Polskie wózki dziecięce

24 października 2016

Bardzo często pytacie mnie w mailach o polskie wózki dziecięce - i w końcu udało mi się przygotować listę polskich producentów i marek. Przegląd nie jest jeszcze kompletny - pozostałych producentów będę sukcesywnie dopisywać.

Trudno mi jednoznacznie wskazać, czy rodzime firmy - a jeśli tak, to które - produkują wózki w Polsce. Swego czasu napisałam do kilku producentów z pytaniem o miejsce produkcji i niestety żaden mi nie odpowiedział. Najpewniej zdecydowana większość wózków jest montowana w Polsce z części wyprodukowanych za granicą.

Zagłębiem firm produkujących wózki są okolice Częstochowy. Jeśli jesteście ciekawi dlaczego, przeczytajcie ten artykuł.

Wózki takich marek jak X-lander, Jedo, Baby Design, Tutek czy Tako wizualnie i funkcjonalnie nie odstają - moim zdaniem - od najpopularniejszych modeli z katalogów zagranicznych producentów (choć opinie mam wielodzietnych czasami temu przeczą), dlatego i my z mężem zdecydowaliśmy się na zakup wózków od polskiej firmy. Które modele wybraliśmy?

JEDO FYN I BABY DESIGN MINI, CZYLI NASZE WÓZKI

Za pierwszym wózkiem wielofunkcyjnym (2w1) zaczęliśmy rozglądać się pod koniec drugiego trymestru ciąży w 2014 roku. Szukaliśmy modelu zwrotnego, z obszerną gondolą, ze skrętnymi przednimi kołami i dużym koszem, którego cena nie przekroczy założonego budżetu w wysokości 1500 zł. Wózek miał być użytkowany w mieście. Wagi nie braliśmy pod uwagę - w bloku mamy windę oraz wygodny podjazd, na spacerach chcieliśmy unikać schodów i korzystać wyłącznie z niskopodłogowej komunikacji. Po wizycie w sklepach z wózkami wybór padł na Jedo Fyn, który kosztował - jeśli dobrze pamiętamy - około 1100 zł. Ta cena dotyczyła modelu wystawowego, nowy wózek kosztował niecałe 1600 zł, jednakże model z ekspozycji był potwornie zakurzony i w nieładnym kolorze. Traf chciał, że natknęliśmy się na Allegro u sprzedawcy z pobliskiego miasta na "używany" model Jedo Fyn z 2014 roku w pięknym czerwonym kolorze. Piszemy "używany", ponieważ wspomniana rodzina na co dzień korzystała z innego wózka, a ten służył w domu lub w ogrodzie do usypiania malucha - był w lepszym stanie niż model ze sklepu, nie miał nawet zniszczonych bieżników. Niewiele myśląc, kupiliśmy wózek "używany". Korzystamy z niego do dziś, oczywiście już w wersji spacerowej.

Nasze potrzeby Jedo Fyn spełnił w stu procentach. Wózek spisuje się bardzo dobrze. Tapicerkę z wózka bezproblemowo można ściągnąć lub wyprać; nie udało nam się tylko ściągnąć materiału z budki. Modyfikacja wózka głębokiego w spacerowy czy rozłożenie całości do transportu w samochodzie nie stanowiła dla męża problemu. Nie podoba nam się jedynie sposób zapinania dołączonego do wózka przykrycia na nóżki - jest ono dość trudne, dlatego zdecydowaliśmy na wpięcie zewnętrznego śpiworka. Torba do wózka jest dość pojemna, również można ją prać w pralce. Kosz pod wózkiem jest pojemny i ma spory udźwig. Przez ponad 2 lata użytkowania dwukrotnie zmienialiśmy dętkę w jednym przednim kole. Oczywiście koła co jakiś czas należy pompować, ale nie jest to skomplikowane. Warto wspomnieć, że gondola w Jedo Fyn jest jedną z większych dostępnych na rynku.
Gdy nasze dziecko wyrosło z gondoli i zaczęło podczas jazdy wózkiem oglądać świat w pozycji siedzącej, musieliśmy rozejrzeć się na spacerówką, którą łatwo można było zabrać w bagażniku na zakupy czy w odwiedziny do dziadków. W tym przypadku pod uwagę braliśmy przede wszystkim wymiary - do naszego niewielkiego i nieustawnego bagażnika nie chciał zmieścić się żaden wózek składany w pół, przymierzyliśmy kilka modeli. W końcu w sklepie trafiliśmy na składany w kanapkę Baby Design Mini, który zmieścił się bez problemu. Zamówiliśmy go przez Internet w nieco niższej cenie - kosztował 319 zł.
Baby Design Mini jest z nami już nieco ponad rok. Wózek jest lekki, szybko i bezproblemowo się składa oraz rozkłada. Ma regulowany podnóżek i zdejmowany pałąk, siedzenie można też nieco opuścić, jeśli dziecko lubi spać na leżąco. Niedawno zdjęliśmy z niego tapicerkę, by ją wyprać - było nieco problemów, ale w końcu się udało. Wózek ma dość spory kosz, miejsce na schowanie drobiazgów, tackę przy rączce, pokrowiec na nóżki, pięciopunktowe pasy, samonastawne przednie koła z możliwością zablokowania oraz hamulec blokujący jednocześnie oba tylne koła. Wózek lekko się prowadzi, choć czasami mamy problem w przejazdem po kocich łbach czy po torach tramwajowych. Oczywiście wózek jest sporo niższy od Jedo Fyn, ale przy krótkich dystansach nie stanowi to problemu, chyba że prowadząca go osoba jest bardzo wysoka.

Oba wózki nadal są w bardzo dobrym stanie i z pewnością posłużą naszemu kolejnemu dziecku.

4BABY
Jedna z najpopularniejszych polskich marek artykułów dla dzieci, istniejąca na rynku od 2005 roku. W jej ofercie można znaleźć szeroką ofertę nie tylko wózków dziecięcych (głębokich i spacerowych w różnorodnych kolorach), ale i krzesełek do karmienia, łóżeczek turystycznych, fotelików samochodowych we wszystkich grupach wagowych oraz akcesoriów, np. torebek pielęgnacyjnych, jeździków czy leżaczków.

W aktualnej ofercie wózków dostępne są takie modele jak Atomic, Rio, Shape czy Damrey.
Strona internetowa: http://4baby.plADBOR
Producent wózków dziecięcych, wózków dla lalek, huśtawek, sanek, fotelików samochodowych oraz akcesoriów dla dzieci, działający na rynku od 1981 roku. Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej, ze względu na skalę produkcji większość elementów konstrukcyjnych wykonuje na miejscu w swoim zakładzie niedaleko Częstochowy. W pozostałych przypadkach korzysta tylko ze sprawdzonych dostawców, którzy współpracują z nim od wielu lat.

Katalog wózków dla dzieci jest bardzo szeroki i obejmuje wózki wielofunkcyjne, wózki spacerowe oraz wózki bliźniacze. Można w nim znaleźć taki modele jak Ottis, Marsel Perfor, Nemo, Marsel Sport, Zipp, Mio, Oskar czy Duo Stars.
Strona internetowa: http://www.adbor.pl

ARO KAROŃ
Producent wózków dziecięcych znanych i lubianych marek Bebetto i AroTeam oraz akcesoriów marki Bobostello. W ofercie znaleźć można wózki dziecięce uniwersalne, wielofunkcyjne, spacerowe, bliźniacze, jak również sanki, foteliki samochodowe oraz różnego rodzaju akcesoria.

Wśród aktualnych modeli można znaleźć m.in. Murano, Luca S-line, Holland, Vulcano, Torino, Ranibow, Gondole Nico, Piccolo czy Enzo.
Strona internetowa: http://www.aro.pl


BABY DESIGN GROUP
Właściciel trzech znanych marek wózków dziecięcych, fotelików samochodowych oraz akcesoriów: Baby Design, Bomiko oraz Espiro.

W ofercie wózków dostępne są modele wielofunkcyjne i spacerów, np. Lupo Comfort, Dotty, Sprint, Mini, Enjoy czy Walker Lite.
Strona internetowa: http://www.babydesign.eu


BOMIKO
Marka spacerowych wózków dziecięcych, fotelików samochodowych i łóżeczek, należąca do Baby Design Group.

Spacerówki Bomiko dostępne są w kilku rozmiarach: S, M, L i XL.
Strona internetowa: http://www.bomiko.comCAMARELO
Producent wielofunkcyjnych wózków dziecięcych, wózków spacerowych oraz fotelików samochodowych.

Aktualna kolekcja obejmuje takie modele jak Elf, Pireus, Avenger, Carera, Sirion, Vision, Sevilla, Figaro czy Eos.
Strona internetowa: http://www.camarelo.plDELTIM
Istniejąca od 1989 roku na rynku rodzinna firma, która stworzyła takie marki wózków dziecięcych i fotelików samochodowych jak X-lander, Navington, Delti czy Amelis.

W ofercie firmy można znaleźć wózki wielofunkcyjne i spacerowe, w tym również modele retro.
Strona internetowa: http://www.navington.comESPIRO
Marka wózków dziecięcych i fotelików samochodowych należąca do Baby Design Group.

W ofercie znaleźć można wózki spacerowe, wielofunkcyjne, a także foteliki, krzesełka, łóżeczka i kojce oraz akcesoria do wózków.
Strona internetowa: http://www.espiro.euFIRKON
Rodzinna firma, założona w 1987 roku, w ofercie której można znaleźć wózki dziecięce, przystawki do wózka oraz foteliki samochodowe.

W aktualnym katalogu wózków znaleźć można m.in. modele wielofunkcyjne Vestam Flipper, Sorano, Balance, Swing czy Vario.
Strona internetowa: http://www.firkon.pl

IMPLAST
Producent wielofunkcyhnych wózków dziecięcych, wózków spacerowych oraz fotelików samochodowych i akcesoriów, działający na rynku od 1991 roku.

Jak podkreśla na swojej stronie internetowej, swoje wózki od początku do końca produkuje w Polsce. W ofercie znaleźć można linię wózków Fox oraz Neon.
Strona internetowa: http://www.implast-fox.com

JEDO
Znany polski producent wózków dziecięcych oraz samochodów samochodowych z Ostrowa Wielkopolskiego, dawniej znany pod nazwą "Jędroch". W jego ofercie znaleźć można wózki wielofunkcyjne oraz bliźniacze.

Aktualny katalog wózków Jedo obejmuje modele Nevo, Fyn, Fyn Duo, Bartatina i Bartatina Duo.
Strona internetowa: http://www.jedo.pl


KAJTEX
Producent wózków dziecięcych, wózków dla lalek, fotelików samochodowych, sanek oraz akcesoriów, istniejący na rynku od 1950 roku.

W aktualnym katalogu produktów można znaleźć modele wielofunkcyjne oraz bliźniacze.
Strona internetowa: http://www.kajtex.com

LONEX
Producent wózków dziecięcych, działający na rynku od ponad 25 lat.

W jego ofercie znaleźć można nowoczesne modele wielofunkcyjne oraz modele retro.
Strona internetowa: http://www.lonex.com.pl

MIKADO
Producent wielofunkcyjnych wózków dziecięcych, w tym także wózków dla bliźniąt.

Aktualna oferta obejmuje modele: Mikado Ox-Ford, Mikado Boston i Mikado Milano oraz Mikado Duet.
Strona internetowa: http://www.wozki-mikado.pl

PARADISE BABY
Polski producent wózków dziecięcych, działający na rynku od ponad dwudziestu lat, który podkreśla, że każdy jego wózek od początku do końca jest tworzony w Polsce i przez polskich pracowników.

Katalog wózków dla dzieci obejmuje wózki wielofunkcyjne, wózki 2w1, wózki 3w1, spacerowe oraz wózki z gondolą. Można w nim znaleźć taki modele jak Maximo czy Paradise. Model Maximo EKO 2w1 Paradise występuje w barwach narodowych z godłem na gondoli.
Strona internetowa: http://paradisebaby.pl


PRAMPOL
Istniejący na rynku od 1985 roku producent wózków dziecięcych, wózków dla lalek oraz akcesoriów do wózków, sanek i składanych huśtawek.

W ofercie wózków dostępne są modele wielofunkcyjne oraz spacerowe typu Solam, Soft Line, Simple, Style, Silvia, Zebra, Gazelle czy Verona.
Strona internetowa: http://prampol.pl

PRZEMKO
Producent wózków dziecięcych pod marką Baby-Merc oraz Car-Baby, sanek, fotelików samochodowych, akcesoriów do wózków i sanek oraz łóżeczek.

W ofercie znaleźć można wózki wielofunkcyjne oraz spacerowe.
Strona internetowa: http://www.babymerc.pl

ROAN
Rodzinna firma, obecna na rynku od 1970 roku, specjalizująca się w prodkucji wielofunkcyjnych wózków dziecięcych oraz fotelików samochodowych.

Aktualna oferta wózków obejmuje modele Marita, Sofia, Emma, Bass oraz Bass Soft.
Strona internetowa: http://www.roan.plSOJAN
Producent wózków dziecięcych wielofunkcyjnych i spacerowych, działający na rynku od 1979 roku.

Aktualna oferta obejmuje następujące modele: Cayenne, Carrera, Monaco, Huracan, Cayman i Gallardo.
Strona internetowa: http://www.sojan.com.pl

TAKO
Rodzinna firma zajmująca się od ponad 20 lat produkcją wózków dziecięcych, fotelików samochodowych w różnych przedziałach wagowych i akcesoriów.

W katalogu wózków znaleźć można modele spacerowe, wielofunkcyjne, klasyczne głębokie i bliźniacze.
Strona internetowa: http://www.tako-poland.euTUTEK
Działający na rynku od 1973 roku rodzinny producent wozków dziecięcych, klasycznych i w stylu

retro, a także fotelików samochodowych.

Aktualna kolekcja obejmuje m.in. takie modele jak Timer, Ravio, Torero, Inspire, Grander Plus, Tirso Eco czy Turran.
Strona internetowa: http://www.tutek.plX LANDER
X-lander to marka wózków rodzinnej firmy Deltim, która działa na rynku od 1989 roku.

Wózki X-lander to modele wielofunkcyjne i spacerowe, w tym wózki dla biegaczy. Aktualna kolekcja składa się z modeli: X-Move, X-Run, X-City oraz X-Pulse. W ofercie dostępne są równiez akcesoria, m.in. torby, śpiworki, mufki, reduktory dla niemowląt czy adaptery.
Strona internetowa: http://x-lander.com


- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 5 lat na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

23 komentarze :

 1. Bardzo nam miło :) Dziękujemy za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jest tak kolorowo, jak to przedstawiacie. Większość polskich wózków jest z części sprowadzanych z Chin lub tam są składane. Prawie nie ma między nimi różnic, brak jakichkolwiek innowacji, tak samo topornie wykonane. Potwierdzą to wszyscy rodzice, którzy przeszli ten temat na własnej skórze. Przykre ale prawdziwe...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podkresliliśmy na początku, że zapewne większość wózków powstaje za granicą lub jest składana w Polsce z zagranicznych części. Co do samych wózków - opinie są różne, szczególnie wśród osób posiadających więcej niż jedno dziecko, które obsługiwały kilka modeli wózków. My na razie jesteśmy zadowoleni z Jedo Fyn i Baby Design Mini.

   Usuń
  2. błąd EXPANDER to Polskie wózki

   Usuń
 3. My użytkujemy wozek marki Riko model Nano, również to polska marka, co do wozka to ja jestem bardzo zadowolona, juz rok go mamy i nadal wyglada jak nowy, nic sie nie psuje, jedyne co robilam to dopompowalam koła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bym jeszcze dodala markę expander, też polska i ma bardzo fajne wózeczki, my mamy model ecco mondo z ktorego jesteśmy bardzo zadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tylko że expander to chińczyk składany w Polsce

   Usuń
 5. Bardzo dobrym polskim producentem jest adamex. My zdecydowalismy sie na zakup modelu barletta a moja siostra ma model vicco. Oba modela sa bardzo wytrzymale i solidnie wykonane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że Adamex jest świetną polską firmą produkującą wózki. Mam Vicco i jest świetny. Jest bardzo solidnie wykonany, a przy tym jest niesamowicie lekki i zwrotny. Ma dodatkowe amortyzatory i żelowe, bezdętkowe koła, których nie trzeba pompować co jest dużym plusem. Jestem z niego bardzo zadowolona :) Jednak dobre te nasze polskie produkty!

   Usuń
 6. Rzeczywiście w tym zestawieniu bardzo brakuje Adamexu, bo mają świetne jakościowo wózki i foteliki samochodowe. Barletta to chyba jeden z popularniejszych modeli, ale ja mam akurat Aspene, spodobała mi się wizualnie, nie oszukujmy się wygląd również na znaczenie. Wózek jest lekki, ma podwójny amortyzator, materacyk w gondoli jest kokosowy, wykonany z miękkiej bawełny. Ten producent stosuje do usztywnień gąbkę, a nie flizelinę jak co poniektórzy producenci, także budka i pokrowiec na nóżki są wytrzymałe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziś zakupiliśmy wózek espiro next od baby design, bez swiadomosci, że to polski producent. świetnie się prezentuje i wydaje się funkcjonalny. Wahaliśmy się pomiędzy w/w a Rico �� wybraliśmy espiro że względu na filtr UV w materiale oraz szeroki daszek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przykro mi bardzo ESPIRO to jednak import z CHRL

   Usuń
 8. Jak dla mnie także brakuje jeszcze na tej liście polskiego producenta Adamex. Mam model Vicco i powiem, że żadna z moich koleżanek w swoich wózkach nie ma takiej amortyzacji ani mocnych kół jak te moje żelowe. Dodatkowo Vicco ma możliwość przekładania budki względem kierunku jazdy i ma tez wygodną regulacje oparcia i rączki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A Adamex? Mam ich wózkek i się naprawdę sprawdza.

  OdpowiedzUsuń
 10. marką polską jest anex, wózki z innym design, odbiegające wykończeniem i stylem od innych wózków

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie, że mamy tylu rodzimych producentów ale zarzuty,że Polskie wózki są składane z importowanych części są dość zabawne:) Topowe marki wózków znanych zachodnich marek,za które trzeba zapłacić dwa razy więcej, robią dokładnie tak samo. Podobnie jest ze sprzętem rtv, agd czy samochodami. Często jedna fabryka w chinach produkuje dla 5 znanych marek i to nie jest nić dziwnego tylko standard.
  My mamy polskiego Expandera Enduro 2w1, kupionego za niecałe 2 tyś. Jest dobrze wyposażony we wszystkie dodatki, solidnie wykonany z bardzo dobrym zawieszeniem i amortyzacją. Mieszkamy przy lesie, więc nasze codzienne spacery to wertepy i piach. Po 6 miesiącach intensywnego użytkowania nic się nie dzieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że nie ma co przepłacać za zachodnie modele, bo one głównie bazują na tym, że są reklamowane przez jakieś celebrytki, a wózki same w sobie mają często moim zdaniem wiele niepraktycznych rzeczy, jak konstrukcja stelaża. Lepiej postawić faktycznie na coś sprawdzonego 2 lub 3 w jednym. Co do Expandera to firma znana, mają sporo fajnych modeli, np. Enduro. Rzeczywiście dodatków jest na tyle, że dziecko i rodzice mają naprawdę zapewniony komfort.

   Usuń
 12. Fajny artykuł, wózki bardzo podobne do siebie, wiadomo z chińskich podzespołów. Jednak na polskie drogi chyba najbardziej wygodne dla dziecka.
  Co do Adamex...nie lubię udzielania się w komentarzach ludzi związanych z tą firmą.
  Rob

  OdpowiedzUsuń
 13. Polskie są obecnie technicznie często lepiej dopracowane niż te dużo droższe "z zachodu". Te z polskim rodowodem o których piszecie, obecnie są najbardziej popularne i w większości pokrywają się z zestawieniem BoboWózki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam, właśnie jestem w trakcie rozglądania się za 2 wózkiem (Poprzedni oddałam , po 2 dzieci). Również preferuję polskich producentów, pierwszy wózek był z polskiej firmy Matpol. Bardzo fajny wózek, funkcjonalny, pompowane kółka(na polskich chodnikach konieczność, 2 spacerówka miała kółka z tworzywa i nigdy więcej) duża gondola (90 cm długości i to nas przekonało do zakupu ), proste składanie i lekkość.

  OdpowiedzUsuń
 15. Kupiliśmy z żoną wózek Zebra firmy Prampol i jesteśmy bardzo zadowoleni, a nasza córeczka nigdzie indziej tak łatwo nie zasypia jak właśnie w tym wózku :-*
  Sam wózek jak dla mnie jest bardzo poręczny i wygodny dla dziecka,pompowane koła i sprężyny dobrze tłumią drgania, pomimo rocznej eksploatacji i jak miałbym ponownie kupować wózek to także byłby to Prampol.
  p.s.
  dzisiaj znalazłem Pani blog i dziękuję za opis szczoteczek i past do zębów polskiej produkcji - czegoś takiego właśnie szukałem, będę tu zaglądał częściej ;-D

  OdpowiedzUsuń
 16. Dziś oglądałam w sklepie stacjonarnym bardzo ciekawy wózek spacerowy - Espiro Sonic. Niestety odeszłam od zakupu po znalezieniu informacji na wózku: "made in China". Szukam nadal "w pełni" polskiego wózka, który spełni nasze potrzeby. Na stronie Bebetto producent wzmiankuje, że wszystkie modele wykonane są w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 17. A Babyactive nie jest polskim wózkiem?
  Ja jestem bardzo zadowolona z modelu Ballerina Leather.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy