Polscy producenci mebli, polskie marki meblarskie

31 lipca 2019

O stworzenie wpisu poświęconego polskim producentom mebli prosiliście od kilku lat - i oto jest! Co prawda, jak to zawsze bywa u mnie na początku, przedstawiam Wam na razie kilkanaście firm, ale wierzę, że z czasem będzie ich znacznie, znacznie więcej - w końcu na rynku funkcjonuje ich ponad 27 tysięcy!

W poniższym katalogu uwzględniłam zarówno duże i powszechnie znane rodzime przedsiębiorstwa meblarskie, jak i małe manufaktury, w których powstają niepowtarzalne meble według autorskich projektów, bardzo często przy zachowaniu tradycyjnych metod stolarskich. Jeśli szukacie oryginalnych i zarazem funkcjonalnych mebli, polecam Wam rozejrzeć się w ofercie właśnie tego typu firm - można w nich znaleźć prawdziwe perełki!

Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć, że meble produkowane w Polsce doceniają klienci niemal na całym świecie. Michał Strzelecki, dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, poinformował na konferencji prasowej w marcu bieżącego roku, że wartość produkcji mebli w Polsce w 2018 roku przekroczyła 49 mld złotych, a wartość eksportu zbliża się do poziomu 47 mld złotych, co daje rodzimym producentom drugie miejsce w Europie. Na globalnym rynku zajmujemy miejsce szóste. Głównym odbiorcą mebli z Polski od lat są Niemcy, dokąd w ubiegłym roku trafiło ponad 36 procent wysłanych za granicę mebli, drugie są Czechy (8,5 proc.), a trzecia - Wielka Brytania (5,8 proc.). Mamy się więc czym pochwalić!

Data ostatniej aktualizacji przeglądu: luty 2021 roku (RUST)

AGATA
Prywatna spółka akcyjna z wyłącznie polskim kapitałem, która prowadzi sieć wielkopowierzchniowych salonów dekoracyjno-meblowych w kilkudziesięciu polskich miastach. W ofercie firmy znajdują się kolekcje mebli do pokoju dziennego, sypialni, jadalni i kuchni, jak również szeroki wybór krzeseł, stołów czy materacy producentów z kraju oraz z zagranicy. Historia sieci rozpoczęła się w 1952 roku, w którym to powstały Bytomskie Fabryki Mebli. W 1973 roku siedzibę przedsiębiorstwa przeniesiono do Katowic, zmieniając jego nazwę na Katowickie Fabryki Mebli "Agata". 8 czerwca 1994 zostało ono jednoosobową spółką Skarbu Państwa, a nazwa została zmieniona na Katowickie Przedsiębiorstwo Meblowe "Agata" S.A. Następnie spółka została sprywatyzowana.
Strona internetowa: https://www.agatameble.pl

BLACK RED WHITE
Działająca na rynku od ponad 25 lat polska grupa meblarska BLACK RED WHITE to największy rodzimy producent, dystrybutor oraz eksporter mebli i artykułów wyposażenia wnętrz. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1991 roku przez przez Tadeusza Chmiela na bazie byłego Państwowego Ośrodka Maszynowego. W skład Grupy Kapitałowej wchodzi BLACK RED WHITE S.A. i 19 spółek zależnych, w tym 7 polskich i 12 podmiotów zagranicznych. Działalność produkcyjna na rzecz grupy prowadzona jest w 18 zakładach produkcyjnych, zlokalizowanych w Polsce i za granicą. Firma w salonach własnych i w punktach partnerskich sprzedaje meble do salonu, jadalni, sypialni, kuchni, pokojów dziecięcych i młodzieżowych, biur, a także do przedpokoju i ogrodu.
Strona internetowa: https://www.brw.pl

DEBARO
W asortymencie firmy DEBARO znajdziecie niepowtarzalne, solidne, drewniane meble i ozdoby, ręcznie wykonywane w stylu industrialnym, skandynawskim i loft według projektów samych właścicieli lub klientów. Drewno, z których powstają m.in. stoły, szafki, stoliki, półki, konsole, stojaki na wino czy skrzynie, pozyskiwane jest z legalnych źródeł oraz rozbiórek starych budynków, ponieważ DEBARO robi również meble ze starego drewna. Warto wspomnieć, że za każde drzewo wykorzystane do produkcji mebli firma zasadza dwa nowe na działce przeznaczonej do zalesienia.
Strona internetowa: https://debaro.pl

DEKA FURNITURE
DEKA FURNITURE to producent autorskich, niezwykle designerskich mebli z litego dębu, płyty stolarskiej oraz innych gatunków drewna, które łączą w sobie tradycyjne i nowoczesne rozwiązania. W ofercie firmy dostępne są m.in. stoliki kawowe, biurka, komody, łóżka, półki ścienne (heksagony), barki na alkohole, witryny czy biblioteczki. Wszystkie meble wykończone są wysokiej jakości lakierami i malowane farbami Annie Sloan, podkreślającymi unikalną strukturę drewna.
Strona internetowa: https://dekafurniture.pl

DREAMER™
Zaprojektowana i wykonana w Polsce przez rodzinną firmę Senso-Rex™, producenta kołder obciążeniowych dla dorosłych i dzieci, drewniana kołyska DREAMER™ to nowe spojrzenie na niemowlęce łóżeczka. W przeciwieństwie do tradycyjnych kołysek, łóżeczko DREAMER™ posiada specjalną płozę, generującą ruch do przodu, nie do boku. Opuszczane boczne barierki umożliwiają dostawienie kołyski do rodzicielskiego łóżka, a mechanizm blokujący pozycję do 5% nachylenia eliminuje ryzyko zakrztuszenia się czy cofania treści żołądkowych podczas snu niemowlęcia. To jednak nie jedyne zalety – kołyskę DREAMER™ można szybko i wygodnie złożyć i rozłożyć bez użycia narzędzi. Choć produkt jest przeznaczony dla maluchów w wieku od 0 do 6 miesięcy, po przebudowie może posłużyć znacznie dłużej – jako stolik/biurko dla dzieci do 3. roku życia.
Strona internetowa: https://kolyska.pl

FABRYKA MEBLI BODZIO
Rodzinne przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją mebli (jedno z największych w kraju), założone w 1985 roku przez Bogdana Szewczyka. We własnej fabryce w Goszczu powstają m.in. meble kuchenne, pokojowe, sypialniane, biurowe, hotelowe oraz tapicerowane, które dostępne są w ponad trzystu salonach sprzedaży na terenie całej Polski. Dla swoich klientów firma przygotowała program Bodzio 3D, z wykorzystaniem którego pracownicy salonów bezpłatnie przygotują wizualizację danego pomieszczenia z wykorzystaniem mebli z fabryki wraz z wyceną.
Strona internetowa: https://www.bodzio.pl

FABRYKA MEBLI FORTE
Jeden z największych europejskich producentów mebli do samodzielnego montażu. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1992 roku przez Macieja Formanowicza, który kupił wówczas Fabrykę Mebli w Ostrowi Mazowieckiej. W roku następnym przedsiębiorstwo nabyło Suwalską Fabrykę Mebli w Suwałkach, otwierając tym samym drugi zakład produkcyjny. Obecnie FORTE posiada 5 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Ostrowi Mazowieckiej, Suwałkach, Białymstoku oraz w Hajnówce, a meble do każdego typu pomieszczenia tworzone są przez polskich i zagranicznych projektantów. Firma prowadzi sprzedaż na terenie Polski i w ponad 40 krajach na całym świecie.
Strona internetowa: http://www.forte.com.pl

KLER
Założone przez Piotra Klera w 1973 roku w Dobrodzieniu przedsiębiorstwo zajmujące się głównie produkcją mebli wypoczynkowych (sofy, fotele), choć w asortymencie znajdziemy także komody, witryny, stoliki i inne meble. Firma zaliczana jest do największych producentów ekskluzywnych kompletów wypoczynkowych w kraju. KLER posiada 35 własnych salonów firmowych w Polsce i jeden w Pradze oraz sieć placówek działających na zasadzie franczyzy w wielu krajach europejskich. Marka znana jest również w Stanach Zjednoczonych i Japonii, a nawet w Afryce i Azji.
Strona internetowa: https://www.kler.eu/pl

KUNSST
W pracowni KUNSST powstają na zamówienie minimalistyczne, funkcjonalne i trwałe meble z litego drewna według autorskich pomysłów i przy zachowaniu tradycyjnych, rzemieślniczych metod stolarskich. Meble KUNSST dedykowane są w szczególności osobom, które nie wyobrażają sobie swojej codzienności bez muzyki. Znajdziecie wśród nich m.in. stoliki audio, szafki pod gramofony czy szafki na winyle, jak również meble RTV. Pomimo nowoczesnego wyglądu, wiele małych detali w meblach z tej pracowni inspirowanych jest dawnymi technikami stolarskimi, wykorzystywanymi w starych meblach, a podpatrzonymi w skansenach czy w muzeach. Za przykład może posłużyć niepowtarzalne biurko drewniane z litego dębu.
Strona internetowa: https://kunsst.com

MA-MO MEBLE
MA-MO to marka minimalistycznych mebli oraz łóżeczek dziecięcych, które swoją konstrukcją wpisują się w założenia pedagogiki Marii Montessori. Zaprojektowane przez dwóch ojców łóżeczka MA-MO pozwalają dzieciom na rozwijanie samodzielności i budowanie poczucia sprawczości. Łóżeczka są niskie, a przez to całkowicie bezpiecznie, dzięki czemu dzieci mogą bez pomocy dorosłych do nich wchodzić i z nich wychodzić, mając swobodny dostęp do otoczenia wokół. Dodatkowo łóżeczka bez popularnych szczebelków zachęcają dziecko do wchodzenia, schodzenia, a także do zabawy na nich wtedy, kiedy ono samo ma na to ochotę. To sprawia, że maluch czuje się dobrze w swoim środowisku i chętniej w nim przebywa, a także przyzwyczaja się do łóżeczka, co pomaga w samodzielnym, spokojnym śnie. Dodatkowo w łóżkach MA-MO swobodnie i bez strachu o uszkodzenie może położyć się rodzic, a to z kolei buduje więź i bliskość w ich relacji. Aktualnie w ofercie marki dostępne są cztery typy łóżeczek: bestsellerowe niskie łóżeczko PINO, minimalistyczne łóżeczko CLASSIC, łóżeczko TIPI oraz łóżeczko DOMEK. Są one w całości wykonywane w Polsce, z naturalnych materiałów, nieszkodliwych dla dzieci, i w naturalnych kolorach. Warto wspomnieć, że modele PINO i CLASSIC nie wymagają montażu. Niedługo w asortymencie marki MA-MO pojawią się także meble dziecięce takie jak stoliczki czy krzesełka. Dodać należy, że łóżeczka MA-MO znajdują uznanie nie tylko wśród osób, które na co dzień kierują się założeniami pedagogiki Montessori w wychowaniu dzieci. Rodzice cenią je za minimalizm, prostotę formy oraz wysoką jakość wykonania! Strona internetowa: https://www.ma-mo.pl

MEBLE VOX
Założona przez Piotra Voelkela w 1990 roku GRUPA KAPITAŁOWA VOX zrzesza firmy z branży wykończenia i aranżacji wnętrz. W jej skład wchodzą trzy spółki – jedną z nich jest spółka MEBLE VOX, będąca w czołówce krajowych producentów mebli dla dorosłych i dzieci. Meble pod marką VOX sprzedawane są w kilkuset salonach na terenie Polski i w kilkudziesięciu za granicą, od Stanów Zjednoczonych, przez Rosję, aż po Australię i Tajwan. Spółka posiada własny tartak. Nad kolekcjami mebli VOX pracują zespoły multidyscyplinarne, w skład których – oprócz projektantów – wchodzą także psychologowie, etnografowie czy socjologowie.
Strona internetowa: https://www.vox.pl

MEBLE WÓJCIK
Rodzinne przedsiębiorstwo, założone przez stolarza Leszka Wójcika w 1986 roku. Obecnie MEBLE WÓJCIK należą do czołowych producentów mebli w Polsce. Firma posiada trzy nowoczesne fabryki w Elblągu, w których powstają meble z płyty laminowanej do każdego typu pomieszczenia. Są one dystrybuowane w ramach salonów partnerskich na terenie całego kraju, a także eksportowane do ponad dwudziestu krajów - m.in. do Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czech, na Słowację, Białoruś czy na Ukrainę.
Strona internetowa: https://www.meblewojcik.com.pl

MINKO
MINKO jest rodzinną manufakturą z Podlasia, którą tworzy małżeństwo architektki wnętrz i stolarza. Pracownia tworzy meble o lekkiej i ponadczasowej formie, łączące polskie rzemiosło ze skandynawskim minimalizmem, na potrzeby każdej rodziny. Wszystko można dodatkowo personalizować – zmieniać wymiary, kolory, swobodnie dobierać dodatki, ponieważ każdy element jest wykonywany w całości ręcznie z użyciem lokalnych materiałów. Wśród oferowanych produktów znajdziecie m.in. meble dla dorosłych i dzieci: biurka i toaletki, komody i szafki, stoły i ławy, łóżka, regały czy garderoby. Flagowym produktem MINKO jest biurko BASIC+, które znalazło się w finale prestiżowego konkursu DOBRY WZÓR w 2017 roku.
Strona internetowa: https://minko.co

NUKI
NUKI to rodzima marka, która oferuje meble, wieszaki i uchwyty oraz panele dekoracyjne w stylu skandynawskim, wykonane ręcznie ze sklejki brzozowej i dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Meble NUKI cechują się doskonałą jakością wykonania i dbałością o każdy detal, a także funkcjonalnością (warto wspomnieć, że firma za projekt stolika Flex otrzymała nagrodę Must Have na Łódź Design Festival). W asortymencie znajdziecie designerskie łóżka, biurka i stoły, szafki i komody, stoliki kawowe, ławki, półki i regały, a także meble dziecięce: łóżka i kołyski, biurka i stoliki, krzesła i ławki, przewijaki, a także huśtawki czy ścianki wspinaczkowe.
Strona internetowa: https://nuki.pl

RAGABA
Nazwa RAGABA pochodzi od skrótu RGB, ponieważ twórcy marki uważają, że kolor ma znaczenie. Kolor to życie, to sposób na wyrażenie swojej indywidualności, to sposób na dobre samopoczucie. Meble RAGABA dostępne są w ponad 15 różnych kolorach, w dobrej jakości, z wieloma elementami z litego drewna lub w całości z drewna, także z certyfikatem FSC®. Część mebli ma dodatkowe funkcjonalności ułatwiające codzienne funkcjonowanie we wnętrzu. Biurka, toaletki, stoliki, szafki, krzesła i inne meble RAGABY to afirmacja koloru i wygody. We wnętrzach spędzamy dużo czasu – niech to będzie czas inspirujący!
Strona internetowa: https://ragaba.pl

REGALIA POLSKA MANUFAKTURA
Założona przez Wojciecha Sobierańskiego w 2010 roku REGALIA POLSKA MANUFAKTURA specjalizuje się w wykonywaniu unikatowych mebli i paneli ściennych ze starego drewna, któremu w ten sposób nadaje drugie życie. Meble powstają przy zastosowaniu tradycyjnych technologii, z materiałów odzyskanych głównie z terenów Warmii i Mazur. W ofercie firmy znajdziecie m.in. stoły, komody i szafki, blaty czy łóżka ze starego drewna, a także płytki podłogowe i ścienne ze starych cegieł. Firma realizuje również zamówienia indywidualne.
Strona internetowa: www.regalia.eu

RETROWOOD
Założona przez Artura Kalinowskiego w 2007 roku manufaktura, w której powstają nowoczesne w swej formie meble ze starego, starannie wyselekcjonowanego drewna, pochodzącego z kresowych chat. Wśród gotowych produktów znajdziecie m.in. biurka, komody, konsole, regały, stoliki i ławy, toaletki, szafy i szafki, łóżka czy witryny. W ofercie manufaktury nie ma dwóch identycznych produktów – każdy z nich jest wyjątkowy. Firma realizuje również indywidualne zamówienia na drewniane meble na wymiar, a od niedawna produkuje także meble z żywicy. Showroom RETROWOOD znajduje się w warszawskiej Domotece.
Strona internetowa: https://retrowood.pl

RUST
RUST to czołowy polski producent mebli na wymiar, którego znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim funkcjonalne i eleganckie kuchnie na indywidualne zamówienie. W jego ofercie dostępne są także garderoby na wymiar, meble łazienkowe i meble do innych pomieszczeń. Historia marki sięga roku 1968 roku, kiedy to Ernest Rust założył niewielki zakład stolarski, w którym rozpoczęła się historia tworzenia wnętrz kuchennych na wymiar w Polsce. Dziś, po ponad 50 latach, marka ernestrust® znana jest nie tylko w kraju nad Wisłą, ale i m.in. w Chicago czy w Beirucie. Meble RUST cenione są za ponadczasowy design, użyteczność, inteligentne rozwiązania, precyzję wykonania i najwyższej klasy materiały, których projektanci marki poszukują na całym świecie. Warto dodać, że przy projektowaniu mebli współpracują oni z najlepszymi dostawcami sprzętów AGD i armatury. Marka opracowała również wiele autorskich rozwiązań takich jak np. Wood Picture, czyli połączenie na jednej płaszczyźnie lakieru i drewna, lub Cristallo Sharp, czyli nowatorską technologię dającą efekt idealnego połysku bez widocznych krawędzi, stanowiącą alternatywę dla typowych frontów lakierowanych. Showroomy marki ernestrust® - w których prezentowana jest pełna oferta mebli na wymiar - znajdują się w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu czy w Częstochowie. Strona internetowa: https://rust.pl

SMREKI
SMREKI to marka, pod którą kryją się naturalnie piękne, minimalistyczne i jednocześnie bardzo solidne, ręcznie wykonane meble z litego drewna oraz stali. Znajdziecie wśród nich stoły i stoliki kawowe, hokery, konsole oraz biurka w stylu skandynawskim i loftowym. W zamierzeniu twórców marki mają one posłużyć na lata, będąc nie tylko funkcjonalnym meblem, ale i ozdobą nowoczesnego lub klasycznego wnętrza. Klienci marki SMREKI mogą zamówić bezpłatne próbki drewna w oferowanych kolorach, by móc dobrać ten najbardziej odpowiadający ich potrzebom.
Strona internetowa: https://smreki.com

SOMEBUNNY
Pod marką SOMEBUNNY kryją się niezwykle urokliwe dziecięce fotele, sofy, stołki oraz stoliki. Są one wykonywane ręcznie z atestowanych materiałów i drewna z wycinek FSC. Co ważne – meble SOMEBUNNY rosną wraz z dzieckiem, wystarczy wymienić w nich nóżki na dłuższe. Fotele i sofy dostępne są w wielu pudrowych kolorach, pasujących do każdego wnętrza. Jako obicie możecie wybrać welur lub len polskiego pochodzenia. Uwagę zwracają nawiązujące do nazwy marki pufy oraz skrzynie z króliczymi uszami!
Strona internetowa: https://www.somebunny.pl

WOOD&PAPER
WOOD&PAPER to rodzinna pracownia stolarska, w której są projektowane i wykonywane – we własnym warsztacie – unikatowe drewniane meble: komody, stoły, stoliki kawowe i biurka. Każdy z produktów możecie dopasować do swoich potrzeb pod względem wymiaru, koloru czy sposobu wykończenia. Charakterystyczna dla marki jest INTARSJA – drewniana mozaika, ułożona z różnych gatunków forniru, czyli cienkich pasów naturalnego drewna. W meblach tak ozdabianych nie ma miejsca na powtarzalność, dzięki czemu każdy model nosi w sobie odcisk ręki stolarza, który go wykonał.
Strona internetowa: https://woodandpaper.pl/main

WOODIES®
WOODIES® SAFE DREAMS to popularna marka polskiego producenta drewnianych łóżeczek niemowlęcych i dziecięcych, wytwarzanych w Polsce pod ścisłym nadzorem oraz certyfikowanych pod względem bezpieczeństwa i jakości. W ofercie sklepu dla dzieci WOODIES® rodzice znajdą również przewijak, kojec oraz komodę z przewijakiem. Meble dla niemowląt i zestawy mebli dziecięcych produkowane są ze starannie wybranych partii sosny bezsęcznej pierwszej klasy, a firma współpracuje tylko z lokalnymi dostawcami. WOODIES® przykłada ogromną wagę, by łóżeczka dla niemowląt i dzieci były nie tylko bezpieczne, ale i piękne! Poszukując coraz to nowszych i innowacyjnych rozwiązań, projektuje również modele łóżeczek jedyne w swoim rodzaju, których oryginalność potwierdzają zgłoszenia patentowe i liczne nagrody. Z dbałości o środowisko przy siedzibie manufaktury WOODIES® SAFE DREAMS zasadzono las, w którym zamieszkała rodzinka borsuków i od tego momentu w logo WOODIES® na stałe zagościł wizerunek mordki borsuczka.
Strona internetowa: https://woodies.pl
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

10 komentarze :

 1. Dobra robota! :)
  Szkoda, że w zestawieniu nie znalazły się meble łazienkowe... Może to pomysł na przyszły artykuł na blogu? Wyposażenie łazienki ;)
  Pozdrawiam,
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Producentów mebli w Polsce jest dużo więcej. Polska jest dość dużym producentem mebli w Europie. Z mich okolic znani producenci mebli to Szynaka Meble(meble do jadalni, pokoi, sypialni, kuchni - marka WFM), Stolkar(kuchnie), WUTEH(meble do biura), Oristo (meble do łazienki).

  OdpowiedzUsuń
 3. Większości firm nawet nie znam. Lubię meble z Agaty, czasami odwiedzam salon dla samych inspiracji. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna lista, szukam sofy, może skorzystam. Kupując sypialnię także poznałam firmę Woodica, godną polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak widać mamy się czym tu pochwalić

  OdpowiedzUsuń
 6. Polskim producentem mebli jest też firma Akord :) Są to dość tanie meble :)

  OdpowiedzUsuń
 7. dorzucę coś od siebie: Meble Zych, Nature Style, Meble Magnat :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brakuje mi na liście Bydgoskiej Fabryki Mebli. Chyba jedna z nielicznych fabryk w Polsce, która przeszła transformację z sukcesem i jest na rynku do dziś. Choć nie są najtańsze, są niezniszczalne. :D

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy