Polscy producenci zegarków

3 października 2016

Jak to jest tworzyć zegarki w kraju, w którym nie ma silnych tradycji zegarmistrzowskich i który do tej pory nie wyprodukował własnego mechanizmu? Niełatwo. Mechanizmy trzeba kupować od zagranicznych producentów, najczęściej ze Szwajcarii, Japonii i Chin, podobnie jak na przykład paski z tak luksusowych materiałów jak skóra krokodyla czy strusia. Niemniej jest w Polsce liczna grupa pasjonatów, którzy - nie zważając na ograniczenia - postanowili w swoich manufakturach projektować własne zegarki i pracować nad stworzeniem polskiego mechanizmu.

Chciałabym przedstawić Wam firmy tych pasjonatów, czyli powiedzieć kilka słów o polskich producentach zegarków.

W zestawieniu nie uwzględniłam firm Copernicus Watch oraz Czas - ich właściciele niestety nie odpowiedzieli na próby kontaktu z mojej strony, a i ostatnie wzmianki o ich działalności w Internecie pochodzą sprzed kilku lat.

BALTICUS
Markę Balticus Watches założył w 2014 roku Bartosz Knop. Obecnie projektowane przez niego zegarki produkowane są w krótkich seriach w Hong Kongu, jednakże od 2017 roku ma się to zmienić - czasomierze mają być składane w Polsce.
Zegarki Balticus Watches oparte są na japońskich mechanizmach automatycznych. W 2016 roku pojawił się na rynku model Grey Seal, który na dekielku ozdobiony został nadrukiem szarej foki.
Balticus to typowy Mikrobrand. Pierwszy debiutujący model otrzymał nazwę Grey Seal - Foka Szara. Dlatego właśnie dekiel zegarka został ozdobiony nadrukiem Foki Szarej, doskonałego nurka. Foki Szare są w stanie zanurzyć się na głębokość 200 m, ale zarejestrowano również zanurzenie na ponad 300 m. Mechaniżm zegarka Grey Seal to doskonała japońska Miyota 9015, produkowana przez Citizena, łożyskowana na 24 kamieniach, częściowo zdobiona pasami genewskimi, a na wahniku widnieje nazwa BALTICUS. Szło jest szafirowe z powłoką antyrefleksyjną położoną od środka, obrotowy bezel został również umieszczony wewnątrz zegarka. Aby utrzymać klasę wodoszczelności WR300 koronka jest zakręcana. Grey Seal w komplecie ma bransoletę siatkową, ale również stylowy skórzany pasek z przeszyciami w kolorze tarczy.
Niedługo do sprzedaży trafią trzy modele z naprawdę efektownej serii Gwiezdny Pył oraz zegarek Helmet Diver.

Gwiezdny Pył to model o przepięknej tarczy, wykonanej z bardzo charakterystycznego kamienia w odcieniu ciemnego granatu z refleksami świetlnymi w kolorze srebrno-złotym.

Helmet Diver to diver w stylu kompresora z koronkami umieszczonymi na godzinach 2 i 4.
Wspólnie z pasjonatami zegarków, skupionymi w grupach na Facebooku (Czasoholicy i Kolekcjonerzy Zegarków), powstają też kolejne modele: automatyczny chronograf w oparciu o Gwiezdny Pył oraz diver z emaliowaną niebieską tarczą oraz indywidualnym projektem dekla, na którym będzie widnieć hełm nurka.

Firma wykonuje również zegarki na indywidualne zamówienia.
Strona internetowa: http://balticus-watches.com

BŁONIE
Błonie to odświeżona marka zegarków naręcznych, których korzenie sięgają II połowy lat 50. ubiegłego stulecia, kiedy to w Zakładach Mechaniczno-Precyzyjnych w miejscowości Błonie rozpoczęto przygotowania do produkcji zegarków na licencji radzieckiej marki Kirowskije. Pierwsza partia zegarków opuściła fabrykę w 1959 roku. Na przestrzeni kilku lat w Błoniu wyprodukowano zegarki o następujących nazwach: Alfa, Arras, Atlas, Bałtyk, Blonex, Błonie, Super Błonie, Delfin, Dukat, Jantar, Kurant, Lech, Polan, Wars oraz Zodiak, które cieszyły się dużą popularności (ukuto nawet specjalne hasło reklamowe: "Sprzedaj krowę, sprzedaj konie, kup zegarek marki Błonie"). W 1961 roku zakład przestał być jedynie montownią sprowadzanych z ZSRR części - rozpoczęto w nim produkcję zegarków z elementów własnej produkcji. Zegarki zaczęto też sygnować własnym logo Błonia: wycinkiem wieńca zębatego w prostokątnym polu z zaokrąglonymi rogami. Niestety w 1962 roku podjęto decyzję o zakończeniu produkcji z własnych części; montaż znów odbywał się z części importowanych z ZSRR, choć w ramach własnej produkcji nadal powstawały m.in. koperty, tarcze i wskazówki. Warto wspomnieć, że w ciągu 10 lat działalności zakładów powstało w nich aż 1,2 mln zegarków.

Całkowite zatrzymanie produkcji zegarków w fabryce nastąpiło w 1967 roku - aż do 2014 roku, w którym marka Błonie powróciła na rynek w nowej odsłonie z inicjatywy Michała Dunina i Macieja Maślaka.
Pomysł na reaktywację marki Błonie zrodził się z wielkiej pasji do zegarków, zamiłowania do polskich marek oraz chęci stworzenia własnego produktu. Kiedy okazało się, że możemy wskrzesić tę legendę polskiego zegarmistrzostwa, nie zastanawialiśmy się i od razu zabraliśmy się do pracy. a projekty wszystkich zegarków odpowiadają młodzi uzdolnieni polscy artyści. Logotyp marki został zrekonstruowany przez polskiego kaligrafa Adama Romualda Kłodeckiego. Chcemy, aby Błonie były nie tylko przywróconą do życia polską marką, ale przede wszystkim zawierały w sobie jak najwięcej polskiego ducha.
Pierwszy model reaktywowanej marki to zegarek nawiązujący do modelu Zodiak, wyprodukowany w limitowanej serii 500 sztuk. W 75. Rocznicę Bitwy o Anglię zaprezentowano drugi zegarek WX302, inspirowany historią Dywizjonu 302, mający być hołdem dla polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię. Warto wspomnieć, że wahnik na odwrocie zegarka ma kształt samolotu Spitfire, na którym latali piloci Dywizjonu 302. Wskazówki zegarka z pomarańczowymi końcówkami mają kształt taki jak śmigła samolotu Spitfire. Model WX302 Błonie wyprodukowano w limitowanej serii 300 sztuk.

Z okazji setnej rocznicy powstania klubu Legia Warszawa - przy ścisłej współpracy z tym stołecznym klubem - powstał zegarek nawiązujący do barw i charakteru Legii. Jest to pierwszy polski czasomierz dedykowany drużynie piłkarskiej. Wyprodukowano go w liczbie 300 sztuk.
Wszystkie nasze zegarki przechodzą trzyetapową kontrolę. Dodatkowo są indywidualnie kontrolowane w Polsce. Każda sztuka jest dokładnie sprawdzana przez polskiego zegarmistrza, który reguluje precyzję chodu zegarków.
Niestety produkcja zegarków w tym momencie zlecana jest firmom zagranicznym; części powstają głównie w Hongkongu i Szwajcarii. Mechanizmy wykorzystywane w czasomierzach pochodzą od różnych producentów, takich jak m.in. Miyota. W zegarkach montowane są też kalibry powstałe na specjalne zamówienie u niszowych producentów szwajcarskich.

Obecnie osoby zaangażowane w reaktywację marki Błonie pracują nad opracowaniem własnej technologii produkcyjnej oraz poszukują kooperantów, we współpracy z którymi mogliby stworzyć zegarek z jak największą liczbą części wyprodukowanych w Polsce.

W 2016 roku ukaże się jeszcze druga seria zegarków lotniczych - dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.

Strona internetowa: http://zegarkiblonie.com

CHRONOS-ART
Chronos-Art jest pierwszą i jedyną jak na razie polską firmą, która w całości zaprojektowała i wykonuje własny mechanizm do zegara gabinetowego.

Wszystkie elementy tego zegara wykonywane są w Polsce, tak samo jak zegary szachowe, które również powstają w pracowni Chronos-Art. Firma produkuje także zegarki naręczne oparte na szwajcarskich mechanizmie. Pozostałe elementy zegarka - koperta, tarcze, wskazówki oraz moduły do komplikacji są projektowane i wykonywane w firmie, dlatego na czasomierzach Chronos-Art umieszczany jest napis "Made in Poland".

Strona internetowa: http://www.chronos-art.pl

GERLACH
Marka zegarków naręcznych G. Gerlach powstała z inicjatywy Fundacji Rozwoju Polskiej Myśli Technicznej i Mechaniki Precyzyjnej w 2012 roku.
Idea Fundacji narodziła się podczas długich dyskusji na temat polskiego przemysłu, wzornictwa (teraz mówi się "designu") i produktów. Zdaliśmy sobie sprawę, że choć w Polsce powstaje wiele wyrobów, to mało z nich zostało wymyślonych i zaprojektowanych w naszym kraju. […] Chcemy promować polską myśl techniczną i wprowadzać polskie projekty w życie. Chcemy pokazać i w Polsce i za granicą, że produkty z napisem "Made in Poland" są najwyższej jakości i możemy być z nich dumni. Chcemy tez wspierać polskich inżynierów, techników, specjalistów od ergonomii i wzornictwa przemysłowego i pomóc im wdrażać do produkcji ich pomysły i koncepcje.
Mechanizmy w czasomierzach G. Gerlach pochodzą od dwóch sprawdzonych, globalnych potentatów w tej branży. W zależności od modelu i stylistyki są to produkty koncernów Seiko lub Seagull. Produkcja manufakturowa odbywa się w dwóch ośrodkach w Polsce - w Sulechowie i w Szczecinie.

Projektanci zegarków G. Gerlach inspirują się historią, dlatego w ofercie znajdziemy modele o tak znamiennych nazwach jak Enigma, P.24, ORP Sokół czy ORP Dzik. We współpracy z marką odzieży patriotycznej Surge Polonia powstał model Dywizjon 303, pakowany w pudełko z drewna w stylu skrzynki amunicyjnej.

Do końca 2016 roku wprowadzone zostaną nowe modele w kilku liniach tematycznych. Zaoferowana zostanie konkursowa Husaria - model zaprojektowany w ramach otwartego konkursu dla studentów szkół wzornictwa przemysłowego. Obok niej pojawi się klasyczny, ręcznie nakręcany Pm36 w stylistyce kolejowej. Uruchomienie drugiej linii produkcyjnej zapewniło bieżącą dostępność kultowego już modelu Dywizjon 303. Na rynek wróci także odmłodzony bestseller - model Nawigator/II.
Zegarki G. Gerlach dostępne są bezpośrednio w sklepie internetowym Fundach, a także za pośrednictwem portali aukcyjnych Allegro i Ebay. Fundacja posiada również oficjalny kanał sprzedaży w globalnym specjalistycznym portalu Chrono24 oraz dwa stacjonarne punkty sprzedaży w Warszawie - jeden w Złotych Tarasach, w salonie Od Czasu Do Czasu, a drugi w kameralnej restauracji Zegarmistrzowska na Sadybie. Niedługo zostaną uruchomione kolejne punkty w Szczecinie oraz wybranych miastach Polski.

Strona internetowa: http://gerlach.org.pl

LEON PROKOP
Polska Wytwórnia Czasomierzy Leon Prokop powstała w 2011 roku z inicjatywy Bartosza Szymczyka, który w swojej pracowni ręcznie wykonuje eleganckie czasomierze. Marce patronuje dziadek założyciela marki.
Leon Prokop - mój dziadek, znakomity inżynier i pasjonat rzeczy pięknych. Poza miłością do czasomierzy, którą mnie zaraził, jest także perfekcjonistą, co miało bardzo duży wpływ na kształtowanie się mojego charakteru i zaowocowało pasją tworzenia. Z szacunku i miłości do Niego na nazwę mojej marki wybrałem Jego nazwisko. Dlatego też każdy zegarek opuszczający moją pracownię dumnie nosi podpis mojego dziadka na tarczy, a dla mnie jest osobistym zobowiązaniem.
Aktualna oferta zegarków obejmuje 12 modeli. Klienci pracowni mają możliwość bardzo dużej personalizacji wybranego modelu poprzez wiele opcji wyposażenia i wykonania, a nawet zbudowanie całkowicie nowego czasomierza. Modyfikacji można dokonać poprzez wymianę tarczy, indeksów, wskazówek, wykończenie koperty (satynowanie, polerowanie, złocenie, pokrycie PVD). Pracownia posiada w ofercie luksusowe paski z najlepszych, naturalnych skór: aligatora, krokodyla, strusia, warana czy rekina w wielu wariantach kolorystycznych. Pod względem technicznym zegarki nie odbiegają od zegarków marek szwajcarskich, ponieważ posiadają szafirowe szkła, szwajcarskie mechanizmy kwarcowe i mechaniczne firmy ETA, czy koperty z stali chirurgicznej.

Zegarki sygnowane logiem Leon Prokop to połączenie klasyki z awangardą - jak np. model Apolonia Black Pearl. Bartosz Szymczyk powoli, lecz konsekwentnie realizuje swoje cele, a efekty jego pracy (i pasji!) można oglądać na firmowym profilu na Facebooku, gdzie zamieszczane są wariacje zegarków z podstawowej palety modeli.
Pragniemy, by w naszych zegarkach użytkownik dostrzegł detale, które razem składają się na pewną wartość dodaną. Podejmujemy współpracę z polskimi artystami i naukowcami - efektem takich działań jest wykorzystanie prawdziwie polskich czcionek Apolonia i stosowanie kompozytów węglowych w zegarkach. Pomimo tego, iż wykorzystujemy nowoczesne technologie, nie spieszymy się i dbamy o jakość na każdym etapie wykonywania zegarka.
Warto wspomnieć, że każdy egzemplarz opuszczający pracownię jest numerowany.
Strona internetowa: http://leonprokop.pl

MIUGO
Miugo to stosunkowo młoda polska marka czasomierzy, która na tle innych wyróżnia się przystępną ceną (najtańszy zegarek kupicie już za 345 złotych) oraz możliwością personalizacji! Specjalny konfigurator na stronie marki umożliwia zindywidualizowanie jednego z trzech modeli (MIU, GO, LOV) - możemy wybrać kolor koperty, kolor tarczy oraz kolor paska, dzięki temu stworzymy niemal od postaw zegarek idealnie dopasowany do naszego charakteru czy stylu ubierania się.
Oczywiście można również zakupić gotowy model spośród kilkudziesięciu dostępnych w internetowym sklepie marki. Ich wygląd można w prosty sposób odmienić, dzięki wymiennym skórzanym paskom i bransoletom.
Nasze inspiracje czerpiemy z codzienności, piękna architektury, odmienności form, natury, a wszystko to wyrażamy w minimalistycznej estetyce naszych zegarków. Realizując marzenia, pragniemy zaoferować Wam czasomierze, jakie sami chcemy nosić. Podstawę zegarków MIUGO stanowią wytrzymałe koperty wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki łatwo wymienialnym paskom dajemy Wam możliwość decydowania o charakterze Waszego MIUGO i dopasowania go do własnej stylizacji. Tworząc kolejne modele, pragniemy kreować nasz produkt we współpracy z Wami.
Zegarki Miugo opierają się na mechanizmie Citizen Miyota 2025 i adresowane są zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.
Strona internetowa: https://miugo.pl

OSIN
Firma Osin od 1993 roku zajmuje się produkcją męskich oraz damskich zegarków naręcznych. W przeszłości firma zajmowała się zegarami wieżowymi - odrestaurowywała i odbudowywała zegary antyczne, m.in. zegar wieżowy w Toruniu – samodzielnie budowała tego typu zegary oraz produkowała części do zegarków.
Doświadczenia z przeszłości przenieśliśmy do naszych wyrobów, żeby zapewnić naszym klientom wysoką jakość za bardzo przystępną cenę. Nasze zegarki są lubiane za ich jasne, czytelne tarcze i niezawodne mechanizmy. Dzięki współpracy z zakładami jubilerskimi oferujemy eleganckie, oprawione w srebro zegarki oraz służymy późniejszą pomocą w razie konieczności napraw i uszkodzeń pogwarancyjnych.
Zegarki Osin powstają w oparciu o mechanizmy japońskiej firmy Citizen.

Strona internetowa: http://www.osin.pl


PECULIAR DEVICES (WORD CLOCK)
Mała, polska, rodzinna manufaktura zegarków, której domeną od ponad ośmiu lat są zegarki słowne (word clock), wyświetlające aktualną godzinę przy użyciu liter. Zegarki powstają w całości w Polsce (włącznie z oprogramowaniem) w podkrakowskiej pracowni. Twórcy marki jako pierwsi w Polsce zaprojektowali i wykonali zegar słowny w języku polskim (wzór zegara został już zastrzeżony). W swojej ofercie posiadają również zegary w języku angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim – każdy z nich jest od podstaw produkowany w naszym kraju. Zegary te trafiły już do ponad dwóch tysięcy domów na całym świecie!

Zegarki PECULIAR DEVICES można kupić w różnych wersjach kolorystycznych (kolor podświetlenia, kolor ramki) i wybrać sposób podświetlenia słów (całkowicie odkryte litery lub widoczny tylko kontur), dzięki czemu będą one pasować do każdego wnętrza. Produkty można postawić na biurku, półce, toaletce lub też zawiesić na ścianie. Aktualnie trwają prace nad kolejnymi wersjami zegara, m.in. nad dużym zegarem ściennym.

Strona internetowa: https://wordclock.pl

PLANTWEAR
Zegarki Plantwear zdecydowanie wyróżniają się na tle innych, ponieważ są tworzone z… drewna. Zachwycają nowoczesnym wzornictwem i niebanalnymi zestawami kolorystycznymi. To zegarki dla osób odważnych, którym bliskie są naturalne materiały i dbałość o środowisko naturalne.
Firma Plantwear została założona w 2013 roku przez Wiktora Pyrzyka i Ewelinę Bury, którzy - po obejrzeniu tego typu zegarków produkowanych za oceanem - postanowili spróbować samodzielnie wytwarzać czasomierze z drewna na terenie Polski. Do tej pory w Plantwear powstały 33 unikatowe modele zegarków w ponad 15 tys. egzemplarzy. Wszystkie one są wykonywane ręcznie, a cały proces produkcji, od stworzenia projektu aż po jego wykonanie i test, odbywa się w naszym kraju w zakładzie w Radzyniu Podlaskim w województwie lubelskim.

W ofercie Plantwear znaleźć można zegarki damskie i męskie z bransoletami wykonanymi z drewna, a także ze skóry cielęcej oraz nylonowe. Zegarki wyposażone są w kwarcowe mechanizmy marki Citizen. Firma umożliwia personalizację wybranego modelu m.in. poprzez umieszczenie graweru czy kombinacji tarcz oraz kopert zegarkowych.

Zegarki Plantwear są produkowane z materiałów i komponentów naturalnych, pochodzących z różnych zakątków świata - zarówno z Polski (paski skórzane), jak i z Afryki, Japonii czy Ameryki Południowej. Tarcze wykonywane są z naturalnego drewna, natomiast paski także z nylonu, pochodzącego z recyklingu, oraz ze skóry naturalnej. Komponenty pozyskiwane są w większości od europejskich dostawców, m.in. z Niemiec, Francji, Szwajcarii. Są to m.in. dąb, klon, ale też bardziej egzotyczne gatunki jak massaranduba, heban, palisander czy wenge.

Drewno używane przez Plantwear pochodzi z drzew przeznaczonych do wycinki oraz upraw kontrolowanych przez Radę ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej (Forest Stewardship Council). Posiada certyfikat przyznawany drzewnym produktom leśnym (takim jak meble, papier, instrumenty muzyczne), ale również bezdrzewnym produktom pochodzenia leśnego, jak syrop klonowy, kauczuk czy orzechy brazylijskie.
Wszystkie nasze produkty są skrupulatnie sprawdzane i testowane, aby mieć pewność, że drewno nie pęknie. Wybór jednej palety desek zajmuje dwóm osobom często cały dzień. Zabezpiecza się je naturalnym woskiem konserwującym, aby były odporne na zamoczenie; niektóre modele unoszą się nawet na wodzie. Na każdym etapie produkcji sprawdzana jest również jakość półproduktów, zarówno przez osobę przekazującą element, jak i tę, która go otrzymuje. Wszystkie zegarki testowane są przynajmniej przez 24 godziny po złożeniu, aby mieć pewność, że sprawnie działają. Jest to wymóg stawiany na rynku amerykańskim, który wprowadziliśmy dla wszystkich naszych produktów. Dzięki temu oferujemy zegarki wysokiej jakości - zwroty ze względu na wady stanowią mniej niż 2% sprzedawanych produktów.
Zegarki pakowane są w stylowe drewniane pudełka. Każdy model jest dokładnie opisany na stronie producenta - podane są nawet tak szczegółowe informacje jak miejsce produkcji wskazówek. Warto wspomnieć, że firma Plantwear ma w swojej ofercie również ręcznie wykonywane okulary drewniane z drewna litego lub ze sklejki i włókna węglowego.

Strona internetowa: https://plantwear.pl

POLPORA
Polpora to zielonogórska manufaktura, która wytwarza wysokiej klasy zegarki mechaniczne. Działa od 2006 roku zgodnie z hasłem "Polska wizja & szwajcarska precyzja". Manufakturę założył Krzysztof Janczak wraz z zegarmistrzem Milanem Koneckim. Aktualnie manufakturą zarządza nowy właściciel, Tomasz Cerbiński, jubiler z 25-letnim letnim doświadczeniem, właściciel salonów z luksusowymi zegarkami szwajcarskimi.
Przez parę dziesięcioleci brakowało polskiego zegarka mechanicznego. Stąd też rodzi się idea powołania do życia manufaktury i przywrócenia drzemiącej tradycji. W Zielonej Górze tworzymy pierwsze prototypy i tutaj nasza wizja przekształca się w rzeczywistość. Po wielomiesięcznym okresie projektowania i testów w roku 2006 powstaje pierwszy polski zegarek z naciągiem automatycznym. POLPORA Automatic. Tradycyjne wzornictwo łączymy z najwyższą precyzją i jakością wykonania. Od roku 2006 nasz zakład opuszczają wyłącznie zegarki mechaniczne. W tym celu sięgamy tylko po najlepsze rozwiązania z kraju oraz szwajcarską technologię. Za efekt końcowy odpowiedzialni są specjaliści z kraju. To oni, wspierając się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z dziedziny zegarmistrzostwa przyczyniają się do realizacji naszego marzenia.

Zegarki produkowane są w limitowanych seriach w oparciu o szwajcarskie mechanizmy. Podzespoły czasomierzy pochodzą wyłącznie od europejskich dostawców - ze Szwajcarii, Niemiec i Polski.

W pierwszych 9 latach działalności w manufakturze powstało 29 różnych modeli zegarków wyposażonych w werki z naciągiem manualnym oraz automatycznym. Kolekcja zegarków obejmuje następujące serie: Stolice Polski (2007 rok), Impresje Jazzowe (2008 rok), Elementum (2009 rok) i Horologium Grunbergensis (2010 rok).

Stolice Polski to kolekcja zegarków poświęcona siedzibom władzy państwowej. Czasomierze otrzymały łacińskie nazwy - Gnesna, Cracovia i Varsovia - oraz polskie: Wawel i Belweder.
Impresje Jazzowe to kolekcja zainspirowana działalnością polskich muzyków jazzowych i związanym z nimi ruchem, znanym pod nazwą Polska Szkoła Jazzu.

Elementum to czasomierze odwzorowujące siły przyrody. Kolekcję tworzą zegarki przedstawiające cztery żywioły: powietrze (model Aer), wodę (model Aqua), ogień (model Ignis) i ziemię (model Terra).

Horologium Grunbergensis, czyli z łaciny "Zegarek Zielonogórski" to seria zegarków, w której skład wchodzą jedynie pojedyncze modele ze zdobionymi mechanizmami ETA i Soprod. Każdy egzemplarz jest wykończony w indywidualny sposób. Wyprodukowano tylko 12 egzemplarzy tego modelu.

Na 10. urodziny Polpory w 2016 roku przygotowano trzy nowe modele zegarków: męski Aqua Duo, męski Mieszko I oraz zupełnie nowy model damski, którego tarcza będzie ręcznie malowana.
Strona internetowa: http://www.polpora.com/manufaktura

VRATISLAVIA CONCEPTUM
Marka Vratislavia Conceptum powstała w 2012 roku z wieloletniej pasji Marcina Karolewskiego do zegarków naręcznych. Recenzentami pierwszych pomysłów i prototypów stworzonych przez niego czasomierzy byli forumowicze z Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków. Jest to bardzo wymagająca grupa osób z dużym doświadczeniem, jednocześnie mocno wspierająca wszelkie krajowe inicjatywy.
Zegarki Vratislavia Conceptum są projektowane, składane oraz poddawane kontroli jakości w pracowni we Wrocławiu, co zdradza już sama nazwa marki. Dostawcy części do czasomierzy pochodzą właściwie z całego świata, jednakże są oni starannie wybierani, by byli w stanie zagwarantować najlepszy stosunek ceny do jakości i by chcieli podjąć się produkcji małoseryjnej.
Precyzja wykonania to dla nas niezmiernie istotna sprawa. Tylko dobrze wykonany z dobrych materiałów zegarek przetrwa próbę czasu. Chcemy aby nasze zegarki cieszyły przez długie lata i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie tylko jako zegarki - przedmioty służące do pomiaru i odczytu czasu, ale także jako symbole i pamiątki. W każdy zegarek wkładamy swoje serce. Firma ma ambitne plany zaskoczyć jeszcze nie raz rynek oryginalnymi projektami, warto więc śledzić jej stronę.
Pierwszym projektem spod znaku Vratislavia Conceptum był Heritage Chrono Serii 1, który zadebiutował w 2013 roku. Bardzo duże zainteresowanie tą serią sprawiło, że doczekała się ona kilku wznowień, modyfikacji i nowych wariantów kolorystycznych. W 2015 roku firma wkroczyła na rynek zegarków mechanicznych projektami VIS1935.X oraz Formmeister. Planowana jest jeszcze jedna krótka seria 150 sztuk modelu Formmeister na rok 2017 z nową wersją tarczy oraz dwa zupełnie nowe projekty zegarków mechanicznych na przyszły rok. Jeden z nich jest obecnie modelowany na drukarkach 3d. Marka cały czas się rozwija i projektuje kolejne modele zegarków.
Zegarki Vratislavia Conceptum zyskały pozytywne opinie także wśród pasjonatów z zagranicy, co obecnie owocuje tym, że znaczna część klientów pochodzi z odległych krańców świata.

Strona internetowa: http://vratislavia-watches.com


XICORR
Xicorr to polska marka produkująca wysokiej klasy zegarki mechaniczne, założona w 2011 roku przez Adama Tomaszewskiego.
Ambicją naszej firmy jest, aby napisy MADE IN POLAND i WYPRODUKOWANO W POLSCE znajdujące się na tarczach naszych zegarków, odnosiły się nie tylko do zegarka jako całości, ale i jak największej liczby jego elementów składowych.
Zegarki Xicorr są składane, grawerowane, testowane i serwisowane w warszawskiej manufakturze. W Polsce powstają również m.in. skórzane paski oraz opakowania. Komponenty do produkcji czasomierzy pochodzą z różnych krajów. W zegarkach na ten moment stosowane są chińskie mechanizmy Seagull oraz japońskie Seiko; w przyszłości zostaną wykorzystane także mechanizmy od japońskiej firmy Miyota. Adam Tomaszewski pracuje również nad stworzeniem własnego mechanizmu - wierzy, że niedługo uda mu się stworzyć pierwszą modyfikację mechanizmu fabrycznego.

Aktualnie w sprzedaży dostępnych jest pięć modeli zegarków Xicorr: Circle Garda LE, FSO M20 (Warszawa), F125p Akropolis, 200 i Syrena Spot.

Circle Garda LE to limitowana edycja modelu Circle. Powstała przy współpracy z nurkiem Darkiem Wilamowskim specjalnie na jego próbę bicia rekordu świata w głębokości nurkowania w jeziorze. Próba skończyła się „tylko” na 243 metrach - taka jest limitacja i wodoszczelność zegarka. Podczas próby bicia rekordu Darkowi towarzyszył prototyp tego zegarka.

FSO M20 (Warszawa) to zegarek inspirowany samochodem Warszawa produkowanym w fabryce na Żeraniu w Warszawie od 1951 roku. Zegarek ten jest już praktycznie kultowy - w pewnym momencie na swój egzemplarz trzeba było czekać prawie rok.

F125p Akropolis to mechaniczny stoper inspirowany dużym polskim fiatem, a szczególnie jego sportową wersją 1800 ccm Akropolis. W 1972 roku polska załoga w składzie Andrzej Jaroszewicz i Andrzej Szulc wzięła udział w 20. Rajdzie Grecji (Rajd Akropolis). Startowali samochodem Polski Fiat 125p z numerem startowym 25 i ukończyli rywalizację na 11. miejscu w klasyfikacji generalnej i na pierwszym miejscu w swojej klasie.

Zegarek 200 jest rozwinięciem modelu M20, dla którego inspiracja była kolejna wersja Warszawy - właśnie model 200, który posiadał charakterystyczny grill. Grill został umieszczony na centralnej części tarczy. Jest też dobrze widoczny na deklu zegarka. Strzała z maski została wykorzystana przy projektowaniu przeciwwagi wskazówki sekundowej. Cyfry na tarczy są zbliżone do tych z zegara i prędkościomierza Warszawy.

Z kolei Syrena Sport to automatyczny chronograf na nowym mechanizmie Seiko NE88. Zegarek inspirowany jest prototypem polskiego samochodu sportowego.
Strona internetowa: http://xicorr.com
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

18 komentarze :

 1. Zegarki G.Gerlach bardzo fajne, zwłaszcza nurki (w sumie nic dziwnego skoro wzorują się na najładniejszych nurkach czyli Seiko :D), ale jednak dziwi fakt, że nie ma ani jednej serii „nie-historycznej”. Fajnie jest zrobić ciekawą linię historyczną raz na jakiś czas, ale mieć w ofercie tylko takie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego w zestawieniu nie ma firmy "Balticus" i "Varislavia Conceptum"?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowe, młode pokolenie nie nosi już raczej zegarków...a zwłaszcza takich z podpisem czyjegoś dziadka..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedni noszą, inni nie noszą. Tak było, jest i pewnie będzie.
   Ja np. kilkanaście lat temu, mając 21 lat za pierwszą wypłatę (ok. 1200 zł) kupiłem sobie właśnie zegarek. Nie pochodziłem z bogatej rodziny, więc były to dla mnie duże pieniądze, zwłaszcza w tamtym czasie. Jednakże bardzo chciałem mieć szwajcarskiego divera. Nie żałuje, mam i używam na co dzień go do dziś i nadal jestem z niego bardzo zadowolony.

   Usuń
 4. Tylko Osin oferuje zegarki damskie... więcej produktów kierowanych również do kobiet!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko - damskie ma jeszcze na przykład Miugo, którego na liście jeszcze nie ma 😉

   Usuń
  2. Jest. Czytanie, patrzenie, zrozumienie.

   Usuń
 5. Cieszy mnie bardzo odradzanie się polskiego rynku zegarmistrzowskiego. Jeszcze lepiej by było, gdyby ktoś opracował typowy Nasz krajowy mechanizm w 100% produkowany w Polsce. Jest to możliwe. Ja osobiście pracuję w małym zakładzie w Anglii i jestem odpowiedzialny za uruchomienie i doprowadzenie do produktu finalnego zegarka wyprodukowanego w 100% w naszym zakładzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety nie stać mnie na polski zegarek, szkoda...

  OdpowiedzUsuń
 7. Helios - zegarki srebrne .Super wykonane

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajna strona - miło się czyta... Z tymi zegarkami obecnie to jest u mnie (jak i pewnie u większości facetów w dzisiejszych czasach) tak: teoretycznie nie jest mi potrzebny zegarek bo mam "komórkę", ale mimo to lubię go czasem założyć... Na rower czy do joggingu mam Timexa (zwykły sportowy wodoodporny chronometr), do marynarki lub casualowej koszuli mam po ojcu klasyczną Adriaticę, zaś gdy mam kaprys włożyć zegarek na co dzień - jest Tissot chronometr - prezent od ojca na 18-e urodziny (ten asygnowany przez G.Linekera - idealny do zwykłego codziennego stroju)... Marzy mi się cos jeszcze z ciut wyższej (choć może nie najwyższej półki) - aby czasem móc zwyczajnie zabłysnąć w dobrym towarzystwie, ale niestety nie mam wolnych 10-20 tyś zł aby przeznaczyć je na taki cel... I powiem szczerze, że traktuję te zegarki z szacunkiem i poważaniem - jednak raczej bardziej jako męską biżuterie niż jako czasomierz... Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój św. pamięci dziadek był zegarmistrzem. Niestety śmierć jego przypadła na okres mojego dzieciństwa i nie miałem żadnego wpływu na dalszy los jego zegarmistrzowskich skarbów. Żałuję dziś że tak się potoczyły losy. Pamiętam że pokazywał mi swoje skarby, perełki, przedwojenne marki, złote koperty od szwajcarskich zegarków. Gdzie to trafiło po jego śmierci ???
  To są skarby opowiadające pewną historię. Warto kultywować ją z uporem by uchronić ją od zapomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój św. pamięci dziadek był zegarmistrzem. Niestety śmierć jego przypadła na okres mojego dzieciństwa i nie miałem żadnego wpływu na dalszy los jego zegarmistrzowskich skarbów. Żałuję dziś że tak się potoczyły losy. Pamiętam że pokazywał mi swoje skarby, perełki, przedwojenne marki, złote koperty od szwajcarskich zegarków. Gdzie to trafiło po jego śmierci ???
  To są skarby opowiadające pewną historię. Warto kultywować ją z uporem by uchronić ją od zapomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda że to tylko składaki.Wiadomym że najważniejszym sercem zegarka jest werk, a tu nie mamy żadnego polskiego. Mocno naciągane te "polskie"zegarki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak racja ,ale trzeba się cieszyć z tego co jest. Z czasem to może się zmienić jak deklarują niektóre marki. Im więcej Polskości tym lepiej

   Usuń
 12. niszowa wytwórczość,wysokie ceny,niewielkie szanse żeby coś znaczyć w branży,tylko dla twardych pasjonatów.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy