Polskie żele antybakteryjne i środki do dezynfekcji

21 marca 2020

Antybakteryjny żel do rąk to produkt, który mam ze sobą zawsze w torebce od kilkunastu lat (sic!) i którego używam regularnie; z rodzimych marek najczęściej wybierałam CleanHands, Medisept, Anidę i Skarb Matki. Nie sądziłam, że nastaną czasy, w których żelu antybakteryjnego będzie brakować na drogeryjnych czy aptecznych półkach, albo że ceny poszybują tak mocno w górę... Niestety takie czasy nadeszły. Mam jednak dobrą wiadomość - w stacjonarnych i internetowych sklepach pojawiają się już nowe dostawy polskich marek żeli antybakteryjnych i środków do dezynfekcji, a ceny pomału wracają do normy, więc jeśli nie udało Wam się zaopatrzyć w tego typu preparaty lub chcecie zwiększyć swój zapas, to macie okazję, by zrobić. Kto z polskich przedsiębiorców mógł, ten przestawił (lub wznowił! - jak np. Barwa Cosmetics) produkcję, dzięki czemu na rynek profesjonalny i konsumencki trafiają nowe partie tych środków. Wiem, że można je w prostu sposób przygotować w warunkach domowych, ale zdaję sobie sprawę, że nie każdy z Was ma czas oraz potrzebne składniki, dlatego pomyślałam, że przygotuję dla Was przegląd polskich marek oferujących właśnie żele antybakteryjne i środki do dezynfekcji różnych powierzchni. Ich liczba znacznie się powiększyła w ostatnich tygodniach! UWAGA! Nie wszystkie pokazane preparaty mają w składzie alkohol!

Planując zakupy, miejcie świadomość, że niektórzy producenci w swoich sklepach internetowych wprowadzili limity - jednorazowo możecie zamówić maksymalnie kilka sztuk wybranego żelu. Niektórzy żele dodają także jako gratisy do zamówień. Pamiętajcie też, że wybrane produkty mogą występować w opakowaniach o różnych pojemnościach.

GDZIE KUPIĆ ŻELE ANTYBKATERYJNE?
Dostępność żeli antybakteryjnych w sklepach stacjonarnych, drogeriach i w aptekach może być ograniczona. Polecam Wam zakupy w internetowych sklepach producentów oraz w internetowych drogeriach takich jak eKobieca.pl (sama tutaj złożyłam zamówienie na żele), TRINY.pl czy Cocolita.pl. Stany magazynowe uzupełniane są na bieżąco.

UWAGA! Przegląd regularnie aktualizuję o kolejne nowe produkty!

POLSKIE ŻELE ANTYBAKTERYJNE I ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI - MÓJ PRZEGLĄD

Starałam się na poniższych grafikach uwzględnić większość dostępnych na rynku polskich żeli antybakteryjnych i preparatów do dezynfekcji - jeśli jakiś produkt pominęłam, dajcie mi znać w komentarzach. Przy okazji tego przeglądu chciałabym napisać kilka słów o markach, które w produkcji tego typu żeli specjalizują się od lat oraz o tych, które mają najszerszą ofertę - pozostałe produkty pojawiły się tak naprawdę dopiero przy okazji pandemii koronawirusa. W zestawieniu pominęłam PKN Orlen i Polfę Tarchomin. Nie uwzględniłam też marek własnych, produkowanych przez polskie firmy dla drogerii (np. dla Kontigo) czy dla dyskontów.


1. Żel myjący do rąk o działaniu antybakteryjnym, Dr Szmich / 2. Żel antybakteryjny do rąk z kwasem hialuronowym, Novaclear / 3. Spray antybakteryjny, Aquaselin Extreme / 4. Żel oczyszczający do rąk ze składnikiem antybakteryjnym, Paese / 5. Specjalistyczny żel do rąk, Balnea Med / 6. Spray do czyszczenia powierzchni i rąk, DLA Kosmetyki / 7. Odświeżający żel do czyszczenia rąk, GoCranberry / 8. Antybakteryjny żel do rąk łagodzący, Nutka / 9. Spray do dezynfekcji powierzchni, Medisept / 10. Myjący żel do rąk o właściwościach antybakteryjnych, Venus / 11. Antybakteryjny żel do dezynfekcji rąk, Apis Natural Cosmetics / 12. Płyn ochronny do rąk, Arkana / 13. Żel do mycia rąk, Skarb Matki / 14. Żel do rąk antybakteryjny, Herbapol Kraków


MEDISEPT jest polskim producentem, który od ponad 25 lat dostarcza na rynek polski i światowy profesjonalne środki do higieny i dezynfekcji - z pewnością wielokrotnie widzieliście je w gabinetach lekarskich czy w szpitalach. Od 2017 roku firma wytwarza również preparaty na rynek detaliczny. Seria przeznaczona dla konsumentów obejmuje spraye do dezynfekcji rąk, spraye do dezynfekcji stóp, spraye do dezynfekcji powierzchni (jeden z tych środków udało mi się kupić ostatnio w Rossmannie), żele do dezynfekcji rąk, a także chusteczki do dezynfekcji rąk i powierzchni.

CLEANHANDS to marka antybakteryjnych preparatów do rąk stworzona przez przedsiębiorstwo Świt Pharma, producenta kosmetyków pielęgnacyjnych i chemii gospodarczej. W ofercie marki znajdziecie antybakteryjne żele do rąk w wielu wariantach - m.in. z kolagenem, z aloesem i witaminą B czy o zapachu gumy balonowej, a także spraye do dezynfekcji powierzchni, mydła antybakteryjne (w kostce i w płynie) i chusteczki antybakteryjne do rąk oraz do powierzchni. Produkty CleanHands są przebadane i zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

DR SZMICH jest marką stworzoną przez dr. inż. Józefa Szmicha, absolwenta i wykładowcę Wydziału Biochemii i Biotechnologii Politechniki Łódzkiej, twórcę grupy kapitałowej Delia Cosmetics. Żel myjący do rąk o działaniu antybakteryjnym - z dodatkiem aloesu i D-panthenolu - występuje w opakowaniach o różnej pojemności. Może się zdarzyć, że same opakowania mogą się między sobą różnić, o czym firma szeroko informuje w swoich kanałach. W dobie pandemii przedsiębiorstwo sięgnęło po dostępne tuby i butelki, zamiast zamawiać nowe (na które trzeba by było poczekać), aby nie produkować większej ilości plastiku!


15. Antybakteryjny żel do rąk, Anida Pharmacy / 16. Antybakteryjny spray do powierzchni, CleanHands / 17. Antybakteryjny płyn do dezynfekcji powierzchni, Nacomi / 18. Antybakteryjny żel do rąk Protect, Nivelazione / 19. Antybakteryjny płyn do dezynfekcji, Nacomi / 20. Żel antybakteryjny Apiprogram, Korana / 21. Płyn do higienicznej dezynfekcji rąk Antiseptus, 4organic / 22. Płyn uniwersalny dezynfekujący Medica, Swonco / 23. Antybakteryjny żel do rąk Kids, CleanHands / 24. Antybakteryjny płyn do rąk, Nacomi / 25. Żel do rąk z alkoholem etylowym, AlbaVit / 26. Antybakteryjny żel do rąk z kolagenem, CleanHands / 27. Antybakteryjny żel do rąk z gliceryną, MAGA / 28. Bakteriostatyczny żel do rąk, Clover Cosmetics / 29. Antybakteryjny żel do rąk, LaLka Cosmetics
/ 30. [nie na grafice] Żel myjący do rąk o właściwościach antybakteryjnych, Laura Conti  


Pod marką ANIDA od wielu lat są produkowane antybakteryjne żele do rąk z dodatkiem aloesu; z myślą o dzieciach opracowano żel z nawilżającym panthenolem w kolorowym opakowaniu. Wspomnieć należy, że spółka Scan Anida, do której należy marka, w w 2019 roku stała się częścią polskiej firmy farmaceutycznej Aflofarm Farmacja Polska.

Antybakteryjne żele do rąk znajdziecie również pod marką NIVELAZIONE, stworzoną w Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona. Produkty są trzy: Protect, wzbogacony o ochronny ekstrakt z zielonej herbaty i kompleks witamin: A, E, F; Sensitive - z ekstraktem z bawełny i specjalnie opracowanym kompleksem nawilżający; Kids o owocowym zapachu, opracowany z myślą o dzieciach powyżej 3. roku życia.

32. Odświeżający żel antybakteryjny, APN Cosmetics / 33. Oczyszczający żel do rąk, NeoNail / 34. Antybakteryjny żel do rąk, Scandia Cosmetics / 35. Antybakteryjny żel do rąk, Floslek / 36. Żel o właściwościach antybakteryjnych, Stara Mydlarnia / 37. Antybakteryjny żel do rąk z wodą siarczkową, Sulphur Zdrój / 38. Antybakteryjna pianka do mycia, HAGI / 39. Żel do mycia rąk, Naturativ /
 40. Odświeżający antybakteryjny żel do rąk, Joanna / 41. Płyn antybakteryjny, Mokosh / 42. Spray do dezynfekcji rąk, Organique / 43. Oczyszczający żel antybakteryjny ze srebrem monojonowym, Invex Remedies / 44. Żel myjący do ciała i dłoni, Ziaja / 45. Płyn oczyszczający o działaniu antybakteryjnym, Herla / 46. Antybakteryjny żel do mycia rąk, Allvernum

47. Płyn oczyszczający antybakteryjny, Laq / 48. Żel do dezynfekcji rąk, Sidolux Anti-Bac / 49. Płyn o działaniu antybakteryjnym z ekstraktem z lawendy i rumianku, Veoli Botanica / 50. Nawilżająco-ochronny żel do rąk o działaniu antybakteryjnym, Yonelle / 51. Żel do rąk antybakteryjny, Jadwiga / 52. Pielęgnujący, antybakteryjny żel do rąk Feel the spirit, Alkemie / 53. Żel antybakteryjny do dłoni, L'biotica / 54. MANUS - płyn do dezynfekcji i odświeżania rąk, Purite / 55. Antybakteryjny żel do rąk OZON Vita MED, The Secret Soap / 56. Żel do mycia i higieny rąk antybakteryjny, Bielenda / 57. Spray higieniczny do dłoni z alkoholem i chlorheksydyną, L'biotica /  58. Oczyszczający żel do rąk - właściwości antybakteryjne, Marion / 59. Higieniczny żel do mycia rąk - antybakteryjny, Gold drop / 60. Żel antybakteryjny, Aquaselin Extreme / 61. Preparat do higieny i odświeżania rąk, Lana / 62. Eva żel do mycia rąk, Pollena Eva

W kwietniu w sprzedaży pojawiło się sporo nowości od marek znanych z wysokiej jakości kosmetyków naturalnych. O dwóch chciałabym szerzej wspomnieć.

CLEAN AND CALM to linia kosmetyków do codziennej pielęgnacji dłoni o działaniu antybakteryjnym od VEOLI BOTANICA. Wśród produktów znajdziecie wegański żel o działaniu antybakteryjnym, wegański płyn o działaniu antybakteryjnym z ekstraktem z lawendy i rumianku w farmaceutycznym szkle oraz mydło regenerująco-nawilżające o działaniu antybakteryjnym! Składy produktów są oparte na składnikach pochodzenia naturalnego w 97,8%, 99,5% i 99%.

Z kolei marka PURITE opracowała MANUS - płyn do dezynfekcji i odświeżania rąk z dodatkową zawartością słynnego, silnie bakteriobójczego "olejku czterech złodziei" oraz ochronną gliceryną roślinną, przygotowany zgodnie z zaleceniami WHO (dotyczącymi m.in. zawartości alkoholu izopropylowego, w stężeniu powyżej 70%). Według XIV-wiecznej legendy, kompozycja ta uratowała przed dziesiątkującą Europę dżumą grupę włoskich złodziei, którzy dzięki wynalezionej przez siebie miksturze, rabowali statki i domostwa, unikając zakażenia śmiertelną chorobą. Schwytani, wyjawili swój sekret i tak oto świat otrzymał recepturę mieszanki o właściwościach bakteriobójczych, przeciwzapalnych, antyseptycznych, niezwykle przy tym pięknie pachnącą. Na mieszankę składają się olejki: cytrynowy, goździkowy, eukaliptusowy, rozmarynowy i cynamonowy z kory. W recepturze płynu olejki te są najwyższej klasy aromaterapeutycznej. Preparat zawiera także antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego oraz glicerynę roślinną, która ma właściwości zatrzymujące wilgoć, przez co chroni dłonie przed wysuszeniem spowodowanym zawartością alkoholu w środkach do dezynfekcji.

63. Żel do dezynfekcji rąk Draseptan, Dragon / 64. Żel antybakteryjny do rąk, ZEw for man / 65. City żel oczyszczający, Dottore / 66. Antybakteryjny płyn do dezynfekcji, Pierre Rene / 67. Odświeżający ochronny płyn antybakteryjny, Eveline Cosmetics / 68. Oczyszczający żel do rąk, Sylveco / 69. Żel o działaniu antybakteryjnym Seboradin Clean, Inter Fragrances  / 70. Mediżel do higieny dłoni o właściwościach antybakteryjnych, Ecocera / 71. Żel do mycia rąk o właściwościach antybakteryjnych, Chantal / 72. Naturalny antybakteryjny żel do rąk, Orientana / 73. Antybakteryjny żel do rąk, Only Eco / 74. Antybakteryjny żel do rąk Aqua Hand, Aquayo / 75. Antybakteryjny żel do rąk Hygienic Line, Ava Laboratorium/ 76. Antybakteryjny żel do rąk, Eveline / 77. Oczyszczający Ochronny żel do rąk PURE PROTECT, Farmona / 78. Żel antybakteryjny do dezynfekcji rąk, INelia / 79. Żel do dezynfekcji rąk o działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym, Bell Med / 80. Żel pielęgnacyjny o właściwościach antybakteryjnych, Antywirusek

Jeśli szukacie bezpiecznego preparatu antybakteryjnego i antywirusowego dla dzieci, polecam Waszej uwadze pielęgnacyjne żele ANTYWIRUSKI o takich właśnie właściwościach. Mogą ich używać dzieci powyżej 3. roku życia. Skład żelu został opracowany na bazie alkoholu etylowego, który skutecznie usuwa 99,9 % chorobotwórczych drobnoustrojów, bakterii, grzybów i wirusów. Formuła żelu bogata jest w składniki nawilżające i pielęgnujące delikatne dłonie dziecka, a przyjemny owocowy zapach i piękny kolor zachęcają do stosowania produktu i dbania o czystość dłoni. Zastosowane kompozycje zapachowe są w pełni bezpieczne i nie zawierają alergenów. Żele dostępne są w wygodnych saszetkach w wersji dziewczęcej i chłopięcej. Producent ANTYWIRUSKÓW, LABORATOIRE L'IDEAL Parisien, opracował także żel o właściwościach antybakteryjnych i antywirusowych dla dorosłych - MED CARE+.

Fanki naturalnych kosmetyków marki ECOCERA z pewnością zainteresuje fakt, że w jej ofercie pojawiły się dwa produkty o właściwościach antybakteryjnych: MEDIŻEL DO HIGIENY DŁONI oraz MEDIŻEL DO MYCIA DŁONI, a także MEDI PŁYN DEZYNFEKUJĄCY. Wszystkie te trzy produkty są wegańskie i zawierają... surfaktant z kapusty o popartych badaniami właściwościach antybakteryjnych. Dodatkowo w składzie znajdziemy działający odkażająco kwas salicylowy.

81. Higieniczny żel do dłoni i ciała, Saniti / 82. Dezynfekujący płyn antywirusowy do rąk z aloesem, Lirene / 83. Antybakteryjny ochronny żel do rąk Tea Tree, Eveline Cosmetics
 / 84. CZYSTE ŁAPKI Higieniczny żel do rąk antybakteryjny SUPER BOY, Floslek / 85. CZYSTE ŁAPKI Higieniczny żel do rąk antybakteryjny SUPER GIRL, Floslek / 86.
Antybakteryjny ochronny żel do rąk Tea Tree, Eveline Cosmetics / 87. Żel antybakteryjny do rąk z aloesem,  ZEW for men / 88. Saniti KIDS żel dezynfekujący dla dzieci i rodziców, Saniti / 89. Dezynfekujący płyn antywirusowy do rąk nawilżenie, Lirene / 90. Płyn do dezynfekcji rąk, Naturativ / 91. Łagodzący żel antybakteryjny do mycia twarzy, dłoni i ciała, Lirene / 92. Antybakteryjny żel do dezynfekcji dłoni, drzewo herbaciane i lawenda, Dr. Sante / 93. Antybakteryjny żel do dezynfekcji rąk wirusobójczy, Bandi / 94. Nawilżający żel antybakteryjny do mycia twarzy, dłoni i ciała Gorzka Pomarańcza, Lirene / 95. Antybakteryjny żel do dezynfekcji dłoni aloes, Dr. Sante / 96. Hygiene płyn do dezynfekcji rąk, VACO for sure

Produkty od numeru 81 dodałam w połowie sierpnia 2020 roku. Jak widzicie, większość znanych polskich marek kosmetycznych wprowadziła już do swojej oferty różnego rodzaju preparaty antybakteryjne i wirusobójcze. Nowością jest na przykład seria Dr. Santé Antibacterial od ELFA PHARM, przeznaczona do higieny i pielęgnacji dłoni, oparta na olejku z drzewa herbacianego, ekstrakcie z lawendy i żelu aloesowym, a także linia TEA TREE od EVELINE COSMETICS, w której znajdziecie nie tylko preparaty do dezynfekcji dłoni, ale również antybakteryjne kosmetyki do twarzy.

Warto wspomnieć o kolejnych środkach antybakteryjnych dla dzieci. CZYSTE ŁAPKI to żele do dezynfekcji rąk dla dzieci, opracowana przez FLOSLEK i dostępna w dwóch wersjach - różowej dla dziewcząt oraz niebieskiej dla chłopców. Produkty zamknięte są w małych, poręcznych tubkach i zawierają w swoim składzie powyżej 95% składników pochodzenia naturalnego (w tym aloes i pantenol). Co warte podkreślenia, nie kleją się do skóry i nie wysuszają jej; zapach alkoholu nie jest w ich wyczuwalny. Z myślą o najmłodszych również firma SANITI wyprodukowała na bazie alkoholu dezynfekujący żel do dłoni i ciała o zapachu gumy balonowej. Preparat zawiera dodatek aloesu i d-panthenolu, zapobiegające wysuszeniu skóry. Łatwo się rozprowadza i nie pozostawia na dłoniach lepkiej warstwy. Żel SANITI KIDS przeznaczony jest dla dzieci powyżej 6. roku życia.


 
Niektóre linki w przeglądzie to linki afiliacyjne. Jeśli za ich pośrednictwem dokonacie zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję, która nie wpływa na cenę produktu.
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

7 komentarze :

 1. Bardzo dobre zestawienie produktów. Masz racje - to co działo się z kosmetykami dezynfekującymi/antybakteryjnymi to był jakiś Armagedon. Teraz wszystko wraca do normy, zapasy znowu w drogeriach są zrobione (na pewno w naszej).

  OdpowiedzUsuń
 2. Linki do sklepów gdzie je można kupić bardzo by się przydały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież linki są pod grafikami.

   Usuń
 3. Proszę zweryfikować listę pod kątem obecnie koniecznego stężenia alkoholu dla szansy eliminacji Covid-19, nie wszystkie wypisane specyfiki spełniają wymogi, mam nadzieję, że ten post to coś więcej niż nagonka konsumpcyjna z wykorzystaniem obecnej specyficznej sytuacji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest ogólny przegląd preparatów antybakteryjnych, a nie "środków zapobiegających Covid". W większości przypadków stężenie alkoholu jest powyżej 60%.

   Usuń
  2. Niestety jest bardzo duża niewiedza w społeczeństwie dotycząca zapobiegania i dezynfekcji przed wirusami. Wszystkie produkty zawierające mniej niż 70% alkoholu nie są wirusobójcze. W zestawieniu są głównie produkty bakteriobójcze a nie wirusobójcze. Produkty bakteriobójcze nie "mordują" wirusów... Warto to opisać. Poza tym bardzo fajne zestawienie :)

   Usuń
 4. Dzień dobry - wielką pracę Pani wykonała i za to mam ogromny szacunek chciałbym zwrócić uwagę natomiast na to że ukazanie się takiego przeglądu w dobie Covid moze sugerować, że te produkty gwarantują dezynfekcję eliminującą wirusy. Niestety w znakomitej większości nie - mamy tu tekst o środkach anty bakteryjnych a te ... wirusów nie likwidują z uwagi na niedostatczną zawartość substancji czynnych - głównie etanol. Tu wyjatkiem sa produkty Medisept i z opisu wnioskuję, że także Płyn Antiseptus Medisept posiada produkty testowane mikrobiologicznie w kierunku wirusów natomiast w przypadku Antiseptus deklarowana zawartość etanolu to 63 % a więc wymagane minimum powinno gwarantować że te produkty są skuteczne wobec wirusów

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy