Polscy producenci środków do prania

4 sierpnia 2016

Rynek środków piorących jest trudny. Rodzimym producentom trudno walczyć z gigantycznym kapitałowo marketingiem zagranicznych przedsiębiorstw oraz z przekonaniem, że polskie proszki czy płyny są gorsze od produktów zagranicznych, szczególnie niemieckich (w tym miejscu zachęcam Was do obejrzenia krótkiego reportażu "Dla Polaka produkt inny, czyli gorszy"; warto mieć świadomość, że środki produkowane na rynki środkowej Europy zwykle nie powstają w zakładach niemieckich, o czym świadczy kod kreskowy, mają nieco zmieniony skład, a przez to np. inne dozowanie i gorzej się pienią).

Niewielu polskim firmom udało się dotrzeć do świadomości klientów ze swoimi wyrobami. Poza kwestią skuteczności produktu, spora część rodzimych przedsiębiorstw nie przywiązuje wagi do sprawnych działań reklamowych - nie zatrudniają one profesjonalnych agencji PR, prowadzone przeze nie kampanie mają niski zasięg i nie przyciągają uwagi, opakowania produktów są nieatrakcyjne, podobnie jak strony internetowe czy katalogi. Polskie środki piorące są też trudno dostępne - jest ich bardzo mało na półkach w najpopularniejszych hipermarketach, najczęściej można natrafić na dwie-trzy najbardziej rozpoznawalne polskie marki.

Przygotowałam dla Was katalog polskich producentów środków do prania; w zestawieniu są ujęte również produkty do prania odzieży niemowlęcej i dziecięcej, przeczytajcie uważnie opisy. Z pewnością wielu z wymienionych firm nie znacie, choć od lat działają one w segmencie konsumenckim. W naszym gospodarstwie domowym z rodzimych produktów używamy najczęściej płynu do płukania Biały Jeleń od Polleny Ostrzeszów - to nasz etatowy środek do płukania. Intensywnie zmiękcza tkaniny, jest hipoalergiczny, delikatnie pachnie. Stosujemy także hipoalergiczny żel Biały Jeleń do prania ubranek dziecięcych i bielizny oraz balsam do prania Dzidziuś. Zdarza nam się stosować kapsułki Perlux do prania bielizny pościelowej i koszul.

Jestem bardzo ciekawa, jakie są Wasze doświadczenia z polskimi środkami do prania - czy ich używacie, a jeśli tak, to których i czy jesteście z nich zadowoleni - dajcie znać w komentarzach!


AGRO CHEMAT
W Zakładach Wytwórczych Agro-Chemat od 1986 roku powstaje chemia gospodarcza i kosmetyki, w tym płyny i żele do prania pod marką WIREK. Oferta obejmuje płyny, proszki i żele do tkanin kolorowych oraz czarnych i ciemnych, płyn do tkanin delikatnych, płyn do prania białych tkanin z efektem odnawiania bieli, płyn do prania jeansu, mleczko do prania pieluch i ubrań dziecięcych (jego receptura została opracowana przez Spółdzielnię Lekarsko-Kosmetyczną "Izis"), koncentraty do płukania, odplamiacze i wybielacze. Pod marką BIELINKA LUX dostępny jest chlorowy płyn do wybielania tkanin. Z kolei marka ACHEM to koncentraty do płukania z lanoliną, a pod marką XXL - również koncentraty do płukania.
Strona internetowa: http://www.achem.com.pl


ASGARD
Legnicka firma Asgard to właściciel marek ECO ACTIVE oraz PRO SPORT ACTIVE, w ofercie których dostępne są żele do prania różnego rodzaju tkanin. Linia ACTIVE ECO WASHING GEL obejmuje trzy produkty: żel uniwersalny (Eco Active Gel Universal) do prania tkanin we wszystkich typach pralek oraz do prania ręcznego odzieży białej i kolorowej, żel do prania odzieży czarnej, ciemnej oraz wełnianej (Eco Active Gel Black) oraz żel do prania odzieży kolorowej z systemem Active Color, chroniącym kolor (Eco Active Gel Color). PRO SPORT ACTIVE PROFESIONAL WASHING GEL to linia specjalistycznych, skoncentrowanych żeli do prania i pielęgnacji odzieży sportowej. Opracowano ją z myślą o osobach uprawiających różne dyscypliny sportu, zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie. W produktach z tej linii zastosowano jony srebra, które w trakcie prania usuwają około 650 różnych rodzajów bakterii, zapewniając prawie 100-procentową dezynfekcję i ochronę antybakteryjną – nawet w trakcie prania w niskiej temperaturze. Oprócz bakterii, cząsteczki jonów srebra usuwają także nieprzyjemne zapachy z pranych rzeczy. W linii Pro Sport Active Professional Washing Gel dostępne są trzy rodzaje żeli do prania – do sportowej odzieży czarnej i ciemnej, do odzieży białej oraz do ubrań kolorowych.
Strona internetowa: http://www.prosportactive.pl | http://www.active-eco.pl

BARWA
Firma Barwa znana jest przede wszystkim z produkcji kosmetyków do różnych typów skóry, jednakże od pewnego czasu uzupełnia swój asortyment środkami do czyszczenia wnętrz. W ofercie znaleźć można także płatki mydlane BEBI, które są w 100% produktem naturalnym i hipoalergicznym przeznaczonym do prania pieluszek oraz ubranek niemowlęcych i dziecięcych. Polecany jest również do prania bielizny osobistej i ubrań z delikatnych tkanin jak: wełna, len, jedwab. Płatki mydlane są bardzo łagodne dla szczególnie wrażliwej skóry niemowląt, dzieci czy dorosłych. Płatki Bebi nie zawierają alergenów, detergentów, enzymów, barwników, kompozycji zapachowej i składników pochodzenia zwierzęcego.
Strona internetowa: http://www.barwa.com.pl


BLUX COSMETICS
Działająca na rynku od 1992 roku firma Blux Cosmetics to producent chemii samochodowej, a także kosmetyków i chemii gospodarczej. Oferta środków piorących obejmuje następujące produkty pod marką Blux: żel do prania ubrań dziecięcych Baby, żel do prania Jeans, żel do prania Black, żel do prania White, żel do prania Sport, żel do prania Colour w kilku wariantach zapachowych, żel do prania wełny z lanoliną, koncentraty do płukania tkanin oraz płyny do płukania tkanin.
Strona internetowa: http://www.blux.pl

CLOVIN
Spółka Clovin już od ponad 20 lat produkuje proszki do prania. W początkowym okresie swojej działalności firma skupiła się na produkcji środków do prania profesjonalnego dla szpitali, hoteli czy ośrodków wypoczynkowych, by uzupełnić swoją ofertę również o środki do prania w domu. Obecnie Clovin to aż siedem marek konsumenckich: CLEVER, CLOVIN II SEPTON, MULTICOLOR i MULTIWHITE, SPIRO, PRAKTIK, PUROX i SIGNUM. Clever Free to hipoalergiczny, ekologiczny i skuteczny proszek do prania. Dzięki wyeliminowaniu fosforanów i zeolitów jest przyjazny dla życia biologicznego rzek i jezior. Rekomendowany do gospodarstw posiadających przydomowe oczyszczalnie ścieków. Skutecznie pierze już w 20°C. Clever Baby to proszek do prania bielizny dziecięcej. Proszki Herr Clever Color i Clever Weis usuwają uciążliwe zabrudzenia, m.in. z kawy, krwi, tłuszczu, owoców. Nie zawierają szkodliwych dla środowiska zeolitów, fosforanów i fosfonianów. Clever Attack to tlenowe, bezchlorowe wybielacze i odplamiacze w proszku i płynie. Clever Frischer Garten Microcaps to koncentraty do płukania tkanin o przyjemnych zapachach. Clovin II Septon to jedyny w Polsce proszek przeznaczony do pełnej dezynfekcji tkanin także w domowym praniu dostępny dla konsumenta detalicznego. W temperaturze 65°C i w czasie co najmniej 20 minut Clovin II Septon ma działanie bakteriobójcze, prątkobójcze, grzybobójcze, wirusobójcze i sporobójcze. Marka Multicolor i Multiwhite to ekonomiczne i uniwersalne środki do prania we wszystkich typach pralek oraz do prania ręcznego. Pod marką Multicolor produkowany jest również wydajny płyn do płukania tkanin o miłym i świeżym zapachu. Spiro to rewolucyjne proszki i płyny, które dzięki współdziałaniu trzech enzymów ze zwiększoną łatwością usuwają zabrudzenia białkowe oraz z czekolady, soków czy krwi. W żelu do prania Spiro Gel Perfect Color & Jeans zawarta jest lanolina, która nadaje tkaninom miękkość i puszystość. Z kolei żel Spiro Gel Perfect Wool & Silk został specjalnie opracowany do prania wełny i tkanin delikatnych. Praktik Express Color to proszek do tkanin kolorowych, a Praktik Express Universal - do tkanin kolorowych i białych. Purox Color i Purox Universal to proszki i żel do prania tkanin we wszystkich typach pralek i do prania ręcznego. Signum Color to proszek przeznaczony do przepierek lekko zabrudzonej odzieży. Umożliwia pranie w krótkich programach.
Strona internetowa: http://www.clovin.com.pl


CROEN-HYPO
Croen-Hypo to polska marka w 100% naturalnych, hipoalergicznych, certyfikowanych środków czystości – nie zawierających spieniaczy, zagęszczaczy, substancji zapachowych i innych szkodliwych dla zdrowia i środowiska składników. W ofercie marki znalazł się także płyn do prania. Croen-Hypo Do Prania to produkt ekologiczny i całkowicie bezpieczny, pozbawiony zapachu, barwników, konserwantów (parabenów) i spieniaczy (SLS, SLES). Jest szczególnie polecany dla osób z wrażliwą lub atopową skórą oraz dla alergików i astmatyków. Nie posiada właściwości drażniących czy uczulających.
Strona internetowa: https://croen-hypo.com

DELKO
Głównym zadaniem powstałej w 1995 roku spółki Delko jest dystrybucja hurtowa produktów chemii gospodarczej, kosmetyków oraz artykułów higieny osobistej. Spółka oferuje również marki własne w aż 8 liniach. Jedną z nich jest marka FILIP, w której dostępne są proszki do prania tkanin białych i kolorowych, płyny do prania tkanin delikatnych, kolorowych, czarnych, wełnianych, a także koncentraty do płukania tkanin Filip Flowers, Filip Sensitive (do ubranek dziecięcych) oraz Filip Ocean.

Charakterystycznym elementem etykiet środków piorących spółki Delko jest biało-czerwona flaga z napisem "Produkt polski".
Strona internetowa: http://www.delko.com.pl


GOLD DROP
Oferta działającej na rynku od 1991 roku firmy Gold Drop składa się z szerokiej gamy środków czystości, wśród których znaleźć można środki do prania i płukania BOOSTER. Płyny do prania Booster dostępne są w trzech wersjach: uniwersalnej do prania tkanin białych i kolorowych, do prania tkanin delikatnych jak wełna, jedbaw i bawełna (płyn jest wzbogacony lanoliną i mydłem kokosowym), do prania tkanin czarnych i ciemnych. Koncentrat do płukania tkanin Booster produkowany jest w sześciu wersjach zapachowych, w tym w wersji hipoalergicznej. Płyn do płukania tkanin Booster z kolei jest dostępny w trzech wersjach zapachowych, tak oryginalnych jak łagodna lilia wodna czy jedwabna zielona herbata. Katalog marki uzupełnia antybakteryjny wybielacz Booster.
Strona internetowa: http://www.golddrop.com.pl

GRUPA INCO
Istniejąca na rynku od 1947 roku Grupa Inco to znany producent przede wszystkim chemii gospodarczej, nawozów ogrodniczych i opakowań z tworzyw sztucznych. Najbardziej znaną marką Grupy Inco jest LUDWIK, kojarzony głównie z płynami do mycia naczyń. Asortyment marki został poszerzony o kapsułki piorące do tkanin białych (Ludwik White) i tkanin kolorowych (Ludwik Color). Oba typy kapsułek posiadają właściwości odplamiające.

LUDWIK to także seria żeli do prania - Ludwik White to tkanin białych, Ludwik Color&Black do prania tkanin kolorowych i czarnych, Ludwik Sensitive do tkanin delikatnych oraz Ludwik Baby Care do prania ubranek dziecięcych.
Strona internetowa: http://www.ludwik.pl


LAKMA STREFA
Spółka Lakma Strefa jako pierwsza wprowadziła na rodzimy rynek własne perły piorące pod marką PERLUX. Obecnie rodzina produktów Perlux obejmuje cztery typy kapsułek: do tkanin białych (Perlux White), do tkanin kolorowych (Perlux Color), do prania odzieży niemowlęcej i ubrań osób o wrażliwej skórze (Perlux Baby) i do prania tkanin czarnych oraz w ciemnych kolorach (Perlux Black). W ofercie dostępne są również trzy rodzaje koncentratów do płukania, w tym koncentrat do płukania odzieży niemowlęcej oraz ubrań osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii (Perlux Baby Gentle Touch).
Strona internetowa: http://www.perlux.pl


LIBELLA
Spółka Libella to polski producent chemii gospodarczej i artykułów spożywczych działający na rynku polskim od 1957 roku, znany m.in. z marki Wezyr. W zakładzie produkcyjnym w Kałuszynie powstają środki piorące pod marką BIL: płyn do tkanin kolorowych (Bil Color), do tkanin ciemnych i czarnych (Bil Black), do jasnych i białych tkanin (Bil White) oraz płyn do prania ręcznego delikatnych tkanin (Bil Soft - wzbogacony lanoliną). W ofercie dostępny jest także specjalistyczny płyn do prania i pielęgnacji odzieży sportowej (Bil Sport Active), który w szczególności polecany do tkanin funkcyjnych: oddychających, nieprzemakalnych, wiatroszczelnych, membranowych, bawełnianych oraz innych trudnych w pielęgnacji.
Strona internetowa: http://www.libella.com.pl

POL-HUN
Założona w 1990 roku firma Pol-Hun określa się mianem jednego z największych producentów chemii gospodarczej w Polsce. Wśród środków do prania dostępne są uniwersalne kapsułki piorące pod marką GENERAL FRESH, a także płyn do płukania i koncentrat do płukania General Fresh, a także proszek do prania MAJOR DOMUS. W Internecie można jeszcze znaleźć wybielacz do tkanin bez chloru General Fresh.
Strona internetowa: http://generalfresh.pl/polhun


POLIN
Polin to działający od ponad 25 lat polski producent chemii gospodarczej i kosmetyków. Pod jego marką VENESS dostępne żele do prania, płyny do prania, płyny do płukania tkanin o różnorodnych kompozycjach zapachowychc (np. o zapachu alpejskiej łąki czy o zapachu brzoskwiniowym), a także uniwersalny proszek do prania, odplamiacz, krochmal w płynie i wybielacz.
Strona internetowa: http://polin.com.pl

POLLENA OSTRZESZÓW
Istniejące od lat 40. ubiegłego stulecia Przedsiębiorstwo Chemii Gospodarczej Pollena w ofercie posiada trzy marki środków piorących: BIAŁY JELEŃ, DZIDZIUŚ i DR RAINER. Wśród hipoalergicznych, czyli bezpiecznych dla skóry, produktów do prania Biały Jeleń dostępne są: żele do prania ubrań białych i kolorowych, proszki do prania tkanin białych i kolorowych, płyny do prania ubrań białych i kolorowych, koncentrat do płukania oraz płyn do prania ubrań delikatnych. W serii Dzidziuś, stworzonej z myślą o dzieciach i ich wrażliwej skórze, znaleźć można hipoalergiczny proszek do prania (Dzidziuś Kolor), a także hipoalergiczne płatki mydlane, polecane również do ręcznego prania tkanin delikatnych, jedwabiu i wełny oraz do prania w 95°C bielizny osobistej i pościelowej z włókien naturalnych. Dr Reiner to seria produktów do "zadań specjalnych". Pierwszym produktem serii jest opracowane w 2007 roku mydełko odplamiające, którego skład oparty na 100% mydle oraz naturalnym odplamiaczu w idealny sposób ułatwia usuwanie plam z tkanin białych i kolorowych oraz tkanin obiciowych i dywanów. Oprócz mydełka w ofercie znajdziemy odplamiacz do tkanin w płynie, wybielacz do tkanin w płynie, precyzyjny odplamiacz z wygodnym aplikatorem oraz płyn do prania odzieży sportowej i turystycznej.
Strona internetowa: http://www.pollena.com.pl


POLLENA SAVONA
Katowickie Zakłady Chemii Gospodarczej Pollena Savona w asortymencie posiadają cztery serie środków piorących: K, BAMBI, ALGA i KOMFORT. Legendarna marka środków K to płyny do płukania w kilku różnorodnych kompozycjach zapachowych, hipoalergiczne płyny do płukania (K sensitiv i K delicate) oraz koncentraty do płukania. Seria Bambi przeznaczona jest do prania niemowlęcej i dziecięcej bielizny oraz ubranek - składa się na nią płyn do prania oraz płyn do płukania. Alga Color i Alga Black to dwa płyny do prania ręcznego i mechanicznego prania wełny, jedwabiu, tkanin z włókien sztucznych i syntetycznych oraz tkanin mieszanych. Seria Komfort to dwa hipoalergiczne płyny do prania ręcznego (jeden zawiera lanolinę), a także odplamiacz w sprayu usuwający plamy bez dodatku chloru.
Strona internetowa: http://pollenasavona.pl

PRIMABIOTIC
Środki piorące XXI wieku. Dzięki zastosowaniu pro biotechnologii, polska marka PRIMABIOTIC opracowała naturalne produkty, których składy wzbogacono o pożyteczną dla zdrowia i środowiska mikroflorę, enzymy oraz kwasy organiczne. W ofercie środków piorących dostępny jest uniwersalny, delikatny płyn do prania, z biologicznymi enzymami mikroflory, a także z dodatkiem ekstraktów roślinnych z mydlnicy (naturalne saponiny piorące) i komosy (organiczny wybielacz) oraz tenzydów cukrowych, działających skutecznie niezależnie od twardości wody, również w niskich temperaturach. Substancjami czynnymi płynu do prania są kwasy organiczne wytwarzane przez probiotyczną mikroflorę, które z powodzeniem pozwalają na minimalizację zawartości detergentów. Tkaniny możecie wypłukać w probiotycznym płynie lawendowym, który pokryje powierzchnię materiału pożyteczna mikroflorą, dzięki czemu nie będą one podrażniać skóry.

Oferta środków piorących marki będzie rozszerzana. Znajdziecie w niej również produkt do higieny domu. Wszystkie produkty są bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin.
Strona internetowa: https://primabiotic.pl

Zdjęcie: Agnieszka Werecha-Osińska

VELVET-GROUP
Firma Velvet-Group od ponad 20 lat zajmuje się produkcją szerokiej gamy artykułów gospodarstwa domowego, takich jak mopy, zmywaki kuchenne, zmywaki łazienkowego, gąbki kąpielowe, gąbki do czyszczenia łodzi, jachtów i kajaków, ścierki, mydła czy proszki do szorowania zabrudzonych powierzchni. Pod marką FRESH oraz WASH produkuje na proszki do praniach w kilku odsłonach: uniwersalnej, do tkanin kolorowych i białych.
Strona internetowa: http://velvetgroup.pl
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

45 komentarze :

 1. A jak wygląda sprawa z firmą POLLENA EVA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firma jest polska, należy do TZMO, jednakże nie ma w ofercie środków piorących, a kosmetyki.

   Usuń
  2. Witam, nie wiem dlaczego, ale na wszystkich witrynach tego typu pomijana jest firma Velvet-Bis, której to proszek do prania białego i kolorowego Fresh bardzo skutecznie konkuruje z proszkami niemieckimi na półkach sieci Auchan. Proszek w żaden sposób nie odstaje od konkurencji, a producentowi udało się osiągnąć bardzo atrakcyjną cenę. W domu używamy go od kilku miesięcy, również do prania ubrań dla dzieci i jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Proszę przyjrzeć się tej marce i firmie. Pozdrawiam serdecznie, Marcin.

   Usuń
  3. Dla sprostowania - firma nazywa się teraz Velvet-Group. Pozdrawiam, Marcin.

   Usuń
  4. Kolego Marcinie ale nie mogę się z tobą zgodzić że FRESH jest dobrym i WYDAJNYM proszkiem. Spójrz na dozowanie dla standartowego prania ( wybieramy woda twarda i zabudzenia mocne )
   Fresh : 240Gram (wstepne 90 zasadnicze 150g )
   A np Wirek kolor : Zasadnicze 138g.
   I teraz zobacz taką ciekawostkę : Fresh-a kupisz za 2.5zl za kg i Wirka też. I który produkt jest bardziej ekonomiczny ?
   Też miałem Fresh-a w testach i to był najsłabszy Polski produkt w kategorii proszków do prania..
   Po tej przygodzie kupiłem WIREK kolor i to był strzał w 10 tke.
   Pranie typowe robię na 70gramach proszku na 4 kg tkaniny.
   I jeszcze nie było by mi nie doprał czegoś.
   Wiec jest na polu "taniego proszku" konkurent który jest w tej samej cenie a wydajność x2.
   Zresztą takich przypadków Polskiej chemii mam więcej ( proszek do zmywarki CLEAR wystarcza 15g na cykl a jak przedozujesz to szare naczynia)- nie wspomne że producent zaleca 30G..
   Płyn do plukania K ? A prosze producent mówi 80ml ja 30 daje i ubrania pachną a nie dusza zapachem..

   Polacy walą chemii ile wlezie a to nie koniecznie da efekty.

   Usuń
 2. W jakich sklepach można spotkać te produkty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej poszukać w sklepach wielkopowierzchniowych typu Carrefour czy Auchan, w marketach typu Piotr i Paweł, Stokrotka, Rossmann, a także w małych sklepach osiedlowych (ostatnio w takim małym sklepie z chemią w Kaliszu widzieliśmy Wirka). Można również poszukać na Allegro. Najłatwiej stacjonarnie dostać Białego Jelenia, Ludwika i Perlux.

   Usuń
  2. A gdzie można kupić polskie proszki w Gorzowie Wielkopolskim, w Piotrze i Pawlenie uwidzisz

   Usuń
 3. Ja używam płynu firmy "Filip". Jest na prawdę w porządku i ma całkiem konkurencyjną cenę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Próbowałem różnych środków piorących z zagranicy. Ale bez tych polskich produktów do prania nie wyobrażam sobie życia:
  Płyny i żele do prania Wirek piorą lepiej niż przereklamowane płyny na literę W.
  Pasta Komfort do zapierania i prania mocno zabrudzonych tkanin, oraz jako dodatek do prania.
  Płyn K, choć kiedyś był lepszy.
  Polecam z czystym sumieniem środki do prania Biały Jeleń i Dzidziuś. Kapsułek Perlux próbowałem ale jak dla mnie są za drogie. Płyn Bil też nie jest najgorszy, szkoda, że ten do prania odzieży sportowej jest tak trudno dostępny.
  Płatki mydlane i szare mydło są też oki i oczywiście mydełko odplamiające z Polleny Ostrzeszów. Nie miałem okazji wypróbować płynów Alga z Polleny Savony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat Wirek ma to do siebie że niszczy gumę w majtkach i skjarpetach, wychodzą takie frędzelki bo guma wiotczeje i pęka.

   Usuń
 5. produkty typu biały jeleń ,ludwik,wirek ,barwa są w falenicy dom handlowy fala 1 piętro

  OdpowiedzUsuń
 6. Wypróbowałam kapsułki piorące zagranicznych marek, Vizir, Persil, Ariel, Domol i innych, ale i tak najskuteczniejszy dla mnie jest Perlux. Bardzo się ucieszyłam, że jest to nasza rodzima marka ��

  OdpowiedzUsuń
 7. po pierwsze bardzo fajna stronka! a po drugie bardzo fajny wpis! przyznam szczerze, ze wielu marek po prostu nie znalam... a szkoda, ze jest taka niska swiadomosc, moze ludzie czesciej siegali by wtedy po polskie produkty. ja uzywam ludwika - wlasnie rowniez do prania (tylko zdjecie macie nieaktualne, bo teraz te kapsulki tak wygladaja: http://idealnieczystepranie.pl/) i zadowolona jestem z niego tak samo jak z zagranicznych srodkow, ktore wczesniej testowalam. a oprocz tego, ze polski, to ma jeszcze inny atut - cena :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli idzie o polskie proszki do prania to droga przez mękę.Trzeba się nieźle nachodzic żeby trafić na jakikolwiek rodzimy proszek.Szkoda bo chcę kupować nasze ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bryza jest z produktem z Polski i jest łatwo dostępna.

   Usuń
 9. Dzięki za to zestawienie. Od dziś juz wiem jakich firm proszki kupować :) mam nadzieję że Coraz więcej ludzi będzie odwiedzać waszą stronę i tym samym wspierać polskich producentów!

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda ze większość tych firm ma angielskie napisy i nijak w sklepie bym nie poznała ze to polski produkt! Uważam ze to duży błąd. Nawet zagraniczna firma nazwała sobie busy 'polskibus' żeby wszyscy myśleli ze to nasze a tu nagle takie parcie żeby się upodabniac do zagranicznych marek

  OdpowiedzUsuń
 11. Bambi i dzidzius dla mnie najlepsze do prania i płukania ubranek mojego synka :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dużo polskich marek w tym kilka produktów CLOVIN można znaleźć w sklepie COMES obok Biedronki w Bolszewie przy ul. Zamostnej (między kościołem a strażą pożarną).

  OdpowiedzUsuń
 13. dla mnie najlepsze środki do sprzątania to FILIP, płyn do mycia szyb jest porównywalny z niemieckim Sadolinem, a kilkakrotnie tańszy, płyn do naczyń rewelacja, teraz testuję właśnie proszek do prania. Dobrym proszkiem jest też Ultra a płynem do płukania Milan - i choć oba dostępne w Biedronce to produkowane przez firmę polską.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Producentem jest firma zależna kapitałowo od Biedronki, firma ta przejmuje produkcję całej chemii gospodarczej do Biedronki, a jej "Polskość" to tylko miejsce produkcji - Wrocław.

   Usuń
 14. Bardzo cieszą mnie artykuły tego typu, za co autorce szczerze dziękuję. Jako chemik jestem po ciemnej stronie mocy. Stąd też mam informacje z pierwszej ręki odnośnie jakości produktow zachodnich koncernów produkowanych na Polskę. Krew mi się gotuje na samą myśl. Jak traktuje się polskiego konsumenta! Według tych zachodnich firm Polska nie jest wymagajacym rynkiem więc ładują nam produkty o obniżonej zawartości substancji aktywnych, ale także surowce gorszej jakości. Stąd też wielu z Was na pewno doświadczyło ze np niemiecki proszek jest lepszy niz polski (tej samej firmy).

  Polacy zamiast wspierać polskich producentów nadal kupują te zachodnie shit'y. A warto podkreślić, że nasze polskie produkty są zdecydowane lepsze. Niestety polscy producenci ze względu na skalę sprzedaży nie mogą pozwolić sobie na lepsze ceny. I pies pogrzebany.

  Dodatkowo dodam, że nie opłaca się kupować produktów w sieciowkach...Auchan, Tesco, itd...Moi drodzy takie sieciowki chcąc wycisnąć jak największe marze na produktach. Bardzo często przez to zmuszają producenta do obniżenia jakości...a to osobny temat. W każdym bądź razie: Wspierajmy Polskich Producentów i Polskie Produkty. Doceńmy polskich producentów, żeby mogli przetrwać !!! Zaś my dostaniemy w zamian produkt lepszej jakości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiem jako konsument, to prawda granulat w proszkach niemieckich sprzedawany w Niemczech jest gruby, gołym okiem widać, i w praniu jest dobra jego aktywność, ten sam proszek niemiecki produkowany na export do Polski wygląda jak drobno zmielona sól z dodatkiem środków zapachowych, proszek produkowany w Polsce od Polskich producentów jest także jak na razie drobnozmielona sól, mimo to kupuje od Polskich producentów ze względu na niższą cene.

   Usuń
 15. Wczoraj pojechałam kupić płyn do płukania Wirek w Auchan i nie było :( wyglądało jakby usunęli go z oferty. Ale nic się nie stało, kupiłam płyn firmy Gold drop, jak się okazało mają mój ukochany zapach! Pozostaje wypróbować jak będzie się sprawował w praktyce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dyskoncie Netto spokojnie można znaleźć płyn do prania wirek. Polecam stronę www pollenaewa mają sklepik online nie tylko że swoimi produktami ale również firmy clovin proszki płyny do prania, płukania oraz chemię do mycia szyb, łazienki naczyń itp, podpaski i polskie pieluszki dla dzieci. Uwielbiam te strone zamawiam kosmetyki i chemię do domu. Przy zamówieniu powyżej 120 zł dostawa gratis a kurier przynosi paczkę pod drzwi a ja cieszę się w 100% polskimi produktami.dobra alternatywa dla zapracowanych mam i pań/panów domu. Bardzo fajna stronka:)

   Usuń
  2. Brawo dla Pani!

   Usuń
 16. Azali jest jeszcze Pollena Paczków, także z markami wprost dla Polomarketu

  OdpowiedzUsuń
 17. Pani Justyno! Podbijam ostatniego posta! Korzystamy wraz żoną, od jakiegoś czasu, z proszków produkowanych dla Polomarketu przez "POLLENĘ PACZKÓW" - znana również jako Pollena Silesia. Poza produktami robionymi na zamówienie sieci, Pollena Silesia ma w ofercie również marki własne - dwie linie proszków - jedna z nich nazywa się "Pollena Nasza" i są to proszki na prawdę bardzo dobrej jakości. Proszę o uwzględnienie w Pani zestawieniu tej starej, zasłużonej, POLSKIEJ firmy.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Dlaczego te produkty są tak mało eksponowane wyglądają na półkach jako drugiej jakości.Sa albo niżej albo ich wcale nie ma.Nawet nie wiedziałam że to polskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo za półkę się płaci, kupcy wybierają to co rotuje i nie zalega na półkach, a polskie firmy nie mają takich budżetów promocyjnych, aby być 24h z reklamą w TV, aby polski konsument sięgał po polskie marki

   Usuń
  2. No to może czas aby rząd je promował skoro oni nie mogą sami. Z ich budżetem szybko przebiją konkurencję.

   Usuń
 19. Witam świetny artykuł i bardzo potrzebny w naszym kraju bo nie znamy prawie wcale swoich dobrych jakościowo produktów :-( smutne to ale prawdziwe. Kupując "nasze" wspieramy siłę naszych firm i budżety na rozwój (nowinki chemiczne w laboratoriach -kosztują). Od lat piorę w Wirku czarne i kolorowe jest świetny moja pralka od nowości nie znała proszku do prania, płyny do płukania też mam od Wirka lub Sofin. Do białego kupuje Ultra w Stonce. Polskie płyny i proszki kupuję w Nowej Soli w polskim Dino lub u francuza w Carrefour. Do kąpania używam żelu Biały Jeleń lub Ziaja Tego z szamponem jest tak samo głównie Ziaja, mygli do rąk głównie Biały Jeleń, a płyn do naczyń od Ludwika. Większość z tych mniej popularnych polskich środków chemicznych jest dystrybuowana regionalnie bo "nie widziałem niektórych na oczy" ;-). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. tak -przyznam artykuł świetny. :) Szkoda tylko, że nie uwzględnia rzeczywiście wszystkich polskich marek. Co z proszkami RADZIEMSKA - tej firmy, która od wielu lat produkuje Wybielacz do firanek z kotkiem? :( Warto uaktualnić katalog.

  OdpowiedzUsuń
 21. No właśnie, opisujmy wszystkie firmy i nagłaśniajmy. Od teraz nie kupuję już u Niemców, mam polskie super firmy z proszkami:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jest jeszcze "Balja" polska firma, która produkuje proszek ekologiczny, sprawdziłam i naprawdę jest świetny. Produkują też proszek do mycia naczyń w zmywarce i inne bajery. Opakowanie nie jest zrobione z plastiku, który rozłoży się za 500 lat, tylko z tektury. Dla mnie super!

  OdpowiedzUsuń
 23. Używam płyn Wirek :) Działa, jest tani i w dużym opakowaniu. Chyba nigdy go nie zużyję ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Chciałem odnieść do kometarza z 18 Marca 2020 roku Pana Kamila,proszek do prania Bryza już od kilkunastu lat NIE jest proszkiem POLSKIM!!! I NIE PRODUKUJĘ GO POLSKA FIRMA!!! Producentem proszku Bryza jest ZAGRANICZNY KONCERN (Reckitt Benckiser!!! która jest właścicielem marki Bryza!

  OdpowiedzUsuń
 25. Polecam Pollena Ostrzeszów i hipoalergiczne płyny proszki dzidziuś. Dla niemowląt nie ma lepszych. Moje dzieci od urodzenia mają wrażliwą skórę a po tych proszkach nie wychodzą im na skórze żadne wysypki. Cena również korzystna w porównaniu do innych hipoalergicznych płynów i proszków typu Lovela

  OdpowiedzUsuń
 26. Jest jeszcze Grupa Południe z marką Cluo - mają proszki do prania, sole do firan. Mam nadzieję, że to też polskie produkty.
  Dziękuję za blog - dzięki niemu powstrzymałam się przed zakupem wielkiego worka niemieckiego proszku.

  OdpowiedzUsuń
 27. Czytajac Pani artykuł postawilem na clovin ze wzgledu ze to też POLSKI produkt a po otrzymaniu przesyłki okazuje sie ze na kodach kreskowych część produkty pochodzi z niemiec. Okazuje sie ze clovin to spółka niemiecka a jej córką jest oddział jest w polsce. Wiec to nie jest polska firma tak jak to Pani opisuje lecz tylko polska filia niemieckiego producenta

  OdpowiedzUsuń
 28. Większość proszków czy płynów polskiej produkcji naprawdę dobrze pierze, ale przegrywa jednym drobnym szczegółem z zachodnią konkurencją: zapachem i jego trwałością. Od dawna szukam płynu lub żelu o zapachu choćby zbliżonym do włoskiej Lanzy Meditterranean czy niemieckiego żelu Coral, o trwałości zapachu już nawet nie wspominając, i niestety szukam nadaremnie... A szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 29. Proszek Wirek to niewypał, ponieważ nie rozpuszcza się w wodzie, jakby był z piachu. Więcej go nie kupię.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy