Czytam z dzieckiem. Nasze książkowe hity o Polsce dla starszaka #1

27 kwietnia 2020

Mam ogromną potrzebę promowania wartościowej literatury dziecięcej opowiadającej o naszym kraju - część z Was na pewno już to zauważyła, ponieważ na blogu znajdują się przeglądy z książkami dla dzieci, które opowiadają o polskiej historii, kulturze, sztuce, przyrodzie, a także o języku polskim (jeśli jeszcze na nie nie natrafiliście, zajrzyjcie TUTAJ i TUTAJ).

Myślę, że o zaletach czytania dzieciom nie muszę Was przekonywać. Sama czytam swojemu prawie sześcioletniemu synowi od najmłodszych lat i regularnie podrzucam mu coraz to nowe tytuły, które pochłania z wielkim entuzjazmem, z czego się bardzo cieszę i co już procentuje (chociażby pod względem powiększania zasobu jego słownictwa)! Wiele z książek, które pojawiają się na rynku wydawniczym, a które są adresowane do zdecydowanie starszych dzieci, świadomie kupuję już teraz, ponieważ boję się, że za kilka lat mogą być już niedostępne (a obserwuję rynek książki dziecięcej i wiem, ile z drugiej ręki mogą kosztować poszukiwane tytuły); zawsze przed zakupem staram się też zapoznać z wnętrzem książki w Internecie i przeczytać pierwsze recenzje. Uwagę zwracam nie tylko na treść, ale i na stronę wizualną - wybieram pozycje dobrze wydane.

W naszym księgozbiorze szczególne miejsce zajmują książki, których wspólnym mianownikiem jest Polska - jej historia, przebogata kultura, tradycja, język... Są to książki mądre, które uczą, wyjaśniają, intrygują, zachęcają do stawiania pytań, rozbudzają zainteresowania, ale też wykształcają w młodym czytelniku zmysł estetyczny. Pozwólcie, że co jakiś czas będę Wam bliżej prezentować nasze książkowe hity o Polsce dla starszaków - mam wielką nadzieję, że niektóre z nich trafią do Waszych domów! Tytuły, które z moim krótkim komentarzem i opisem od wydawcy pokażę Wam w tym wpisie, urzekają przede wszystkim szatą graficzną i przepięknymi ilustracjami polskich ilustratorów! 


CZYTAM Z DZIECKIEM. NASZE KSIĄŻKOWE HITY O POLSCE DLA STARSZAKA #1


ATLAS MIAST POLSKI

Autor: Anna Garbal, Anna Rudak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia (2019)
Liczba stron: 64
ZOBACZ
Bajecznie kolorowa książka, obowiązkowa w księgozbiorze wszystkich, którzy lubią podróże - nie tylko palcem po mapie! Na ponad sześćdziesięciu stronach Anna Rudak mistrzowsko zilustrowała 30 miast z każdego regionu Polski - m.in. Gdańsk, Warszawę, Poznań, Toruń, Opole, Giżycko, Sanok, Zakopane czy Zamość, pokazując ich najsłynniejsze atrakcje turystyczne, a także pomniki przyrody, zabytki, regionalne potrawy czy regionalne stroje. Jeśli lubicie klimat bestsellerowych "Map" Aleksandry i Daniela Mizielińskich, ta książka na pewno również Wam się spodoba!

OD WYDAWCY
Zwiedzaj Polskę z tym ilustrowanym atlasem 30 miast z różnych regionów naszego kraju! Poznaj słynnych ludzi, znane budynki, ośrodki kultury oraz miejsca przyjazne dzieciom dzięki szczegółowemu przewodnikowi, który zapewni wiele godzin dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Odwiedź z książką wszystkie miasta wojewódzkie, a także wybierz się do innych uroczych miejscowości. Niech ten album stanie się inspiracją do samodzielnego odkrywania pięknych zakątków Polski, również tych, które się w nim nie zmieściły!

Jak możecie przypuszczać, tekstu w "Atlasie miast Polski" niewiele - każde miasto zostało pokrótce opisane przez Annę Garbal. Ilustracje Anny Rudak za każdym razem nas zachwycają i to właśnie one stanowią o atrakcyjności książki, wyróżniając ją spośród innych tego typu publikacji dla dzieci. Dzięki "Atlasowi..." poznaliśmy wiele atrakcji turystycznych, o istnieniu których nie mieliśmy dotąd pojęcia i które bardzo chcielibyśmy zobaczyć na żywo! Na każdej stronie czeka także na małego czytelnika specjalne zadanie - znalezienie wśród ilustracji wskazanych obiektów, np. krasnali, rowerów miejskich czy rogali! Trochę szkoda, że w książce znalazło się jedynie 30 miast - chętnie wśród nich widzielibyśmy jeszcze Kalisz (a to przecież najstarsze miasto w Polsce! i przy okazji moje miasto rodzinne), Elbląg, Krosno czy Kołobrzeg.


POLSKA. NA TROPIE HISTORII

Autor: dr Sebastian Adamkiewicz, Zuza Wollny
Wydawnictwo: Edgard (2020)
Liczba stron: 32

ZOBACZ
"Polska. Na tropie historii" to tegoroczna nowość w ofercie znanego i lubianego edukacyjnego wydawnictwa Kapitan Nauka, będącego częścią wydawnictwa Edgard. Choć książka ta rekomendowana jest dla dzieci od 7 lat w górę, mój sześciolatek lubi do niej zaglądać - przyciągają go na ten moment przede wszystkim całostronicowe ilustracje Zuzy Wollny. "Polska. Na tropie historii" to jednak nie tylko książka do oglądania i czytania, ale też do... słuchania! Możecie do niej ściągnąć audioprzewodnik!

OD WYDAWCY
Historia nie musi być nudna! "Polska. Na tropie historii" to 12 bogato ilustrowanych opowieści  z życia codziennego mieszkańców dawnej Polski. Poprzez zaangażowanie zmysłów wzroku i słuchu barwne szczegóły same zapisują się w pamięci czytelnika. Zabawa obserwacyjna i aktywne słuchanie ciekawostek czytanych przez lektora pozwalają  ćwiczyć spostrzegawczość i koncentrację oraz intuicyjnie przyswajać wiedzę.

Książka przeprowadza małego czytelnika przez wszystkie okresy historyczne - od dynastii Piastów do życia w PRL-u, ukazując na ilustracjach życie codzienne ludzi danej epoki. Zajrzymy więc m.in. do średniowiecznego miasta i klasztoru, szlacheckiego dworku, na dawną polską wieś, na XIX-wieczną ulicę czy do okupowanego miasta. Pod każdą ilustracją znajdziemy krótki opis, którego rozszerzenie stanowią nagrania z audioprzewodnika. Plansze zawierają mnóstwo szczegółów, a na niektórych stronach czeka zadanie - znalezienie wykadrowanych elementów. Nie zawsze jest to łatwe! Książka powstała pod konsultacją merytoryczną dra Sebastiana Adamkiewicza - historyka i muzealnika, który jest autorem tekstu i audioprzewodnika. 


ETNOGADKI. OPOWIASTKI O DAWNYCH OBRZĘDACH I ZWYCZAJACH

Autor: Monika Michaluk, Witold Przewoźny
Wydawnictwo: Albus Wydawnictwo (2018)
Liczba stron: 148
ZOBACZ

Wyjątkowa książka, do której będziemy wielokrotnie wracać jeszcze przez wiele lat! "Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach" zabiorą Was w podróż do przeszłości - do typowej małej wioski, której mieszkańcy żyli w zgodzie z naturą. Razem z nimi przeżyjemy Boże Narodzenie w wiejskiej chacie, poznamy karnawałowe obrzędy, pożegnamy zimę, przygotujemy pisanki batikowe, poszukamy kwiatu paproci, będziemy świętować dożynki, drzeć pierze w długie jesienne wieczory czy lać wosk w andrzejkowy wieczór... Czytelnik pozna też nieco zapomniane ludowe przysłowia związane z porami roku!

OD WYDAWCY
Skąd się wzięły polskie święta? Jak żyli ludzie zanim wymyślono zegary i kalendarze? Po czym poznajemy, że pory roku się zmieniają? Dlaczego czas nie chodzi spać? Wszystkiego dowiecie się z Etnogadek, opowiastek o dawnych obrzędach i zwyczajach. Ta książka to wynik niezwykłego spotkania trzech autorów - Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka i etnografa, Witolda Przewoźnego. Zajrzyjcie do środka, a odkryjecie niezwykły świat naszych przodków - pełen mądrości, magii i tajemnic.

Pomysłodawczynią "Etnogadek..." jest Monika Michaluk, autorka konceptów i tekstów, która do pracy nad nią zaprosiła Witolda Przewoźnego, etnografa i kustosza Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Do tego duetu dołączył Michał Stachowiak - artysta, autor licznych ilustracji, okładek prasowych i plakatów, założyciel Strzecha Design. Udało im się stworzyć książkę wybitną i - co ważne - opartą na rzetelnej wiedzy etnograficznej! Możecie być pewni, że pięcio- czy sześciolatek będzie słuchać jak zaczarowany o zmieniających się porach roku, topieniu marzanny ("Mamo, a w przedszkolu robiliśmy marzannę!") i świątecznych ozdobach. Mimo że jest to najobszerniejsza pozycja w naszym księgozbiorze, zazwyczaj czytamy ją od deski do deski! Narracja prowadzona jest w nieskomplikowany, atrakcyjny dla młodego czytelnika sposób; po prostu wciąga! Design książki, stanowiący połączenie nowoczesnych trendów w ilustracji z motywami ludowymi zachwyca dużych i małych! Nic więc dziwnego, że "Etnogadki..." zostały wyróżnione znakiem MUST HAVE przez Łódź Design Festiwal w 2019 roku oraz nominowane do nagrody Ferdynanda Wspaniałego w  konkursie "Najlepsza Polska Książka dla Dzieci i Młodzieży 2018". Warto dodać, że książka została objęta patronatami honorowymi przez: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Instytut im. Oskara Kolberga, Strzecha Design, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wraz z oddziałami.


OD MIKMAKA DO ZAZULI. ATLAS REGIONALIZMÓW DLA DZIECI

Autor: Michał Rusinek
Wydawnictwo: Bezdroża (2020)
Liczba stron: 56

ZOBACZ
Gorąca premiera kwietnia, na którą z niecierpliwością czekaliśmy! Tym razem Michał Rusinek - którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - przygotował dla dzieci wyjątkowy atlas: atlas regionalizmów. Za przepiękne ilustracje odpowiada... Joanna Rusinek, prywatnie siostra pisarza i literaturoznawcy!

OD WYDAWCY
MIKMAKI w CYNKACH chodzą po ulicach Szczecina! W Grudziądzu dzieci robią SZNEKI, a Lubawa pełna jest wesołych FOFELKÓW. FIKSMATYNTA zapełniają gnieźnieńskie szuflady, chociaż w Częstochowie mogą być też pakowane w ZRYWKI. Co oznaczają te tajemnicze słowa? Dowiesz się czytając książkę Michała Rusinka, który wybrał się w podróż po Polsce śladami regionalizmów. W atlasie wyjaśnia ich znaczenie za pomocą opisów i wierszyków. Czy na KLOPSZTANDZE, czy w czasie SIĄPAWICY nie róbcie sobie SIUPY i poznajcie słowa używane przez mieszkańców polskich miast, miasteczek i wsi.

Michał Rusinek zabrał nas w językową wędrówkę po Polsce, prezentując co ciekawsze regionalizmy z wybranych miast (np. z Warszawy, Poznania, Łodzi) lub regionów naszego kraju (m.in. Kaszub, Mazur czy Śląska). Przyznam się, że oboje z synem mamy ogromną frajdę z lektury "Od mikmaka do zazuli...". Autor w atrakcyjny sposób oswaja najmłodszych z regionalną odmianą polszczyzny, ukazując jej bogactwo i różnorodność. Syn już wplótł do swojego codziennego słownika kilka regionalizmów. Dorośli również wiele wyniosą z książki - muszę przyznać, że do tej pory nie wiedziałam, czym jest tyłowy mikmak, trambambula, brejdak czy dziandziar...


WOJTEK. ŻOŁNIERZ BEZ MUNDURU

Autor: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo: Święty Wojciech Dom Medialny
Liczba stron: 96

ZOBACZ
Uwielbiamy rymowane książeczki o Poznaniu autorstwa Elizy Piotrowskiej, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie nie kupić jeszcze opisanej przez nią historii o najsłynniejszym niedźwiedziu na świecie! O kim mowa? Oczywiście o Wojtku, który wędrował z armią generała Andersa przez Bliski Wschód, a następnie znalazł się we Włoszech, gdzie walczył o Monte Cassino.

OD WYDAWCY
"Wojtek. Żołnierz bez munduru" to nie jest bajka. To prawdziwa historia. Z prawdziwym zakończeniem. To książka o wartościach: uczciwości, odwadze, wolności. To książka o uczuciach: przyjaźni, miłości, smutku i złości. To wreszcie książka o dorastaniu. Treści historyczne nie atakują natłokiem informacji, a treści uniwersalne przełożone są na język dziecka i sprowadzone do sytuacji mu bliskich. Dodatkowym walorem tej publikacji są pełne ciepła ilustracje, dalekie od obrazów przepojonych wojenną grozą.

Prawdę mówiąc, myślałam, że dla pięciolatka książka będzie zbyt poważna - ale mój syn pozytywnie mnie zaskoczył i nie mógł się oderwać od lektury w pierwszym podejściu w styczniu. Okazało się, że jest to piękna, ciepła, zabawna, a momentami także bardzo wzruszająca opowieść z sympatycznymi ilustracjami (które wyszły również spod ręki pani Elizy). Do dziś systematycznie czytamy "Wojtka..." na dobranoc. Rozdziały są stosunkowo krótkie, czasami nawet kilkuzdaniowe - łącznie jest ich 40 (syn zna wszystkie tytuły na pamięć!). Cała opowieść prowadzona jest z perspektywy Wojtka, co uważam za świetny zabieg. Miś przedstawia historię swojego życia, w której znalazły się zarówno wesołe, jak i smutne wydarzenia. Wiele uwagi poświęca tematowi wolności; swoją drogą, Eliza Piotrowska ukuła najpiękniejszą definicję wolności, jaką kiedykolwiek usłyszałam: "Wolność to takie miejsce, które jest w nas, którego nikt nie może nam odebrać". Na końcu książki autorka umieściła krótki słowniczek, w którym w niezwykle prosty sposób objaśnia, czym była Armia Andersa, Drugi Korpus Polski, Związek Radziecki i Żelazna Kurtyna.

***

Wszystkie powyższe tytuły podlinkowałam do księgarni internetowej INVERSO, w której do 30 kwietnia przy zakupie za min. 39 złotych możecie skorzystać z darmowej dostawy kurierem lub do paczkomatu In Post. W INVERSO czasami i ja robię zakupy - znajdziecie tam nie tylko książki w dobrych cenach, ale i gry, puzzle, e-booki, audiobooki oraz artykuły papiernicze (czyli wszystko w jednym miejscu i bez wychodzenia z domu, co w czasach powszechnej izolacji jeszcze bardzo wygodne ;)). Paczki zawsze przychodzą do mnie błyskawicznie!


PO KTÓRĄ KSIĄŻKĘ SIĘGNIECIE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI? :)
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. Świetne zestawienie. Dzięki wielkie za podpowiedź nowego tytułu. Książka o Wojtku musi być cudna. P.S. Jego pomnik jest w Krakowie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że znalazłaś nowy tytuł. Książka jest naprawdę wartościowa! :)

      Usuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy