Polskie klocki dla dzieci, które warto znać

5 grudnia 2017

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez klocków, prawda? Moje (w latach 90.) upłynęło najpierw pod znakiem tradycyjnych klocków drewnianych, odziedziczonych po starszym rodzeństwie, a następie pod znakiem Lego Belville.

Teraz - pod wpływem syna - odkrywam klocki na nowo, szukając jednak tych produkowanych w Polsce, i mogących stanowić alternatywę dla Lego. Chciałabym podzielić się z Wami wynikami moich poszukiwań, dlatego powstał przegląd polskich klocków, które warto znać - mam nadzieję, że ten spis z czasem będzie się rozrastać!

W przeglądzie nie uwzględniłam klocków Cobi z serii "Mała armia" (one również są produkowane w Polsce), a także wielu marek klocków drewnianych - po więcej informacji na ich temat zapraszam Was do mojego katalogu polskich zabawek drewnianych (TUTAJ)!

POLSKIE KLOCKI DLA DZIECI, KTÓRE WARTO ZNAĆ

KOOGLO
KOOGLO to tylko z pozoru tradycyjne drewniane klocki. W ich ściankach umieszczono malutkie magnesy. Dzięki nim klocki można ze sobą łączyć w różnorakie przestrzenne konstrukcje - które się nie rozpadną. Mój trzylatek tą możliwością jest zachwycony; szerzej markę Kooglo przedstawiłam W TYM WPISIE. Warto zaznaczyć, że klockom KOOGLO nadano różne kształty - wśród nich znajdują się dość nietypowe bryły, a nie tylko same sześciany, prostopadłościany, graniastosłupy czy walce.

Te polskie drewniane klocki magnetyczne aktualnie możecie kupić w trzech zestawach: Mini (30 sztuk/od 119,00 zł), Basic (50 sztuk/od 179,00 zł) i Mega (100 sztuk/od 349,00 zł). Każdy zestaw występuje w dwóch wersjach - możecie wybrać klocki w kolorze naturalnym lub klocki mieszane (naturalne z kolorowymi). Klocki są produkowane w Polsce i są rekomendowane dla dzieci powyżej 3. roku życia, jednakże - z racji dość dużych wymiarów poszczególnych brył - ze spokojem pod opieką rodzica mogą się nimi bawić młodsze dzieci.

Strona internetowa: http://www.kooglo.pl

Zdjęcia klocków Kooglo wykonała Agnieszka Werecha

KORBO
Klocki Korbo, produkowane w Polsce przez firmę Remi, to kolejna bardzo ciekawa propozycja dla młodych konstruktorów. Na zestawy klocków składają się bowiem koła zębate oraz specjalne łączniki, za pomocą których można stworzyć różnego rodzaju konstrukcje, dające dzieciom wiele frajdy - na przykład wiatrak, kamerę, mikser, wędkę czy koło wodne. Niektóre zestawy wzbogacone są o specjalne dodatki uatrakcyjniające zabawę, takie jak woskowe sznureczki do odwzorowania karuzeli czy kolorowe, kartonowe planety do zbudowania ruchomego modelu układu słonecznego.

Klocki Korbo dostępne są w wielu zestawach, różniących się liczbą elementów. Podstawowym zestawem - z czterema podstawami - jest Korbo 90 Hydro (około 80,00 zł), następnie Korbo 124 Turbino (około 100,00 zł) lub Korbo w pudełkach z tworzywa sztucznego 120 (około 110,00 zł)  i 180 elementów (około 160,00 zł). Małe zestawy - 18-elementowe - kosztują około 16,00 zł. Klocki Korbo są dedykowane dzieciom powyżej 3. roku życia – i już znajdują się na mojej liście prezentów dla naszego trzylatka. Dla starszych dzieci przygotowano zestawy Korbo Technik o specjalnej kolorystyce, poszerzone o dodatkowe elementy - duże koła zębate, cięgna, śmigła.

Strona internetowa: http://korbo.eu

LINDEN
Klocki Linden to z kolei zestawy drewnianych deseczek o identycznym kształcie i rozmiarze, z których można wyczarować najróżniejsze przestrzenne konstrukcje - zamki z basztami, schodami i murami warownymi, wieże, garaże, a nawet modele statków czy pojazdów. Właśnie ta swoista i prosta forma drewnianych elementów mocno stymuluje wyobraźnię dziecka.

Klocki pakowane są w praktyczne bawełniane worko-plecaki po 200 i 300sztuk (od 139,00 zł) lub w drewniane skrzynie na kółkach, które mieszczą 500 lub 1000 klocków (od 469,00 zł). Klocki Linden są produkowane w Polsce z certyfikowanego drewna lipowego. Są całkowicie wolne od dodatku farb, lakierów czy substancji chemicznych.
Strona internetowa: http://sklep.lindenwood.eu

MAŁY DESIGNER
Kolejne klocki made in Poland, które na pewno za kilka miesięcy trafią do naszego domu! Zestaw Mały Designer to połączenie drewnianych klocków z kartką papieru, łączącymi elementami i zadaniem projektowym. Elementy łączące nie zostały narzucone, gdyż to dziecko ma samodzielnie zdecydować, czy chce łączyć elementy chwilowo, opierając się tylko na prawie ciążenia, czy będzie używało pomocy łączących takich jak gumki recepturki czy sznurki - dla trwalszego efektu. Muszę Wam powiedzieć, że przykładowe rozwiązania zadań projektowych zrobiły na mnie ogromne wrażenie!

Zestaw Mały Designer powstaje na indywidualne zamówienie - kosztuje 300 zł. Składa się na niego 30 elementów z drewna bukowego, worek z surowej bawełny do przechowywania i zestaw kolorowych gumek recepturek.

Strona internetowa: http://www.malydesigner.pl

MARIOINEX
Być może firmę Marioinex kojarzycie jako producenta plastikowych, kolorowych klocków, których boki można ze sobą łączyć w przestrzenne konstrukcje - mój syn też się nimi bawił, gdy miał kilka-kilkanaście; są to dość popularne klocki i często można się na nie natknąć w żłobkach czy w przedszkolach. Jakiś czas temu Marioinex rozszerzył swoją ofertę o klocki konstrukcyjne Mini Waffle o takim samym wymiarze każdego elementu i w bardziej stonowanych kolorach. Również można je ze sobą łączyć bokami (wymiar jednego elementu to 35x35 mm), natomiast w odróżnieniu od innych klocków-wafli na rynku, nie są puste w środku. Wykonano je z jednolitego materiału. Dodatkowo można je zginać - nie są wykonane z plastiku, ale z wytrzymałej gumy.

Klocki Mini Waffle dostępne są w zestawach od 35 elementów (około 28,00 zł) do 500 elementów (około 250,00 zł). Każdy zestaw zawiera książeczkę z przykładami budowli i konstrukcji. W sprzedaży dostępne są także zestawy uzupełniające Waffle Konstruktor, które zawierają elementy mobilne - koła, osie, elementy montażowe, oraz łączniki, dzięki którym można stworzyć ruchome konstrukcje i pojazdy.

Strona internetowa: http://www.marioinex.com.pl

REKO
REKO to produkowane w Polsce szkieletowe klocki konstrukcyjne, które udowadniają, że zabawa i nauka bardzo dobrze czują się razem w parze! Są to klocki w kształcie kolorowych wielokątów: trójkątów równobocznych, kwadratów, pięciokątów foremnych i sześciokątów foremnych, trójkątów równoramiennych, które pozwalają na budowę różnorodnych przestrzennych konstrukcji i parkietaży. Tworzenie trójwymiarowych modeli możliwe jest dzięki specjalne opracowanemu sposobowi łączenia klocków, opartemu na zawiasie kulowym, który pozwala łączyć się elementom w płaszczyźnie lub pod kątem od 45° do 315°. Nie jest on skomplikowany, a poszczególne elementy można łatwo do siebie dopasować i bez problemów rozdzielić.

Klocki REKO pozwalają także na budowę modeli brył platońskich i archimedesowych oraz wielu innych brył wypukłych i wklęsłych, stanowiąc wspaniałą pomoc dydaktyczną. Doskonale sprawdzą się w nauce geometrii, przydadzą się również na zajęciach z chemii czy fizyki. Z kolei młodsze dzieci przy ich pomocy mogą uczyć się rozpoznawania kolorów, kształtów i liczenia.

Klocki REKO rekomendowane są dla dzieci od 3. roku życia. Genialnie wspomagają rozwój małej motoryki, pobudzają wyobraźnię przestrzenną i kreatywność, a także uczą projektowania. Można je kupić w dwóch zestawach, liczących 180 elementów (43 złote) lub 520 elementów (125 złotych). Każdy zestaw zapewnia niemal nieograniczone możliwości na rozwijające spędzanie czasu! Klocki REKO są całkowicie bezpieczne dla dzieci (posiadają certyfikat CE) i solidne, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z nimi nie sposób się nudzić!

Strona internetowa: https://rekoklocki.pl

- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

4 komentarze :

 1. Nam ostatnio bardzo spodobały się klocki drewniane Manufaktury Miło. Warto rzucić okiem: http://milo.shopshood.com/klocki-0-3524.htm :)

  OdpowiedzUsuń
 2. serio nie ma tutaj klocków cobi? to chyba artykuł sponsorowany albo coś...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, to nie jest artykuł sponsorowany, to jest mój subiektywny przegląd klocków, które warto znać - a klocki militarne mnie w ogóle nie kręcą. PS Zachęcam do pełniejszego zapoznania się z moim blogiem, znajdziesz na nim również klocki Cobi, m.in. http://www.kupujepolskieprodukty.pl/2013/04/polskie-zabawki-spis-producentow.html (pomijam wpisy z pomysłami na prezenty).

   Usuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy