Książki dla dzieci i młodzieży oraz zestawy kreatywne dotyczące polskiej historii, nauki, przyrody, kultury...

5 czerwca 2019

Trzy lata temu przygotowałam dla Was przegląd najciekawszych książek dla małych patriotów - znajdziecie go TUTAJ. Jak się pewnie domyślacie, przez ten czas na półki w księgarniach trafiły nowe pozycje, zwłaszcza że sprzyjała temu setna rocznica odzyskania niepodległości, stąd też mam dla Was kolejne zestawienie różnego rodzaju książek dla dzieci i młodzieży, opowiadających o polskiej historii, kulturze, przyrodzie, geografii, sporcie, zasłużonych Polakach i nie tylko. Niektóre z nich to jeszcze ciepłe wydawnicze nowości ;)

Bardzo się cieszę, że na rynku pojawiły się pozycje omawiające w sposób przystępny dla młodego czytelnika tak trudne tematy jak Powstanie Warszawskie czy wysiedlenia. Sami staramy się już kompletować "patriotyczną biblioteczkę" dla naszego przedszkolaka, i oba przeglądy pomogły nam uporządkować to, co można znaleźć w tym temacie - mam nadzieję, że i dla Was okażą się wartościową "ściągą". Kilka książek mamy już w swoich zbiorach, inne czekają na zakup.

W zestawieniu uwzględniłem również kilka nowości do nauki przez zabawę - są m.in. kolorowanki i zestawy kreatywne. W tej kategorii zmieniło się mniej, dlatego po więcej pozycji zapraszam do wpisu sprzed lat!

Opisy poszczególnych pozycji pochodzą od wydawców (z nieznacznymi modyfikacjami mojego autorstwa w niektórych przypadkach).


KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ ZESTAWY KREATYWNE DOTYCZĄCE POLSKIEJ HISTORII, NAUKI, PRZYRODY, KULTURY...1. A U NAS POWSTANIE! (Magda Podbylska, wyd. Wydawnictwo BIS). Gdy dziadek postanowi napisać książkę, nie wiadomo, czego można się spodziewać. A książka powstała na podstawie wspomnień jego ojca - czyli pradziadka - i dotyczy zdarzeń sprzed stu lat, gdy ów pradziadek był małym Kaziem. W ten sposób pewna poznańska rodzina pozna dwa tygodnie z życia swoich przodków w czasie, gdy w Poznaniu wybuchło powstanie wielkopolskie, które umożliwiło przyłączenie terenów Wielkopolski do niepodległej Polski.
2. RANY JULEL! O TYM, JAK JULIAN TUWIM ZOSTAŁ POETĄ (Agnieszka Frączek, wyd. Wydawnictwo Literatura). Opowieść o Julku - niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego niesłużących maszyn i urządzeń. O hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i… nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamienicy. To właśnie dzięki wielu swoim pasjom Julek został poetą. W książce znajdziecie wiele historii z życia Juliana Tuwima, poprzeplatanych wierszami i żartami.
3. MITOLOGIA. PRZYGODY SŁOWIAŃSKICH BOGÓW (Melania Kapelusz, wyd. Egmont). Prastare dęby znają wiele historii. Może nawet pamiętają jak po ziemi biegali słowiańscy bogowie: Perun, dobry władca panujący na niebie, i Weles, mściwy i groźny bóg panujący w podziemiach. Losy słowiańskich bóstw i zwykłych śmiertelników często się splatały, gdy ludzie próbowali wykraść bogom ich tajemną wiedzę o świecie. Książka przedstawia mało znany świat słowiańskich wierzeń. Opowieści o stworzeniu świata i ludzi oraz stare podania tłumaczące groźne zjawiska przyrody zachwycą czytelników w każdym wieku.
4. BAJKI MARIACKIE (Ewa K. Czaczkowska, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak). Znana autorka książek, historyczka i dziennikarka, własnymi słowami opisała najmłodszym najpiękniejsze legendy z południowej Polski. Są to niezwykłe historie, uwielbiane przez kolejne pokolenia, dzięki którym dzieci dowiedzą się… skąd wzięły się wiewiórki na krakowskim rynku? Jak powstał najpopularniejszy polski hejnał? Dlaczego jedna z wież kościoła mariackiego jest wyższa od drugiej? Jak wygląda idealna szopka krakowska? Kiedy i dlaczego Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Kraków?
5. WYSIEDLENI (Dorota Combrzyńska-Nogala). Wysiedleni – to ludzie, którzy musieli porzucić swoje domy na wschodzie Polski i przenieść się setki kilometrów na zachód albo północ kraju. Dlaczego? Po II wojnie światowej zostały zmienione granice Polski. Polska musiała odstąpić Związkowi Radzieckiemu 48% swojego terytorium, tak zwane Kresy Wschodnie, a w zamian otrzymała ziemie na zachodzie i północy, odebrane Niemcom, czyli Ziemie Odzyskane.To właśnie w wyniku tej akcji Kazia Łobodziec z rodziną i większą częścią mieszkańców wsi musiała opuścić Gródek Jagielloński niedaleko Lwowa i przenieść się do wsi Żarek pod Wrocławiem. Tam zaczynają niełatwe wspólne życie z niemieckimi rodzinami. Nawet Kazia nie zawsze wie, jak się zachować względem niemieckich sąsiadów. Podpatruje przyjaźń Stasia Gałuszki i Brygidki Klauss. Oni wiedzą najlepiej, co jest tak naprawdę ważne w życiu.
6. PODRÓŻNICY. WIELKIE WYPRAWY POLAKÓW (Andrzej Fedorowicz, wyd. Wydawnictwo Dwie Siostry). Zbiór pasjonujących opowieści o niezwykłych wyprawach polskich podróżników od średniowiecza do czasów współczesnych. W nieznane i dookoła świata. Na najwyższe szczyty i niedostępne bieguny. Przez bezkresne oceany i bezludne pustkowia. Polacy od wieków podróżują po lądach i morzach, zapuszczając się w najdalsze zakątki naszej planety. Przed wami historie słynnych polskich podróżników i ich niesamowitych wypraw. Wśród bohaterów książki są zesłańcy i piraci, badacze i awanturnicy, sportowcy i dziennikarze. Od średniowiecznego mnicha Benedykta Polaka, przez legendarnego Maurycego Beniowskiego, Leonida Teligę, Tony’ego Halika i Jerzego Kukuczkę, po Marka Kamińskiego i Aleksandra Dobę.
7. ATLAS MIAST POLSKI (Anna Garbal, wyd. Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Zwiedzaj Polskę z tym ilustrowanym atlasem 30 miast z różnych regionów naszego kraju! Poznaj słynnych ludzi, znane budynki, ośrodki kultury oraz miejsca przyjazne dzieciom dzięki szczegółowemu przewodnikowi, który zapewni wiele godzin dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Odwiedź z książką wszystkie miasta wojewódzkie, a także wybierz się do innych uroczych miejscowości. Niech ten album stanie się inspiracją do samodzielnego odkrywania pięknych zakątków Polski, również tych, które się w nim nie zmieściły!
8. MARIA SKŁODOWSKA-CURIE (Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, wyd. Wydawnictwo RM). Z tej książki dowiesz się, jak żyła i pracowała słynna polska uczona Maria Skłodowska-Curie. Które miejsca w Warszawie lubiła najbardziej? Jakie miała laboratorium w Paryżu? Z kim w nim pracowała? Jak nazwała odkryty przez siebie pierwiastek? Gdzie lubiła spędzać wakacje z córkami?
9. WARSZAWIACY (Małgorzata Ruszkowska, Ruszkowska Marta, wyd. Wydawnictwo Dwie Siostry). Małgorzata i Marta Ruszkowskie zapraszają na spacer po Warszawie, od tej najdawniejszej po taką, jaką znamy dzisiaj. Spotkacie tu najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych mieszkańców stolicy. To ludzie, którzy mieszkali w Warszawie, ale byli ważni dla całego kraju – królowie i królowe, znani pisarze i wydawcy, słynne aktorki, zasłużeni politycy i przedsiębiorcy, wielkie naukowczynie i cała masa innych fascynujących postaci. Dzięki siostrom Ruszkowskim te legendy schodzą z piedestałów i przechadzają się po stołecznych ulicach.


10. POLSKA NAJ. KSIĘGA MIEJSC WYJĄTKOWYCH (Anna Olej-Kobus, wyd. Wydawnictwo Dwukropek). Przewodnik dla dzieci zawierający opis miejsc w naszym kraju, które warto zobaczyć na własne oczy. I są to zarówno obiekty przyrodnicze: największe pustynie, najstarsze drzewa, jak i dzieła ludzkich rąk: kopalnie, podziemne miasta, niesamowite budowle i pomniki. Dzieci odwiedzą najciekawsze muzea w Polsce (między innymi żab, rowerów, zapałek, strachów polnych, figur stalowych), nowoczesne centra naukowe, a także poznają miejsca, w których można się wspaniale bawić.
11. LISTY W BUTELCE (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Wydawnictwo Literatura). Książka przybliża młodemu czytelnikowi postać Ireny Sendlerowej - siostry Jolanty. Poznajemy panią Irenę jako siostrę Jolantę, przenoszącą na teren warszawskiego getta jedzenie, szczepionki i lekarstwa. Jej wielka wrażliwość na cierpienie kazała znaleźć sposób na ratowanie choćby najmłodszych. Fabularyzowana treść książki ukazuje dramatyczne sytuacje, w których życie naraża wielu ludzi, aby ocalić innych.
12. MIRABELKA (Cezary Harasimowicz, wyd. Wydawnictwo Zielona Sowa). Mirabelka rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Nie przetrwała apartamentowca, który powstał w jej miejscu. To wszystko, czego była świadkiem, zostało opisane w tej niezwykle wzruszającej i sentymentalnej powieści. Jest jednak nadzieja dla mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, a teraz Muranów stara się przywrócić drzewo na swój teren.
13. POCZET KRÓLOWYCH POLSKICH (Anna Kaszuba-Dębska, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak). Myślisz, że to kolejna opowieść o księżniczkach czekających na księcia na białym koniu? Nic bardziej mylnego. Poznaj prawdziwe, (jeszcze!) nieznane oblicza 25 niezwykłych polskich królowych. Obejrzyj galerię wybitnych kobiet, które sprawią, że od dziś dama na zamku kojarzyć się będzie nie tylko z łagodnością, ale i z wielką ambicją, odwagą oraz uporem w dążeniu do celu. Książka to nowe spojrzenie na historię polskiej korony, odpowiedź na Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki. W środku znajdziecie opowieści biograficzne oraz reprodukcje współczesnych portretów aż 25 królowych.
14. TATRY I PIENINY. PODRÓŻOWNIK (Anna Kobus, Krzysztof Kobus, wyd. Mac Edukacja). Tatry i Pieniny to góry pełne legend, tajemnic i niezwykłych miejsc. Dzięki "Podróżownikowi" dowiesz się, jak powstały góry, gdzie są Trzy Korony, czy Rysy umieją rysować oraz co łączy Order Uśmiechu ze Świętym Mikołajem. Odwiedzisz wioskę, w której myje się domy, zamek z ukrytym skarbem Inków i spotkasz mieszkańców Tatr. W sprzedaży jeszcze inne "Podróżowniki", m.in. "Wybrzeże Polski", "Świętokrzyskie", "Karkonosze i Kotlina Kłodzka" czy "Warmia i Mazury".
15. ETNOGADKI. OPOWIASTKI O DAWNYCH OBRZĘDACH I ZWYCZAJACH (Opracowanie zbiorowe, wyd. Albus). Skąd się wzięły polskie święta? Jak żyli ludzie zanim wymyślono zegary i kalendarze? Po czym poznajemy, że pory roku się zmieniają? Wszystkiego dowiecie się z Etnogadek, opowiastek o dawnych obrzędach i zwyczajach. Ta książka to wynik niezwykłego spotkania trzech autorów - Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka i etnografa, Witolda Przewoźnego. Zajrzyjcie do środka, a odkryjecie niezwykły świat naszych przodków - pełen mądrości, magii i tajemnic.
16. WOJTEK. ŻOŁNIERZ BEZ MUNDURU (Eliza Piotrowska, wyd. Święty Wojciech Dom Medialny). Poznaj historię niedźwiedzia, który w czasie wojny towarzyszył polskim żołnierzom z Armii Andersa. Opowiada ją sam Wojtek – ze swojej perspektywy pokazuje nam zarówno żołnierską codzienność, jak i wojenne dzieje Polski i Europy. Wojtek Elizy Piotrowskiej patrzy na świat oczami dziecka, dlatego pytania, które zadaje, i odpowiedzi, których sobie udziela, są proste. Nie spłaszczają one jednak rzeczywistości, nie banalizują jej. Mają za zadanie wprowadzać małego czytelnika, delikatnie i bez natłoku wiedzy, w trudne zagadnienia historyczne.
17. NAJWIĘKSZE ODKRYCIA I WYNALAZKI. OTO POLSKA (Renata Falkowska, wyd. Wydawnictwo Zielona Sowa). "Oto Polska" to seria książek krajoznawczych, które w przystępny sposób przybliżają dzieciom Polskę. Dzięki tej serii młodzi czytelnicy będą mogli poznać najważniejsze wydarzenia w historii Polski i najwybitniejszych Polaków, dowiedzą się, gdzie warto pojechać i co zwiedzić, a także jakie odkrycia i wynalazki są udziałem Polaków. W tomie "Największe odkrycia i wynalazki" przedstawione zostały wynalazki i odkrycia Polaków, które w dużej mierze zmieniły życie ludzi nie tylko w naszym kraju.
18. WOJENNE LALKI MARYSI (Małgorzata J. Berwid, wyd. Wydawnictwo Tadam). Prawdziwa opowieść o dzieciństwie w czasie wojny. Historię lalki Rozalki i "kartoflanego przedszkola" usłyszałam od Mamulki jako dziecko. Kilka lat temu, gdy Mamulka zachorowała, poprosiłam, żeby opowiedziała mi wszystko jeszcze raz, a ja to nagram. Bardzo się ucieszyła i swoją opowieść zakończyła słowami: "Dobrze że nagrałaś, dzieci będą wiedziały, jak to było…". / Małgorzata J. Berwid


19. POCZET KRÓLÓW I KSIĄŻĄT POLSKICH (Dorota Suwalska, wyd. Zuzutoys). Zupełnie nowa, nowoczesna odsłona historii wszystkich królów i książąt władających Polską od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. "Poczet Królów i Książąt Polskich" autorstwa Doroty Suwalskiej jest przeznaczony dla dzieci od pierwszych klas szkolnych. Dowcipne ilustracje Diany Karpowicz pozwalają zapamiętać najważniejsze fakty związane z każdym władcą. Na kartach książki znajdują się m. in. największe osiągnięcia i największe niepowodzenia, czyli to, z czego dany król zasłynął zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym tego słowa znaczeniu.
20. ASIUNIA (Joanna Papuzińska, wyd. Wydawnictwo Literatura). Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.
21. WANDA BOJOWA PANNA. O WANDZIE KRAHELSKIEJ (Roman Kurkiewicz, wyd. Egmont). Historia z życia mało znanej, ale niezwykle inspirującej postaci, która od dziecka gotowa była nieść pomoc i wsparcie potrzebującym. Wrażliwość i prospołeczna postawa Wandy Krahelskiej budzą podziw i mogą być inspiracją dla każdego młodego czytelnika. Znany publicysta Roman Kurkiewicz pokazuje młodym czytelnikom, że w Polsce były trudne czasy, kiedy potrzebna bywała postawa bojowa i odważna, ale także zwykłe codzienne gesty ludzkiej życzliwości.
22. BAJKI, LEGENDY I OPOWIEŚCI WIERSZEM (Opracowanie zbiorowe, wyd. Polityka). Świetne rymy, barwne opowieści, nieprzemijające wartości... I przekazywane z pokolenia na pokolenie legendy, jak te najsłynniejsze "O Lechu, Czechu i Rusie", "O Smoku Wawelskim", "Hejnale Mariackim", o tym "Jak myszy zjadły Popiela" czy o "Skarbach księżniczki Dobrawy" i przyjęciu przez Polskę chrześcijaństwa – opowiedziane wierszem przez mistrzów pióra - Czesława Janczarskiego i Annę Świrszczyńską. Wiele niezwykłych historii, rozbudzających wyobraźnię, ujmujących pięknem języka, do wspólnego, rodzinnego czytania!
23. WTAJEMNICZENI. NIE WSZYSTKO ZŁOTO, CO ZŁOTE (Dorota Suwalska, wyd. Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Wciągająca fabuła, tajemnica z przeszłości, pierwsza miłość, a do tego szereg wplecionych w treść ciekawostek, między innymi o historii Warmii, drugiej wojny światowej, Akcji Wisła, skarbach rabowanych przez Niemców czy Bursztynowej Komnacie.
24. JEST TAKA HISTORIA. OPOWIEŚĆ O JANUSZU KORCZAKU (Beata Ostrowicka, wyd. Wydawnictwo Literatura). Wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku – pedagogu, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia.
25. CUDA-NIEWIDY. ZAGADKI DLA MŁODSZYCH I STARSZYCH (Marianna Oklejak, wyd. Egmont). Dwaj bracia wyruszają w daleką drogę w poszukiwaniu szczęścia. Świat jest pełen niespodzianek, ale i pułapek, a mieszkańcy leśnych ostępów nie zawsze są tak gościnni, jak można by sobie tego życzyć. Wróżki, dzikie zwierzęta, wiedźma, krasnoludki, a do tego diabeł Rokita! Bohaterowie wywodzący się z baśni i ludowych podań na przemian ułatwiają i utrudniają podróż obu chłopcom. Przeżyj przygodę wraz z dzielnymi braćmi, pomóż im pokonać zło i znaleźć to, co najważniejsze… Jak? Wytęż wzrok, wyostrz wszystkie zmysły!
26. JAKI ZNAK TWÓJ? WIERSZYKI NA DALSZE 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI (Michał Rusinek, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak). Niech żyje niepodległość! O polskości, ojczyźnie, wolności każdy może mówić własnym głosem. A co gdybyśmy zadali sobie dobrze znane pytania i spróbowali odpowiedzieć na nie na nowo? "Kto ty jesteś?", "Jaki znak twój?" – od ponad 100 lat słyszeliśmy wciąż te same odpowiedzi. Książka Michała i Joanny Rusinków wywraca do góry nogami dawny kanon małego patrioty i sprawia, że wielkie słowa stają się bliskie i zrozumiałe.
27. POLSKIE KSIĘŻNICZKI (Anna Jurczyńska, wyd. Media Rodzina). Czy historia rzeczywiście jest nudna? I czy wszystkie księżniczki są kruche i delikatne? Jeżeli tak myślisz, jesteś w błędzie! Przeczytaj ten niesamowity przewodnik po polskich księżniczkach, królewnach i królowych, a dowiesz się: o czym rozmyślała Dobrawa, w kim się kochała Świętosława, dlaczego Jadwiga chwyciła za siekierę, do kogo podobna była Bona, kto wprowadził w Polsce modę na dekolty... i wielu innych ciekawostek o szlachetnie urodzonych damach Polski. Księżniczki z bajek są piękne i urocze, ale prawdziwe polskie księżniczki to dopiero bohaterki!


28. KORONKOWA PARASOLKA Z GDYNI (Natalia Fiedorczuk-Cieślak, wyd. Egmont). Tytułowa parasolka nie jest zwyczajnym przedmiotem, lecz przewodniczką czytelnika w podróży w przeszłość. Szybuje nad miastem i z jej perspektywy oglądamy Gdynię sprzed stu lat. Unoszona przez morski wiatr ucieka kolejnym postaciom, (np. Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu), w tle trwa budowa portu i wre miejskie życie.
29. PIASEK I BRUK. O ROMANIE DMOWSKIM (Marcin Baran, wyd. Egmont). Niezwykła biografia Romana Dmowskiego dla dzieci. Znany poeta i dziennikarz, Marcin Baran, przedstawia młodym czytelnikom dzieciństwo i młodość polityka II RP, podkreślając jego późniejszy sukces dyplomatyczny w negocjacjach przy podpisywaniu traktatu wersalskiego. W tle opowieści codzienność epoki, sugestywnie zilustrowana przez Marię Mazurowską.
30. ALFABET NIEPODLEGŁOŚCI (Anna Skowrońska, wyd. Wydawnictwo Muchomor). Książkę można zacząć czytać w dowolnym miejscu, wybierając hasła na kolejne litery alfabetu. Od A do Zet o niepodległości! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz oczywistych tematów jak akcje zbrojne, zabiegi dyplomatyczne czy rozpad mocarstw, pokazujemy też ciekawostki, np. co łączy wojnę polsko-bolszewicką z King Kongiem?
31. WIELKI KAROL I MAŁY LOLEK. O JANIE PAWLE II (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Egmont). Każdy człowiek, nawet najbardziej znany na świecie, nawet taki, który został świętym – był kiedyś dzieckiem. Ciepła opowieść Anny Czerwińskiej-Rydel z pierwszego poziomu serii "Czytam sobie" to historia o takim właśnie człowieku – o świętym Janie Pawle II.
32. MAŁA WOJNA (Katarzyna Ryrych, wyd. Wydawnictwo Literatura). We wrześniu 1939 roku wszystkim wydawało się, że wojna potrwa tylko parę tygodni, a już z pewnością nie dotrze do niewielkiej willi stojącej przy jednej z uliczek na obrzeżach Lwowa. Wiele mówi się o bohaterach ginących w nierównej walce tam, gdzie szalała wielka wojna, zaś ci, którzy prowadzili swoją małą wojnę, pomagając najsłabszym tego świata – dzieciom, starcom, chorym – odeszli w zapomnienie. Nie walczyli przy pomocy broni, używali serca jak tajemniczy Maestro, którego jedno jedyne zdjęcie zachowało się w rodzinnym albumie – ale ginęli jak żołnierze.
33. WIELKA KSIĘGA MAŁEGO POLAKA (Joanna Bachanek, wyd. Wydawnictwo MAC). Publikacja dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś na temat geografii i historii Polski. Zawarte w niej zadania przybliżą znaczenie symboli narodowych, legendy, wiedzę na temat regionów, strojów ludowych, kuchni, atrakcji turystycznych, ważnych wydarzeń z historii naszego kraju oraz sylwetek wybitnych Polaków. Książka może być zachętą do rozmowy z dziećmi na temat patriotyzmu.
34. ZBUNTOWANE SŁOWA (Joanna Papuzińska, wyd. Wydawnictwo Literatura). W PRL-u w paczkach makaronu przemycano zakazane przez władzę książki, drukowane na powielaczu, przekazywane z narażeniem życia kolejnym czytelnikom. Obowiązywała zasada "przeczytaj – nie niszcz – przepisz – podaj dalej". W ten sposób wiadomości wędrowały z rąk do rąk ludzi, którzy sobie ufali. Tak też zaczyna się opowieść o drugim obiegu i walce o wolność Polski. Historia opowiedziana przez małego chłopca, który słucha opowieści rodziców i dziadków, tłumaczących mu, co się dzieje w ich zniewolonym kraju.
35. DOM CIOCI LUSI (Krzysztof Stręcioch, wyd. Adamada). Wandzia? Zosia? Basia? Żydówka? Polka? Opowie Wam swoja historię. Historię, która nie powinna się wydarzyć i nie może się powtórzyć.
36. DOKTA. OPOWIEŚĆ O WANDZIE BŁEŃSKIEJ (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Święty Wojciech). Książka o misjonarce, która zrealizowała swoje marzenie. Książka o tym, że można czuć się spełnionym, pomagając innym. Książka o dobroci, pokorze, skromności, pracowitości i wierze. Książka o odwadze pomagania tym, którym inni nie odważyli się pomóc – ludziom chorym na trąd. To historia Mądrego Wrażliwego Człowieka, który stał się autorytetem dla młodych ludzi właśnie dlatego, że nie pretendował do tej roli.


37. OGÓRAS. ALE JAZDA! (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Wilga). Książka, która urzeknie nie tylko małoletnich miłośników aut. Światła jak denka od butelek, siedzenia jak w starym kinie, kształt parówki albo ogórka... Tak czasem mówią o nim nowoczesne samochody. To prawda, że Ogóras jest zabytkowym autobusem z minionej epoki, ale ma styl i jest niezawodny! Wciągająca dla dziecka, a nieco sentymentalna dla rodzica, opowieść sięgająca realiów PRL-u, kiedy to ulice zapełniały nysy, tarpany, ogórasy i syrenki. Przepiękne ilustracje i piękna opowieść o przyjaźni, przywiązaniu i miłości podbija serca i młodych czytelników i ich rodziców.
38. WEŹ WYJDŹ. SZTUKA AKTYWNEGO ODPOCZYWANIA PRZEZ CAŁY ROK (Patryk Świątek, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak). Patryk Świątek, współtwórca popularnego bloga "Paragon z podróży", zaprasza w fascynującą podróż po Polsce. Przypomina, że prawdziwy odpoczynek dają wędrówka (samotna lub z bliskimi), piękno i harmonia przyrody, szum lasu i cisza pojezierzy. Ale też inspirujące historie ludzi, zaskakujące smaki, nowo poznane słowa i ciągle pobudzana ciekawość świata: szczególnie tego, który niby dobrze znamy. Rysuj, koloruj, uzupełniaj, wbij pieczątki, planuj i samodzielnie wytycz własne szlaki! Wędruj z autorem śladami Arkadego Fiedlera, Simony Kossak, Ignacego Łukasiewicza czy Teodory Gulgowskiej. Zapisz emocje i doświadczenia, by móc wracać do nich nawet w najbardziej ponure dni.
39. NIE BYŁO TELEFONÓW? O CÓRKACH, OJCACH I WYNALAZKACH (Jan Wróbel, wyd. Egmont). Niezwykła książka, która pokazuje, jak bardzo nasze codzienne współczesne życie osadzone jest w historii i dokonaniach wielu osób z odległej przeszłości. Jan Wróbel, historyk, dziennikarz i wieloletni dyrektor I liceum społecznego "Bednarska", lekko i z dużą dozą humoru opowiada o relacjach rodzinnych, w których tle przewijają się wątki z polskiej historii i dokonania naukowców. Dowcipne ilustracje są świetnym uzupełnieniem tej literackiej zabawy.
40. ORŁY NAD LONDYNEM. Z HISTORII DYWIZJONU 303 (Wojciech Widłak, wyd. Egmont). Trwa druga wojna światowa. Polski pilot Jurek walczy razem z lotnikami z Anglii, Kanady i Nowej Zelandii w obronie Wielkiej Brytanii. W słynnym Dywizjonie 303 lata też wielu jego kolegów z Polski. To świetni piloci zdolni to największych poświęceń. Poznaj Jurka i Huraganka - jego samolot.
41. GRY I ZABAWY Z DAWNYCH LAT (Katarzyna Piętka, wyd. Wydawnictwo Nasza Księgarnia). Wśród pięćdziesięciu przypomnianych w książce zabaw i gier znalazły się te najprostsze jak "Baloniku nasz malutki", "Mam chusteczkę haftowaną" czy "Mało nas do pieczenia chleba", zabawy typowo podwórkowe jak dwa ognie, kapsle, wojna, ale i zabawy ludowe jak "Uciekła mi przepióreczka w proso", "Jaworowi ludzie", "Król Lul", "Moja Ulijanko" czy wreszcie zabawy na niepogodę jak pomidor, piekło-niebo, inteligencja, wisielec, teatr cieni i wiele innych.
42. WARSZAWA. MOJA STOLICA (Anna Paczuska, wyd. Wydawnictwo RM). Warszawa to wyjątkowe miasto, które nie zna słowa "nuda". O każdej porze roku jest tu wiele wspaniałych miejsc do odwiedzenia! Każde z nich opowie ci inną ciekawą historię o twoim mieście i kraju, wystarczy tylko przyjść i nadstawić uszu! Warszawa pełna jest zabytkowych budynków, pomników i placów, które pamiętają dawne czasy, gdy Polską rządzili królowie.
43. HISTORYJKI O NIEPODLEGŁEJ WARSZAWIE 1918-1939 (Anna Ziarkowska, wyd. Dom Spotkań z Historią). Bohaterami książki są dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, które narysował legendarny Bohdan Butenko, ceniony polski grafik, ilustrator, autor komiksów i książek. Opowieść o historii Warszawy, odzyskaniu wolności i życiu jej mieszkańców aż do wybuchu II wojny światowej, osnuta jest wokół faktów historycznych i wspomnień zaczerpniętych z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią. Książka pokazuje historię Polski i Warszawy w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci.
44. ROTMISTRZ WITOLD PILECKI (Małgorzata Strękowska-Zaremba, wyd. Wydawnictwo RM). Z tej książki dowiesz się, jak żył i o co walczył rotmistrz Witold Pilecki. Kim byli jego przodkowie? Jak spędzał wakacje u dziadków w Sukurczach? Co robił w Wilnie? Jaką tajną misję otrzymał od dowódców Armii Krajowej? W jaki sposób stał się bohaterem narodowym?


45. O ZOFII CO ZBIERAŁA KOLORY. O ZOFII STRYJEŃSKIEJ (Angelika Kuźniak, wyd. Egmont). Pełna humoru i zwrotów akcji historia życia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej. Pokazuje młodym czytelnikom, z jakimi przeszkodami musiała w owych czasach zmierzyć się dziewczynka, a potem kobieta, która chciała realizować swoje pasje i spełniać marzenia. Ta książka to poruszająca opowieść o tym, że ciężką pracą i determinacją można osiągnąć to, do czego się dąży, a potem dzielić się tym z innymi.
46. 12 WYJĄTKOWYCH POSTACI (Opracowanie zbiorowe, wyd. Centrum Edukacji Dziecięcej). książce znajdziecie 12 opowiastek o dzieciństwie i młodości wyjątkowych Polek i Polaków, którzy swoim życiem udowodnili, że warto realizować swoje marzenia, że czasami trzeba iść pod prąd albo pod górkę, walczyć z przeciwnościami losu, aby poczuć i zachwycić się światem. Przeczytacie o ludziach niezwykłych - odważnych, wytrwałych, silnych, cierpliwych, utalentowanych, oddanych, gotowych na poświęcenia, z głowami pełnymi marzeń i fantazji. O ludziach kochających życie, którzy pozostawili nam tak wiele.
47. WIELKA KSIĘGA MAŁEGO PATRIOTY (Opracowanie zbiorowe, wyd. Wydawnictwo Wilga). Książka pozwoli dzieciom lepiej poznać Polskę – jej historię, przyrodę, bohaterów – ale też da pretekst do rozmów o tym, czym jest patriotyzm i co współcześnie oznacza bycie patriotą. Mnóstwo ciekawostek i treści z humorem sprawiają, że wiedza o Polsce przestaje być nudna.
48. WILCZEK (Katarzyna Ryrych, wyd. Literatura). Świat małego Wiktora, zwanego żartobliwie Wilczkiem (od piosenki Obława Jacka Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. Tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielny poranek chłopiec nie obejrzy "Teleranka", na który z niecierpliwością czeka, zabroni ludziom wychodzić z domu i zrani pluszowego psa. Zakończy się czas studenckich strajków, zniknie tata, a gitarowa ciocia będzie musiała przenocować u babci i dziadka. Na ulicach pojawią się Szarzy Rycerze i ich niewielkie piecyki, a nocą ulicami miasta przejadą czołgi. Ale Wilczek- wnuk bohatera walczącego za wolność podczas II wojnie światowej - nie boi się ani gryzącego dymu, ani nawet samego Wrona.
49. POZNAŃ. NIEMAPA (Maciek Blaźniak, wyd. KARAMBA). "Niemapa" to wyjątkowo zaprojektowana seria ilustrowanych przewodników, pomagająca na nowo odkryć dane miasto, a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer. Sposób wydania w formie poręcznej rozkładanej mapy zachęca do aktywności i wykorzystania jej w terenie. Najwyższa jakość papieru gwarantuje trwałość i zaprasza dzieci do współtworzenia przewodnika poprzez wypełnianie zadań. Powstała w wyniku kooperacji Mamy Projekt i Studia Ładne Halo. W sprzedaży znajdziecie "Niemapy" o następujących miastach: Poznań, Szczecin, Rzeszów, Tychy, Kielce, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Łódź, Katowice, Zabrze, Warszawa, Szczecin. Nowością jest Niemapa Puszcza Białowieska!
50. NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA. OTO POLSKA (Renata Falkowska, wyd. Wydawnictwo Zielona Sowa). "Oto Polska" to seria książek krajoznawczych, które w przystępny sposób przybliżają dzieciom Polskę. Dzięki tej serii młodzi czytelnicy będą mogli poznać najważniejsze wydarzenia w historii Polski i najwybitniejszych Polaków, dowiedzą się, gdzie warto pojechać i co zwiedzić, a także jakie odkrycia i wynalazki są udziałem Polaków. W tomie "Najważniejsze wydarzenia" dzieci poznają historię Polski poprzez najciekawsze wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym kraju.
51. IRENA SENDLEROWA. MAGICZNY KORALIK (Beata Ostrowicka, wyd. Wydawnictwo RM). Majkę czeka niezwykła podróż w czasie. Podczas lekcji po raz pierwszy słyszy nazwisko Ireny Sendlerowej: wrażliwej dziewczynki i nieustraszonej kobiety, która podczas wojny uratowała dwa i pół tysiąca ludzi i została polską superbohaterką. Tak zaczyna się opowieść o narodzinach przyjaźni z nieco zarozumiałą Wiktorią, dość ponurym Ignacym oraz kotem Zuzełem, których połączyło zaangażowanie w poznanie trudnej i mrocznej historii XX wieku oraz roli odegranej w niej przez Irenę Sendlerową. Jej opowieść zaczyn się w 1910 w Warszawie – tutaj dorastała, otoczona miłością rodziców bawiła się z żydowskimi rówieśnikami i stawała w ich obronie, kiedy studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Całe dorosłe życie poświęciła pomaganiu drugiemu człowiekowi.
52. BRULION ZABAW PODWÓRKOWYCH DLA KAŻDEGO (Opracowanie zbiorowe, wyd. Wydawnictwo Wilga). Zeszyt kultowych gier podwórkowych. Dzieci znajdą w nim mnóstwo pomysłów na zabawy na świeżym powietrzu a także to, co można w nich wykorzystać. W książce znajdują się m.in. zasady gier: klasy, podchody, czołgi, kapsle i wiele innych!
53. KOZIENICE. MOJA MAŁA OJCZYZNA (ilustrator - Paulina Lewandowska, wyd. Kinderkulka). Książka jest przeglądem atrakcji Kozienic. W ciekawy i kolorowy sposób pokazuje historię miasta, jego legendę i zabytki. Każda rozkładówka poświęcona jest innemu miejscu. Zobaczyć można między innymi Zespół Pałacowy, park miejski, ogród jordanowski, jezioro, sportowe i kulturalne Kozienice, a także Puszczę Kozienicką i Dolinę Środkowej Wisły wraz z ich fauną i florą. A na koniec podążyć za królewiczem Zygmuntem po miejskim labiryncie. Na każdej rozkładówce jest też kozienicki koziołek, którego trzeba odszukać, często w zaskakujących odsłonach. Książka dystrybuowana przez Urząd Miasta, niedostępna w sprzedaży tradycyjnej.


54. OSTATNIE PRZEDSTAWIENIE PANNY ESTERKI (Adam Jaromir, wyd. Media Rodzina). GETTO WARSZAWSKIE, MAJ 1942. Minęło półtora roku, dotąd Dom Sierot został zmuszony do przeprowadzenia się na teren dzielnicy żydowskiej. Biały dom na Krochmalnej, prawo do swobody i własnej przestrzeni, wesołe kolonie letnie - wszystko to jest już odległym wspomnieniem... Wzruszająca książka o wychowankach i wychowawcach Domu Sierot, o dwunastoletniej Geni, która dzięki odgrywanej roli, choćby na krótko, mogła uciec w lepszy świat, o pannie Esterce, która w obliczu grożącej zagłady troszczyła się o najsłabszych, marząc o pięknym życiu, o życiu "ani lekkim, ani wesołym".
55. WIDZIAŁEM PIĘKNEGO DZIĘCIOŁA (Michał Skibiński, wyd. Wydawnictwo Dwie Siostry). Malarsko zilustrowany autentyczny dziecięcy dziennik z wakacji przerwanych wojną. Ośmioletni Michał dostał na wakacje zadanie: codziennie zapisywać jedno zdanie w zeszycie. Tak zaczął powstawać skromny dziecięcy dziennik. Każdego dnia chłopiec odnotowywał w nim jedno zwyczajne zdarzenie: spacery i rodzinne spotkania, zabawy i obserwacje przyrody. Te wakacje były jednak szczególne. Był bowiem rok 1939. Pierwszego września rozpoczęła się wojna. Odtąd zdania zapisywane w zeszycie nie były już tak zwyczajne...
56. FAJNA FERAJNA (Monika Kowaleczko-Szumowska, wyd. Wydawnictwo BIS). Wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. Przeżyli Powstanie Warszawskie, choć nieraz byli w poważnych opałach. Halinka ratowała psy i koty. "Kazimierz" przekazywał meldunki i roznosił powstańczą prasę. "Hipek" pełnił służbę w warszawskich kanałach. Mirek uciekł z domu, by walczyć na pierwszej linii. Żydowscy bracia Zalman i Perec przyłączyli się do powstańców po upadku getta i tułaczce po ulicach Warszawy. Dziewięcioletni Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK i służył na Mokotowie. Basia ukrywała się w nieludzkich warunkach w warszawskich piwnicach. A łączniczka Jaga, już niemal dorosła, podnosiła wszystkich na duchu w najtrudniejszych chwilach
57. BEZSENNOŚĆ JUTKI (Dorota Combrzyńska-Nogala, wyd. Wydawnictwo Literatura). Opowieść o ciężkim życiu dzieci w drugim co do wielkości getcie na okupowanych przez III Rzeszę ziemiach polskich. Jutka, spolonizowana Żydówka, mieszkająca z ciotką i dziadkiem w Litzmannstadt Ghetto, próbuje być dzielna. Mimo braku rodziców i grozy otaczającej ją rzeczywistości stara się patrzeć na świat optymistycznie. Żyje z dnia na dzień, a wytchnienie znajduje w zabawach z innymi dziećmi i udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką mieszkającą po drugiej stronie muru.
58. GALOP '44 (Monika Kowaleczko-Szumowska, wyd. Egmont). Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, która zakończy się kilkadziesiąt lat wcześniej, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.
59. BOLEK I LOLEK ZWIEDZAJĄ POLSKĘ (Zuzanna Kiełbasińska, Anna Nowacka, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak). Uwaga. Smok Wawelski poszukiwany. Wyszedł z domu i nikt nie wie, gdzie jest. Bolek i Lolek już spakowali plecaki. Nie bój się i wyrusz z nimi na poszukiwanie Smoka. Kto wie, jakie przygody czekają was po drodze! Kultowi bohaterowie najbardziej znanej bajki na tropie Smoka Wawelskiego. Zwiedzaj Polskę z Bolkiem i Lolkiem!
60. ABC MŁODEGO POLAKA (Mariola Jarocka, wyd. Olesiejuk). Autorka książki w przystępny sposób wyjaśnia w niej takie pojęcia, jak: plemię, naród i państwo, odpowiada na pytanie, co to znaczy być patriotą, oraz zastanawia się nad tym, jaka jest geneza nazwy naszego kraju. Młodzi czytelnicy, którzy sięgną po tę publikację, poznają dzięki niej między innymi ważniejsze wydarzenia z historii oraz sławnych Polaków, którzy historię tę tworzyli, przeczytają o ciekawych zwyczajach i obrzędach, dowiedzą się, jak wygląda podział administracyjny Polski, i co zaliczamy do naszych skarbów narodowych.
61. NAJWYBITNIEJSI LUDZIE. OTO POLSKA (Renata Falkowska, wyd. Wydawnictwo Zielona Sowa). W tomie "Najwybitniejsi ludzie" z serii "Oto Polska" przedstawione zostały sylwetki osób, które wpłynęły na historię Polski. Wśród nich znajdują się między innymi: Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Mikołaj Kopernik, Jan Paweł II oraz Maria Skłodowska-Curie.
62. KOTKA BRYGIDY (Joanna Rudniańska, wyd. Mumochor). Sześcioletnia Helena mieszka w Warszawie, na Pradze, w trójkącie wyznaczonym przez trzy świątynie: prawosławną cerkiew, katolicki kościół, żydowską synagogę. Codziennie modli się do trzech Bogów: z cerkwi, z kościoła i z synagogi. Wybucha druga wojna światowa, oblężenie, a potem okupacja Warszawy. W życiu Heleny pozornie nic się nie zmienia. Jednak któregoś dnia okazuje się, że pan Kamil, pracownik ojca i przyjaciel domu, ma opaskę z gwiazdą Dawida. "Przez wojnę pan Kamil stał się Żydem" – tak uważa Helena...


63. W POSZUKIWANIU ŚWIATŁA (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Wydawnictwo Literatura). Wielu uważało, że Maria Skłodowska-Curie jest zbyt poważna – a ona była po prostu refleksyjna i bardzo skupiona – początkowo na nauce, potem na pracy naukowej. W jej czasach w Polsce kobiety nie mogły studiować na uniwersytecie, więc sama zarobiła na studia i wyjechała do Paryża, uczyć się na Sorbonie. Nie dbała o stroje (do ślubu poszła w granatowej, bardzo praktycznej sukience), obiady dla męża gotowała na laboratoryjnym palniku, a wkrótce po otrzymaniu Nagrody Nobla zaczęła jeździć z córką na front I wojny światowej, robiąc zdjęcia rentgenowskie rannym żołnierzom – tym samym wykorzystując swoje odkrycie w praktyce. Poznajcie jej niezwykłe życie!
64. LALKARZ Z KRAKOWA (R.M. Romero, wyd. Galeria Książki). Kraków, Polska, rok 1939. Za sprawą magii w pewnym sklepie z zabawkami ożywa mała lalka o imieniu Karolina. Karolina zaprzyjaźnia się z Lalkarzem, właścicielem sklepu – miłym, złamanym przez życie człowiekiem. Kiedy okupacja niemiecka zasnuwa cieniem miasto, Karolina i Lalkarz postanawiają za pomocą czarów uratować przed straszliwym niebezpieczeństwem swoich żydowskich przyjaciół, bez względu na ryzyko. Ta ponadczasowa opowieść, w której baśń i elementy folkloru splatają się z historią, pokazuje, że nawet w najmroczniejszej sytuacji można odnaleźć nadzieję i przyjaźń.
65. PAMIĘTNIK BLUMKI (Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina). Blumka mieszka w Domu Sierot doktora Korczaka i pisze pamiętnik. Opisuje też inne dzieci, a także życie w domu i zasady, jakie tam panują. Dowiadujemy się, co to znaczy szanować dzieci i ich prawa. I jak je kochać. Iwona Chmielewska, autorka tekstu i ilustracji, łączy fakty z fikcją i w sposób niezwykle subtelny kreuje świat, o istnieniu którego nie wolno zapomnieć.
66. HEJ, ZAGRAJCIE SIARCZYŚCIE! OPOWIEŚĆ O STANISŁAWIE MONIUSZCE (Izabella Klebańska, wyd. Wydawnictwo Literatura). W dzieciństwie nie lubił gam, uwielbiał improwizację i pieśni śpiewane przez mamę. Wychowany w miłości do ojczyzny, poświęcił jej całą swoją twórczość. Halka, Verbum nobile, Straszny dwór – to dzieła przemawiające do serca każdego Polaka. Chwalony i podziwiany, nie czuł się doceniony. Choć jego utwory grano nieustannie, całe życie borykał się z problemami finansowymi. Jednak to on w pełni zasługuje na tytuł ojca polskiej opery. Jego pieśni i arie śpiewane były przez pokolenia. W operach świata grany jest do dziś. Poznajcie jego drogę.
67. IDOL. MARIA SKŁODOWSKA-CURIE (Justyna Styszyńska, wyd. Widnokrąg). "Maria Skłodowska-Curie" jest pierwszą książką serii "Idol" o wielkich ludziach, którzy wnieśli wkład do światowej nauki, kultury i sztuki, i którzy mogą być wzorem do naśladowania. Na kanwie biografii wielkiej polskiej badaczki Marii Skłodowskiej-Curie powstała książka, która ma rozbudzać ciekawość świata i pogłębiać wiedzę o jej dokonaniach. Książka zawiera naklejki i propozycje ćwiczeń aktywizujących.
68. IDOL. MIKOŁAJ KOPERNIK (Justyna Styszyńska, wyd. Widnokrąg). Czy nazwisko Kopernik coś oznacza? Jakie tajemnice skrywała jego pracownia? Czy dziś, patrząc w niebo, widzimy te same gwiazdy, które on widział? Mikołaj Kopernik był wielkim astronomem. To prawda, ale nie wszyscy wiedzą, że był również powszechnie szanowanym lekarzem i duchownym, znał się na prawie, matematyce, ekonomii, tłumaczył także literaturę – jednym słowem był człowiekiem renesansu. Warto dowiedzieć się o nim więcej. powieść o Mikołaju Koperniku przeplata się z zadaniami i rozbudzającymi ciekawość wyzwaniami kreatywnymi.
69. GÓRY POLSKI. MAPY DLA DZIECI (Patrycja Zarawska, wyd. SBM Renata Gmitrzak). Książka zawiera opisy górzystych rejonów Polski. Opisane atrakcje i ciekawe miejsca zaznaczone są na mapach. Wybierz się na wycieczkę w Bieszczady, Pieniny lub Tatry. Zdobywaj szczyty, poznawaj zwierzęta i rośliny oraz odwiedzaj zabytki położone wysoko w górach.
70. ZIUK. OPOWIEIŚĆ O JÓZEFIE PIŁSDUSKIM (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Wydawnictwo Literatura). Nikt nie wie, jak wiele jest we mnie zawsze małego Ziuczka – to słowa które wypowiedział Józef Piłsudski, gdy był już dorosłym, bardzo znanym człowiekiem. Ale kim był mały Ziuk, zanim stał się wielkim Józefem? Co go fascynowało, czym się interesował, a czego bał chłopiec, którego nazwisko można znaleźć dziś na ulicach w prawie każdym polskim mieście? Co spowodowało, że został bohaterem? Czy po prostu urodził się taki? Weźcie do ręki tę książkę i wyruszcie w podróż w przeszłość – do czasów małego Ziuka, kiedy Polska nie istniała na mapie, a polskość była najdroższym skarbem. Niech porwie Was ta historia, która pokazuje drogę do wolności, a może zaprzyjaźnicie się z małym Ziukiem, który stał się wielkim Marszałkiem.
71. MARIA SKŁODOWSKA (Jakub Skworz, wyd. Heraclon International ). Gabinet to jedyne pomieszczenie w domu dziadków, do którego Ola z Erykiem mają zakaz wstępu. Już raz go złamali, podczas letnich wakacji. W środku, na regałach pnących się od podłogi po sufit, znaleźli wciągające książki. Dosłownie wciągające! I dzięki temu przeżyli niezwykłą przygodę. Kiedy Eryk wyjeżdża z rodzicami do Paryża, Ola, zmuszona zostać u dziadków, postanawia sama wybrać się do Francji. W gabinecie dziadka odnajduje powieść z kobietą z probówką na okładce. Przykłada palce do ilustracji i... znika w książce. Już po chwili widzi kilkuletnią Manię Skłodowską. Tak zaczyna się kolejna fascynująca podróż.


72. DROGA DO GWIAZD. OPOWIEŚĆ O MIKOŁAJU KOPERNIKU (Katarzyna Ziemnicka, Paweł Ziemnicki, wyd. Wydawnictwo Literatura). Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę jak… z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do jego biografii nowe fakty. Jednym z nich jest na przykład to, że Mikołaj wcale nie był najmłodszym z rodzeństwa. Mówimy o nim: wielki astronom, ale czy wiemy, że na życie zarabiał głównie jako lekarz? A jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? Czy naprawdę walczył z Krzyżakami? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Zapraszamy Was w niezwykłą podróż. Zaczyna się ona w XV-wiecznym Toruniu, a kończy… Ależ nie, nie kończy – ona ciągle trwa.
73. DROGA DO NOBLA. HISTORIA MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE (Ewa Nowa, wyd. Egmont). Maria Skłodowska-Curie niezmiennie fascynuje, przede wszystkim tym, jaką siłą ducha musiała się wykazać, aby w czasach, kiedy nie przyjmowano kobiet na studia, skończyć je na najlepszej francuskiej uczelni, Sorbonie. I to z pierwszym wynikiem! Piotr Curie, gdy poznał Marię, pomyślał: "Nie wierzyłem, że na świecie są genialne kobiety. A właśnie teraz taką spotkałem". Bo była genialna. Odkryła radioaktywność i nowe pierwiastki: polon i rad. Dostała za to dwa Noble. Jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała profesorską katedrę fizyki na Sorbonie. O tym wszystkim pisze Ewa Nowak: o marzeniach, pasji, chęci poznawania, ale też o miłości i poświęceniu.
74. MANIA DZIEWCZYNA INNA NIŻ WSZYSTKIE. OPOWIEŚĆ O MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE (Katarzyna Fus, Julita Grodek, wyd. Zuzu Toys). Książka przeznaczona dla najmłodszych czytelników (7+) - pozwala poznać życiorys słynnej noblistki i przyswoić go sobie wraz z szerszym kontekstem. Ten kontekst, to między innymi wiedza na temat epoki, jak również wiedza na temat samej nagrody Nobla. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej dzieci poznają historię życia noblistki, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii poprzez rozmowy z najważniejszymi w jej życiu postaciami. Druga część książki pozwala dzieciom przypomnieć najważniejsze fakty z życia Marii Skłodowskiej, a także wyjaśnić trudne pojęcia z nią związane, m.in. radioaktywność.
75. ADAŚ MICKIEWICZ. ŁOBUZ I MISTRZ (Jakub Skworz, wyd. Zysk i s-ka). W domu dziadków są drzwi, których nie wolno otwierać. Czy to powstrzyma Olę i Eryka przed zaglądaniem do tajemniczego gabinetu? Na szczęście nie, bo w środku znajdą rzeczy ciekawsze od najbardziej wymyślnych gier i zabawek – regały pełne wciągających książek. To nie puste słowa – książki dziadka wciągają człowieka na poważnie, od stóp do głów: wprost na mroźną Syberię, do pięknego Wilna lub zatłoczonej Moskwy. Dziadek oprowadza wnuki śladami Adama Mickiewicza, dzięki czemu mogą razem z pisarzem ugasić pożar Nowogródka, założyć tajne stowarzyszenie i ruszyć do powstania listopadowego, a nawet dopilnować wydania Pana Tadeusza.
76. STO TYSIĘCY KARTEK. OPOWIEŚĆ O JÓZEFIE IGNACYM KRASZEWSKIM (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Wydawnictwo Muchoor). Co łączy grę Assasin's Creed z powieściami Józefa Ignacego Kraszewskiego? Czy nastolatek może zaprzyjaźnić się z profesorem literatury? Opowieść o słynnym pisarzu z perspektywy nastolatka.
77. MAESTRO POKOJU. O IGNACYM PADEREWSKIM (Brygida Grysiak, wyd. Egmont). Co łączy grę Assasin's Creed z powieściami Józefa Ignacego Kraszewskiego? Czy nastolatek może zaprzyjaźnić się z profesorem literatury? Opowieść o słynnym pisarzu z perspektywy nastolatka.
78. SŁOŃCEM NA PAPIERZE. NIEZWYKŁE LOSY KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Przygotowalnia). Przemyślany projekt graficzny oraz wspaniałe ilustracje Doroty Wojciechowskiej przenoszą czytelnika w świat słonecznego pisarza, który stworzył niezrównane książki dla dzieci. Zabawne szkolne perypetie młodego Kornela, pierwsze zawody miłosne i sukcesy poetyckie, miłość do dzieci i Zakopanego oraz historię powstania słynnego Koziołka Matołka – to wszystko i o wiele więcej znajdziecie w tej promiennej książce.
79. PIÓREM CZY MIECZEM. OPOWIEŚĆ O HENRYKU SIENKIEWICZU (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Wydawnictwo Literatura). Basia – zwana Hajduczkiem ze względu na swoją odwagę i pomoc w złapaniu złodzieja obrazu – odwiedza z klasą muzeum noblisty. Tam poznaje kustosza – starszego, pełnego energii i sympatycznego pana Mosia. Razem z nim wyrusza w podróż do najmłodszych lat życia pisarza. Pałaszując ciastka, oglądając autentyczne listy i portrety Sienkiewicza, wsłuchuje się w opowieść o rodzinie powieściopisarza, jego próbach pisarskich, pracy w gazecie, podróży do Ameryki, pierwszych drukowanych książkach czy najbardziej znanych bohaterach literackich. Dowiaduje się o wielkim uznaniu dla Sienkiewicza, który otrzymał m. in. Oblęgorek – pałacyk w darze od narodu polskiego oraz Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.
80. LEWY, GOLA! (Rafał Witek, wyd. Egmont). Robert Lewandowski to najbardziej znany polski piłkarz, który jest kapitanem reprezentacji Polski. To mistrz, który strzela piękne gole a na boisku nie ma sobie równych. Kiedy grał w Borusii Dortmund w jednym meczu udało mu się strzelić aż 5 goli. Przeczytajcie pasjonującą relację z tego wydarzenia.

1. KOLORORAMKA. MAPA POLSKI (Monumi). Kolorowanka w ramce do zawieszenia "Mapa Polski". Wykonana ze sztywnego, białego kartonu efektownie eksponującego kolory. Dostosowana do kolorowania kredkami, flamastrami i farbami. Papier dobrze wchłania wodę, nie marszczy się, nie przecieka.
2. KOLOROWANKA PODŁOGOWA XXL "POLSKA" (Monumi). Ogromna powierzchnia do kolorowania kredkami, flamastrami i farbami. Wzmocniony spód arkusza zabezpiecza przed przesiąkaniem farb. Kolorowanka wykonana jest z grubego kartonu (podobnego do brystolu), który można bez końca rozkładać i zwijać!
3. ZESTAW KREATYWNY "GODŁO POLSKI" (Mirage). Wykonana z plastiku wypukła wytłoczka 3D, przedstawiająca godło Polski, do pomalowania. Po pomalowaniu obrazek można umyć ciepłą wodą z mydłem i powtórnie pomalować. Zestaw zawiera ramkę do postawienia lub powieszenia pomalowanego obrazka. W sprzedaży jeszcze m.in. zestaw "Mapa Polki", "Flaga Polski" czy herb Legii Warszawa.
4. POWSTANIE WARSZAWSKIE. KLUB POSZUKIWACZY TAJEMNIC (Krzysztof Wiśniewski, Joanna Myjak, wyd. Bellona). "Powstanie Warszawskie" to kolejny tytuł w serii "Klubu Poszukiwaczy Tajemnic". Tym razem nasi mali bohaterowie próbują rozwiązać zagadkę tajemniczej żółtej koperty. Dzięki ich przygodzie dowiesz się, kiedy wybiła godzina W, poznasz małych bohaterów Powstania Warszawskiego, odwiedzisz muzeum, które zbudowano, byśmy nie zapomnieli o tym, co wydarzyło się w sierpniu 1944 roku. Książeczkę możesz uzupełnić z rodzeństwem lub kolegami, bo składa się ona z dwóch identycznych części.
5. GDAŃSK. KOLOROWY PORTRET MIASTA (Olesiejuk). Kolorując obrazki i czytając ciekawostki, poznasz polskie miasta – ich historię, najciekawsze miejsca, tradycje i regionalne specjały. Książka zawiera podwójny (powtórzony) zbiór rysunków. Jeden możesz pokolorować przed wycieczką, a drugi – po zwiedzeniu miasta. Sprawdź, czym się różnią. Obrazki możesz również kolorować z rodzeństwem. W serii "Kolorowy portret miasta" znajdziecie jeszcze m.in. "Kraków", "Wrocław", "Warszawę", "Zakopane", "Opole" czy "Szczecin".
6. BAW SIĘ Z WOJTKIEM, ŻOŁNIERZEM BEZ MUNDURU (Eliza Piotrowska, wyd. Święty Wojciech). Znasz już kaprala Wojtka, najsławniejszego żołnierza na świecie? Dziś Wojtek zaprasza cię do wspólnej zabawy – w tej książce znajdziesz wiele zadań, łamigłówek i kolorowanek. Publikacja zawiera również grę planszową, dzięki której poznasz przygody tego niezwykłego niedźwiadka.
7. PRZYRODA POLSKA DO KOLOROWANIA - Z KREDKAMI DOOKOŁA POLSKI (Olesiejuk). Kolejny tytuł ze znanej i cenionej serii kolorowanek. Tym razem na wielkim formacie dzieci będą mogły kolorować i oczywiście poznawać rośliny i zwierzęta żyjące w Polsce w górach, na wyżynach, nizinach czy nad morzem. Poznają także zwierzęta wiejskie i mające siedliska w miastach oraz zmienną faunę i florę czterech pór roku.


8. MAPKA ZDRAPKA POLSKA MAPITO© (Mapsy). Mapa do zdrapywania miejsc dla dzieci. Mapa została doceniona przez wielkie grono podróżników, odkrywców, himalaistów i reporterów… Razem 21 osób! Zwracamy szczególną uwagę na Aleksandra Dobę – Polaka, który trzykrotnie przemierzył Atlantyk kajakiem, oraz Tonego Halika, Martynę Wojciechowską i Elżbietę Dzikowską. Ich twarze znajdują się na mapie. Pokaż swemu dziecku Polskę tak, by było z niej dumne gdy dorośnie. Uwaga - mapa została zaprojektowana w Polsce, ale wyprodukowana w Irlandii.
9. I TY MOŻESZ ZŁOŻYĆ FIATA 125P - PAPERCRAFT (Malu Studio). Zestaw papercraft do wycięcia i sklejenia.
Zestaw zawiera 2 plansze A4: kolorową i czarno białą do samodzielnego pokolorowania.
10. PAJACYK ZRÓB-TO-SAM. KTO PORUSZY KRÓLA ZYGMUNTA (Malu Studio). Wypchnij elementy pajacyka z wyprawki, złóż według załączonej instrukcji, przyklej dekoracje stroju i poznaj historię warszawskiej osobistości sprzed wieków... Pajacyk jest kolorowy, wykonany z grubej sztywnej, tektury, umieszczony w wyprawce o formacie A3 (42 x 30 cm). Całość opracowana jest w języku polskim i angielskim.
11. KOLORUJĘ POLSKĘ. MALOWANKA Z NAKLEJKAMI (Wydawnictwo Aksjomat). Edukacyjna malowanka ze starannie przygotowanymi ilustracjami i naklejkami. Z tą malowanką dzieci poznają: najważniejsze zabytki, miejsca warte obejrzenia, wybitne postacie historyczne, bohaterów legend, charakterystyczne stroje regionalne.
12. KOLORUJĘ KRAKÓW. MALOWANKA Z NAKLEJKAMI (Wydawnictwo Aksjomat). Doskonała pamiątka z Krakowa. Z tą książeczką dzieci: poznają najważniejsze zabytki miasta, spotykają bohaterów krakowskich legend, kolorują i wspominają miejsca, które odwiedziły, bawią się naklejkami.
13. CO SIĘ ZDARZYŁO 100 LAT TEMU? (Krzysztof Wiśniewski, wyd. Bellona). Wyprawa do Poznania okazała się niesamowitą przygodą! Ile zagadek? Ile tajemnic do rozwiązania? Bohaterowie Klubu Poszukiwaczy Tajemnic znajdują czapkę powstańca wielkopolskiego i po kolei dowiadują się, że zanim 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, wiele musiało się zdarzyć. Abyśmy mogli być obywatelami wolnego państwa, wielu naszych przodków musiało wykazać się bohaterstwem i mądrością. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Władysław Belina-Prażmowski, żołnierze Pierwszej Kompanii Kadrowej, Orlęta Lwowskie to bohaterowie naszej niepodległości.
14. SKARBY POLSKI (Krzysztof Wiśniewski, Joanna Myjak, wyd. Bellona). Kolorując obrazki i czytając tekst, poznajemy przygody dwójki bohaterów i ich nieodłącznego czworonożnego przyjaciela. Dzielna trójka poszukuje skarbów krzyżackich w Rytrze, z nadzieją na odnalezienie skarbu Inków, mali bohaterowie przeszukują zamek w Nidzicy i niespodziewanie dowiadują się, że to właśnie w tym zamku kręcono zdjęcia do Wakacji z duchami, ulubionego serialu z lat dzieciństwa ich rodziców. I tak młodzi poszukiwacze skarbów poprzez swoje wędrówki po zamkach poznają niesamowitą historię Polski.


Niektóre linki w przeglądzie to linki afiliacyjne.
Jeśli za ich pośrednictwem dokonacie zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję, 
która nie wpływa na cenę produktu
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

9 komentarze :

 1. Czytałyśmy głównie te z serii Czytam sobie. Na pewno skuszę się na tę o niedźwiedziu Wojtku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pan Mariusz Wollny jest również autorem serii książek o Kacprze Ryxie, a także gry o takim samym tytule. Cała seria jest warta polecenia i bliższego poznania! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz trafiłam na ten post. Kurczę, czy to normalne, że moje dziecko jeszcze się nie urodziło (została mi połowa ciąży) a ja już mam ochotę kupić większość z tych książek dla potomka? Jestem zachwycona tym, że takie pozycje powstają. A martwiliśmy się z mężem jak tu młodego "nauczyć" patriotyzmu i historii w jakiś przyjemny sposób

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale wybór, na pewno coś kupię :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy