Polskie zabawki

15 kwietnia 2013

Idealne zabawki - moim zdaniem - powinny być nie tylko bezpieczne dla dziecka i trwałe, ale przede wszystkim stworzone w taki sposób, by rozwijały wyobraźnię malucha oraz jego zdolności manualne, logiczne i społeczne. Powinny zajmować dziecko nie na chwilę, ale na dłuższy czas.

Poniżej znajdziesz katalog polskich producentów zabawek i twórców handmade. Na liście uwzględniłam także te rodzimy firmy, które zlecają wykonawstwo zabawek fabrykom zagranicznym.

Data ostatniej aktualizacji listy: sierpień 2020 (KLOCKI REKO)


ADAMIGO
Adamigo to producent różnorodnych gier - w szczególności gier edukacyjnych - istniejący na rynku od 1982 roku. W swojej ofercie posiada gry ułatwiające naukę czytania, pisania, mnożenia, liczenia, reguł gramatycznych i ortograficznych, a także uczące historii, logicznego myślenia, zasad ruchu drogowego czy języków obcych. Adamigo to także puzzle, domina, układanki, gry rodzinne, gry karciane, gry memory, loteryjki i wiele, wiele innych.
Strona internetowa: http://adamigo.pl

ALEXANDER
Rodzinna firma z polskim kapitałem, obecna na rynku już od ponad 35 lat. Alekxander to producent różnorodnych gier i zabawek edukacyjnych, a także między innymi puzzli, wiatraków, quizów, kart czy kolorowanek, które zapewnią atrakcyjną formę spędzania czasu wszystkim członkom rodziny. Na uwagę zasługuje seria "Mały konstruktor".
Strona internetowa: http://www.alexander.com.pl

ALA MA KOTA
Szmaciane lale Ale i inne lale, misie, zające, renifery… czyli wszystkie stworzenia, które kochają małe dziewczynki. Szyją je dwie siostry, Aneta i Izabela Cembor.
Strona internetowa: http://www.alamakota.net

BAJO
Polski producent zabawek drewnianych, działający od 1993 roku. Firma została założona przez Wojciecha Bajora, architekta i scenografa. Fabryka Bajo położona jest w malowniczym regionie u podnoża Karpat. Zabawki Bajo produkowane są z drzew liściastych. W zamierzeniu ich projektantów mają być wielofunkcyjne, by rozwijały inteligencję, sprawność i świadomość dziecka. Zabawki Bajo wpływają na rozwój dziecka, wyobraźnię, myślenie przestrzenne, zdolności motoryczne oraz na kreatywność. W ofercie znaleźć można między innymi drewniane pojazdy, liczydła, jeździki, sortery, układanki, puzzle, klocki czy gryzaki.
Strona internetowa: www.bajo.eu

BAZGROSZYT
Projekt Bazgroszyt umożliwia naukę przez zabawę. Specjalnie opracowane książeczki wspomagają naukę pisania, liczenia i logicznego myślenia. W ofercie dostępne są również kolorowanki i karty edukacyjne przygotowujące do edukacji szkolnej.
Strona internetowa: http://www.bazgroszyt.pl

BUMBAKI
Bumbaki to drewniane auta nawiązuje do polskiej motoryzacji - ręcznie wykonywane, z bezpiecznych dla dzieci materiałów. Aktualnie dostępne są trzy modele w różnych kolorach: "Poldek" (nawiązujący do kultowego Poloneza), "Mały-F" (nawiązujący do "Malucha") oraz "Kanciak" (nawiązujący do Fiata 125p). Wygląd Bumbaków jest minimalistyczny i bardzo stylowy; proste formy oraz zastosowane wykończenie dają naprawdę wyjątkowy efekt! Autka są pełnoprawną zabawką oraz spokojnie mogą służyć w roli ciekawej dekoracji. Bumbaki z pewnością spodobają się dzieciom, ale i znajdą uznanie w oczach dorosłych! Wytwarzane całościowo w Polsce.
Strona internetowa: https://www.bumbaki.pl

COBI
Znany polski producent wysokiej jakości klocków konstrukcyjnych, największy producent klocków konstrukcyjnych w Europie Środkowej. Firma została założona w 1987 roku. Zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Mielcu. W ofercie producenta znaleźć można między innymi serię "Mała Armia", która wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci. Na uwagę zasługuje także seria" Grunwald oraz "Cobi Electronics", w której zbudowanymi pojazdami można sterować za pomocą smartfona, tabletu lub pilota.
Strona internetowa: http://cobi.pl

CZU CZU
Producent edukacyjnych książeczek, kart edukacyjnych i zestawów łamigłówek dla dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Produkty Czu Czu pomagają najmłodszym poznawać świat, rozwijać wyobraźnię i dobrze się bawić. W przygotowaniu wszystkich książeczek bierze udział zespół pedagogów i psychologów, a także profesjonalni ilustratorzy. Czu Czu wspomaga rozwój malucha na pięciu głównych płaszczyznach: społecznej, motorycznej, intelektualnej, emocjonalnej i twórczej.
Strona internetowa: http://czuczu.pl

DZIKIE DZIECI
Dzikie Dzieci to rozwijające wyobraźnię zabawki, które powstają z... gałązek, patyków, korzeni i kory, znalezionych w runie leśnym. Poddawane są minimalnej obróbce w pracowni w Górach Świętokrzyskich, dzięki czemu nadal pozostają częścią lasu, z którego zostały przyniesione. Ich kolor, zapach, ciężar, faktura, kształty, oddziałują na wszystkie zmysły. Przywracają i pobudzają zdolność do bezpośredniego doświadczania świata. Dziecko może bawić się nimi na wiele sposobów, a także łączyć z innymi dzięki swojej wyobraźni. Sposób ich użycia jest nieograniczony i za każdym razem, gdy dziecko po nie sięga zabawa może być inna. Każdy kawałek drewna staje się tym czego dziecko potrzebuje aktualnie: autem, częścią domu, rzeką, drogą, postacią.
Strona internetowa: https://www.dzikiedzieci.com

GRANNA
Znany i lubiany polski wydawca oraz producent gier, działający od 1991 roku. W ofercie ma ponad 100 gier. Najbardziej znaną z nich jest "Superfarmer", gra przygotowana na podstawie "Hodowli Zwierzątek", stworzonej przez sławnego polskiego matematyka, prof. Karola Borsuka. Gry Granna dedykowane osobom w różnych przedziałach wiekowych: dla najmłodszych 2-4 latków, młodszych i starszych przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz dla młodzieży. Od niedawna w ofercie firmy dostępna jest seria dla zaawansowanych graczy - "Granna Expert". Wszystkie gry mają walory edukacyjne. W niektóre można grać samodzielnie.
Strona internetowa: http://www.granna.pl

HEMAR
Hemar to firma rodzinna, która od 1982 roku produkuje zabawki z tworzyw sztucznych. W ofercie posiada zabawki stymulujące rozwój intelektualny i motoryczny, między innymi piramidy, klocki, samochody-wywrotki, pojazdy, kręgle, zabawki do piasku, piłki basenowe,
Strona internetowa: http://zabawki.hemar.com.pl

HOCKI
Zestawy tekturowych akcesoriów dla małej księżniczki lub dla małego rycerza. Każdy z zestawów zawiera płaskie wykroje do samodzielnego złożenia i ozdobienia. W opakowaniu znajdują się aż cztery komplety elementów, żeby nie ograniczać dziecięcej kreatywności. Oprócz nich tekturowe klocki konstrukcyjne w zestawach: Kosmos, Dom, Zamek oraz MiniHocki
Strona internetowa: http://www.sklep.odrzeczy.com.pl

JACOBSONY
Edukacyjne gry memo o polskiej przyrodzie: "Ptaki. Świat wokół nas", "Owady. Świat wokół nas", "Grzyby. Świat wokół nas" oraz "Ryby. Świat wokół nas", przygotowane przez rodzinną firmę.
Strona internetowa: www.jacobsony.pl

KANGUR
Kangur to polski wydawca różnorodnych gier planszowych (edukacyjnych, towarzyskich, podróżnych) oraz quizów dla dzieci – i nie tylko. Trzon oferty stanowi seria "Dzieci kontra rodzice". Znajdziecie w niej kilkadziesiąt tytułów, pozwalających na rodzinną rywalizację najmłodszych z rodzicami, m.in. "Kalambury", "Rodzina przy stole", "Czego o sobie nie wiecie?", "Nauka i życie" czy "Dobre maniery". Na uwagę zasługują też takie gry planszowe o Polsce: "Podróż po Polsce", "Polska quiz – jak było kiedyś", "Powstanie Warszawskie", "Polska quiz. Miasta i krainy", "Polak mały. Quiz", "Polska quiz – dla dzieci", "Kalambury – Polak Mały", "Dzieci kontra rodzice – Historia Polski" oraz "Dzieci kontra rodzice – Polskie zwyczaje". Gry produkowane są w całości w Polsce.
Strona internetowa: https://ekangur.pl

KALIMBA
Pracownia Zabawek Kalimba została stworzona w 2004 roku przez Natkę Luniak. Jej autorskie zabawki rodzą się ze wspomnień z dzieciństwa i są robione ręcznie w niedużych seriach. Kalimba to między innymi fantazyjne przytulanki, poduszki, maskotki znane z baśni (np. z "Czerwonego Kapturka"), pacynki, piłeczki na gumce, lalki z zestawami ubrań i akcesoriów, a także różnego rodzaju gry edukacyjne, zabawki drewniane, instrumenty czy kalejdoskopy.
Strona internetowa: www.kalimba.pl

KAPITAN NAUKA
Kapitan Nauka to edukacyjna seria obejmująca zagadki, gry, puzzle i książeczki wspomagające rozwój dziecka poprzez kreatywną zabawę. W ofercie znaleźć można propozycje dla maluchów, przedszkolaków i uczniów - np. karty ułatwiające naukę kolorów, emocji, angielskich słówek, zagadki ortograficzne, puzzle XXL, memory i wiele innych.
Strona internetowa: http://kapitannauka.pl

KOOGLO
KOOGLO to drewniane klocki, na ściankach których umieszczono niewielkie magnesy, dzięki czemu klocki się przyciągają - co pozwala na tworzenie różnorakich przestrzennych konstrukcji bez obawy, że się rozpadną. Klocki KOOGLO zaprojektowano i wykonano w Polsce z drewna bukowego z rodzimych lasów. Aktualnie dostępne są trzy zestawy klocków, różniące się liczbą przestrzennych brył. Każdy z zestawów występuje w dwóch wersjach - z klockami w kolorze naturalnym lub z klockami pomalowanymi ekologicznymi farbami.
Strona internetowa: http://www.kooglo.pl

KORBO
Klocki Korbo, produkowane w całości w Polsce przez firmę Remi, to niecodzienne klocki konstrukcyjne. Na zestawy klocków składają się bowiem koła zębate oraz specjalne łączniki, za pomocą których można stworzyć różnego rodzaju konstrukcje, które dają dzieciom wiele frajdy np. wiatrak, kamera, mikser, wędka czy koło wodne. Niektóre zestawy wzbogacone są o specjalne dodatki uatrakcyjniające zabawę, np. o woskowe sznureczki do odwzorowania karuzeli czy kolorowe, kartonowe planety do zbudowania ruchomego modelu układu słonecznego. Klocki dostępne są w wielu zestawach, różniących się liczbą elementów (od 18 elementów do 180 elementów). Dla starszych dzieci przygotowano zestawy Korbo Technik o specjalnej kolorystyce, poszerzone o dodatkowe elementy - duże koła zębate, cięgna, śmigła.
Strona internetowa: http://korbo.eu

KRAWAL
Krakowska Wytwórnia Lalek "Krawal", działająca od od 1948 roku, jest ostatnim krajowym producentem lalek dla dzieci w Polsce. Spółka produkuje około 70 różnorodnych zestawów lalek o wielkości od 11 cm do 70 cm na 25 modelach w różnych kombinacjach elementów składowych i wyposazenia. Dodotkowo niektóre lalki wyposażone są w aparaty głosowe, pozytywki z popularnymi dzięcięcymi melodiami, smoczki, ruchome oczy i w inne elementy. Krawal wykonuje również lalki na życzenie. Nasze lalki Krawal to świetna alternatywa dla Barbie!
Strona internetowa: http://www.krawal.com.pl

LINDEN
Lindenwood.eu to producent i dystrybutor nowoczesnych drewnianych klocków konstrukcyjnych w formie deseczek o identycznym kształcie. Klocki pobudzają kreatywność i wspomagają twórcze myślenie. Z klocków Linden powstają niezwykłe budowle, a ich projektantem jest dziecięca wyobraźnia. Idealnie nadają się do samodzielnej zabawy oraz do pracy w grupie. Klocki stanowią doskonałe narzędzie do pracy nad rozwijaniem kompetencji społecznych dzieci.

Klocki Linden są produkowane w Polsce z certyfikowanego drewna lipowego. Na bezpieczeństwo użytkowania wpływa staranne wykończenie oraz brak użycia substancji chemicznych.
Strona internetowa: http://sklep.lindenwood.eu

LULLALOVE
Pomysłowe zabawki oraz akcesoria dla niemowląt i małych dzieci, m.in. miś-termofor MR B, specjalne klonowe i gumowe gryzaczki. Starannie wykonane w Polsce z dbałością o każdy szczegół.
Strona internetowa: http://lullalove.com

LUPO TOYS
Lupo Toys to manufaktura drewnianych zabawek, której historia sięga czasów powojennych. W podkrakowskiej pracowni dziesiątki lat temu powstawały drewniane produkty codziennego użytku oraz meble. Początkowo drewniane klocki o różnych kształtach powstawały jako produkt uboczny obróbki drewna. Dziś produkuje się tu różnego rodzaju drewniane pojazdy, pociągi, klocki, łóżeczka i kołyski dla lalek, układanki i przeszywanki. Zabawki posiadają prostą formie, dzięki której pobudzają dziecięcą kreatywność. Każda zabawka jest ręcznie wykonana z naturalnego drewna bukowego, barwionego naturalnymi bejcami.
Strona internetowa: https://lupotoys.com

MAŁY TEATRZYK
Mały Teatrzyk to pomysł ilustratorki Anny Trzpil na książko-teatrzyk, zabawkę kreatywną dla dzieci i rodziców. Pani Ania wraz z dwójką znajomych tworzy Mały Teatr Ilustracji. Prowadząc warsztaty i spektakle, podczas których wykorzystuje starą i niezwykle ciekawą japońską technikę zwaną Kamishibai, stara się zarażać najmłodszych miłością do literatury i sztuki. Mały Teatrzyk to produkt – najnowszy pomysł Pani Anny, który ma zapoczątkować działalność wydawniczą Małego Teatru Ilustracji. Jest to tekturowe pudełko, a tak naprawdę dwa pudełka, zsunięte ze sobą. W obu pudełkach są wycięte otwory, tworzące scenę teatru, spektakl natomiast tworzą ilustrowane karty znajdujące się wewnątrz pudełka. Na odwrocie każdej kolejnej karty znajduje się fragment tekstu, odpowiadający ilustracji, która znajduje się w okienku. Dzięki temu, zamiast zaglądać rodzicowi przez ramię, dziecko może spokojnie przyglądać się ilustracjom w teatrzyku, słuchając bajki.
Strona internetowa: http://malyteatrilustracji.pl

MALU STUDIO
Niezwykle oryginalne i mądre pamiątki z Warszawy, które jednocześnie bawią i uczą. Obecnie dostępne są: książeczka „Rysujemy Warszawę”, gra memo „Odkrywamy widoki Warszawy”, kolorowanka z naklejkami „Pokoloruj Warszawę”, pajacyki do samodzielnego złożenia z serii „Warszawskie osobistości”, warszawskie pieczątki, naklejki z warszawską syrenką, warszawskie breloczki oraz gra memo „Odkrywamy polskie legendy”.
Strona internetowa: http://malustudio.pl

MAREK
Działająca od 1979 roku firma Marek to producent instrumentów muzycznych do dziecięcych zabaw (między innymi cymbałek, marakasów, kastanietów, bębenków, tamburyna), a także zabawek dydaktycznych - układanek klockowych z bajkami, literami, cyframi, piramid logicznych, pojazdów, zabawek do ogrywania ról (seria "Mała gosposia") i zabawek zręcznościowych (takich jak jo-jo, ringo, kalejdoskop czy magiczne oczka).
Strona internetowa: http://marek.czwa.com.pl

MARIOINEX
Producent klocków konstrukcyjnych oraz różnego rodzaju zabawek (pojazdów), w tym również zabawek do piasku. Produkty Marioinex kształtują wyobraźnię, rozwijają zdolności manualne i zapewniają dobrą zabawę.
Strona internetowa: http://www.marioinex.com.pl

MEJPOL
MejPol to producent znanych i lubianych klocków konstrukcyjnych - Adusi. Producent w swojej ofercie posiada również zabawki do piasku, układanki, kręgle, klocki budowlane, gry zręcznościowe i inne.
Strona internetowa: http://mejpol.pl

MIŚ HORACY
Miś Horacy z tabltem od polskiej firmy Madej to interaktywna zabawka, którą pokocha każde dziecko. Ten sympatyczny miś potrafi zaśpiewać trzy wesołe piosenki i opowiedzieć bardzo ciekawą i pouczającą bajkę. Dzięki dołączonemu tabletowi miś Horacy towarzyszy dziecku podczas zabawy i nauki. Tablet umożliwia naukę literek, cyferek oraz słów, a także zabawę w literowanie, znajdowanie liter i cyfr. Miś Horacy został wymyślony i zaprojektowany w Polsce, jednak z powodów technicznych jest produkowany w sprawdzonych fabrykach w Chinach.
Strona internetowa: http://mishoracy.pl

MOM'S CARE (dawniej HENCZ TOYS)
Różnorodne zabawki dla maluchów, produkowane od ponad 35 lat w Polsce! W ofercie między innymi sensoryczne przytulanki, szeleściki, książeczki interaktywne z lusterkiem, a także gumowe piszczki o różnym kształcie oraz piłeczki edukacyjne. Część zabawek dostępna jest w kontrastowych barwach, wspomagających rozwój niemowląt.
Strona internetowa: http://www.hencztoys.pl

MONUMI
Firma Monumi znana jest przede wszystkim z kolorowanek podłogowych w rozmiarze XXL w wielu wzorach, a także z kartonowych kamieniczek, domków, garaży czy rakiet kosmicznych do składania i malowania (budowle mogą służyć również jako domki dla lalek czy garaże dla samochodzików). Monumi to również KOLOROmiarki, czyli miarki wzrostu do kolorowania oraz edukacyjne arkusze XXL z łamigówkami i kolorowankami.
Strona internetowa: http://monumi.com

MY TULI
Pierwsza przytulanka malucha w formie niewielkiego, mięciutkiego kocyka z główką sympatycznego zwierzaka, która nadaje się nie tylko do tulenia i głaskania, ale też ułatwi zasypianie. W główce zwierzaka ukryto cichą grzechotkę.
Strona internetowa: http://www.mytuli.pl

OLOKA GRUPPE
Drewniane zabawki dla dziewczynek i chłopców: wózeczki dla lalek, lalki, pchacze, taczki oraz wózki z dyszlem z akcesoriami. Ekologiczne, wykonane z najwyższą starannością z bezpiecznych materiałów.
Strona internetowa: http://www.oloka-gruppe.com

PILCH
Drewniane zabawki i gry edukacyjne oraz pomoce dydaktyczne dla dzieci w różnym wieku. Mnóstwo ciekawych rozwiązań nie tylko dla przedszkoli, szkół czy placówek logopedycznych i terapeutycznych, ale i dla rodziców pragnących rozwijać i uczyć swoje dzieci poprzez zabawę.
Strona internetowa: http://www.pilchr.pl

PIRAMIDA ZABAW
Piramida Zabaw to kartonowe klocki z kolorowymi wizerunkami zwierząt i ich nazwami w dwóch językach, polskim i angielskim. Zestaw jest dedykowany dzieciom powyżej 1. roku życia i składa się z 10 klocków pozwalających zbudować wieżę wysokości 80 cm. Dwujęzyczne nazwy, w połączeniu ze zdjęciami zwierząt, wspomagają rozwój słownictwa i wzmagają apetyt poznawczy dziecka. Cyfry i ich graficzna ilustracja wspomagają naukę liczenia. Sposób zabawy klockami zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Zabawka służy też rozwojowi małej motoryki - dziecko ćwiczy ją układając klocki w piramidę lub wkładając mniejsze klocki w większe - a koncentracji. Klocki zostały zaprojektowane i wykonane w całości w Polsce.
Strona internetowa: http://piramidazabaw.pl

PLANECO
Planeco to rodzinna firma z dumą produkująca w Polsce zabawki drewniane. W ofercie Planeco znaleźć można drewniane jeździki, konie na biegunach, huśtawki, a także drewniane meble.
Strona internetowa: http://www.planeco.pl

POLSKIE GRY PLANSZOWE "BOCIEK"
Znany polski producent różnorodnych rodzinnych, edukacyjnych gier planszowych. W ofercie firmy znajdują się między innymi następujące tytuły: "Rodzinka.pl", "Bitwa pod Grunwaldem", "Wielki skarb", "Kocham Polskę", "Skarbiec koronny", "Skryptorium" czy "Boże Narodzenie na Mazowszu".
Strona internetowa: http://www.polskiegryplanszowe.pl

PUZZLE HISTORYCZNE "POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO"
Puzzle historyczne "Początki państwa polskiego" to propozycja wydawnictwa Qbum dla dzieci powyżej 5. roku życia. Puzzle zostały stworzone, by w interesujący sposób przybliżyć dzieciom historię początków państwa polskiego w oparciu o kilka wybranych wydarzeń z okresu wczesnopiastowskiego. Barwne scenki, często humorystyczne, nawiązują zarówno do istotnych faktów historycznych, takich jak ślub Mieszka I i Dobrawy, chrzest Polski, bitwa pod Cedynią czy bitwy z Wieletami, jak i znanych podań (legenda o Lechu, Czechu i Rusie, legenda o Popielu).

Puzzle składają się z 84 dużych elementów, tworzących po ułożeniu ilustrację o wymiarach aż 64 x 46 cm. Oprócz elementów do układania pudełko zawiera w sobie (i na sobie) legendy i informacje o ważnych wydarzeniach z początków państwa polskiego oraz grę ćwiczącą spostrzegawczość. W środku pudełka znajduje się jeszcze specjalny kod, dzięki któremu można pobrać kolorowanki i gry utrwalające wiedzę zdobytą podczas układania puzzli.

Strona internetowa: http://www.qbum.pl

PYTAKI
Pytaki to polska gra integracyjna dla całej rodziny. Odpowiadając na proste wylosowane pytania, gracze lepiej się poznają, rozwijają świadomość emocjonalną, ćwiczą komunikację (słuchanie, opowiadanie), kształtują postawy empatyczne, rozwijają cierpliwość i oczywiście miło spędzają czas w swoim towarzystwie. Pytania lub zadania zawarte na żetonach dotyczą różnych dziedzin życia. Przykładowe pytanie z Pytaków: "Jaki był Twój najmilszy czas z osobą siedzącą po Twojej prawej stronie?".
Strona internetowa: pytaki.pl

RINGO TOYS
Kreatywne składane zabawki z tektury falistej i papieru. Do ich złożenia nie potrzeba dodatkowych narzędzi, na przykład kleju. Wystarczy połączyć ze sobą gotowe elementy.
Strona internetowa: http://ringoringo.pl

REKO
Pod nazwą REKO kryją się polskie szkieletowe klocki konstrukcyjne w kształcie różnorodnych i kolorowych wielokątów o jednakowych krawędziach. Dzięki specjalnie opracowanemu sposobowi łączenia, opartemu na zawiasie kulowym, można z nich budować przestrzenne konstrukcje i parkietaże. Klocki REKO pozwalają także na budowę modeli brył platońskich i archimedesowych oraz wielu innych brył wypukłych i wklęsłych, dzięki czemu stanowią świetną pomoc edukacyjną, i to nie tylko do nauki geometrii, ale i fizyki czy chemii. Młodsze dzieci mogą się przy ich pomocy uczyć m.in. rozróżniania kolorów i kształtów. Klocki dostępne są w dwóch zestawach, liczących 180 elementów lub 520 elementów. Rekomendowane są dla dzieci powyżej 3. roku życia.
Strona internetowa: https://rekoklocki.pl

RÓŻOWA WIEŻA
Różowa Wieża to marka, pod którą kryją się edukacyjne pomoce dla dzieci, opracowane w duchu pedagogiki Marii Montessori. W aktualnej ofercie znaleźć można karty edukacyjne, które służą do rozszerzania słownictwa metodą Montessori, pomagają w nauce nazewnictwa i identyfikacji, a jednocześnie pozwalają wykorzystać fazę intensywnego rozwoju mowy charakterystyczną dla dzieci w wieku przedszkolnym. Karty polecane są dla dzieci w wieku 2-6 lat. Młodszym dzieciom służą do rozwijania i utrwalania słownictwa, dla starszych są wsparciem w nauce czytania. Wybrane zestawy dostępne są również w wersji z kartami memory.
Strona internetowa: https://rozowawieza.pl

SCOTTIE GO!
Scottie Go! to pierwsza na świecie gra edukacyjna z interaktywnym kursem kodowania. Łączy w sobie kartonowe klocki do pisania kodu z darmową aplikacją na platformy mobilne. Grę opracował zespół programistów i naukowców z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) blisko współpracujących z nauczycielami, praktykami pracującymi z dziećmi w wieku szkolnym. Gra ma uczyć programowania przez zabawę oraz rozwijać umiejętność logicznego myślenia, planowania i precyzyjnego prezentowania myśli. Na głównego bohatera (robota Scottiego) czekają rozmaite misje. Zadaniem gracza jest pomóc kosmicie je ukończyć, co może zrobić sterując Scottiem przy pomocy ułożonych z klocków programów. Następnie za pomocą aplikacji gracz skanuje napisany przez siebie program, wykonując jego zdjęcie lub rejestrując wideo. Po zeskanowaniu programu Scottie wykona go w aplikacji mobilnej linijka po linijce, a gracz będzie mógł się przekonać, czy problem został prawidłowo rozwiązany. Gra jest rekomendowana dla dzieci od 6 lat.
Strona internetowa: http://scottiego.com

SZUMISIE
Szumisie to produkowane w Polsce szumiące misie. Maskotki posiadają w środku specjalne urządzenie emitujące biały szum, przypominający noworodkom dźwięk znany z brzucha mamy, która działa na nie kojąco i uspokajająco. Rodzina szumiących misiów to cztery rodzaje maskotek w kilku odsłonach kolorystycznych misiów, a także same główki, w których można schować szumiące urządzeni i które - dzięki rzepom - można przyczepić do łóżeczka czy wózka dziecięcego.
Strona internetowa: https://szumisie.pl

TAMIDO
Tamido to modułowe domki dla lalek. Domki zostały stworzone na podstawie współczesnej architektury czerpiącej z tradycyjnych wzorców – stąd dwuspadowy dach i prosta forma. Każdy segment przedstawia inne rozwiązanie przestrzenne. Tamido nie wyznacza miejsca dla konkretnych funkcji - dzieci mogą same zdecydować, gdzie chcą umieścić kuchnię czy sypialnię. Każda decyzja sprawia, że dom funkcjonuje nieco inaczej. Dzięki takim eksperymentom rośnie zrozumienie, czym jest architektura. Domki Tamido trzeba złożyć samodzielnie. Można je ozdabiać według upodobań. Oprócz domków szeregowych w ofercie Tamido dostępne są chatki góralska i kaszubska oraz zestawy mebli.
Strona internetowa: http://tamido.pl

TARNAWA
Producent różnorodnych zabawek drewnianych: klocków, pojazdów, zabawek do pchania i ciągnięcia, zabawek z kulą, zabawek wiszących, bączków a także zestawów klocków typu "Miasto". Zabawki powstają z najlepszej klasy drewna liściastego, głównie bukowego, klonowego, olchowego. Drewno, którego używamy w naszej produkcji pochodzi tylko i wyłącznie z polskich lasów prowadzących gospodarkę leśną zgodnie z wymogami Unii Europejskiej.
Firma Tarnawa to przedsiębiorstwo rodzinne. Zostało założone w 1934 roku przez Antoniego Tarnawę, jako zakład wytwórczy galanterii drzewnej, rękodzieła artystycznego i sprzętu sportowego.
Strona internetowa: http://tarnawa.pl

TREFL
Jeden z największych polskich producentów puzzli i gier planszowych dla całej rodziny. Firma została założona w 1985 roku.
Strona internetowa: http://www.trefl.com

TULISIE®
Tulisie® polskiej marki Lovely Dreams to ręcznie szyte przytulanki, które odtwarzają odprężające dzieci melodie. W środku każdego z Tulisiów® znajduje się wbudowany przycisk, za pomocą którego można włączyć jedną z trzech autorskich kołysanek, skomponowanych przez profesjonalnego kompozytora, które mogą pomóc maluchom oraz starszym dzieciom wyciszyć się i zasnąć. Kształt przytulanki został dostosowany do anatomii dziecka i jego potrzeb przytulania się większą powierzchnią ciała. Tulisie®, szyte z najwyższej jakości bawełny, dostępne są w kilku pastelowych kolorach. Istnieje możliwość zakupu dodatkowej powłoczki, dzięki której szybko można zmienić wygląd przytulanki. Dla dziewczynek przygotowano Panią Tuliś®, a dla chłopców – Pana Tulisia®. Z kolei na młodsze dzieci czekają Baby Tuliś® Girl i Baby Tuliś® Boy, które można zamocować przy dziecięcym łóżeczku czy w wózku i które posiadają termoforek antykolkowy z pestkami wiśni. Zabawka otrzymała Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Strona internetowa: https://lovelydreams.pl

TULLO
Tullo to najnowsza marka w portfolio rodzinnej firmy AM TULLO, której historia sięga 1959 roku. Firma specjalizuje się w produkcji zabawek dla niemowląt: kąpielowych, sensorycznych i w kontrastowych kolorach. W ofercie marki Tullo znaleźć można kąpielowe kaczuszki, rybki do kąpieli i zestawy innych zwierząt, zabawki piszczące (np. gumowe młotki), różnorodne gryzaki, piłeczki sensoryczne oraz grzechotki. Wszystkie one zostały wyprodukowane w Polsce z atestowanych materiałów, i nie zawierają ftalanów, BPA oraz metali ciężkich, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne dla dziecka. Firma udziela 10-letniej gwarancji na wybrane produkty.
Strona internetowa: https://tullo.pl

WADER
Polski producent zabawek, obecny na rynku od ponad 23 lat. Aż trudno wymienić wszystkie zabawki w jego asortymencie. Nie brakuje w nim klocków, różnego rodzaju pojazdów (dużych i małych), garaży, domków dla lalek czy akcesoriów do zabawy w piasku.
Strona internetowa: http://www.wader-wozniak.pl

WHISBEAR
Whisebar to szumiący miś dla niemowlaków, ułatwiający zasypianie. Kojący szum suszarki, wydobywający się z główki misia, uspokaja i wycisza. Miś może służyć również za pierwszą przytulankę malucha. Dla Whisbeara przygotowano dwa urządzenia - klasyczne, szumiące przez 40 minut, oraz urządzenie z czujnikiem "cry sensor", które po 40 minutach szumu przechodzi w stan czuwania i aktywuje się na dźwięk płaczu dziecka.
Strona internetowa: http://whisbear.com

WOODEN STORY
Ekologiczne, drewniane zabawki o długoletniej tradycji. Wytwarzane w Beskidach. W ofercie klocki, gryzaki, auta czy układanki.
Strona internetowa: http://www.woodenstory.pl

WOOBY KIDS
Pod marką Wooby Kids kryją się magiczne kolorowanki oparte o rozszerzoną rzeczywistość. Po pokolorowaniu wybranego zwierzaka – dzięki darmowej aplikacji "WoobyKids" – można go zobaczyć w 3D na ekranie telefonu lub tabletu dokładnie w tych samych wzorach i kolorach, których dziecko użyło na papierze. Dodatkowo zwierzę rusza się, wydaje dźwięki, można nim także sterować. W książeczce z kolorowankami (do której dołączone są naklejki) zawarte są również informacje edukacyjne, które uczą dzieci faktów i ciekawostek o zwierzątkach. Kolorowanki oraz aplikacja w całości powstały w Polsce. Istnieje możliwość bezpłatnego pobrania kolorowanek w formacie PDF do wydrukowania. Kolorowanki Wooby Kids to świetny sposób na rozwój małej motoryki, tak istotnej w rozwoju małych dzieci.
Na hasło "kupujepolskie" otrzymacie 10% zniżki przy zakupie zestawu kolorowanek do wydruku lub kolorowanek w formie książki z naklejkami - udanej zabawy!
Strona internetowa: https://woobykids.com

ZUZU TOYS
Zuzu Toys oferuje mnóstwo mądrych zabawek dla żądnych przygód szkrabów. Polecamy zwłaszcza puzzle z mapą Polski, Memo Wycinanki – polsko-angielską grę memory dla dzieci, zilustrowaną przepięknymi kurpiowskimi wycinankami, jak również kolejkostrady, czyli naklejane tory. Wielką popularnością cieszy się kreatywna książeczka "Krótka Historia Polski"
Strona internetowa: http://zuzutoys.pl
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

30 komentarze :

 1. Bardzo fajna stronka i świetny artykuł. Teraz jak będę potrzebowała upominku dla jakiegoś malucha, to zamiast iść do supermarketu, poszukam zabawek na tych fajnych stronkach internetowych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brakuje jeszcze świetnej dziewczyny robiące lale wg zdjęć naszych podobizn: zaglądajcie, podziwiajcie i wspierajcie Polskie produkty - polecam. http://www.sklep.mojepokoje.eu/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. W spisie brakuje Kalimby, firma La MIllou wbrew pozorom również jest polska :)

  OdpowiedzUsuń
 5. same szmaciane lalki... a jedyne lalki z winylu (la lalla), nawiasem mówiąc, śliczne, to tak naprawdę lalki hiszpańskie... czy w Polsce rzeczywiście nie produkuje się innych lalek?

  OdpowiedzUsuń
 6. do tych pięknych laleczek brakuje jeszcze tylko ekologicznych wózeczków drewnianych dla lalek i do tego Made in Poland! http://www.oloka-gruppe.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ludzie kochani, ja wiem, ze recznie, wiem tez, ze materialy kosztuja ale tak naprawde to sa hoorrrrendalne ceny! jestem szefem zakupow i sprzedazy w niemieckiej firmie handlowej. Wierzcie mi na slowo. Na pewno zadna z tutaj prezentowanych firm nie trafi ze swoimi produktami do nas. Po prostu nie bylibysmy w stanie sprzedac tego dalej. Widocznie w Polsce ludzie (rodzice) maja duzo pieniedzy! U nas takie zabawki produkuja zwykli ludzie za zwykle pieniadze a tutaj jak widze sami dyplomowani artysci i to chyba tak rzutuje na ceny! Pozdrawiam i zycze powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jakoś się składa że produkt Wadera kupiłem w Niemczech w kik-u także już są dostępne Trefl też ma bardzo konkurencyjne ceny w porównaniu do zachodnich.

   Usuń
  2. Zgadzam sie, z anonimowym z 15 listopada, w Niemczech sa takie konkurencyjne ceny, ze jak cene polskiej zabawki + transportu + magazynu sie policzy - to nie ma szans...

   Usuń
  3. Najgorsze gdy wszyscy mają racje. Jeśli ktoś szuka produktu zabawki z produkcji maszynowej idącej w miliony no to ceny za drogie ale jak ktoś szuka zabawki artystycznej i w dodatku wykonanej ręcznie to ceny dość tanie.
   Każdy ma swoje miejsce na rynku a i wielkie firmy produkujące na cały świat też zaczynały od drobnej ręcznej produkcji. Tylko czy w Polsce urząd skarbowy pozwoli na powstanie takiej firmy?
   Jako emigrant polecam każdemu kto chce powiększyć firmę emigracje

   Usuń
  4. "sami dyplomowani artyści i to chyba tak rzutuje na ceny"- wbrew pozorom, artyści też pracują i mają prawo zarabiać normalne pieniądze a nie tylko przymierać głodem na poddaszu "w imię sztuki". Pozdrawiam

   Usuń
 8. Fajne polskie zabawki, tylko szkoda, że napisy nie są polskie... No comment...

  OdpowiedzUsuń
 9. Strasznie brzydkie produkty oprocz drewnianych zabawek z Beskid.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro woli Pani chińskie, różowe koniki to Pani wybór.

   Usuń
 10. Świetna strona! Bardzo za nią dziękuję! Dzięki niej znalazłem wspaniałe prezenty dla mojej rodziny, która na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. Będą im przypominać ojczyznę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajne pomysły na nietuzinkowy prezent dla dziecka - dzisiaj ciężko kupić coś oryginalnego i niepowtarzalnego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lalki polskie z winylu produkowane są jedynie (z tego, co wiem)w krakowskim Krawalu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jest jeszcze akukubox też fajna sprawa - box z artykułami dla dzieci tylko polskich firm i rękodzielników :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak jak ktoś napisał - szmaciane lalki, drewniane traktorki, i to za dziwne pieniądze. Nic naprawdę fajnego , porządnego, czego dzieci by chciały. W tym zestawieniu jedynie Wader się jakoś wyróżnia, bo robią naprawdę porządne zabawki do piaskownicy. Co do Cobi - prawda jest taka, że koło Lego to nawet nie stało. Są tańsi, fakt, ale to nie bierze się z niczego - a szkoda, bo pomysły maja fajne, ale jakość jest mocno dyskusyjna. Większość dziewczynek też pewnie wybierze podróbę Barbie z Tesco, a chłopcy jak znam życie samochodzik matchboxa, majorette bądź Siku, czego u nas w kraju niestety się nie produkuje. Ci "producenci" drewnianych jeżdzidełek i szmacianych badziewi podążają jak widzę za modą typu " jestem innowacyjna/innowacyjny - będę pisać bloga o modzie" - w tym wypadku zabawki. Śmieszne to niestety.

  OdpowiedzUsuń
 15. STUDIO KIT nie szyje unikatowych produktów tylko kopiuje od BigStuffed :(

  OdpowiedzUsuń
 16. Baby Ono i Canpol Babies tylko część swoich produktów produkuje w Polsce, sporo produktów jest Made in China. Trzeba patrzeć na etykiety.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna stronka, bardzo mi pomogłaś jestem na początku swej drogi blogowania i szukałam namiarów na producentów zabawek i pomocy edukacyjnych. Pozdrawiam i zapraszam na www.blogologo.pl Marzena

  OdpowiedzUsuń
 18. nie wiedzialam, ze tyle tego.. Część faktycznie kopiuje... Ale warto szukać , ja lubuje się w klockach i to nie lego, nasze są też -kolorowe, duże i estetyczne

  OdpowiedzUsuń
 19. Super post i super blog, bardzo mi pomógł ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Super strona, fajnie że dodałas firmę Lovely Dreams jako jedyni zajmują się produkcją produktów ułatwiających zasypianie dzieciom w wieku przedszkolnym. Miałam już pościel od Nich i kocyk dla Syna.. Rewelacja! Jakość pierwsza klasa.

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetna strona! Bardzo dziękuję! Dzięki niej znalazłem wspaniałe prezenty dla mojej rodziny:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Fajna lista, ale niestety nie dokładna. Może nieco wprowadzać w błąd. Np. Canpol, może i ma jakąś fabrykę w Polsce, ale 90% produktów tej firmy produkowana jest w Chinach.

  OdpowiedzUsuń
 23. Zestawy Korbo wymiatają! ��

  OdpowiedzUsuń
 24. Whisbear to niby polski producent, ale sama produkcja odbywa się w Chinach.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy