Najlepsze książki dla dzieci o tematyce bożonarodzeniowej i zimowej od polskich autorów

27 listopada 2021

Świąteczną atmosferę można poczuć na wiele sposobów... Jednym z nich jest wspólne czytanie z pociechami klimatycznych książek! Jako że moim konikiem jest też polska literatura dziecięca, w tym roku przygotowałam zestawienie ciekawych książek dla dzieci o tematyce bożonarodzeniowej i zimowej od polskich autorów - mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich interesujące tytuły! Życzę Ci niezapomnianego oczekiwania na Boże Narodzenie dzięki magii literatury!

Opisy książek pochodzą od ich wydawców lub zostały przeze mnie skrócone.


1. "Zima w Dolinie Tumilu", Ewa Dahlig i Marta Dahlig / 2. "Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie", Monika Utnik-Strugała / 3. "W grudniu po południu, czyli trochę inny kalendarz adwentowy", Ewelina Włodarczyk / 4. "Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju", Aleksandra Woldańska-Płocińska / 5. "Święty Mikołaj. Historia prawdziwa", Joanna Jagiełło / 6. "Ulica siedmiu Mikołajów", Julita Pasikowska-Klica / 7. "Kicia Kocia i Nunuś. Idą święta!", Anita Głowińska / 8. "Niko and the Polish Christmas traditions / i polskie tradycje bożonarodzeniowe", Justyna Winiarczyk / 9. "Idą święta. Polskie zwyczaje, opowieści, kolędy", opracowanie zbiorowe

1."ZIMA W DOLINIE TUMILU", EWA DAHLIG I MARTA DAHLIG (KLIK). Pierwsza taka pozycja na polskim rynku wydawniczym. "Zima w Dolinie Tumilu" to nie jedna książka. To zestaw DWÓCH książek, które idealnie się uzupełniają. W dużej kartonowej WYSZUKIWANCE znajdziecie 12 rozkładówek pełnych szczegółów i ukrytych niespodzianek. Możecie ją oglądać godzinami, ćwicząc spostrzegawczość, bawiąc się i wymyślając własne historie. Razem z Wyszukiwanką dostaniecie CZYTANKĘ... A w Czytance aż 24 historie idealne na zimowe wieczory! UWAGA - nakład jest na wyczerpaniu, warto się pospieszyć z zakupem!
2. "IDĄ ŚWIĘTA! O BOŻYM NARODZENIU, MIKOŁAJU I TRADYCJACH ŚWIĄTECZNYCH NA ŚWIECIE", MONIKA UTNIK-STRUGAŁA (KLIK). Nowe, rozszerzone wydanie książki o tradycjach bożonarodzeniowych i noworocznych. Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił pierwsze szklane bombki? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki? Poza tym przeczytacie tu również o świątecznych roślinach, pierwszej gwiazdce, a nawet o Ebenezerze Scrooge'u i Dziadku do Orzechów.
3. "W GRUDNIU PO POŁUDNIU, CZYLI TROCHĘ INNY KALENDARZ ADWENTOWY", EW;OMA WŁODARCZYK (KLIK). Święta Bożego Narodzenia są dla najmłodszych czasem magicznym. Czekają na choinkę, śnieg, pierniczki, prezenty… I nie mogą się doczekać. A rodzice? No cóż… Muszą poradzić sobie z niecierpliwymi dziećmi. A jak to zrobić? Zaproponować wspólne przygotowania krok po kroku, a właściwie dzień po dniu: od pierwszego do dwudziestego czwartego grudnia. Pełna humoru książka o bardzo rezolutnej dziewczynce, jej rodzicach i dziadkach, którzy cieszą się na czekające ich święta Bożego Narodzenia.
4. "OPOWIEM CI, MAMO, O ŚWIĘTYM MIKOŁAJU", ALEKSANDRA WOLDAŃSKA-PŁOCIŃSKA (KLIK). Tym razem w popularnej serii „Opowiem ci, mamo” przedstawiamy niezwykłego bohatera, którego kochają wszystkie dzieci… Świętego Mikołaja! Najmłodsi dowiedzą się m.in., że jest wielkim smakoszem i robi najlepsze naleśniki z konfiturą z arktycznych borówek, że pomagają mu skrzaty, na które może liczyć zarówno przy opiece nad reniferami, jak i przy codziennych obowiązkach. Ciekawscy będą mogli zajrzeć do jego domu oraz poznać tajniki dostarczania prezentów. Jednak książka kryje o wiele więcej tajemnic – np. co skrzaty i Mikołaj robią latem, dlaczego pani Mikołajowa ma najwięcej pracy w styczniu czy jak powstają prezenty.
5. "ŚWIĘTY MIKOŁAJ. HISTORIA PRAWDZIWA", JOANNA JAGIEŁŁO (KLIK). Pewnego grudniowego dnia w mroźnej Laponii do okna warsztatu Mikołaja puka mały sąsiad, Adaś, i prosi o lalkę – prezent świąteczny dla chorej siostry. Mikołaj i jego żona Marta chętnie przygotowują podarunki dla dzieci z sąsiedztwa. W kolejnym roku obdarowują już całą wioskę – wszystkie ubogie dzieci dostają świąteczne prezenty. Tak zaczyna się prawdziwa historia Świętego Mikołaja, którego znamy dzisiaj.
6. "ULICA SIEDMIU MIKOŁAJÓW", JULITA PASIKOWSKA-KLICA (KLIK). Staś w grudniu kończy siedem lat. Nic dziwnego, że właśnie ten miesiąc jest jego ulubionym. Chłopiec nie może się doczekać, żeby spędzić czas z bliskimi, poczuć na policzkach płatki śniegu i zobaczyć na niebie pierwszą gwiazdkę. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku święta będą zupełnie inne. Co zrobi Staś, żeby przywrócić ich magię na ulicy Siedmiu Mikołajów? Piękna i ponadczasowa opowieść zimowa, która przypomina, że najważniejszymi bohaterami świąt są zawsze dzieci. Historia o wspólnocie, świątecznych tradycjach i wzruszających niespodziankach.
7. "KICIA KOCIA I NUNUŚ. IDĄ ŚWIĘTA!", ANITA GŁOWIŃSKA (KLIK). Zbliżają się święta. Kicia Kocia i Nunuś mają ręce pełne roboty. Czas wykonać ozdoby na choinkę, upiec pierniczki i przygotować się na przyjście specjalnego gościa… Mikołaja przynoszącego prezenty! To będą wyjątkowe święta spędzone z bliskimi! W środku książki mały czytelnik znajdzie aż 45 otwieranych okienek, które kryją w sobie niejedną (świąteczną!) tajemnicę. To idealna okazja, żeby zapoznać dzieci z bożonarodzeniowymi tradycjami.
8. "NIKO AND THE POLISH CHRISTMAS TRADITIONS / I POLSKIE TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE", JUSTYNA WINIARCZYK (KLIK). Dwujęzyczna (polsko-angielska) książeczka dla dzieci (pierwsza taka na rynku!), która przybliża dzieciom polskie tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia: odwiedziny Świętego Mikołaja w nocy 6 grudnia, tworzenie kalendarza adwentowego, pieczenie pierniczków, lepienie pierogów, przygotowywanie 12 dań, ubieranie choinki, dzielenie opłatkiem, zostawianie pustego talerza dla nieoczekiwanego gościa, czekanie na pierwszą gwiazdkę, dzielenie się opłatkiem. Świetna pomoc w nauce zwrotów i słów po angielsku związanych z okresem świątecznym w Polsce.
9. "IDĄ ŚWIĘTA. POLSKIE ZWYCZAJE, OPOWIEŚCI, KOLĘDY", OPRACOWANIE ZBIOROWE (KLIK). Książka "Idą Święta" to doskonały sposób na zapoznanie dzieci z tradycjami bożonarodzeniowymi z całego świata. W książeczce znajdą opisy zwyczajów z różnych krajów oraz rozmaite ciekawostki i świąteczne opowieści. Poznają różne imiona Świętego Mikołaja i wiele innych ciekawostek, a także historię pierwszego Bożego Narodzenia, Trzech Króli i pasterzy. Książeczka zawiera też pomysły na ozdoby i przysmaki świąteczne.
10. "O kolędach. Gawęda", Emilia Kiereś, Marianna Oklejak / 11. "Teraz ty, Mikołaju!", Dagmara Sen / 12. "Boże Narodzenie z Manią i Tyniem", Magdalena Młodnicka / 13. "Świąteczna pobudka", Marzena Kwietniewska-Talarczyk / 14. "Projekt święta", Magdalena Szczepańska / 15. "Czytam i decyduję. Mikołajkowa przygoda", Izabela Michta / 16. "Gdzie jesteś, Precelku?", Aniela Cholewińska-Szkolik / 17. "Mroźne przygody Bąbli", Monika Kamińska / 18. "Elf do zadań specjalnych", Katarzyna Wierzbicka


10. "O KOLĘDACH. GAWĘDA", EMILIA KIEREŚ, MARIANNA OKLEJAK (KLIK). Ta książka to arcyciekawa, lekko opowiedziana przez Emilię Kiereś, pełna rzetelnej wiedzy i opatrzona wspaniałymi, barwnymi ilustracjami Marianny Oklejak gawęda o dobrze znanych nam wszystkim kolędach. Czy jednak na pewno tak dobrze znanych? Zwykle je przecież śpiewamy, a nie czytamy uważnie, analizując każde słowo. Zresztą nie wszystkie słowa napisane dawne temu są dla nas dzisiaj jasne...
11. "TERAZ TY, MIKOŁAJU!", DAGMARA SEN (KLIK). Jak chłopiec wyrósł na Świętego Mikołaja? Skąd w ogóle wziął się Mikołaj? Kim był zanim zaczął uszczęśliwiać dzieci prezentami? Ta książka to ilustrowana biografia Mikołaja – od kiedy się urodził, poprzez szkolenie z elfami i reniferami, aż do momentu, gdy już ostatecznie przejął rolę Świętego Mikołaja. Rozkładówki zawierają niewielkie ilości tekstu, by wyjaśnić na jakim etapie jest chłopiec.
12. "BOŻE NARODZENIE Z MANIĄ I TYNIEM", MAGDALENA MŁODNICKA (KLIK). Świąteczna opowieść z dużą dawką humoru i rodzinnego ciepła. Jej bohaterami są Mania i Tynio oraz ich najbliżsi. Młodzi czytelnicy zajrzą do pudła z ozdobami choinkowymi, zobaczą, jakie produkty do przygotowania świątecznych potraw czekają w spiżarni, powitają niespodziewanego gościa, sprawdzą, co po choinką zostawił Mikołaj. Książka nie tylko wprowadza w świąteczny klimat i mówi o bożonarodzeniowych zwyczajach, ale także odpowiada na pytanie, czym są święta Bożego Narodzenia. Umieszczone na każdej stronie okienka oraz ruchome elementy budzą ciekawość młodego czytelnika, rozwijają wyobraźnię i dostarczają mnóstwo zabawy
13. "ŚWIĄTECZNA POBUDKA", MARZENA KWIETNIEWSKA-TALARCZYK (KLIK). Wśród leśnych mieszkańców panuje ogromne zamieszanie. Zwierzęta, jak co roku, przygotowują się do zapadnięcia w sen zimowy. Jednak tym razem mały niedźwiadek wraz z przyjaciółmi zamierza wziąć udział w świętowaniu Bożego Narodzenia. Czy misiowi uda się przeżyć magiczne święta? Czy pozna bożonarodzeniowe tradycje? Czy marzenie o spotkaniu Świętego Mikołaja i świętowaniu przy choince w końcu się spełni?
14. "PROJEKT ŚWIĘTA", MAGDALENA SZCZEPAŃSKA (KLIK). Bohaterami są dzieciaki mieszkające w jednej kamienicy – w różnym wieku (od 4 do 10 lat), znają się z podwórka, z przedszkola, ze szkoły, z zajęć dodatkowych w okolicznym domu kultury itp. Pewnego dnia wpadają na pomysł, aby przygotować prezent dla Świętego Mikołaja i wręczyć go mu w Wigilię. Całą sprawę traktują jak ważną misję, poważny projekt. Będą piec dla Mikołaja ciasteczka, przygotowywać różności z gliny, rysować laurki itp. (dziecięca wyobraźnia podpowie im wiele niesamowitości), a przy okazji przeżywać różne przygody i mierzyć się z przeciwnościami losu.
15. "CZYTAM I DECYDUJĘ. MIKOŁAJKOWA PRZYGODA", IZABELA MICHTA (KLIK). Antek i Zosia zostali sami w domu. Na noc zapowiedziano sporą śnieżycę, a przecież jutro są mikołajki! Czy Mikołaj nie utknie w zaspie lub nie zgubi drogi? Czy rodzeństwo znajdzie sposób na to, by pomóc mu dotrzeć do ich domu? Czy dzieci dostaną w tym roku prezenty? "Czytam i decyduję" to seria o wielu liniach fabularnych. O tym, jak potoczą się przygody rodzeństwa Zosi i Antka, zadecyduje czytające dziecko. Przy ponownym czytaniu bohaterowie mogą trafić w nowe miejsca, spotkać inne osoby, a historia może zakończyć się zupełnie inaczej.
16. "GDZIE JESTEŚ, PRECELKU?", ANIELA CHOLEWIŃSKA-SZKOLIK (KLIK). Precelek, Zuzia i cała rodzina szykują się do świąt Bożego Narodzenia. Któregoś dnia wybierają się na targ, gdzie pośród świątecznego zamieszania piesek się gubi. Zrozpaczona rodzina szuka Precelka, jednak poszukiwania nie przynoszą rezultatów. Tymczasem Precelek błąka się po świecie, ale trafia na samych przyjaznych ludzi. Chciałby jednak wrócić do domu, do Zuzi. Czy Precelek wróci do rodziny na święta?
17. "MROŹNE PRZYGODY BĄBLI", MONIKA KAMIŃSKA (KLIK). Nowa seria Moniki Kamińskiej, autorki ciepło przyjętych książek o małym Kuku. Tym razem wykreowała sielski klimat, w którym najciekawsze przygody rozgrywają się w domu. Nadeszła zima. Jest taka, jak trzeba – mróz szczypie w policzki, śnieg porządnie sypie, no i zbliżają się święta. Można lepić bałwany, można rzucać się śnieżkami, można całe dnie spędzać na dworze!
18. "ELF DO ZADAŃ SPECJALNYCH", KATARZYNA WIERZBICKA (KLIK). W wiosce Świętego Mikołaja trwają już przygotowania. Odbieranie listów, produkcja zabawek, pakowanie, przygotowanie sań i… sprawdzanie poziomu grzeczności dzieci. Pracowite elfy uwijają się, by zdążyć ze wszystkim i by tegoroczne święta były naprawdę idealne. Jednak pewnej grudniowej nocy w wiosce Mikołaja zjawiają się niespodziewani goście i wygląda na to, że w tym roku Boże Narodzenie może okazać się wielką katastrofą. 24 bardzo świąteczne opowiadania, które można czytać przez 24 grudniowe wieczory.

19. "300 naklejek. Boże Narodzenie", opracowanie zbiorowe / 20. "Gwiazdka. Nie przeszkadzać!", Barbara Supeł / 21. "Tuż przed Gwiazdką", Barbara Supeł / 22. "Już Święta! Polskie zwyczaje, opowieści, kolędy", opracowanie zbiorowe / 23. "Kalendarz adwentowy", Barbara Garczyńska / 24. "Święta u Zuzi", Anna Potyra / 25. "Wielka księga Bożego Narodzenia", Magdalena Marczewska / 26. "Gwiazdka, choinkowe świeczki", Bronisława Ostrowska, Gerard Śmiechowski / 27. "Niezbędnik świąteczny", Anna Paszkiewicz


19. "300 NAKLEJEK. BOŻE NARODZENIE", OPRACOWANIE ZBIOROWE (KLIK). Pełen zabawy zimowy album, a w nim aż 300 naklejek! Dzięki ciekawym zadaniom i zabawom z naklejkami dzieci poznają zimowy świat roślin, zwierząt i ludzi. W książeczce znajdziecie wiele zdjęć przyrody i zwierząt, a także poznacie zimowe sporty i aktywności. Do tego aż 300 naklejek, czyli gwarantowana zabawa dla każdego dziecka!
20. "GWIAZDKA. NIE PRZESZKADZAĆ!", BARBARA SUPEŁ (KLIK). Antoś i Ania chcą włączyć się w świąteczne przygotowania, ale jak to dzieci, mimo najlepszych chęci, nie zawsze wszystko robią perfekcyjnie i dobrze. A to krzywo polukrują pierniki, a to zawieszą na kominku brudne skarpety na prezenty, a to pobrudzą szyby… Ich starania obserwuje mysz i bardzo się obawia, że ich zachowanie może zostać zinterpretowane przez Mikołaja, że są niegrzeczne, i nie dostaną gwiazdkowych prezentów… Mysz stara się więc naprawić ich "błędy". Każdy przecież powinien otrzymać gwiazdkowy prezent…
21. "TUŻ PRZED GWIAZDKĄ", BARBARA SUPEŁ (KLIK). Jak wyglądają przygotowania do świat w wiosce Świętego Mikołaja? Radosna praca wręcz wre! Elfy i aniołki robią wszystko, by dzieci otrzymały wymarzone prezenty na czas. Renifery trenują wzbijanie się do lotu, morsy ćwiczą taneczny układ, a misie polarne przygotowują scenografię do świątecznego przedstawienia. Odchodzi wielkie pakowanie, sprzątanie i naszywanie łatek na chmurki – przecież pogoda w noc świąteczną musi być idealna!
22. "JUŻ ŚWIĘTA! POLSKIE ZWYCZAJE, OPOWIEŚCI, KOLĘDY", OPRACOWANIE ZBIOROWE (KLIK). "Już Święta" to doskonały sposób na zapoznanie dziecka z tradycjami bożonarodzeniowymi w Polsce. Znajdą w niej opisy ważnych polskich zwyczajów, a także mniej znanych tradycji z różnych regionów Polski. Książeczka zawiera też teksty tradycyjnych kolęd, ciekawostki, a także instrukcje przygotowania własnych ozdób i smakołyków świątecznych.
23. "KALENDARZ ADWENTOWY", BARBARA GARCZYŃSKA (KLIK). Radosne przygotowania do świąt ujęte w formę krótkich historii z życia pewnej sympatycznej rodziny. Kalendarz adwentowy staje się pretekstem do wytłumaczenia dzieciom jak szykujemy się do świąt Bożego Narodzenia, po co to robimy, jaki jest prawdziwy sens świąt i Adwentu. O roratce, wieńcu adwentowym, lepieniu pierogów, kolędach, pasterzach i przede wszystkim o radosnym oczekiwaniu na nowo narodzonego Jezusa z humorem i wyczuciem opowiada mama dwójki ciekawskich maluchów.
24. "ŚWIĘTA U ZUZI", ANNA POTYRA (KLIK). W powietrzu zawirowały fikuśne śnieżynki i drobinki tęczowego pyłu. Magia wypełniła przytulny domek, a potem przeniosła Zuzię do... fabryki Świętego Mikołaja! Dziewczynka razem z wróżkami, elfami i smokiem Fafikiem uwijała się przy machinie spełnionych marzeń, gdy coś przemknęło niczym błyskawica. To pies Hultaj ruszył pędem za wiewiórką. Ta zaś pognała w stronę piramidy prezentów, a zaklęcie, które miało ich zatrzymać, padło na samego Rudolfa! Co teraz?! Kto poprowadzi świąteczny zaprzęg? Jaki zaszczyt spotka strażniczkę Wigilii?
25. "WIELKA KSIĘGA BOŻEGO NARODZENIA", MAGDALENA MARCZEWSKA (KLIK). Książka zawiera piękne utwory o tematyce świątecznej oraz informacje o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem w Polsce i na świecie. Teksty kolęd zamieszczone w publikacji będą zachętą do wspólnego śpiewania nie tylko przy wigilijnym stole. Ciekawe zadania dostosowane do możliwości przedszkolaków rozwijają spostrzegawczość, logiczne myślenie i umiejętność liczenia. Labirynty i kolorowanki o tematyce świątecznej uatrakcyjnią dziecku czas spędzony z rodziną.
26. "GWIAZDKA, CHOINKOWE ŚWIECZKI", BRONISŁAWA OSTROWSKA, GERARD ŚMIECHOWSKI (KLIK). Wspaniale ilustrowane wierszowane opowiastki dla najmłodszych.
27. "NIEZBĘDNIK ŚWIĄTECZNY", ANNA PASZKIEWICZ (KLIK). Unikalny kalendarz adwentowy – inna aktywność na każdy dzień oczekiwania na Gwiazdkę! Piękne opowiadania, które wprowadzą dzieci w świąteczny nastrój. Projekty wykonania dekoracji domu i przepisy na słodkie przysmaki – pomysły na wiele godzin wspaniałej zabawy dla całej rodziny. Ciekawostki związane z Bożym Narodzeniem, interesujące fakty na temat tradycji i zwyczajów w Polsce i innych krajach.

DORZUĆ TEGOROCZNE NOWOŚCI POD CHOINKĘ...

1. "Powrót na Zaginiony Kontynent", Przemysław Hytroś / 2. "Bajki robotów z ilustracjami", Stanisław Lem / 3. "Matylda, Tymon i Supermoce", Ilona Kostecka / 4. "Współczesny bajarz polski", Zuzanna Orlińska / 5. "Świat Lema", Marta Ignerska / 6. "Brud. Cuchnąca historia higieny", Piotr Socha, Monika Utnik-Strugała / 7. "Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie pieluszki", Marta Galewska-Kustra / 8. "Pucio zostaje kucharzem, czyli o radości z jedzenia", Marta Galewska-Kustra / 9. "Rok na zamku", Nikola Kucharska


1. "POWRÓT NA ZAGINIONY KONTYNENT", PRZEMYSŁAW HYTROŚ (KLIK). Druga część "Pieśni Zaginionego Kontynentu". Tym razem na wyprawę ruszają dzieci podróżnika, bohatera części pierwszej. Tata Sebastiana i Otty po latach ponownie udał się na ten niezwykły ląd, by podjąć tajemniczą misję, ale nigdy z niej nie wrócił. Rodzeństwo postanawia rozpocząć poszukiwania na własną rękę. Podczas poszukiwań dzieci trafiają na kolejne Pieśni, które stają się dla nich drogowskazem. Dowiadują się z nich między innymi, że nie zawsze wszystko układa się tak, jakbyśmy tego chcieli.
2. "BAJKI ROBOTÓW Z ILUSTRACJAMI", STANISŁAW LEM (KLIK). "Bajki robotów" z ilustracjami Przemka Dębowskiego. Edycja kolekcjonerska ukazująca się w Roku Lema. Zabawne, a jednocześnie podejmujące poważne tematy. Doskonale znane, a nieustannie zadziwiające oryginalnością. Wyjątkowe skrzyżowanie literatury science fiction z baśniową konwencją albo wystrzelone w kosmos baśniowe fabuły.
3. "MATYLDA, TYMON I SUPERMOCE", ILONA KOSTCEKA (KLIK). Brat Matyldy często ma dość swojej siostry. Jest mała, wszystko gubi, ciągle włazi do jego pokoju i wiecznie czegoś chce! Tyle dobrego, że można fajnie się z nią pobawić w Supermoce. Ale kiedy Tymon podsłuchuje rozmowę rodziców, z której dowiaduje się, że Matylda może po prostu zniknąć z ich domu, jest przerażony. W końcu to jego siostra! Czy zdoła ją uratować? "Mogę wszystko" to nowa seria Ilony Kosteckiej, autorki bloga rodzicielskiego "Mum and the City", skupiająca się na dziecięcych mocnych stronach, kłopotach z codziennością i niełatwych czasem relacjach między rodzeństwem.
4. "WSPÓŁCZESNY BAJARZ POLSKI", ZUZANNA ORLIŃSKA (KLIK). W naszym zbiorze umieściliśmy 20 tradycyjnych legend i baśni, w tym lektury obowiązkowe, w nowej i znakomitej odsłonie, autorstwa Zuzanny Orlińskiej. Historie o diabłach, strzygach, królewnach i czarnoksiężnikach opowiedziane zostały współczesnym, dynamicznym i pełnym humoru językiem. Autorka sięgnęła po mniej znane wersje klasycznych wątków, co z pewnością mile zaskoczy czytelnika. Do atrakcyjności "Współczesnego bajarza polskiego" przyczynia się bez wątpienia szata graficzna. Każda z czterech części książki została zilustrowana przez inną artystkę.
5. "ŚWIAT LEMA", MARTA IGNERSKA (KLIK). Książka wprowadzająca młodego czytelnika w twórczość Stanisława Lema. Ponad dwadzieścia cytatów z najważniejszych dzieł Lema zilustrowanych przez Martę Ignerską pokazuje, jak niezwykłą przygodą może być zanurzenie się w twórczości jednego z najważniejszych autorów science fiction. Pierwszy krok do zostania czytelnikiem "Cyberiady", "Bajek Robotów", "Solaris" i innych książek Lema.
6. "BRUD. CUCHNĄCA HISTORIA HIGIENY", PIOTR SOCHA, MONIKA UTNIK-STRUGAŁA (KLIK). Nowa książka twórcy bestsellerowych "Pszczół i Drzew" – bogato ilustrowane kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną. Sięgnijcie po nią, by poznać te i inne intensywnie pachnące historie – i dowiedzieć się, że siedząc na sedesie, korzystacie z jednego z najważniejszych wynalazków ludzkości. Przed wami fascynująca, wieloaspektowa opowieść o czystości i brudzie zilustrowana z iście barokowym przepychem przez jednego z najdowcipniejszych polskich grafików.
7. "PUCIO CHCE SIUSIU, CZYLI POŻEGNANIE PIELUSZKI", MARTA GALEWSKA-KUSTRA (KLIK). Pucio dostał od babci najpiękniejszy nocnik na świecie – z samolotem! Teraz tylko musi pamiętać o tym, żeby na nim usiąść, kiedy chce mu się siusiu lub kupę. A to nie jest takie łatwe, zwłaszcza w czasie zabawy! Czy u Was jest podobnie? Nie martwcie się, w końcu na pewno się uda. Wystarczy trochę poćwiczyć – tak jak Pucio! Z jego pomocą pożegnanie z pieluszką będzie o wiele prostsze.
8. "PUCIO ZOSTAJE KUCHARZEM, CZYLI O RADOŚCI Z JEDZENIA", MARTA GALEWSKA-KUSTRA (KLIK). Pucio postanawia spróbować nowego dania w restauracji Wesoła Marchewka. Zamówiony makaron wygląda inaczej niż ten jadany w domu, ale smakuje wyśmienicie! Na dodatek kucharz daje dzieciom przepis na pyszne placuszki, więc szykuje się rodzinne gotowanie. Ach, ile przy tym zabawy! Każdy ma swoje zadanie: tata kroi owoce, Pucio miesza, a Misia dosypuje do miski kolejne składniki. I podwieczorek zaraz gotowy!
9. "ROK NA ZAMKU", NIKOLA KUCHARSKA (KLIK). Witajcie na zamku króla Bolebora i królowej Drogomiry! Spędzicie na nim cały rok. Będzie się dużo działo. Poznacie wielu jego mieszkańców: królew­skie córki, szukającego miłości barda, samotnego ducha, mnicha Bławatka, płatającego figle błazna Dzwonka, wiecznie kłócących się królewskich doradców i wielu, wielu innych. Dowiecie się, jak przez przypadek można doprowadzić do wojny, kto burzy spokój królewskiego skarbnika, czy kró­lewnie Samboi uda się zostać rycerką oraz do czego mogą się przydać wynalazki królowej i rośliny hodowane przez ogrodnika Wacława.


Niektóre linki w przeglądzie to linki afiliacyjne.
Jeśli za ich pośrednictwem dokonacie zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję, która nie wpływa na cenę produktu.

- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

0 komentarze :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy