Książki dla dzieci i młodzieży oraz zestawy kreatywne i gry dotyczące polskiej historii, nauki, przyrody, kultury... #2020

23 marca 2020

Wartościowych książek nigdy dość, a takich na szczęście ciągle przybywa na rynku wydawniczym ;) Wracam do Was z tegoroczną odsłoną przeglądu pozycji dla dzieci i młodzieży, które opowiadają o polskiej historii, nauce, przyrodzie czy kulturze. Znajdziecie w niej nowości z 2020 roku, a także tytuły, których jeszcze na blogu nie prezentowałam. Przy okazji zapraszam Was do zapoznania się z obszernym zeszłorocznym zestawieniem - znajdziecie je TUTAJ!

Opisy poniższych książek pochodzą od ich wydawców.

KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ZESTAWY KREATYWNE I GRY DOTYCZĄCE POLSKIEJ HISTORII, NAUKI, PRZYRODY, KULTURY...


1. POLSKA. NA TROPIE HISTORII (Sebastian Adamkiewicz, Zuzanna Wollny wyd. Edgard). Książka to 12 bogato ilustrowanych opowieści z życia codziennego mieszkańców dawnej Polski. W historycznej podróży czytelnikom towarzyszy wyjątkowy audioprzewodnik. Poprzez zaangażowanie zmysłów wzroku i słuchu barwne szczegóły same zapisują się w pamięci czytelnika. Zabawa obserwacyjna i aktywne słuchanie ciekawostek czytanych przez lektora pozwalają  ćwiczyć spostrzegawczość i koncentrację oraz intuicyjnie przyswajać wiedzę.
2. OD MIKMAKA DO ZAZULI. ATLAS REGIONALIZMÓW DLA DZIECI (Michał Rusinek, wyd. Wydawnictwo Bezdroża). Mikmaki w cynkach chodzą po ulicach Szczecina! W Grudziądzu dzieci robią szneki, a Lubawa pełna jest wesołych fofelków. Fiksmatynta zapełniają gnieźnieńskie szuflady, chociaż w Częstochowie mogą być też pakowane w zrywki. Co oznaczają te tajemnicze słowa? Dowiesz się czytając książkę Michała Rusinka, który wybrał się w podróż po Polsce śladami regionalizmów. W atlasie wyjaśnia ich znaczenie za pomocą opisów i wierszyków.
3. DZIADKI I DZIATKI, CZYLI O SŁOWACH STARYCH I NOWYCH (Agnieszka Frączek, wyd. Wydawnictwo Literatura). Najnowsza książka Agnieszki Frączek to fascynująca i zabawna zarazem opowieść o słowach starych, już nieco zapomnianych oraz całkiem nowych, które są w naszym języku od niedawna. Mamy więc tu kałamarz, na wyprzódki czy trotuar, a także mejl, esemes czy dron. Każdemu słowu poświęcony jest pomysłowy wiersz, który z powodzeniem może być też wykorzystany jako dyktando.
4. BOLEK I LOLEK NA SZLAKU POLSKICH KULTUR (Dorota Majkowska-Szajer, Sara Szewczyk wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak). Tym razem Bolek i Lolek szukają skarbów rozsianych po całej Polsce. Jest ich bardzo dużo, dlatego chłopakom przyda się pomoc. Przyłączysz się do wyprawy? Czeka cię tradycyjne malowanie chat w Zalipiu, uczta z pyszną roladą i modrą kapustą na Śląsku oraz najlepsza zabawa w rytm radomskiego oberka. Natłok wrażeń? Wspólne słuchanie kaszubskich opowieści będzie doskonałym zakończeniem dnia.
5. KRAKOWSKI RYNEK DLA CHŁOPCÓW I DZIEWCZYNEK (Michał Rusinek, wyd. Wydawnictwo Literatura). Jeśli zwiedzać krakowski rynek, to tylko z Michałem Rusinkiem. Przechadzkę okrasi żartem, poczęstuje obwarzankiem i nie pominie w opisie gołębia na Mickiewiczowskiej głowie. Przedstawi znane postaci, budynki nakreśli z wdziękiem, wysłucha hejnału na nowo, wskaże pobliską studzienkę. I najważniejsze - odda nastrój tego miejsca.
6. NA KOŃCU JĘZYKA. FRAZEOLOGIA I PRZYSŁOWIA (Anna Kamińska-Mieszkowska, wyd. Wydawnictwo Naukowe PWN). Autorka przedstawia i objaśnia ponad 120 trudnych słów, wyrażeń, pojęć, frazeologizmów oraz przysłów. Tych, z którymi dziecko ma styczność w codziennym języku, a także tych, które może spotkać w literaturze - i nie będzie wiedziało, co mogą znaczyć. Celem książki będzie rozbudzenie (lub pogłębienie) zainteresowania językiem polskim - w różnych aspektach. Wpisuje się to w naturalny rozwój poznawczy dzieci i odpowiada na ich naturalną ciekawość świata, w tym także sposobu komunikowania się ludzi.
7. CZTERY ŻYWIOŁY I DWA KOZIOŁKI. STARY RYNEK W POZNANIU. PRZEWODNIK DLA DZIECI (Agnieszka Idziak, wyd. Albus). Interaktywny przewodnik dla młodych i nawet trochę starszych odkrywców Poznania i Starego Rynku. By wyruszyć w historyczną podróż, wystarczy wybrać jeden z czterech żywiołów - WODĘ, OGIEŃ, POWIETRZE lub ZIEMIĘ - i udać się wyznaczonym przez nie szlakiem. Opatrzone symbolem żywiołu trasy zostały opisane w książce i narysowane na dołączonej do niej mapce. Przewodnik pełen jest różnorodnych zadań, które w zależności od wieku, można rozwiązać samemu lub z rodzeństwem i rodzicami.
8. TRAMWAJARKA I INNE MATKI PRL (Piotr Wawrzeniuk, wyd. Poławiacze Pereł). Limitowana okolicznościowa edycja, wydana dla uczczenia trzydziestolecia upadku PRL. Ironiczny, sarkastyczny, wesoły, ale dotykający boleśnie w różne miejsca specjalny tom z serii PILOTKA poświęcony mamom pracującym w czasach słusznie minionych. Dla młodzieży od 13. roku życia.
9. BANIALUKI DO ZABAWY I NAUKI (Agnieszka Frączek, wyd. Wydawnictwo Literatura). Kociokwik? Fiksum-dyrdum? Androny? Przecież takich słów w ogóle nie ma! Jak więc można pisać o nich wiersze? A jednak można… W zbiorze, oprócz słów powszechnie znanych i stosowanych, znajdziecie też te trochę mniej popularne i pewnie nie dla wszystkich zrozumiałe. Przy nich można więc, całkiem niechcący, sporo się nauczyć.


10. HUSARSKIE SKRZYDŁA. 10 OPOWIADAŃ Z CZASÓW RZECZPOSPOLITEJ SZLACHECKIEJ (Grażyna Bąkiewicz, Paweł Wakuła, wyd. Wydawnictwo Literatura). Trzecia książka z serii "Zdarzyło się w Polsce". W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów, widziane oczami zwyczajnych ludzi: szlachciców, mieszczan i pańszczyźnianych chłopów - naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik "Husarskich Skrzydeł" przeniesie się w czasy Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Jana III Sobieskiego, będzie świadkiem pierwszej wolnej elekcji, bitwy pod Chocimiem i obrony Częstochowy. Dowie się o tragicznych losach Maryny Mniszchówny i Samuela Zborowskiego oraz... skąd w Europie wzięła się kawa!
11. A U NAS W DOMU. OPOWIEŚCI DZIECI FABRYKANTA (Grażyna Bąkiewicz, Paweł Wakuła, wyd. Wydawnictwo Literatura). Dzieci Karola Scheiblera codziennie przeżywają mnóstwo przygód. Uwielbiają siedzieć pod stołem podczas uroczystej kolacji i słuchać o jakiejś kolei żelaznej i potężnym carze z Rosji. Grać na pianoli i przypatrywać się, jak tata montuje wynalazek na dachu – piorunochron! Gonić po podwórku z fajerką i podglądać budowę nowoczesnej fabryki. "Wasz tata buduje nowoczesną Łódź" – mówi mama z dumą. I dzieci od razu zapominają, że niektórzy mówią o nim… diabeł!
12. SZEŚĆ PALCÓW WARNEŃCZYKA (Grażyna Bąkiewicz, Paweł Wakuła, wyd. Wydawnictwo Literatura). Niektóre sprawy rządzący ukrywają przed poddanymi. Upływ czasu pokrywa te niedopowiedzenia kurzem zapomnienia i po latach nie wiemy, jak było naprawdę. I pewnie nigdy się nie dowiemy. Czyżby? A od czego jest Ada? Z umiejętnością, jaka posiada, może odsłonić to i owo, i wyjaśnić niejedna zagadkę historyczna. Na przykład kim był wędrowiec podający się za Władysława Warneńczyka. Oszustem? A może nie. Sejm uznał, że młody król zginał w bitwie pod Warną, choć zwłok nigdy nie odnaleziono. Sarkofag na Wawelu dotąd jest pusty. A może wcale nie zginał? Więc co się z nim stało? Historycy rozkładają ręce, ale Ada ma swoje sposoby. Co odkryje?
13. IDOL. POLA NEGRI (Justyna Styszyńska, wyd. Widnokrąg). Książka wprowadzi czytelników w świat początku XX wieku. Dzięki Poli Negri (Apolonii Chałupiec), wielkiej gwieździe kina niemego, odkryjemy magię czasów, w których po ulicach Warszawy, Berlina, Nowego Jorku jeździły dorożki, a samochody były rzadkością. Na parkietach królował wówczas szalony taniec Apasz, a w kinie do filmu przygrywał pianista. W książce znajdziecie naklejki oraz wiele ciekawych zadań do wykonania.
14. POLSKA. SYMBOLE DLA NAJMŁODSZYCH (opracowanie zbiorowe, wyd. Wilga). Ciekawe zadania rozwijające wyobraźnię maluchów, kolorowe ilustracje i dużo ciekawostek o kraju. Naklejki jako dodatek.
15. WARSZAWA. ZWIEDZANIE I ZABAWA (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Arkady). Ta urocza i zajmująca książeczka stanowi znakomity przewodnik po Warszawie dla dzieci. Zawiera tak wiele informacji i ciekawostek, że będzie wspaniała lekturą także dla  niejednego rodzica i dziadka. Oprócz opisów najważniejszych zabytków i pomników znajdziemy tu informacje o instytucjach oferujących specjalne programy i imprezy dla dzieci, takich jak teatry dla najmłodszych, muzea, ZOO, Ogród Botaniczny w Powsinie czy Centrum Nauki Kopernik.
16. BITWA WARSZAWSKA 1920 ROKU, CZYLI CUD NAD WISŁĄ (Ewa Nowak, wyd. Egmont). Kiedy pewnego dnia Zosia spotkała na spacerze wojskowego jadącego na pięknym koniu, nie wiedziała, że za chwilę jej życie bardzo się zmieni. Na szczęście wojna, która wybuchła niedługo potem okazała się próbą, którą i ona i jej brat przeszli zwycięsko...
17. BAŁTYCKIE ZWIERZAKI (Patrycja Wojtkowiak-Skóra, wyd. Wydawnictwo Dwukropek). Czy wiesz, ile wspaniałych zwierząt żyje w Bałtyku? Zapraszamy do odkrycia niesamowitych mieszkańców morza. Poznasz nie tylko morświna, śledzia, mewę czy fokę, ale także babkę, wężynkę, a nawet krewetkę bałtycką! Zabawne wierszyki pani Patrycji Wojtkowiak-Skóry zostały przepięknie zilustrowane przez Olgę Demidovą i sprawiają, że książka o bałtyckich zwierzakach jest wyjątkowa.

18. MOJA BABCIA KOCHA CHOPINA (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Wydawnictwo Literatura). Maja jest już całkiem dużą dziewczynką, a nie wie, kim był Fryderyk Chopin. Jej babcia, nauczycielka muzyki, pianistka postanawia ich sobie przedstawić. Odwiedzają Żelazową Wolę, podróżują palcem po mapie Europy, podążając śladami młodego Frycka. Dzięki załączonej do książki płycie CD, razem z Mają czytelnik posłucha utworów Chopina.
19. O MALARZU RUDYM JAK CEGŁA (Janusz Stanny, wyd. Wytwórnia). Oto wydana w roku 1961 książka profesora Janusza Stannego, która utrwaliła jego ilustratorską sławę - młody Stanny był jednym z najzdolniejszych uczniów Henryka Tomaszewskiego. Książeczka prosta i dowcipna, perfekcyjnie zakomponowana. Ma wszystkie cechy evergreenu - nie zestarzała się ani o jotę z upływem lat.
20. TURONIE, ŻANDARY, HERODY. WIEJSKA MASKARADA (Anna Kaźmierak, wyd. Wydawnictwo Dwie Siostry). Wraz z nastaniem zimy na polskich wsiach od wieków pojawiają się przebierańcy – szopkarze, gwiżdże, gwiaździchy, szczodraki, cymprownicy, pucheroki, draby, diabły i inne dziady. Trochę straszni, trochę śmieszni – i zupełnie niezwykli. Kim są? Co ich łączy? Co przynoszą i czego chcą?
Ponad 140 stron ciekawostek, zadań, zagadek i świetnej artystycznej zabawy.
21. MUZYKA PANA CHOPINA (Wanda Chotomska, wyd. Wydawnictwo Literatura). Zachwycający talentem od najmłodszych lat. Autor pięknych mazurków, etiud, koncertów trafiających do serca każdego Polaka. Twórca o niezwykłej wrażliwości, grany do dziś na całym świecie. Poznajcie jego drogę. Książka zawiera płytę z nagraniami utworów kompozytora. Pełne ciepła ilustracje Beaty Zdęby rozbudzają wyobraźnię dzieci.
22. BALTICARIUM (Natalia Uryniuk, wyd. Wytwórnia). Dlaczego Bałtyk jest zimny i słodki? Jak powstaje fala? Jak wygląda omułek i ostrygojad? Balticarium to ilustrowany album o Morzu Bałtyckim, o bałtyckich zwierzętach, roślinach, portach, latarniach, tajemnicach skrytych na dnie, ale też ekologicznych zagrożeniach. Poznamy też miasta, plaże i warte uwagi miejsca nadbałtyckich państw: Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Rosji, Łotwy i Litwy.
23. POLSCY ŚWIĘCI. BOHATEROWIE DLA CHŁOPCÓW (Barbara Żołądek, wyd. Wydawnictwo Jedność). Wielu Polaków zostało wyniesionych do chwały ołtarzy. Postanowiliśmy przedstawić sylwetki siedmiu z nich: Maksymiliana Kolbego, Karola Wojtyły, Alberta Chmielowskiego, Stanisława Kostki, Stanisława Sławnikowica, Rafała Kalinowskiego i Stanisława ze Szczepanowa. Co ich łączy? Miłość do Pana Boga i wspaniały polski duch, który kształtował ich sumienia i sprawił, że osiągnęli rzeczy wielkie…
24. POLSKIE ŚWIĘTE. BOHATERKI DLA DZIEWCZĄT (Barbara Żołądek, wyd. Wydawnictwo Jedność). Wiele Polek zostało wyniesionych do chwały ołtarzy. Postanowiliśmy przedstawić sylwetki siedmiu z nich: Faustyny Kowalskiej, Jadwigi Andegaweńskiej, Jadwigi Śląskiej, Urszuli Ledóchowskiej, Kingi, Karoliny Kózki i Hanny Chrzanowskiej. Co ich łączy? Miłość do Pana Boga i wspaniały polski duch, który kształtował ich sumienia i sprawił, że osiągnęły rzeczy wielkie…
25. ODZYSKANA NIEPODLEGŁOŚĆ. 10 OPOWIADAŃ Z XX WIEKU (Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła, wyd. Wydawnictwo Literatura). Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów deportowanych na nieludzką ziemię i repatriantów zza Buga. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta. Będzie towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, i tym, którzy podążali do niej razem z generałem Berlingiem, a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych w Poznaniu, Radomiu i Gdańsku.
26. WALKA O WOLNOŚĆ. 10 OPOWIADAŃ Z CZASÓW ROZBIORÓW (Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła, wyd. Wydawnictwo Literatura). Czwarta książka z serii "Zdarzyło się w Polsce". W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów widziane oczami zwyczajnych ludzi: mieszkańców miast, dworów i wsi. Za ich sprawą czytelnik "Walki o wolność" przeniesie się w czasy, gdy Polska została wymazana z mapy Europy, lecz wciąż żyła w sercach ludzi, będzie towarzyszył Napoleońskim żołnierzom, powstańcom styczniowym i rewolucjonistom. Usłyszy pierwszy koncert ośmioletniego Fryderyka Chopina, zobaczy Adama Mickiewicza piszącego "Dziady" i Marię Skłodowską walczącą o prawo do edukacji kobiet.1. Puzzle obserwacyjne "Bałtyk", Czuczu / 2. "Polskie święta i tradycje" - malowanki / 3. Zestaw "Nazwij i wrzuć - zwierzęta polskie", TululaNiektóre linki w przeglądzie to linki afiliacyjne.
Jeśli za ich pośrednictwem dokonacie zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję,
która nie wpływa na cenę produktu.
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

3 komentarze :

  1. Świetne książeczki :) Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Sześć Palców Warneńczyka i A u nas w domu - Grażyna Bąkiewicz jest jedyną autorką, a nie współautorką z Wakułą.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy