Rodzime piwa dla patriotów

19 lipca 2016

Czy mamy do czynienia z nowym trendem w browarnictwie, czy też po prostu z chęcią zagrania na patriotycznej strunie i zbicia na tym kapitału? Na rynku pojawiło się kilka "wyjątkowych" rodzimych piw. Mają nie tylko smakować, ale i przypominać o historycznych wydarzeniach, upamiętniać ważne postacie oraz - po prostu - budować poczucie wspólnoty i dumy narodowej. Ich twórcy to młodzi patrioci, którzy już nie tylko przy pomocy koszulek czy wlepek chcą popularyzować polską historię.

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o łączeniu kultury (?) picia złotego trunku z ideą patriotyzmu. Poniżej znajdziecie prezentację tak zwanych piw patriotycznych, na które do tej pory natrafiłam


BROWAR POLSKA DUMA
W założonym w 2016 roku przez Maćka Stokowskiego rzemieślniczym browarze Polska Duma powstają piwa - jak mówi ich twórca - z przesłaniem. Pierwszą propozycją było piwo "Biało-Czerwoni" (Lager) w stu procentach z polskiego chmielu, dostępne w wersji lekkiej (3,4% alkoholu) i mocniejszej (5% alkoholu). Do oferty włączono niedawno kolejne piwa: "Zawiszę Czarnego" (Czarny Lager), "1410: Grunwald" (Gruyt Amber Ale) z dodatkiem trojanki litewskiej oraz "WarSaw: Niepokonane Miasto" (Smoked Whisky Red Ale).

W przyszłości w ofercie Polskiej Dumy znajdzie się sporo rodzajów piwa, od klasycznych IPA czy APA, po wynalazki jak kawowo-czekoladowo-miodowy Stout. Marka ma się kojarzyć z pozytywnym przesłaniem patriotycznym. Poprzez piwa i koszulki chcemy przypominać ważne wydarzenia z historii naszego kraju, piękno polskiej przyrody, a także historyczną wielokulturowość Rzeczpospolitej. W planach mamy piwo upamiętniające Unię Lubelską, ale też mniejszości Ukraińską (Lwowskie) i Żydowską (Starszy Brat, koszerne).
Piwa Polskiej Dumy warzone są w nowo powstałym w Piasecznie pod Warszawą browarze BeerLab. Piw możecie spróbować w kilkunastu lokalach na terenie Warszawy (ich wykaz znajdziecie na stronie browaru) lub zamówić przez hurtownię BeerLab; ceny wahają się od 5 do 6 zł za butelkę. Trwają rozmowy z sieciami spożywczymi, które mogłyby umieścić piwa Polskiej Dumy w swoim asortymencie w sklepach w całym kraju.

BROWAR WRĘŻEL
Piwo "Miś Wojtek" (Summer Ale z Miętą Syryjską) to wspólna inicjatywa browaru Wrężel i producenta odzieży patriotycznej - firmy Surge Polonia. Piwo ma upamiętniać syryjskiego niedźwiedzia brunatnego, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem, dowodzonym przez generała Władysława Andersa. Jednym z przysmaków Wojtka było właśnie piwo, które dostawał od żołnierzy za dobre zachowanie.
Oddajemy w wasze ręce piwo wyjątkowe - owoc współpracy ludzi którzy nade wszystko cenią sobie wysoką jakość oraz wkładają serce w swoją pasję. Słoneczne piwo górnej fermentacji o zapachu amerykańskiego chmielu i orzeźwiającej syryjskiej mięty, zaskoczy cię ciekawym smakiem i wspaniałym aromatem.

Nasz bohater Miś Wojtek przemierzał wraz z Armią Andersa cały szlak bojowy od Iranu po Szkocję. Słynął z tego, że bawił się i pił piwo za swoimi towarzyszami broni. Piwem Mis Wojtek chcemy upamiętnić postać tego niezwykłego niedźwiedzia syryjskiego.
Browar Wrężel to rzemieślnicza inicjatywa kontraktowa, powstała w 2014 roku. Oferta browaru jest dość szeroka - znajdziecie w niej między innymi niemieckie klasyki, belgijskie piwa klasztorne, nowofalowe wariacje, chmielone najróżniejszymi odmianami chmielu pochodzącego z Ameryki, Nowej Zelandii czy Australii. Piwa warzone są w Browarze Zarzecze, który jest położony w okolicach Jeziora Żywieckiego.

Dla fanów misia Wojtka Surge Polonia przygotowała koszulki z jego wizerunkiem, w tym również w rozmiarze dziecięcym. Piwa możecie spróbować w lokalach wymienionych na stronie producenta. Pod koniec lipca "Miś Wojek" ma trafić do sieci sklepów Tesco. Cena waha się od 7,50 zł do 8,50 zł za butelkę.

BROWAR DUKLA
Z okazji XV Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które rozegrano we Francji, Browar Dukla dla kibiców uwarzył dwa piwa: Biało-Czerwoni Pils i Biało-Czerwoni Ale. Nadal można je kupić w dużych sieciach spożywczych i w sklepach z piwem rzemieślniczym.
Też daliśmy się ponieść emocjom, związanymi z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Specjalnie na tę imprezę przygotowaliśmy dla kibiców reprezentacji, dwie odsłony piwa Biało-Czerwoni.

BROWAR WITNICA
W ofercie regionalnego browaru z Witnicy znaleźć można jasne piwo o nazwie... "Polska", uwarzone oczywiście z polskiego chmielu.
Piwo jasne pasteryzowane. Dla uzyskania niepowtarzalnych walorów smakowych i zapachowych użyliśmy jęczmieni i chmielów pochodzących z polskich plantacji. Piwo charakteryzuje się lekką goryczką, która powoli zanika po wypiciu.
Jak czytamy w lokalnym serwisie informacyjnym -
Nowe piwo dedykowane jest kibicom. Ma biało-czerwone barwy, nazwę "Polska" i poza sprzedażą detaliczną jest oferowane w czteropaku "Niezbędnik kibica" razem z okolicznościowym kuflem. Trunek jest typowym piwem jasnym, o zawartości alkoholu powyżej 5%.
Piwo "Polska" widzieliśmy na półkach w sieci Auchan. Można je także kupić w sklepie internetowym browaru. Warto wspomnieć, że piwa witnickie zostały wpisane w 2013 roku na listę produktów tradycyjnych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć o budzącym kontrowersje - a nawet oburzenie - pomyśle producenta napoju energetycznego o szokującej nazwie "Super Ruchacz", firmy 8K. Postanowił on stworzyć nową markę "dla patriotycznej młodzieży i kibiców": napój "Żołnierze Wyklęci". Napój do sprzedaży ma trafić w sierpniu. Na projekcie opakowania widnieje nie tylko symbol Żołnierzy Wyklętych, ale i napis "Bóg, honor, ojczyzna". Producent nie ukrywa, że do produkcji napoju skłoniło go coraz większe zainteresowanie gadżetami patriotycznymi.

Inspiracją do wypuszczenia Żołnierzy Wyklętych był wysyp gadżetów patriotycznych, takich jak koszulki czy kubki. Produkt podobnie jak patriotyczna garderoba i pamiątki może wzbudzić zainteresowanie tematem żołnierzy, którzy ostatnio stoją na podium polskiej czci historycznej

Przyznaje również, że część zysków ze sprzedaży napoju planuje przekazać na fundację kultywującą pamięć Żołnierzy Wyklętych.

- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

1 komentarze :

  1. Pierwsze trzy pozycje git. Ostatnia to po prostu masakra dla sebków. Mam nadzieję że nikt tego nie kupi.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy