OSTRZESZÓW
Istniejące od lat 40. ubiegłego stulecia Przedsiębiorstwo Chemii Gospodarczej Pollena w ofercie posiada trzy marki środków piorących: BIAŁY JELEŃ, DZIDZIUŚ i DR RAINER. Wśród hipoalergicznych, czyli bezpiecznych dla skóry, produktów do prania Biały Jeleń dostępne są: żele do prania ubrań białych i kolorowych, proszki do prania tkanin białych i kolorowych, płyny do prania ubrań białych i kolorowych, koncentrat do płukania oraz płyn do prania ubrań delikatnych. W serii Dzidziuś, stworzonej z myślą o dzieciach i ich wrażliwej skórze, znaleźć można hipoalergiczny proszek do prania (Dzidziuś Kolor), a także hipoalergiczne płatki mydlane, polecane również do ręcznego prania tkanin delikatnych, jedwabiu i wełny oraz do prania w 95°C bielizny osobistej i pościelowej z włókien naturalnych. Dr Reiner to seria produktów do "zadań specjalnych". Pierwszym produktem serii jest opracowane w 2007 roku mydełko odplamiające, którego skład oparty na 100% mydle oraz naturalnym odplamiaczu w idealny sposób ułatwia usuwanie plam z tkanin białych i kolorowych oraz tkanin obiciowych i dywanów. Oprócz mydełka w ofercie znajdziemy odplamiacz do tkanin w płynie, wybielacz do tkanin w płynie, precyzyjny odplamiacz z wygodnym aplikatorem oraz płyn do prania odzieży sportowej i turystycznej.
Strona internetowa: http://www.pollena.com.pl


POLLENA SAVONA
Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej Pollena Savona w asortymencie posiadają cztery serie środków piorących: K, BAMBI, ALGA i KOMFORT. Legendarna marka środków K to płyny do płukania w kilku różnorodnych kompozycjach zapachowych, hipoalergiczne płyny do płukania (K sensitiv i K delicate) oraz koncentraty do płukania. Seria Bambi przeznaczona jest do prania niemowlęcej i dziecięcej bielizny oraz ubranek - składa się na nią płyn do prania oraz płyn do płukania. Alga Color i Alga Black to dwa płyny do prania ręcznego i mechanicznego prania wełny, jedwabiu, tkanin z włókien sztucznych i syntetycznych oraz tkanin mieszanych. Seria Komfort to dwa hipoalergiczne płyny do prania ręcznego (jeden zawiera lanolinę), a także odplamiacz w sprayu usuwający plamy bez dodatku chloru.
Strona internetowa: http://pollenasavona.pl


VELVET-GROUP
Firma Velvet-Group od ponad 20 lat zajmuje się produkcją szerokiej gamy artykułów gospodarstwa domowego, takich jak mopy, zmywaki kuchenne, zmywaki łazienkowego, gąbki kąpielowe, gąbki do czyszczenia łodzi, jachtów i kajaków, ścierki, mydła czy proszki do szorowania zabrudzonych powierzchni. Pod marką FRESH oraz WASH produkuje na proszki do praniach w kilku odsłonach: uniwersalnej, do tkanin kolorowych i białych.
Strona internetowa: http://velvetgroup.pl
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 5 lat na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

19 komentarze :

 1. A jak wygląda sprawa z firmą POLLENA EVA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firma jest polska, należy do TZMO, jednakże nie ma w ofercie środków piorących, a kosmetyki.

   Usuń
  2. Witam, nie wiem dlaczego, ale na wszystkich witrynach tego typu pomijana jest firma Velvet-Bis, której to proszek do prania białego i kolorowego Fresh bardzo skutecznie konkuruje z proszkami niemieckimi na półkach sieci Auchan. Proszek w żaden sposób nie odstaje od konkurencji, a producentowi udało się osiągnąć bardzo atrakcyjną cenę. W domu używamy go od kilku miesięcy, również do prania ubrań dla dzieci i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Proszę przyjrzeć się tej marce i firmie. Pozdrawiam serdecznie, Marcin.

   Usuń
  3. Dla sprostowania - firma nazywa się teraz Velvet-Group. Pozdrawiam, Marcin.

   Usuń
 2. W jakich sklepach można spotkać te produkty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej poszukać w sklepach wielkopowierzchniowych typu Carrefour czy Auchan, w marketach typu Piotr i Paweł, Stokrotka, Rossmann, a także w małych sklepach osiedlowych (ostatnio w takim małym sklepie z chemią w Kaliszu widzieliśmy Wirka). Można również poszukać na Allegro. Najłatwiej stacjonarnie dostać Białego Jelenia, Ludwika i Perlux.

   Usuń
  2. A gdzie można kupić polskie proszki w Gorzowie Wielkopolskim, w Piotrze i Pawlenie uwidzisz

   Usuń
 3. Ja używam płynu firmy "Filip". Jest na prawdę w porządku i ma całkiem konkurencyjną cenę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Próbowałem różnych środków piorących z zagranicy. Ale bez tych polskich produktów do prania nie wyobrażam sobie życia:
  Płyny i żele do prania Wirek piorą lepiej niż przereklamowane płyny na literę W.
  Pasta Komfort do zapierania i prania mocno zabrudzonych tkanin, oraz jako dodatek do prania.
  Płyn K, choć kiedyś był lepszy.
  Polecam z czystym sumieniem środki do prania Biały Jeleń i Dzidziuś. Kapsułek Perlux próbowałem ale jak dla mnie są za drogie. Płyn Bil też nie jest najgorszy, szkoda, że ten do prania odzieży sportowej jest tak trudno dostępny.
  Płatki mydlane i szare mydło są też oki i oczywiście mydełko odplamiające z Polleny Ostrzeszów. Nie miałem okazji wypróbować płynów Alga z Polleny Savony.

  OdpowiedzUsuń
 5. produkty typu biały jeleń ,ludwik,wirek ,barwa są w falenicy dom handlowy fala 1 piętro

  OdpowiedzUsuń
 6. Wypróbowałam kapsułki piorące zagranicznych marek, Vizir, Persil, Ariel, Domol i innych, ale i tak najskuteczniejszy dla mnie jest Perlux. Bardzo się ucieszyłam, że jest to nasza rodzima marka ��

  OdpowiedzUsuń
 7. po pierwsze bardzo fajna stronka! a po drugie bardzo fajny wpis! przyznam szczerze, ze wielu marek po prostu nie znalam... a szkoda, ze jest taka niska swiadomosc, moze ludzie czesciej siegali by wtedy po polskie produkty. ja uzywam ludwika - wlasnie rowniez do prania (tylko zdjecie macie nieaktualne, bo teraz te kapsulki tak wygladaja: http://idealnieczystepranie.pl/) i zadowolona jestem z niego tak samo jak z zagranicznych srodkow, ktore wczesniej testowalam. a oprocz tego, ze polski, to ma jeszcze inny atut - cena :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli idzie o polskie proszki do prania to droga przez mękę.Trzeba się nieźle nachodzic żeby trafić na jakikolwiek rodzimy proszek.Szkoda bo chcę kupować nasze ��

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za to zestawienie. Od dziś juz wiem jakich firm proszki kupować :) mam nadzieję że Coraz więcej ludzi będzie odwiedzać waszą stronę i tym samym wspierać polskich producentów!

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda ze większość tych firm ma angielskie napisy i nijak w sklepie bym nie poznała ze to polski produkt! Uważam ze to duży błąd. Nawet zagraniczna firma nazwała sobie busy 'polskibus' żeby wszyscy myśleli ze to nasze a tu nagle takie parcie żeby się upodabniac do zagranicznych marek

  OdpowiedzUsuń
 11. Bambi i dzidzius dla mnie najlepsze do prania i płukania ubranek mojego synka :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dużo polskich marek w tym kilka produktów CLOVIN można znaleźć w sklepie COMES obok Biedronki w Bolszewie przy ul. Zamostnej (między kościołem a strażą pożarną).

  OdpowiedzUsuń
 13. dla mnie najlepsze środki do sprzątania to FILIP, płyn do mycia szyb jest porównywalny z niemieckim Sadolinem, a kilkakrotnie tańszy, płyn do naczyń rewelacja, teraz testuję właśnie proszek do prania. Dobrym proszkiem jest też Ultra a płynem do płukania Milan - i choć oba dostępne w Biedronce to produkowane przez firmę polską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Producentem jest firma zależna kapitałowo od Biedronki, firma ta przejmuje produkcję całej chemii gospodarczej do Biedronki, a jej "Polskość" to tylko miejsce produkcji - Wrocław.

   Usuń

Komentarze na blogu są moderowane.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moderacja komentarzy może trwać do 48 godzin.

Moje przeglądy