Najciekawsze książki o Polsce dla małych patriotów. Przewodniki, albumy, legendy i wiele innych!

26 września 2016

Kiedy urodził się nasz syn, postanowiliśmy z mężem skompletować dla niego "biblioteczkę małego patrioty" - ciekawe książki o historii naszego kraju, o zwyczajach, świętach, symbolach, kulturze, przyrodzie, zabytkach architektury czy o atrakcjach turystycznych. Nasz księgozbiór regularnie rośnie.

Jeśli i Wy szukacie wartościowych publikacji dla dzieci opowiadających o Polsce, przygotowałam dla Was małą ściągę. Wybrałam najciekawsze - moim zdaniem - książeczki kreatywne, uczące przez zabawę, książki przedstawiające wybrane polskie miasta, przewodniki dla najmłodszych, książki z polskimi legendami i baśniami, książki o ważnych wydarzeniach historycznych, a także książki o sławnych Polakach i o gwarze.

Mój przegląd książek dla małych patriotów z pewnością będzie się rozrastać, więc zaglądajcie na blog co jakiś czas w celu poznania nowości wydawniczych.

Zamieszczone poniżej opisy poszczególnych tytułów pochodzą od wydawców.

1. HISTORIA POLSKI DO KOLOROWANIA. Z KREDKAMI PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ (Krzysztof Wiśniewski, wyd. Olesiejuk) - wybierz się we wspaniałą podróż w przeszłość Polski. Wędrując po naszych dziejach, ujrzysz władców, rycerzy, przywódców, bohaterów i sławnych Polaków. Pokoloruj obrazki i poznaj historię ojczyzny.
2. ZAMKI W POLSCE DO KOLOROWANIA. Z KREDKAMI DOOKOŁA POLSKI (Krzysztof Wiśniewski, wyd. Olesiejuk) - w Polsce jest ponad 400 zamków. W tej książce starczyło miejsca tylko na 22, ale wszystkie warte są odwiedzenia. Poznaj ich dzieje i legendy, pokoloruj obrazki i uczyń naszą historię jeszcze piękniejszą.
3. RAJD PRZEZ POLSKĘ. ZESZYT DO KOLOROWANIA (Malu Studio) - razem z nami poznasz perełki polskiej motoryzacji sprzed lat. W zeszycie znajdziesz ciekawostki na temat takich pojazdów, jak: Warszawa, Syrenka, ciężarówka Star, czy motocykl Junak. Jest też gra planszowa, podczas której musisz jak najszybciej przejechać z gór nad polskie morze oraz Maluch do złożenia (papercraft).
4. PRZYGODA Z POLSKĄ. KREATYWNA KSIĄŻECZKA (Zuzu Toys) - kreatywna książeczka, dzięki której dziecko bawiąc się przyswoi sobie wiele ciekawych informacji o Polsce. Pozna legendy i zabytki, ptaki, drzewa i krajobrazy charakterystyczne dla Polski. W środku książeczki dziecko znajdzie: 77 naklejek, 3 modele budynków z kartonu do złożenia (Pałac Kultury i Nauki, Zamek w Malborku, kamienice z gdańskiej starówki), 16 kart z różnorodnymi poleceniami rozwijającymi zdolności dziecka, 16 kart z różnorodnymi poleceniami rozwijającymi zdolności dziecka.
5. POZNAŃ. KOLOROWY PORTRET MIASTA (Joanna Myjak, wyd. Olesiejuk) - kolorując obrazki i czytając ciekawostki, poznasz polskie miasta – ich historię, najciekawsze miejsca, tradycje i regionalne specjały. Książka o Poznaniu zawiera podwójny (powtórzony) zbiór rysunków. Jeden możesz pokolorować przed wycieczką, a drugi – po zwiedzeniu miasta. Sprawdź, czym się różnią. Obrazki możesz również kolorować z rodzeństwem.
6. PORUSZONY KRÓL JAN TRZECI. PAJACYK DO SKŁADANIA (Malu Studio) - WARSZAWSKIE OSOBISTOŚCI/WARSAW V.I.P. to seria pajacyków do samodzielnego składania. Wypchnij elementy pajacyka z wyprawki, złóż według załączonej instrukcji, przyklej dekoracje stroju i poznaj historię warszawskiej osobistości sprzed wieków... W serii dostępne są pajacyki króla Zygmunta, Marysieńki i króla Jana Trzeciego.

KUP
1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6
7. WARSZAWA. KOLOROWY PORTRET MIASTA (Joanna Myjak, wyd. Olesiejuk) - kolorując obrazki i czytając ciekawostki, poznasz polskie miasta – ich historię, najciekawsze miejsca, tradycje i regionalne specjały. Książka o Warszawie zawiera podwójny (powtórzony) zbiór rysunków. Jeden możesz pokolorować przed wycieczką, a drugi – po zwiedzeniu miasta. Sprawdź, czym się różnią. Obrazki możesz również kolorować z rodzeństwem.
8. KRAKÓW. KOLOROWY PORTRET MIASTA (Joanna Myjak, wyd. Olesiejuk) - kolorując obrazki i czytając ciekawostki, poznasz polskie miasta – ich historię, najciekawsze miejsca, tradycje i regionalne specjały. Książka o Krakowie zawiera podwójny (powtórzony) zbiór rysunków. Jeden możesz pokolorować przed wycieczką, a drugi – po zwiedzeniu miasta. Sprawdź, czym się różnią. Obrazki możesz również kolorować z rodzeństwem.
9. GDAŃSK. KOLOROWY PORTRET MIASTA (Joanna Myjak, wyd. Olesiejuk) - kolorując obrazki i czytając ciekawostki, poznasz polskie miasta – ich historię, najciekawsze miejsca, tradycje i regionalne specjały. Książka o Gdańsku zawiera podwójny (powtórzony) zbiór rysunków. Jeden możesz pokolorować przed wycieczką, a drugi – po zwiedzeniu miasta. Sprawdź, czym się różnią. Obrazki możesz również kolorować z rodzeństwem.
10. POKOLORUJ WARSZAWĘ. KOLOROWANKA + NAKLEJKI (Malu Studio) - wybierz się z nami w kolorową przechadzkę po Warszawie! Sięgnij po kredki, flamastry lub farby i pędzle. Najpierw wykonaj zadania, których numery są ukryte na każdej stronie. Potem pokoloruj miasto i dorysuj słońce, chmury, autobusy i tramwaje. Na pewno sobie poradzisz!
Dzięki Tobie Warszawa będzie bardzo kolorowa i wesoła! A zatem ruszamy do pracy, zaczynamy spod Pałacu Kultury i Nauki...
11. KOLOROWANKI BIAŁO-CZERWONE, CZ. 1, LEGENDY I OBRZĘDY (wyd. Dragon) - pouczająca kolorowanka, dzięki której dziecko rozwija zdolności manualne i zmysł estetyczny, a przy tym poznaje Polskę, od symboli narodowych poczynając, na postaciach z najsłynniejszych polskich legend kończąc. Przygotowane do kolorowania ilustracje prezentują m.in.: stolicę i jej najsłynniejsze obiekty, zabytki polskich miast, pejzaże, krajobrazy, portrety słynnych Polaków, stroje historyczne i ludowe, ludowe wycinanki, a także polskie święta i tradycje. W cz. 1 dziecko poznaje legendy i obrzędy, w cz. 2 - symbole narodowe, miasta, pejzaże.
12. POLSKA DO KOLOROWANIA. Z KREDKAMI DOOKOŁA ŚWIATA (Anna Wiśniewska, wyd. Olesiejuk) - wybierz się we wspaniałą podróż dookoła Polski. Wędrując po województwach, poznasz nasze zabytki, przyrodę i tradycje. Pokoloruj obrazki na mapie i uczyń ojczyznę jeszcze piękniejszą.

KUP
7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12
13. ZAMEK KRÓLEWSKI - SZABLON KREATYWNY (Malu Studio) - odrysuj kształt szablonu, pokoloruj go i ozdób naklejkami. Proste, łatwe do odwzorowania kształty, pomogą Ci stworzyć dzieło - w
tym przypadku warszawski Zamek Królewski. Zabawne naklejki dodatkowo wzbogacą pracę mistrza! Do nabycia jeszcze szablon kreatywny "Pałac Kultury i Nauki" oraz "Król Zygmunt III Waza".
14. NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE MIASTA. KOLOROWANKI PATRIOTYCZNE (opracowanie zbiorowe, wyd. Sfinks) - zestaw kolorowanek, wchodzący w skład serii 10 tematycznie dobranych tytułów. Dzięki
kolorowance "Najpiękniejsze polskie miasta" pociechy poznają m.in. Gniezno, Warszawę, Kraków, Częstochowę/Jasną Górę.
15. ZWIERZĘTA I ROŚLINY WSI POLSKIEJ. KSIĄŻECZKA EDUKACYJNA Z NAKLEJKAMI (Tadeusz Woźniak, wyd. Olesiejuk) - ta książka to doskonałe wprowadzenie do tematyki wiejskiej flory i fauny.
Opisuje ponad 40 zwierząt i roślin. W środku młody przyrodnik znajdzie 30 naklejek oraz specjalną planszę.
16. KLUB MAŁYCH PODRÓŻNIKÓW W CZASIE: HISTORIA POLSKI (Joanna Myjak, wyd. Olesiejuk) - blok z zadaniami i naklejkami. Zawiera zabawnie ilustrowane historyczne mapy Polski. Rozwiązując
proste zadania, kolorując, uzupełniając mapy odpowiednimi naklejkami, dzieci poznają historię Polski i wiele ciekawostek związanych z różnymi zakątkami naszego kraju.
17. KRÓTKA HISTORIA POLSKI - KREATYWNA KSIĄŻECZKA DLA DZIECI (Diana Karpowicz, Zuzu Toys) - "Krótka historia Polski. Kreatywna książeczka dla dzieci" to kontynuacja książki "Krótka
historia Polski". W środku książeczki dzieci znajdą: 75 naklejek, 4 plakaty w formacie A3 z historycznymi mapami Polski, różnorodne polecenia i wiele ciekawostek historycznych.

KUP
13 / 14 / 15 / 16 / 17
18. POKOLORUJ WROCŁAW. KOLOROWANKA DLA DZIECI (opracowanie zbiorowe Wydawnictwo C2) - świetna zabawa dla najmłodszych, lubiących rysować i malować farbkami. Bohaterowie kolorowanki - Emilka i Maciek - pływają Odrą i rozpoczynają swoją przygodę z zabytkami i magicznymi mieszkańcami Wrocławia. Wśród obiektów do kolorowania dzieci znajdą Ratusz, Panoramę Racławicką, Katedrę, Zoo, Most Grunwaldzki.
19. POLSKA NIEZWYKŁA. KOLOROWANKA (opracowanie zbiorowe, wyd. SQN) - zatrzymaj się na Rynku Jeżyckim w Poznaniu, wypij kawę na krakowskim Kazimierzu, zajrzyj do malowniczego Miasta Tkaczy w Zgierzu i poznaj historię osady obronnej w Biskupinie. Wejdź na Śnieżkę, odpocznij w bieszczadzkiej Chatce Puchatka, załóż tradycyjny strój łowicki i podejrzyj żubra w Puszczy Białowieskiej. Poznaj kultowy bar Siekierezada w Cisnej oraz nowoczesne Muzeum Słoików w Warszawie, poimprezuj na Przystanku Woodstock i... zrelaksuj się na jednej z nadbałtyckich plaż. Fantastyczne miejsca czekają... pokoloruj je! Kolorowanka jest przeznaczona dla młodzieży i osób dorosłych.
20. Z KREDKAMI PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ: KONSTYTUCJA 3 MAJA DO KOLOROWANIA (Joanna Babula, wyd. Olesiejuk) - wspaniała książka dla wszystkich dzieci lubiących historię. Czytając ciekawostki i kolorując obrazki, poznają one twórców Konstytucji 3 maja i okoliczności jej uchwalenia. Dowiedzą się też, kto przychodził do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na obiady czwartkowe, kto w czasie obrad Sejmu Czteroletniego zorganizował w Warszawie czarną procesję i dużo, dużo więcej…
21. POKOLORUJ WARSZAWĘ - ANTYSTRES DZIELNICOWY (Karolina Kopiec, wyd. Skarpa Warszawska) - nowa antystresowa kolorowanka dla młodzieży i dorosłych – tym razem zaprowadzi nas na piękne warszawskie ulice. Czeka nas rysunkowy spacer po dzielnicach stolicy, którą sami możemy pokolorować! Znane budynki, widoczki, zabytki... I wszystko w zasięgu naszych... kredek.
22. KLUB MAŁYCH PODRÓŻNIKÓW: PODRÓŻE DOOKOŁA POLSKI (Joanna Myjak, wyd. Olesiejuk) - blok z zadaniami i naklejkami. Zawiera zabawnie ilustrowane mapy Polski z podziałem na regiony, województwa, uwidaczniające najważniejsze miasta oraz mapy poszczególnych regionów. Rozwiązując proste zadania, kolorując, uzupełniając mapy odpowiednimi naklejkami, dzieci poznają geografię, przyrodę i wiele ciekawostek związanych z różnymi zakątkami naszego kraju.

KUP
18 / 19 / 20 / 21 / 22

1. ALFABET POLSKI (Anna Skowrońska, wyd. Muchomor) - pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami. Od Althamera i andrzejek przez czarne złoto i fortepian Chopina aż po Złotą Żabę...
2. POLSKA. TO LUBIĘ! ENCYKLOPEDIA DLA CAŁEJ RODZINY (Aleksander Długołęcki, Marta Maruszczak, Małgorzata Mroczkowska, Barbara Odnous, wyd. Multico) - to wiedza o państwie polskim w pigułce. Książka bardzo pomocna w szukaniu odpowiedzi na wiele pytań o nasz kraj. Obejmuje zagadnienia dotyczące: dziejów państwa polskiego na przestrzeni wieków, funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej, polskich świąt państwowych, zabytków, które znajdują się na liście UNESCO, naszych bogactw naturalnych oraz zagadnień związanych z wolontariatem. Książka przeznaczona jest dla całej rodziny, nowocześnie zaprojektowana, bogato ilustrowana, z ciekawymi quizami.
3. NASZA PACZKA I NIEPODLEGŁOŚĆ. O SZEŚCIU POLSKICH ŚWIĘTACH (Zofia Stanecka, wyd. Egmont)- wyjątkowa książka, na którą składa się sześć wesołych opowiastek o polskich świętach narodowych, wzbogaconych przystępnymi informacjami historycznymi. Znakomite ilustracje, dużo humoru i ujmujące postacie bohaterów. Każdy z sześciu rozdziałów składa się z wciągającej i zabawnej historyjki z udziałem tych samych bohaterów oraz z bogato ilustrowanej części historycznej. W sposób odpowiedni dla młodych czytelników (6-9 lat) książka wyjaśnia, dlaczego świętujemy w Polsce daty takie jak 3 maja, 11 listopada, 1 maja, 15 sierpnia, 4 czerwca i 2 maja. Zachęca do radosnego obchodzenia tych świąt i poszerzania wiedzy o własnym kraju.
4. PORADNIK MAŁEGO PATRIOTY (Marcin Przewoźniak, wyd. Papilon) - bycie Polakiem małym lub Polką małą jest fajne i bardzo ważne. Fajne, bo należysz do wspaniałego narodu, masz piękną ojczyznę o ciekawej historii, świetnych tradycjach, bohaterach, przy których wysiada nawet James Bond. Żyjesz w państwie, które nie jest nudne, a odkrywanie jego tajemnic na pewno okaże się fascynującą przygodą. Dlatego rację ma ten, kto jest patriotą, ponieważ wie, z czego jest dumny i rozumie, dlaczego kocha swoją ojczyznę!
5. MAŁA KSIĘGA PATRIOTY (opracowanie zbiorowe, wyd. Sfinks) - książka jest antologią najpiękniejszych i najbardziej popularnych pieśni patriotycznych: wojskowych, harcerskich, szkolnych. Wśród nich znajdują się takie lubiane i często śpiewane przez pokolenia Polaków piosenki, jak: Błękitne rozwińmy sztandary, Białe róże, Góralu, czy ci nie żal czy Idzie żołnierz borem, lasem. Do każdego tekstu dołączone są linie melodyczne wraz z chwytami gitarowymi, dzięki temu każdy czytelnik będzie miał możliwość poczuć się jak profesjonalny muzyk i samodzielnie wykonać popularne piosenki. Ponadto każda pieśń została opatrzona unikatowym opisem wyjaśniającym genezę utworu lub nawiązującym do historii naszego kraju.
6. KOCHAM POLSKĘ. POLSKIE ZWYCZAJE (Jarosław Szarek, Joanna Szarek, wyd. Rafael Dom Wydawniczy) - ksiązka przypomina młodym czytelnikom i ich rodzicom polskie zwyczaje świąteczne, które niejednokrotnie odchodzą w zapomnienie, a stanowią o naszej polskiej i katolickiej tradycji. Znajdziemy w niej historię i opis zwyczajów adwentowych, wigilijnych, bożonarodzeniowych, wielkopostnych, wielkotygodniowych, wielkanocnych oraz związanych z innymi świętami kościelnymi (Trzech Króli, Niedziela Palmowa, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Zaduszki) oraz świeckimi (karnawał, dożynki, noc świętojańska, andrzejki, katarzynki).

KUP
1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6
7. NASZE POLSKIE RYMOWANKI (opracowanie zbiorowe, wyd. Greg) - przedstawiamy zbiór ponadczasowych wierszyków, piosenek i rymowanek, które są znane całym pokoleniom Polaków - niektóre
nawet od kilkudziesięciu lat! Znali je nasi rodzice i dziadkowie, w dzieciństwie my bawiliśmy się przy ich użyciu, teraz więc czas, by poznały je nasze dzieci. Znajdują się tutaj tak znane
utwory, jak "Była sobie żabka mała", "Jedzie pociąg z daleka", "Ojciec Wirgiliusz", "Mam chusteczkę haftowaną" czy "Sroczka kaszkę warzyła", a także wiele, wiele innych utworów.
8. MOJA PIERWSZA ENCYKLOPEDIA POLSKI (Joanna Kalinowska, wyd. Centrum Edukacji Dziecięcej) - dzięki tej wyjątkowej książce dziecko pozna piękno swojego kraju - krainy, miasta, tradycje
i zwyczaje, symbole, zabytki oraz niezwykły świat przyrody. Prosty tekst, dostosowany do wieku dziecka, przejrzysty układ i duże kolorowe fotografie zachęcą najmłodszych do odkrywania uroków
naszej Ojczyzny. Książka rozbudzi dziecięcą ciekawość, poszerzy wiedzę i wzbogaci słownictwo.
9. MÓJ PIERWSZY ATLAS POLSKI (Anna Wiśniewska, wyd. Olesiejuk) - całokartonowy atlas, przygotowany specjalnie dla dzieci, zawiera zabawnie ilustrowane mapy Polski z podziałem na
regiony, uzupełnione informacjami i ciekawostkami związanymi z różnymi zakątkami naszego kraju.
10. ZWIERZĘTA I ROŚLINY POLSKI. ATLAS PRZYRODNICZY DLA DZIECI (opracowanie zbiorowe, wyd. Aksjomat) - propozycja dla każdego miłośnika wypadów do lasu i na zieloną łąkę, a także dla
tych, którzy po prostu chcą wiedzieć więcej. Jasny i konkretny język, fotografie lub realistyczne ilustracje wszystko, co potrzebne jest, by zyskać podstawową wiedzę o otaczającym nas
środowisku, faunie i florze Polski.
11. CUDA WIANKI. POLSKI FOLKLOR DLA MŁODSZYCH I STARSZYCH (Marianna Oklejak, wyd. Egmont) - wiosna i zakochana para. Oświadczyny, ślub, wesele. Rodzi się dziecko. Rośnie. Rodzice
zostają dziadkami. Przychodzi zima. Życie zatacza krąg, a pory roku zmieniają się w znajomym rytmie. Piękna i malownicza książka Marianny Oklejak opowiada o polskim folklorze w sposób
niebanalny, świeży i intrygujący. Dla młodszych i starszych!

KUP
7 / 8 / 9 / 10 / 11
1. KRAKÓW DLA MŁODYCH PODRÓŻNIKÓW (Marta Spingardi, wyd. ExpressMap) - barwny i interesujący przewodnik po Krakowie odkryje wiele tajemnic dawnej stolicy Polski. Przeczytacie w nim o złych skutkach apetytu na owieczki, poznacie przepis na syrop z krokodyla oraz dowiecie się, jak trąbką uratować miasto. Spotkacie też niezwykłych krakowian: pierwsze kobiety na świecie, które skończyły studia, zwycięzcę międzynarodowych konkursów malarskich Jana Matejkę i właścicielkę imperium kosmetycznego Helenę Rubinstein.
2. SYLABAMI PO KRAKOWIE (Agata Dębicka-Cieszyńska, Ola Artymowska, wyd. Wydawnictwo Metody Krakowskiej) - niezwykła książka, która nie do końca opowiada wprost o Krakowie. Jej zadaniem jest nauka wczesnego czytania. Książeczka składa się z dużych ilustracji bogatych w szczegóły, podpisanych wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi. Dodatkowo zawiera przekładki, na których znajdują się paradygmaty sylab, proste teksty stworzone zgodnie z regułami programowania języka oraz rzeczowniki do odnalezienia na stronach książeczki. Na ilustracjach wspólnie z dziećmi odszukamy Wawel oraz Smoka Wawelskiego, przeczytamy nazwy owoców i warzyw sprzedawanych na Kleparzu, zobaczymy kto przyszedł na Błonia posłuchać koncertu i zwiedzimy z bohaterami książeczki Rynek Główny. Książka oparta jest na Symultaniczno-Sekwencyjnej Metodzie Nauki Czytania autorstwa prof. Jagody Cieszyńskiej-Rożek. Metoda ta wyrosła w poczuciu wyjątkowej wartości wczesnego czytania i jego stymulującej roli w rozwoju małego dziecka.
3. PRZEWODNIK MAŁEGO TURYSTY. WESOŁY AUTOBUS, CZYLI PODRÓŻE PO POLSCE (Marcin Przewoźniak, wyd. Papilon) - kilkaset wspaniałych i ciekawych miejsc w Polsce, które powinny zobaczyć dzieci. Najciekawsze miejsca i zabytki w Polsce - dobrane pod kątem zainteresowań młodych podróżników. Ciekawostki, mapy, praktyczne porady - pozwolą zwiedzać Polskę z dziećmi w sposób najbardziej dla nich odpowiedni.
4. PALMIARNIA (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania) - wspaniała wycieczka po Palmiarni Poznańskiej, podczas której poznamy egzotyczne rośliny pochodzące z różnych stref klimatycznych oraz niezwykłe okazy ryb i innych zwierząt. Książeczka to doskonały materiał edukacyjny i praktyczny miniprzewodnik. Utrwaleniu wiadomości służą zagadki oraz łamigłówki.
5. JESTEM MIASTO. KRAKÓW (praca zbiorowa, wyd. Wilga / GW Foksal) - tematem przewodnim jest Kraków. Na każdej stronie miasto ukazuje się młodym i nieco starszym czytelnikom w różnych odsłonach - od pradziejów po czasy współczesne. Mnóstwo detali i szczegółów sprawi, że dzieci będą mogły godzinami oglądać tę książkę i razem z rodzicami obserwować, jak zmienia się gród Kraka. To książka nie tylko dla mieszkańców Krakowa, ale dla wszystkich, których interesuje nasza dawna stolica!
6. JESTEM MIASTO. WARSZAWA (Marianna Oklejak, wyd. Wilga / GW Foksal) - dzięki tej książce dzieci mają szansę odbyć fascynującą podróż w czasie. Tematem przewodnim jest Warszawa. Na każdej rozkładówce ukazuje się nam w różnych epokach, od pradziejów po czasy współczesne. Mnóstwo detali i szczegółów sprawi, że dzieci będą mogły godzinami oglądać tę książkę i razem z rodzicami obserwować, jak zmieniło się miasto. To książka nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla wszystkich, których interesuje nasza stolica!

KUP
1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6
7. KROPKA PE EL. PRZEWODNIK PO POLSCE DLA DZIECI (Andrzej Paulukiewicz, wyd. Wydawnictwo Dwie Siostry) - 55 bogato ilustrowanych rozdziałów przedstawiających najciekawsze miejsca z całego kraju, wybrane i opisane specjalnie z myślą o małych turystach. Znajdziecie tu niezliczone atrakcje: perełki dzikiej przyrody i wspaniałe zabytki, historyczne miasta i nowoczesne budowle, nawiedzone zamki, tajemnicze jaskinie i bezdenne kopalnie, miejsca piękne, zadziwiające i zabawne. Książka zawiera również praktyczne informacje, dane teleadresowe i linki do stron internetowych - wszystko, co może przydać się przy planowaniu podróży.
8. KRAKOWSKI RYNEK DLA CHŁOPCÓW I DZIEWCZYNEK (Michał Rusinek, wyd. Literatura) - jeśli zwiedzać krakowski rynek, to tylko z Michałem Rusinkiem. Przechadzkę okrasi żartem, poczęstuje obwarzankiem i nie pominie w opisie gołębia na Mickiewiczowskiej głowie. Przedstawi znane postaci, budynki nakreśli z wdziękiem, wysłucha hejnału na nowo, wskaże pobliską studzienkę. I najważniejsze – odda nastrój tego miejsca. I to tak, że każde dziecko będzie ciągnąć tam mamę i tatę na rodzinną przechadzkę, żeby dotknąć, usłyszeć, zobaczyć te cuda i dziwy na własne oczy!
9. SPACERKIEM PO ŁODZI. PRZEWODNIK DLA DZIECI (Aleksandra Jonas, Karolina Kołodziej, Maciej Kronenberg, wyd. Literatura) - wszyscy mówią, że Łódź jest szara i… rzeczywiście – na pierwszy rzut oka można odnieść takie wrażenie. Jednak szybko okazuje się, że to barwny tygiel, w którym wiele się dzieje. Tutejsze ulice, kamienice, fabryki i pałace kryją mnóstwo tajemnic. Zapraszamy na spacer po barwnej Łodzi i gwarantujemy, że czytając ten przewodnik, nie raz się zadziwicie. I że w najbliższą sobotę nie będziecie się mogli zdecydować, gdzie się wybrać – tyle miejsc warto w Łodzi odwiedzić!
10. WROCŁAW. ZWIEDZAJ Z NAMI, KRASNALAMI! (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Arkady) - książka stanowi znakomity przewodnik po Wrocławiu dla dzieci. Oprócz opisów najważniejszych zabytków i pomników znajdziemy tu informacje o teatrach, muzeach, a nawet ZOO i Ogrodzie Botanicznym, oferujących specjalne programy dla dzieci. Dla wszystkich, którzy będą chcieli w nietuzinkowy sposób pokazać stolicę Dolnego Śląska swoim dzieciom, przewodnik ten będzie nieocenioną pomocą.
11. TVP ABC. ZWIEDZANIE NA BOCIANIE. POLSKA DLA DZIECI (praca zbiorowa, wyd. Publicat) - seria edukacyjna pod patronatem kanału dla dzieci "TVP ABC". Anakonda, Bociek i Cielaczek, czyli zwierzaczkowe ABC z "TVP ABC", zapraszają dzieci do edukacyjnej podróży, dzięki której zwiedzą najpiękniejsze zakątki naszego kraju.

KUP
7 / 8 / 9 / 10 / 11
12. SPACERUJ Z DZIECKIEM! 30 POMYSŁÓW NA SPACER W WARSZAWIE (Lidia Raś, wyd. Sierra Madre) - chcesz wyjść z dzieckiem na ciekawy spacer w mieście, ale nie wiesz dokąd się udać? "Spaceruj z dzieckiem" to 30 gotowych pomysłów na wspólny spacer w Warszawie. Przewodnik ma formę pięknie ilustrowanych kart. Każda karta to mapa oraz opis najciekawszych miejsc, wybranych specjalnie z myślą o małym podróżniku. Twoje dziecko je pokocha!
13. ATLAS POLSKI DLA DZIECI (opracowanie zbiorowe, wyd. Feniks) - dzięki temu wspaniałemu atlasowi najmłodsi wybiorą się na pierwszą w swoim życiu samodzielną podróż po Polsce. Z każdą stroną książki będą bogatsi o wiedzę o coraz to innych rejonach naszego kraju. Oprócz tego przepłyną się wielkimi rzekami, zdobędą górskie szczyty i odwiedzą polskie miasta.
14. BABCI BRYGIDY SZALONA PODRÓŻ PO KRAKOWIE (Dorota Terakowska, wyd. Wydawnictwo Literackie) - historia o Babci Brygidzie to opowieść o dziewięcioletnim Bartku, w którego zwyczajne życie wkracza nieoczekiwanie magia - za pośrednictwem, a właściwie w osobie nieznanej dotąd, bardzo niekonwencjonalnie zachowującej się babci. Okazuje się, że pozornie stateczny, zabytkowy Kraków zamieszkują barwne postaci niesłusznie kojarzone wyłącznie z legendami. Dzięki oryginalnemu pomysłowi grafika każdy ma szansę powędrować śladami Bartka i zakosztować jego przygód. Młodzi czytelnicy mogą także dowiedzieć się, jak wyglądała jedna, pełna niespodzianek, doba w życiu pewnej czarownicy i co kryje się w starych grubych książkach. Lektura dla każdego, komu nieobcy jest świat krasnoludków, zaczarowanych księżniczek i zwierząt mówiących ludzkim głosem.
15. SZCZECIN. PRZEWODNIK DLA DZIECI (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Artmosphere) - pierwsza tak oryginalna publikacja, w pełni poświęcona turystycznym atrakcjom Szczecina. Jednocześnie książka do czytania – pomysłowa i kolorowa, nie tylko dla dzieci. Jednak przede wszystkim to pierwsza na świecie książka z funkcją przewodnika po mieście skierowana do dzieci, wykorzystująca Augmented Reality (rozszerzona rzeczywistość). Rozwiązując proste zadania, kolorując, uzupełniając mapy odpowiednimi naklejkami, dzieci poznają geografię, przyrodę i wiele ciekawostek związanych z różnymi zakątkami naszego kraju.
16. JADĘ TRAMWAJEM I POZNAŃ POZNAJĘ (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania) - drodzy Panowie, Drogie Panie, dziś Poznań zwiedzać mamy w planie! Ale donoszę Pani, Panu, że to zwiedzanie według planu. Jednakże jeśli Pan czy Pani mój plan odrzuci albo zgani, to może Pani czy też Pan ułożyć sobie własny plan! Motorniczy Jurek

KUP
12 / 13 / 14 / 15 / 16
17. PIERNIKOWY TORUŃ. EDUKACJA NA WESOŁO (Anetta Warisch, Marek Sojak, Artur Pocielej, wyd. Wydawnictwo Św. Stanisława BM) - zabieramy Was do Torunia - miasta, które słynie z pysznych pierników. Poznacie legendy związane z tym miastem i jego zabytki. Ponownie czeka na Was dużo zagadek i gier, które pozwolą Wam sprawdzić swoją wiedzę! Na dołączonej do książeczki płycie CD bajki i zagadki czyta lektor, więc nawet najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawie!
18. POZNAJEMY POLSKĘ (Izabela Madeja, Iwona Jędrzejewska, wyd. Czarna Owieczka) - odwiedźcie z nami najciekawsze miasta w Polsce! Zapraszamy do Warszawy, Krakowa, Gdańska, Lublina, Poznania, Malborka i Zakopanego. Pokaż swojemu dziecku piękne zabytki i inne niezwykłe miejsca. Razem poszukajcie najciekawszych szczegółów.
19. SZLAKIEM WROCŁAWSKICH KRASNALI, CZYLI JAK CIEKAWIE ZWIEDZIĆ WROCŁAW + KOLOROWANKA Z NAKLEJKAMI (Krzysztof Głuch, wyd. eMKa Krzysztof Głuch) - książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jej celem jest ułatwienie szukania, zwiedzania i poznania Wrocławskich Krasnali w formie zabawy.
20.. MIASTA POLSKI DLA DZIECI (Krzysztof Żywczak, wyd. SBM Renata Gmitrzak) - książka zabierze cię w interesującą podróż po naszym kraju. Najpiękniejsze zabytki, legendy, ciekawostki i wiele kolorowych zdjęć – zajrzyj do książki i podziwiaj piękno polskich miejscowości.
21. ZAGADKOWA WARSZAWA. EDUKACJA NA WESOŁO (opracowanie zbiorowe, wyd. Wydawnictwo Św. Stanisława BM) - zabieramy Was na wycieczkę do Warszawy. Poznacie legendy związane ze stolicą Polski, jej zabytki i jak poprzednio znajdziecie dużo zagadek i gier, które pozwolą sprawdzić Wam swoją wiedzę! Na dołączonej do książeczki płycie bajeczki i zagadki czyta lektor, więc nawet najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawie!
22. JAK POWSTAŁA WARSZAWA. BAWIĄC SIĘ, POZNAJEMY STOLICĘ (opracowanie zbiorowe, wyd. Wydawnictwo Warszawskie) -
gra planszowa, trasy spacerowe, krzyżówka, warszawskie legendy oraz model samochodu... To wszystko można znaleźć właśnie w tej książeczce. Bawiąc się, czytelnik poznaje stolicę Polski.

KUP
17 / 18 / 19 / 20 / 21 / 22
1. LEGENDY POLSKIE (Wanda Chotomska, wyd. Literatura) - legendy są to takie pałeczki w sztafecie pokoleń. Starsi przekazują je młodszym, żeby nie zaginęła pamięć o tym, co kiedyś było, co się dawno, dawno temu zdarzyło. I oczywiście każdy opowiada je po swojemu, coś od siebie doda, zmieni. Legendy, które znajdziecie Państwo w tej książce, opowiedziała mi kiedyś babcia. A teraz, po latach, ja opowiadam je Wam, Moim Czytelnikom. Starszym, żeby przypomnieli sobie legendy zasłyszane i przeczytane w dzieciństwie, młodszym - z prośbą, żeby przekazali je następnym pokoleniom.
2. LEGENDY POLSKIE DLA DZIECI W OBRAZKACH (Nikola Kucharska, wyd. Nasza Księgarnia) - komu i jak udało się pokonać Bazyliszka? Jak powstały toruńskie pierniki? Co stało się z Popielem i jego żoną? Jak powstała Warszawa? Kto pokonał Smoka Wawelskiego? Czego zażądała Złota Kaczka w zamian za bogactwo? Jakie święto wyprawił dla swego syna Piast Kołodziej i co z tego wynikło? Ta niezwykła książka stanowi nie tylko doskonałe wprowadzenie w świat polskich legend, ale także ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność opowiadania. Przede wszystkim jednak rozwija wyobraźnię i zachęca do wspólnego mądrego spędzania czasu. Na początku książki zamieszczone zostały streszczenia legend, ułatwiające śledzenie wydarzeń na kolejnych stronach rozrysowanych bardzo szczegółowo i z dużym humorem przez Nikolę Kucharską.
3. LEGENDY WROCŁAWSKIE I DOLNOŚLĄSKIE (Krzysztof Kwaśniewski, wyd. Wydawnictwo Poznańskie) - jak założono Wrocław i jaka jest tajemnica Wielkiego Stawu? Gdzie we Wrocławiu diabły porywają pijaków? Czy w Nysie Kłodzkiej żyją wodniki, a na Łysym Garbie smok? W tym fascynującym zbiorze legend i podań dolnośląskich znajdziecie historie najdawniejsze – o dzwonie biednego grzesznika, pławieniu czarownic i karzełku z wieży kościoła Św. Elżbiety. Dowiecie się, skąd się wzięła nazwa Milicza, co robił w Sudetach jeździec bez głowy i dlaczego książę Konrad lubił ścinawskie piwo.
4. LEGENDA O GŁOWIE WAWELSKIEJ (Anna Chachulska, wyd. Zamek Królewski na Wawelu) - dzięki tej historii dowiemy się dlaczego jedna z wawelskich głów, umieszczonych na stropie Sali Poselskiej ma zawiązane usta, zaś piękne ilustracje przybliżą mu barwne życie miasta i królewskiego dworu.
5. LEGENDA O ROGALACH ŚWIĘTOMARCIŃSKICH (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania) - kto pierwszy upiekł świętojański rogal? W jaki sposób zapoczątkowana przed wiekami tradycja przetrwała do czasów współczesnych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących poznańskiego smakołyku znajdzie młody czytelnik w książeczce autorstwa Elizy Piotrowskiej. Napisana wierszem i wspaniale zilustrowana legenda adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz pierwszych klas szkoły podstawowej. W sposób przystępny i niezwykle interesujący przedstawia nie tylko historię rogali świętomarcińskich.
6. LEGENDA O ZAŁOŻENIU POZNANIA (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania) - napisana wierszem opowieść w sposób przystępny i niezwykle interesujący przedstawia legendarne dzieje założenia Poznania, ale nie tylko... To także historia słynnych braci: Lecha, Czecha i Rusa. Młody czytelnik dowie się więc o założeniu Gniezna oraz początkach Polski i godła narodowego. Ważnym atutem publikacji jest jej wartość edukacyjna – na stronach pojawiają się podstawowe pojęcia z zakresu historii i geografii, które wzbogacą wiedzę dziecka i zachęcą do dalszego poznawania dziejów miasta.

KUP
1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6
7. CUDOWNA STUDZIENKA. BAŚNIE POLSKIE (Joanna Papuzińska, wyd. Media Rodzina) - autorski zestaw klasycznych baśni polskich wybranych przez wybitną autorkę i znawczynię literatury
dziecięcej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Joannę Papuzińską. Tom zawiera m.in. utwory Józefa I. Kraszewskiego, Bronisławy Ostrowskiej, Romana Zmorskiego, Henryka Sienkiewicza, Adolfa
Dygasińskiego i in. Piękne ilustracje zdobiące wydanie to dzieło cenionej artystki Elżbiety Wasiuczyńskiej.
8. SZEWCZYK DRATEWKA (Janina Porazińska, wyd. Nasza Księgarnia) - Szewczyk Dratewka musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą w wieży przez złą czarownicę. Pomogą
mu w tym zaprzyjaźnione z nim zwierzęta – mrówki, pszczoły i kaczki. Nowe wydanie z pięknymi ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło.
9. LEGENDY POLSKIE DLA DZIECI (opracowanie zbiorowe, wyd. Aksjomat) - zbiór najpiękniejszych polskich legend z różnych zakątków naszego kraju - są wśród nich te popularne, jak "Legenda
o smoku wawelskim" czy "Złota kaczka", ale i mniej znane, np. "O łysogórskich wiedźmach" czy "O wodniku, który uratował Opole".
10. LICHO I INNI (Agnieszka Taborska, wyd. Bosz) - książka nowocześnie, dowcipnie i poetycko podejmuje tematykę polskich legend. W zaskakujący sposób interpretuje motywy ludowe i
elementy rodzimego folkloru. "Licho i inni" to przepisane na nowo polskie i - szerzej – słowiańskie baśnie, uwzględniające wrażliwość dzisiejszego czytelnika.
11. LEGENDA O GŁOWACH WAWELSKICH (Katarzyna Małkowska, wyd. Astra) - Odwiedzając dziś komnaty wawelskie, zwróćcie uwagę na Salę Poselską. Sufit jej ozdobiony jest niezwykle. W
drewnianych kasetonach, zamiast tradycyjnych ozdób, wiszą rzeźbione głowy. Dojrzycie tam i tę głowę, której usta są związane. Jest to sama głowa, która słowem swoim biedną Ofkę od chłosty
uratowała...
12. O SMOKU SPOD WAWELU (Wojciech Widłak, wyd. Egmont) - mieszkańcy Krakowa są przerażeni. W jamie pod Wawelem zamieszkał straszliwy smok. Ma ogromny apetyt i zjada dosłownie wszystko,
co napotka na swojej drodze. Czy znajdzie się śmiałek, który zdoła go pokonać? Legenda o smoku wawelskim w nowej odsłonie autorstwa mistrza pióra – Wojciecha Widłaka.

KUP
7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12
13. BAŚNIE POLSKIE: PIERŚCIEŃ ORLICY (Liliana Bardijewska, wyd. Jedność) - dawno, dawno temu, a nawet jeszcze dawniej, w samym sercu Mazur nad Jeziorem Śniardwy, żył sobie młody rybak Mikołaj. Mieszkał wraz z matką i psem Brytanem w niewielkiej chacie na skraju lasu i co dzień o wschodzie słońca wypływał swoją łodzią, by zarzucić sieci… Młody rybak miał dobre i pełne odwagi serce. Razu pewnego dopomógł rojowi pracowitych pszczół i zranionemu w skrzydło orłowi. Za swój szlachetny czyn został sowicie wynagrodzony, ale dzielny młodzieniec niczego nie pragnął dla siebie, wolał sprawiać radość innym. W tym właśnie odnalazł sekret prawdziwego szczęścia. Przeczytajcie sami tę piękną historię.
14. LEGENDY POLSKIE. LEGENDA O STRZALE, DIABELSKA KRĘGIELNIA, RÓW I SKRZAT (Tomasz Duszyński, Monika Łukasik-Duszyńska, wyd. Paperback) - wierszowane, pięknie ilustrowane legendy dla dzieci i dorosłych. Te opowieści, których zapewne jeszcze nie znacie, uprzyjemnią Wam wieczory i dodadzą magii wielu miejscom Dolnego Śląska.
15. LEGENDY POLSKIE - O KRAKOWIE, OJCOWIE I OLKUSZU (Małgorzata Korczyńska, Katarzyna Rożek, wyd. Literat) - zbiór najpopularniejszych legend związanych z Krakowem, Ojcowem i Olkuszem, w atrakcyjnej szacie graficznej. Znajdziesz tu następujące historie: Stopka królowej Jadwigi, Odważne gołębie, Diabelski most – Ojców, Diabeł z workiem piasku – Olkusz. Legendy są napisane bardzo przystępnym, zrozumiałym dla dzieci językiem.
16. BAŚNIE POLSKIE: TORUŃSKIE PIERNIKI (Liliana Bardijewska, wyd. Jedność) - przepyszna opowieść o toruńskich piernikach, tak smaczna, jak one same. Dawno, dawno temu w mieście Toruniu pewien młody cukiernik, a miał on na imię Bogumił, zakochał się w pięknej, uroczej i dobrej Katarzynce. Powodowany tym gorącym i szczerym uczuciem podarował jej nie tylko swoje serce, ale także... smakowite pierniczki. Jak myślicie, czy Katarzynka mogła się oprzeć tak wyjątkowemu prezentowi? Na pewno nie mogła, tak jak i wy nie oprzecie się tej smakowitej opowieści o toruńskich piernikach, tak smacznej jak one same...
17. OPOWIEŚCI POKOLEŃ, CZYLI BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE (Liliana Bardijewska, wyd. Jedność) - baśnie i legendy polskie w opracowaniu Liliany Bardijewskiej w bardzo przystępny sposób przybliżają dzieciom elementy historii i kultury oraz różne zakątki Polski, a także przekazują im wiele cennych wartości. Opowieści te mają pozytywne, budujące przesłanie. W książce nie brakuje pięknych obrazów, zarówno malowanych barwnym słownictwem, jak i ślicznie wykonanych rysunków, które świetnie współgrają z przedstawianą treścią.
18. O LICHU, CO KRÓLA MAMIŁO I INNE BAŚNIE NIEPOŁOMICKIE (Mariusz Niemycki, wyd. Skrzat) - jakie tajemnice kryła w sobie niepołomicka puszcza, co za licho tam pomieszkiwało, jakie dziwo trzymał na zamku król Stefan Batory i kto mu w puszczy uratował życie, a poza tym co za Srala nękał mieszkańców Woli Batorskiej. O tych i innych dziwach opowiadają niepołomickie baśnie, zachęcając do odwiedzenia tych niezwykłych miejsc.

KUP
13 / 14 / 15 / 16 / 17 / 18
1. CHRZEST POLSKI I WOJA MŚCIWOJA (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania) - rymowana i bogato ilustrowana opowieść o Chrzcie Polski, skierowana do młodych czytelników.
2. KOCHAM POLSKĘ. HISTORIA DLA NAJMŁODSZYCH. TOM 3. CUD NAD WISŁĄ (Jarosław Szarek, Joanna Szarek, wyd. Edipresse Polska S.A.) - bestsellerowa kolekcja "Kocham Polskę. Historia dla najmłodszych" to zaproszenie do podróży po Polsce i do poznania jej niezwykłych dziejów. Zwiedzimy najbardziej niesamowite miejsca w naszym kraju. Poznamy bohaterów kluczowych bitew w historii. Będziemy tropić rzadkie zwierzęta zamieszkujące prastare puszcze. Zagościmy u Kaszubów, Kurpiów i górali, poznając ich tradycje i zwyczaje. "Kocham Polskę. Historia dla najmłodszych" to znakomite kompendium wiedzy o naszym kraju. Tom 3. opowiada o bitwie warszawskiej.
3. KRÓTKA HISTORIA POLSKI (Zuzanna Szelińska, wyd. Zuzu Toys) - pierwsza obrazkowa książka o historii Polski dla czytelników-oglądaczy od lat trzech. Na 8 rozkładówkach przedstawiliśmy 8 map z konturem Polski z różnych czasów.
4. DZIADEK I NIEDŹWIADEK. HISTORIA PRAWDZIWA (Łukasz Wierzbicki, wyd. Pointa) - niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka - czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa, który przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego.
5. RYCERZE LASU (Joanna Gajewska, Weronika Zaguła, wyd. Signum Temporis) - pierwsza publikacja o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci. W tej książce nie znajdziemy wykreowanych alternatywnych krain pełnych magii, nieco próżnych księżniczek czy superbohaterów o nadprzyrodzonych zdolnościach. Znajdziemy za to bohaterów z krwi i kości, takich samych jak nasze pociechy, którzy przeżywają prawdziwe przygody w prawdziwym świecie: Polsce czasów okupacji i Polsce powojennej.
6. ILUSTROWANA HISTORIA POLSKI DLA DZIECI (Katarzyna Kieś-Kokocińska, wyd. Damidos) - 115 barwnych opowieści o najważniejszych w naszych dziejach wydarzeniach i postaciach - od czasów legendarnych do współczesności. Dzięki tej książce pierwsze spotkania dzieci z ojczystą historią nie są ani trudne, ani nudne, a atrakcyjne ilustracje dodatkowo pobudzają wyobraźnię i zainteresowanie przeszłością.

KUP
1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6
7. MIESZKO, TY WIKINGU (Grażyna Bąkiewicz, wyd. Nasza Księarnia) - Aleks, Słoniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka przenoszą się do roku 990. Mają sprawdzić, czy Mieszko był wikingiem.
Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula. Bogato ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem
przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z pierwszej części, przybliżającej czasy panowania Mieszka I, dowiecie się między innymi, jak wydostać się z łap handlarzy niewolników, do kogo
udać się po zatruciu wodą z rzeki, dlaczego żona Mieszka nie chciała jeść, jak Polanie wysyłali sobie esemesy i wielu innych rzeczy.
8. W KRAJU POLAN (Zofia Stanecka, wyd. Egmont) - wyobrażaliście sobie kiedyś, jak wyglądałoby wasze życie, gdybyście urodzili się dawno temu? Dzięki tej książce przeniesiecie się do
średniowiecza, do czasów panowania księcia Mieszka. Witajcie w kraju Polan!
9. OD MORZA DO MORZA. 10 OPOWIADAŃ Z CZASÓW JAGIELLONÓW (Paweł Wakuła, Kazimierz Szymeczko, Grażyna Bąkiewicz, wyd. Literatura) - czytelnik "Od morza do morza" ujrzy ostateczną klęskę
zakonu krzyżackiego, zmierzy się z czarną legendą królowej Bony, będzie towarzyszył Zygmuntowi Augustowi w jego ostatnich chwilach. Spotka na swojej drodze nie tylko koronowane głowy, lecz
także wybitnych uczonych, poetów i humanistów.
10. KAZIMIERZU, SKĄD TA FORSA? (Grażyna Bąkiewicz, wyd. Nasza Księgarnia) - grupa nastolatków przenosi się do czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Mają sprawdzić, w jaki sposób król
zdobył środki na zamki, miasta, mury obronne, drogi. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula. Bogato
ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z drugiej części, przybliżającej czasy panowania Kazimierza Wielkiego, dowiecie się między innymi, do
czego przydawały się kiedyś siki, czym różnił się zbój od rycerza, co przyczyniło się do powstawania "plakatów reklamowych" w średniowieczu, dlaczego książka mogła wtedy ważyć nawet
kilkadziesiąt kilogramów i wielu innych rzeczy.
11. PIASTOWSKIE ORŁY. 10 OPOWIADAŃ Z CZASÓW PIASTÓW (Paweł Wakuła, Kazimierz Szymeczko, Grażyna Bąkiewicz, wyd. Literatura) - czytelnik "Piastowskich orłów" stanie się świadkiem chrztu
Polski i zjazdu gnieźnieńskiego, ujrzy bohaterów bitwy pod Legnicą i krwawej łaźni gąsawskiej, będzie towarzyszył Bolesławowi Chrobremu, Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu w
najważniejszych chwilach ich życia… i śmierci.
12. PLANETY PANA MIKOŁAJA (Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Egmont) - kiedy Mikołaj Kopernik był małym chłopcem, lubił patrzeć w niebo pełne gwiazd. Nie bał się zadawać pytań, gdy coś go
zainteresowało lub budziło jego wątpliwości. To między innymi dzięki temu, już jako znany astronom, dokonał odkryć, które rozsławiły jego imię w całym świecie.

KUP
7 / 8 / 9 / 10 / 11 / 12
13. MÓWCIE MI BEZPRYM (Grażyna Bąkiewicz, wyd. Literatura) - słyszeliście o Bezprymie? Obiło się coś o uszy? Nie róbcie sobie wyrzutów, jeśli nie. Nawet historycy mają problem, bo zachowało się niewiele źródeł. Wiadomo tylko, że był najstarszym synem Bolesława Chrobrego i ojciec nie jemu, ale młodszemu synowi, znanemu jako Mieszko II, przekazał władzę. Dlaczego? Tajemnicza sprawa. Jednak przy odrobinie cierpliwości można sporo wyczytać ze średniowiecznych kronik. Informacje dotyczą szczególnie czasów, gdy Bezprym był nastolatkiem. Jeśli to, co wyśledzili historycy, jest choć po części prawdą, to życie tego chłopaka było niezwykłe. Cofnijmy się o tysiąc lat i towarzyszmy przez chwilę chłopcu, który mógł być królem, a został Bezprymem. Życzę miłego podróżowania w czasie. Grażyna Bąkiewicz
14. JAGIEŁŁO POD... PRYSZNICEM (Paweł Wakuła, wyd. Literatura) - pełna humoru opowieść o polskich władcach, która zaciekawi nawet tych, którzy dotąd uważali, że historia jest nudna jak flaki z olejem. Przekonają się, że prawdziwa historia Polski obfituje w wydarzenia, których nie wymyśliliby scenarzyści "Gry o tron", pełna jest zdrad, ucieczek, braterskich kłótni, przemyślnych forteli i krwawych bitew. Dowiedzą się, że nasi królowie i książęta byli ludźmi z krwi i kości, że zdarzali się wśród nich bohaterowie i tchórze, grzesznicy i święci, patrioci i zwyczajni zdrajcy.
15. HISTORIE I HISTORYJKI POLSKIE (Various Artists) - doskonała propozycja dla wszystkich dzieci i rodziców. To nie tylko płyta, to cały pakiet do zabawy i nauki! To idealne połączenie talentu muzycznego Ferida Lakhdara i błyskotliwych tekstów Doroty Truskolaskiej-Alibert. Wydawnictwo składa się z płyty oraz z książeczki. Za pomocą płyty można przybliżyć najmłodszym słuchaczom historię Polski - od opowieści o Lechu, Czechu i Rusie, przez historię o Królowej Bonie, zagadkę "Kto to jest?" o Bolesławie Chrobrym, po wspaniałą historię miłosną Marysieńki i Jana III Sobieskiego! W zabawny sposób zostało również wyjaśnione czy rzeczywiście przydomki władców mówiły o nich prawdę. Książeczka zawiera piosenki oraz gramy i zabawy historyczne.
16. KRÓTKA HISTORIA RADOMIA DLA DZIECI (Wojciech Krupa, wyd. Wydawnictwo Lucky) - z którego roku pochodzi najstarsza pisemna wzmianka o Radomiu? Co działo się w naszym mieście podczas potopu szwedzkiego? Kiedy przez Radom przejechał pierwszy pociąg? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynosi "Krótka historia Radomia dla dzieci". Wojciech Krupa pisze o historii naszego miasta w sposób prosty i klarowny, pokazując historię Radomia na tle szerokiej panoramy dziejów Polski. Opracowanie obejmuje okres od VIII do XX wieku.
17. BIAŁO-CZERWONE MARZENIA. OD ROZBITEGO ŻYRANDOLA DO FINAŁÓW EURO (Romek Pawlak, wyd. Dom Wydawniczy Rebis) - pierwsza książka dla najmłodszych czytelników o polskiej reprezentacji piłkarskiej i jej awansie do finałów Euro 2016. Mnóstwo barwnych historii, współczesne i dawne gwiazdy polskiego futbolu, największe sukcesy biało-czerwonych w bogato ilustrowanej opowieści. Poznajemy ciekawostki o bohaterach, którzy wywalczyli awans na mistrzostwa Europy w 2016 roku. Dowiadujemy się, jak rozpoczynały karierę gwiazdy obecnej reprezentacji, m.in. Lewandowski, Glik, Krychowiak, Fabiański, a także jej najmłodsi gracze, Milik, Linetty, poznajemy też bliżej sylwetkę trenera Nawałki. Jest też niespodzianka dla dziewcząt, które marzą o piłkarskiej karierze: sylwetka wschodzącej gwiazdy polskiej reprezentacji kobiecej, Ewy Pajor.
18. PASKUDKI SŁOWIAŃSKIE (Maria Dek, wyd. Myślanki) - książka inspirowana jest naszą rodzimą mitologią. W wierszowanych tekstach występują różnorodne postaci – straszydełka, skrzaty, strachy, zjawy – zaczerpnięte ze staropolskich podań. Przedstawione „paskudki”, zachowując istotę swojego charakteru, zostały przedstawione w przewrotny i humorystyczny sposób, tak aby wzbudzały sympatię dzieci, a nie strach. "Paskudek słowiańskich" szukajcie w bibliotekach.

KUP
13 / 14 / 15 / 16 / 17
1. O WIELKICH POLAKACH DZIECIOM (Ewa Skarżyńska, wyd. Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz) - czy znasz już jakiegoś wielkiego Polaka? Jeśli nie ma nikogo takiego w Twojej rodzinie, nie smuć się. Zajrzyj lepiej do książki, którą napisałam specjalnie dla Ciebie. Niezwykli i bohaterscy. Genialni i święci. Zadziwili Europę i świat. Nasi przodkowie - Wielcy Polacy.
2. PIONIERZY, CZYLI POCZET NIESAMOWICIE PRACOWITYCH POLAKÓW (Marta Dzienkiewicz, wyd. Wydawnictwo Dwie Siostry) - Kto zbudował kolej w Andach? Kto wymyślił salony piękności? Kto złamał tajne szyfry wroga? Kto wynalazł kamizelkę kuloodporną? Tego naprawdę dokonali Polacy! Ta książka to połączenie encyklopedii z anegdotą, sensacją, plotką. Wciągające, czasem mrożące krew w żyłach, a czasem zabawne opowieści o Polakach, którzy dokonali tego, co nikomu przed nimi się nie udało.
3. DRZWI. OPOWIEŚĆ O ŚW. WOJCIECHU Anna Czerwińska-Rydel, wyd. Muchomor) - wydana pod patronatem prezydenta Gdańska opowieść o pierwszym patronie Polski, biskupie, męczenniku. Jego postać łączy się z początkami państwa polskiego. Misja Wojciecha, mająca nawrócić Prusów, została zorganizowana przez księcia Bolesława Chrobrego.
4. ŚWIĘCI UŚMIECHNIĘCI. ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II (Eliza Piotrowska, wyd. Święty Wojciech) - lekka, rymowana opowieść o Janie Pawle II, przeznaczona dla dzieci. Historia małego Lolka, który lubił żarty, chętnie grał w piłkę i marzył o aktorstwie. Mały Lolek wyrósł na Karola, który został księdzem, filozofem, duszpasterzem, a w końcu papieżem i jedną z największych postaci XX wieku.
5. NAZYWAM SIĘ MARIA SKŁODOWSKA CURIE (Vera Luisa, wyd. Media Rodzina) - książka przedstawiająca sylwetkę Marii Skłodowskiej-Curie. Ta światowej sławy uczona polskiego pochodzenia miała szczęście wychowywać się w środowisku osób przepojonych zamiłowaniem do nauki i literatury. Kontynuowała naukę na Sorbonie, odkryła zjawisko radioaktywności toru i radonu. Wwspólna intensywna praca z mężem piotrem Curie doprowadziła do odkrycia polonu i radu. Oboje dostali za to Nagrodę Nobla z fizyki. Po śmierci męża założyła Instytut Radu, a podczas pierwszej wojny światowej skutecznie przyczyniła się do zastosowania promieni Roentgena przy udzielaniu pomocy rannym. W 1911 roku przyznano jej drugą Nagrodę Nobla - tym razem z chemii.
6. NAZYWAM SIĘ MIKOŁAJ KOPERNIK (Błażej Kusztelski, wyd. Media Rodzina) - Mikołaj Kopernik z pewnością należy do najbardziej znanych Polaków na świecie. Nic dziwnego, w końcu doprowadził do prawdziwej naukowej rewolucji! To właśnie on "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię", odkrywając, że to planety poruszają się wokół Słońca, nie odwrotnie, jak wierzono przez setki lat. Chociaż ten obywatel Torunia to przede wszystkim autor słynnej rozprawy "O obrotach sfer niebieskich", miał również wiele innych zainteresowań. Niewielu wie, że Kopernik poza astronomią i matematyką świetnie znał się na prawie, medycynie i... pieniądzach. Tak, miał także swój wpływ w rozwój systemu monetarnego! Prawdziwy człowiek renesansu. Dowiedzcie się, czym jeszcze zasłynął i dlaczego jego odkrycia astronomiczne były tak przełomowe.

KUP
1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6
1. SZNEKA Z GLANCEM, CZYLI ELEMENTARZ GWARY POZNAŃSKIEJ (Eliza Piotrowska, wyd. Wydawnictwo Miejskie Posnania) - książka edukacyjna skierowana nie tylko do młodych poznaniaków, której celem jest omówienie i przybliżenie ważnego elementu dziedzictwa kulturowego - gwary poznańskiej, czyli lokalnego języka, współcześnie nieco zapomnianego. Autorka za pomocą opowiadań, wierszyków, historyjek i zabaw prezentuje słowa, zdania i najważniejsze zwroty gwarowe. W książeczce zawarte zostaną także informacje o lokalnych zwyczajach, świętach, potrawach itp.
2. MAŁA KSIĄŻKA O GWARZE WARSZAWSKIEJ (Maria Bulikowska, wyd. Babaryba) - czy wiesz, co to bambaj, trąbizupka, rymanarka? Czym zajmuje się doliniarz, a czym rycerz miotły? I jak właściwie robi się pańską skórkę?! Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, znakiem tego nie jesteś jeszcze warszawskim cwaniakiem... Poznaj charakterną stolycę sprzed lat i zacznij mówić i nosić się po warszawsku!
3. JAK BUM CYK CYK. POWIEDZONKA WARSZAWSKIE (Maria Bulikowska, wyd. Babaryba) - czy wiesz kim jest "panienka z marymonckiej mąki", a kim "cwaniaczek z miodem w uszach"? A co to znaczy "mieć fiksum dyrdum" albo "przepraszam za pardą"? I czy Czarny Roman to Rajzer Pompka? "Jak bum cyk cyk" to mały leksykon najciekawszych warszawskich powiedzonek!

KUP
1 / 2 / 3


Jeśli chcielibyście kupić rekomendowane przeze mnie książki, ale nie macie czasu na szukanie ich po księgarniach, możecie skorzystać z podanych linków. Niektóre z nich to linki afiliacyjne. Jeśli za ich pośrednictwem dokonacie zakupu, otrzymam z tego tytułu niewielką prowizję, która nie wpływa na cenę książki.
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

1 komentarze :

  1. Wspaniały pomysł!!! Dziękuję za zebranie tak wielu książek o Polsce w jednym miejscu. Własnie szukałam prezentu dla dziecka z zagranicy
    , którego rodzice są Polakami. I na pewno coś już wybiorę!!!

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy