Jak rozpoznać polski produkt


Wielość produktów tego samego rodzaju, brak wyraźnych, jednoznacznych oznaczeń miejsca produkcji, obcobrzmiące nazwy – to wszystko sprawia, że identyfikacja polskiego produktu podczas zakupów może sprawiać trudności.

Jeśli chcesz kupować polskie produkty – czyli towary wyprodukowane w Polsce przez firmę zarejestrowaną w naszym kraju, ale nie wiesz, jak je rozpoznać, przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci identyfikację miejsca produkcji i struktury własności danej firmy.

SPRAWDŹ KOD KRESKOWY NA PRODUKCIE (rozwiń)

Odczytanie kodu kreskowego to pierwszy krok do stwierdzenia, czy za danym produktem stoi polska, czy zagraniczna firma.

W większości przypadków produkt dopuszczony do sprzedaży posiada na opakowaniu kod kreskowy. Jego początek wskazuje na miejsce zarejestrowania firmy dystrybuującej dany towar. Niestety nie określa on miejsca produkcji danego produktu.

Produkty dystrybuowane przez firmę zarejestrowaną w Polsce, wyprodukowane na terenie Polski lub za granicą, są sygnowane kodem kreskowym, którego początek stanowi ciąg cyfr „590”. Jest to tzw. prefiks.

Dla przykładu prefiks od „400 do 440” oznacza towary dystrybuowane przez niemiecką firmę, od „00” do „09” – przez firmę zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych, a „690” i „691” – w Chinach. Bardzo często produkt dystrybuowany przez firmę zarejestrowaną za granicą został również wyprodukowany na terenie obcego kraju.

Prefiks "590" nie gwarantuje więc, że każdy oznaczony nim produkt został wytworzony w Polsce oraz że zysk z jego sprzedaży trafi do polskiego przedsiębiorstwa, dlatego potrzebna jest dodatkowa weryfikacja.

Jeśli zależy Ci na zakupie w stu procentach polskiego produktu, bądź ostrożny przy podejmowaniu decyzji zakupowej na podstawie kodu "590". Sprawdź dane adresowe firmy i poszukaj na opakowaniu informacji o miejscu produkcji, które producent mógł dodatkowo podać.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie towary, szczególnie żywnościowe, mogą być wyprodukowane w Polsce. Nie kupimy polskich bananów, ale możemy kupić banany z Ekwadoru od rodzimego importera.

Najłatwiej na polskie produkty natrafisz w sieciach spożywczo-handlowych, które są w rodzimych rękach, czyli w m.in. Społem, Piotrze i Pawle, Almie, Stokrotce, Polo Markecie, MarcPolu czy w Dino

Jeśli jesteś ciekawy, jak Ministerstwo Gospodarki definiuje polski produkt, zerknij do rozporządzenia z dniach 19 grudnia 2014 w sprawie maksymalnego procentowego udziału składników pochodzenia zagranicznego w przychodzie netto z realizacji kontraktu eksportowego oraz rodzaju dowodów, na podstawie których ustala się pochodzenie produktu lub usługi (do pobrania tutaj).

SZUKAJ OZNACZEŃ NA OPAKOWANIU LUB METCE (rozwiń)

Wielu polskich producentów z dumą podkreśla na opakowaniu za pomocą napisu, naklejki lub symbolu graficznego miejsce produkcji swoich wyrobów, co ułatwia klientom podjęcie decyzji zakupowej. Często na ten krok decydują się małe, rodzinne, nieznane szerzej firmy, które chcą się w ten sposób wyróżnić na tle zagranicznej bądź rodzimej konkurencji.

Szukaj na opakowania lub metkach następujących napisów: "Made in Poland", "Wyprodukowano w Polsce", "Produkt polski", "Jestem z Polski", a także symboli graficznych: polskiej flagi, logo akcji "590 powodów" (za które odpowiada Stowarzyszenie PEMI), "Polski ślad" (za które odpowiada Fundacja Kazimierza Wielkiego) oraz naszego charakterystycznego logotypu z biało-czerwonym jabłkiem.

Niestety tego typu oznaczeniom – poza przyznawanymi przez Stowarzyszenie PEMI i Fundację Kazimierza Wielkiego – nie można bezgranicznie ufać. Napis typu „Produkt polski” może wprowadzić konsumenta w błąd, ponieważ – co dobitnie podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – „z informacji tej nie wynika, czy chodzi tu o surowce polskie, przedsiębiorcę polskiego, polskim pracowników, miejsce wytworzenia czy wszystkie te czynniki razem” [źródło: Food Standards Agency, Znakowanie żywności].

Bywa tak, że dany produkt faktycznie został wyprodukowany w fabryce na terenie Polski, ale jego właścicielem jest zagraniczne przedsiębiorstwo. Natknęliśmy się kiedyś w sklepie na opakowanie popularnego zachodniego papieru toaletowego z wyraźnym, biało-czerwonym napisem "Produkt polski". Owszem, produkt wytworzono w Polsce, ale formalnie dla obcego przedsiębiorstwa.

Uważać należy także na znak „Teraz Polska”. Wśród laureatów konkursu „Teraz Polska” znajdują się firmy z udziałem kapitału zagranicznego, prowadzące produkcję na terenie Polski, stąd godłem konkursu oznaczono np. jogurty Zott, produkowane przez niemiecką spółkę mleczarską.

KORZYSTAJ Z APLIKACJI NA TELEFON (rozwiń)

Z pewnością nie ruszasz się z domu bez telefonu komórkowego. Być może korzystasz na nim z różnych aplikacji. Jeśli tak, zainstaluj również "Polę" – bezpłatną aplikację stworzoną przez Klub Jagielloński, dzięki której poznasz informacje o producencie konkretnego produkty. Wystarczy, że zeskanujesz kod kreskowy z opakowania dowolnego produktu – jeśli jest on w bazie, w ciągu kilku sekund dowiesz się, czy dany producent produkuje w Polsce, prowadzi badania i rozwój w Polsce, czy jest zarejestrowany w Polsce i czy jest częścią zagranicznego koncernu, a także jak wysoki jest udział polskiego kapitału w jego przedsiębiorstwie. Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze. Można ją pobrać z Google Play, App Store i Windows Store.

Kolejną przydatną aplikacją, którą warto zainstalować w telefonie, jest "WspieramRynek.PL". Po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu dowiesz się, w jakim kraju produkt został wyprodukowany, kto jest jego producentem i czy kapitał producenta znajduje się w polskich rękach. Jeśli po zeskanowaniu produktu zobaczysz kolor zielony, oznacza to, że kupując go, wspierasz polski rynek. Jeżeli pojawi się kolor żółty lub czerwony, będzie to znak, że produkt lub producent nie pochodzi z Polski - w takim wypadku warto poszukać innej, rodzimej marki. Lista alternatywnych marek produkujących podobne produkty, z wyróżnieniem tych pochodzących z Polski, dostępna jest w aplikacji na dole ekranu. Aplikacja dostępna jest w Google Play.

Warto także zainstalować aplikację "Polskie Marki", która nieco różni się od dwóch wcześniej wymienionych. By sprawdzić, czy produkt został wyprodukowany przez firmę z polskim kapitałem, nie musisz skanować kodu kresowego - wystarczy, że wpiszesz nazwę produktu, nazwę marki bądź firmy. W aplikacji "Polskie Marki" znajdziesz również funkcję "Kategorie", która pozwala na sprawdzenie pochodzenia całych grup produktów, marek usługowych czy firm. Aplikacja posiada także funkcję "Lista zakupów", za pomocą której stworzysz listę polskich produktów, które planujesz w przyszłości zakupić. Aplikacja dostępna jest w Google Play.

DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO WARTO KUPOWAĆ POLSKIE PRODUKTY (rozwiń)


Bo to po prostu się opłaca – nam wszystkim!

Kupując produkty wyprodukowane w Polsce przez polskie firmy, wspieramy rodzime przedsiębiorstwa i polskich pracowników, którzy płacą podatki w Polsce. Wpływy z podatków przeznaczane są na między innymi na rozwój służby zdrowia, oświaty, kultury, sportu czy infrastruktury, co ma realne przełożenie na polepszenie jakości naszego życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Kupując polskie produkty, dajemy ludziom pracę, pozwalamy producentom na rozszerzanie asortymentu, udoskonalanie produkcji… Napędzamy gospodarkę, a tym samym – napędzamy rozwój Polski.

Uważamy z mężem, że nie stać nas na kupowanie produktów zagranicznych, czyli na zwiększanie wpływów budżetowych w innych państwach. Nie chcemy narzekać na pogarszającą się sytuację ekonomiczną Polski i mówić, że nie mamy na nią żadnego wpływu. Dlatego staramy się codziennie głosować. Jak? Głosować portfelem poprzez kupowanie polskich produktów.