JAK ROZPOZNAĆ POLSKI PRODUKT


Wielość produktów tego samego rodzaju, brak wyraźnych, jednoznacznych oznaczeń miejsca produkcji, obcobrzmiące nazwy – to wszystko sprawia, że identyfikacja polskiego produktu podczas zakupów może sprawiać trudności. Jak w takim razie rozpoznać produkty wyprodukowane w Polsce przez firmę zarejestrowaną w naszym kraju? Jak sprawdzić kapitał stojący za firmą?

SPRAWDŹ KOD KRESKOWY NA PRODUKCIE


Odczytanie kodu kreskowego to pierwszy krok do stwierdzenia, czy za danym produktem stoi polska, czy zagraniczna firma.

W większości przypadków produkt dopuszczony do sprzedaży posiada na opakowaniu kod kreskowy (nie jest to jednak warunek obligatoryjny). Jego początek wskazuje na miejsce zarejestrowania firmy dystrybuującej towar. Niestety nie określa on miejsca produkcji danego produktu.

Produkty dystrybuowane przez firmę zarejestrowaną w Polsce, wyprodukowane na terenie Polski lub poza jej granicami, są sygnowane kodem kreskowym, którego początek stanowi ciąg cyfr "590" – jest to tzw. prefiks.

Dla przykładu prefiks od "400" do "440" oznacza towary dystrybuowane przez niemiecką firmę, od "00" do "09" – przez firmę zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych, a "690" i "691" – w Chinach. Bardzo często produkt dystrybuowany przez firmę zarejestrowaną za granicą został również wyprodukowany na terenie obcego kraju.

Prefiks "590" nie gwarantuje więc, że każdy oznaczony nim produkt został wytworzony w Polsce oraz że zysk z jego sprzedaży trafi do polskiego przedsiębiorstwa, dlatego potrzebna jest dodatkowa weryfikacja.

Jeśli zależy ci na zakupie w stu procentach polskiego produktu, bądź ostrożny przy podejmowaniu decyzji zakupowej na podstawie prefiksu "590". Sprawdź dane adresowe firmy i poszukaj na opakowaniu informacji o miejscu produkcji, które producent mógł dodatkowo podać.

Miej świadomość, że istnieją produkty, których wyprodukowanie w Polsce nie jest możliwe - dotyczy to chociażby branży żywnościowej. Nie kupimy wyhodowanych w Polsce bananów czy uprawianej w Polsce czarnej herbaty, ale możemy kupić banany z Ekwadoru od rodzimego importera lub poszukać mieszanek ziołowych do picia z rodzimych upraw.


SZUKAJ OZNACZEŃ NA OPAKOWANIU PRODUKTU LUB NA METCE


Wielu polskich producentów z dumą podkreśla na opakowaniu miejsce produkcji swoich wyrobów za pomocą napisu, naklejki lub symbolu graficznego, co ułatwia klientom podjęcie decyzji zakupowej. Często na ten krok decydują się małe, rodzinne, nieznane szerzej firmy, które chcą się w ten sposób wyróżnić na tle zagranicznej bądź rodzimej konkurencji.

Szukaj na opakowaniach lub metkach napisów typu "Made in Poland", "Wyprodukowano w Polsce", "Produkt polski", "Jestem z Polski", a także symboli graficznych: polskiej flagi, mapy Polski, logotypu programu "Polski ślad" czy "590 powodów".

Tego typu oznaczenia odnoszą się jednak przede wszystkim do miejsca wytworzenia danego towaru. Bywa tak, że dany produkt faktycznie został wyprodukowany w fabryce na terenie Polski, której właścicielem jest jednak zagraniczne przedsiębiorstwo. W przypadku produktów spożywczych od dnia 1 stycznia 2017 roku obowiązują jednolite kryteria, umożliwiające producentom żywności podawanie na opakowaniu informacji o krajowym pochodzeniu poprzez informację „Produkt polski” lub poprzez wprowadzony znak "Produkt polski". Informacja „Produkt polski” może być podawana na produktach, których surowce rolne pochodzą z krajowej produkcji. Dopuszcza się użycie do 25% składników niepochodzących z Polski, ale tylko pod warunkiem koniecznego wykorzystania takich składników w produkcie i przy braku możliwości pozyskania tych składników w kraju (np. bakalie typu rodzynki, czy skórka pomarańczowa). Warto wspomnieć, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi szeroko zakrojoną kampanię o zasięgu krajowym, mającą na celu popularyzację oznaczenia "Produkt polski" - więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Uważaj na znak "Teraz Polska". Wśród laureatów tego konkursu znajdują się firmy z udziałem kapitału zagranicznego, prowadzące produkcję na terenie Polski, stąd godłem konkursu oznaczono np. jogurty Zott, produkowane przez niemiecką spółkę mleczarską.


KORZYSTAJ ZE SPECJALNYCH APLIKACJI NA TELEFON


Z pewnością nie ruszasz się z domu bez telefonu komórkowego. Być może korzystasz na nim z różnych aplikacji. Jeśli tak, zainstaluj również "Polę" – bezpłatną aplikację stworzoną przez Klub Jagielloński, dzięki której poznasz informacje o producencie konkretnego produkty. Wystarczy, że zeskanujesz kod kreskowy z opakowania dowolnego produktu – jeśli jest on w bazie, w ciągu kilku sekund dowiesz się, czy dany producent produkuje w Polsce, prowadzi badania i rozwój w Polsce, czy jest zarejestrowany w Polsce i czy jest częścią zagranicznego koncernu, a także jak wysoki jest udział polskiego kapitału w jego przedsiębiorstwie. Aplikacja jest niezwykle prosta w obsłudze. Można ją pobrać z Google Play, App Store i Windows Store.

Kolejną przydatną aplikacją, którą warto zainstalować w telefonie, jest "WspieramRynek.PL". Po zeskanowaniu kodu kreskowego produktu dowiesz się, w jakim kraju produkt został wyprodukowany, kto jest jego producentem i czy kapitał producenta znajduje się w polskich rękach. Jeśli po zeskanowaniu produktu zobaczysz kolor zielony, oznacza to, że kupując go, wspierasz polski rynek. Jeżeli pojawi się kolor żółty lub czerwony, będzie to znak, że produkt lub producent nie pochodzi z Polski - w takim wypadku warto poszukać innej, rodzimej marki. Lista alternatywnych marek produkujących podobne produkty, z wyróżnieniem tych pochodzących z Polski, dostępna jest w aplikacji na dole ekranu. Aplikacja dostępna jest w Google Play.

Warto także zainstalować aplikację "Polskie Marki", która nieco różni się od dwóch wcześniej wymienionych. By sprawdzić, czy produkt został wyprodukowany przez firmę z polskim kapitałem, nie musisz skanować kodu kresowego - wystarczy, że wpiszesz nazwę produktu, nazwę marki bądź firmy. W aplikacji "Polskie Marki" znajdziesz również funkcję "Kategorie", która pozwala na sprawdzenie pochodzenia całych grup produktów, marek usługowych czy firm. Aplikacja posiada także funkcję "Lista zakupów", za pomocą której stworzysz listę polskich produktów, które planujesz w przyszłości zakupić. Aplikacja dostępna jest w Google Play.

Moje przeglądy