Braster - polskie innowacyjne urządzenie do samobadania piersi

23 listopada 2016

Choć tyle mówi się o znaczeniu działań profilaktycznych, co roku na nowotwór piersi umiera ponad pięć tysięcy Polek*. Pięć tysięcy żon, matek, sióstr, cioć, babć. O pięć tysięcy kobiet za dużo. Pięć tysięcy kobiet, które straciły możliwość na podjęcie zwycięskiej walki z rakiem, ponieważ został on za późno wykryty.

Wcześnie wykryty rak piersi nie musi oznaczać wyroku śmierci. By mieć szansę na podjęcie skutecznego leczenia, należy regularnie, najlepiej raz w miesiącu, samodzielnie badać piersi. Niestety Polki - niezależnie od wieku - o samobadaniu zapominają. Zasłaniają się też brakiem czasu lub niewiarą w umiejętność przeprowadzenia prawidłowego badania palpacyjnego. Równie często zaklinają  rzeczywistość, mylnie zakładając, że rak piersi nigdy ich nie będzie dotyczyć...

Cztery lata temu stosowałam podobne wymówki. Byłam studentką, która nigdy nie badała piersi samodzielnie - nie wierzyłam, że badanie wykonam poprawnie. Wiedziałam również, że do tej pory żadna kobieta w rodzinie nie chorowała na raka piersi, więc założyłam, że istnieje niewielkie ryzyko, że dotknie mnie ten problem.

Możecie sobie wyobrazić, jak wielkie było moje zdziwienie, gdy lekarz ginekolog, którego przy okazji wizyty kontrolnej poprosiłam po raz pierwszy o zbadanie piersi, wręczył mi po badaniu skierowanie na USG piersi w trybie pilnym. Jego wynik był kolejnym szokiem. W obu piersiach, poza licznymi torbielami, które groźne nie są, wykryto dwie zmiany dużej wielkości, wymagające dokładniejszej diagnostyki. Po wynikach biopsji dość szybko trafiłam na oddział chirurgii onkologicznej - zmiany należało wyciąć. Szczegółowe badania potwierdziły, że nie były to zmiany nowotworowe, ale łagodne guzki, niemniej od tej pory muszę badać piersi i przynajmniej raz w roku dodatkowo robić USG. Sama operacja była dla mnie bardzo stresująca - istniało ryzyko, że trzeba będzie zrobić takie cięcia, które uniemożliwią mi karmienie piersią w przyszłości. Na szczęście operującej mnie pani chirurg udało się w taki sposób wyciąć zmiany, że bez przeszkód karmię synka nieprzerwanie już od ponad dwóch lat.

BRASTER - TWÓJ NAJZDROWSZY NAWYK

Niedawno mnie i podobnym osobom wytrącono przedstawione argumenty przeciwko regularnemu samobadaniu piersi z rąk. W sprzedaży dostępny jest już Braster, czyli innowacyjne polskie urządzenie do badania piersi w warunkach domowych. Nad stworzeniem Brastra przez kilka lat pracował zespół polskich naukowców, a samo urządzenie w większości zostało wyprodukowane w kraju. Opracowana przez naukowców technologia pomiarowa została już zabezpieczane międzynarodowymi zgłoszeniami patentowymi – m.in. na terytorium wybranych krajów Unii Europejskiej, Rosji, Indii, Chin i innych państw azjatyckich, a także Brazylii, Australii, USA i Kanady. Mamy więc z czego być dumni.
Twórcy urządzenia mają nadzieję, że pomoże ono tysiącom kobiet w regularnym samobadaniu piersi i wczesnym wykrywaniu zmian, dzięki czemu będą one miały większe szanse na pokonanie ewentualnej choroby nowotworowej. Chcą, by badanie piersi przy pomocy Brastera stało się najzdrowszym nawykiem kobiety - kolejnym po regularnym uprawianiu sportu czy zdrowym odżywianiu.
Braster to innowacyjne w skali świata urządzenie, które pozwala na komfortowe i samodzielne badanie piersi w domu. Jego skuteczność potwierdziły badania kliniczne, przeprowadzone na grupie 1010 kobiet w specjalistycznych poradniach diagnostyki piersi na terenie Polski w latach 2013-2016.
Braster to tak naprawdę cały system domowej profilaktyki raka piersi, na który składa się samo urządzenie, czyli głowica rejestrująca ewentualne zmiany w piersiach, aplikacja mobilna Braster Care, która każdorazowo przeprowadza przez każdy etap badania oraz dostęp - w ramach indywidualnego konta na portalu Brastr - do centrum telemedycznego. Jeśli wynik obrazu badania, zaanlizowany przez algorytmy sztucznej inteligencji, będzie niepokojący, pacjentka zostanie poproszona o wykonanie dalszej diagnostyki.

JAK BRASTER WYKRYWA NIEPOKOJĄCE ZMIANY W PIERSIACH?

Ogólnie mówiąc, działanie urządzenia opiera się na powszechnie stosowanej w medycynie technologii termografii kontaktowej. Komórki nowotworowe od komórek zdrowych odróżnia wyższe tempo metabolizmu. Dodatkowo tworzą one gęstą sieć naczyń włosowatych - w ten sposób powstają ogniska podwyższonej temperatury, które są rejestrowane na powierzchni badanej piersi jako tzw. marker termiczny zmiany nowotworowej. Zmiany patologiczne z podejrzeniem cech nowotworu złośliwego są charakterystyczne pod względem morfologicznym i mają wyższą temperaturę od miejsc zdrowych. Ze względu na te właściwości są one widoczne na termografach jako barwne obszary. Warto wspomnieć, że termografia kontaktowa jest badaniem uzupełniającym takie badania jak mammografia czy USG piersi.
Mówiąc nieco konkretniej - w Brasterze zastosowano technologię ciekłokrystalicznej termografii kontaktowej. Twórcy urządzenia stworzyli innowacyjną, autorską, opatentowaną przez nich recepturę wytwarzania mieszanin związków ciekłokrystalicznych i specjalnej emulsji ciekłokrystalicznej. Ciekłe kryształy to związki chemiczne łączące w sobie cechy cieczy oraz właściwości krystalicznych ciał stałych. Mają one szerokie zastosowanie przy produkcji wyświetlaczy, ekranów LCD, wskaźników cyfrowych czy detektorów temperatury. Prace badawcze nad ciekłymi kryształami, prowadzone przez zespół naukowców pracujących na urządzeniem, pozwoliły na wykorzystanie ich do rejestrowania oraz obrazowania zmian termicznych zachodzących w ciele człowieka spowodowanych m.in. przez tworzenie nowotworów złośliwych. 

Samo badanie wykonuje się za pomocą głowicy rejestrującej, do której przymocowana jest matryca termograficzna. By badanie wykonać, niezbędne jest skorzystanie z aplikacji Braster Care.

Po wykonanym badaniu zaawansowane systemy informatyczne analizują termograficzny obraz piersi zarejestrowany przez matryce. Nad całym procesem czuwają wykwalifikowani specjaliści z centrum telemedycznego. Obrazy uzyskane w poszczególnych badaniach są ze sobą porównywane, dlatego zawsze należy rozpoczynać badanie od prawej piersi, by wyniki analizy porównawczej były wiarygodne.

CZY BADANIE URZĄDZENIEM JEST SKOMPLIKOWANE?

Absolutnie nie. Aplikacja Braster Care krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy badania; przypomni też o badaniu w kolejnym miesiącu. Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i zajmie nie więcej czasu niż kwadrans - a warto ten kwadrans raz w miesiącu poświęcić dla siebie i swojej rodziny.

By jednak wynik badania był wiarygodny, należy spełnić kilka warunków. Ze względu na fizjologiczne zmiany w strukturze piersi podczas cyklu miesiączkowego, pomiaru najlepiej wykonać między 3. a 12. dniem cyklu. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać zabiegów, które mogą wywołać większy przepływ krwi w obrębie piersi, takich jak masaże czy zabiegi fizjoterapeutyczne. W dniu badania nie wolno spożywać alkoholu, brać kąpieli ani prysznica na około 2 godziny przed planowanym badaniem, wykonywać peelingów skóry piersi, dekoltu oraz depilacji pach, korzystać z sauny lub łaźni parowej. Należy także unikać intensywnego wysiłku fizycznego przez około 2 godziny przed badaniem. Około 30 minut przed badaniem i w trakcie badania nie można przebywać w pobliżu źródeł ciepła lub zimna, takich jak grzejniki czy klimatyzatory.

Niezwykle ważne są także warunki panujące w pomieszczeniu, w którym ma być przeprowadzone badanie, ponieważ urządzenie przed pomiarem musi się zaklimatyzować.
CZY KAŻDA KOBIETA MOŻE UŻYWAĆ BRASTERA DO BADANIA PIERSI?

Braster jest urządzeniem dedykowanym wszystkim kobietom powyżej 18. roku życia, jednak nie powinny z niego korzystać kobiety będące w trakcie leczenia z powodu raka piersi i kobiety po terapii przeciwnowotworowej (po chirurgicznym leczeniu oszczędzającym, mastektomii jednostronnej lub obustronnej, chemioterapii, hormonoterapii, leczeniu biologicznym i radioterapii.

Czasowym przeciwwskazaniem do stosowania urządzenia są także między innymi: ciąża, laktacja (do 3 miesięcy do zakończenia karmienia), infekcje z temperaturą ciała, zabieg chirurgiczny w obrębie piersi (biopsje, usunięcie guzka), wszczepienie implantów estetycznych, ostrzykiwanie np. kwasem hialuronowym czy lipotransfer.

DLACZEGO MOIM ZDANIEM WARTO KORZYSTAĆ Z BRASTERA?

Braster został skonstruowany tak, by niemal każda kobieta mogła regularnie w prosty i szybki sposób badać piesi w domowym zaciszu lub w innym miejscu, w którym czuje się swobodnie.

Ja - choć muszę regularnie badać piesi - nadal nie ufam wykonywanemu samodzielnie badaniu palpacyjnemu. Wolę, by badał mnie lekarz ginekolog, jednak nie odwiedzam go co miesiąc, ale najczęściej dwa razy w roku, wtedy też wykonuję kontrolne USG piersi. Mam świadomość, że ewentualna zmiana nowotworowa przez kilka miesięcy może urosnąć i stać się groźniejszą niż na początku. Braster z kolei potrafi wykryć nawet najmniejsze zmiany we wczesnej fazie rozwoju, które nie zawsze można wyczuć w trakcie badania palpacyjnego.

Gdy zakończę karmienie synka, z Brastera będę mogła korzystać co miesiąc, nie martwiąc się o prawidłową ocenę badania - zrobi to za mnie inteligentny algorytm. Jest to dla mnie największa korzyść urządzenia. Będę też mogła porównywać ze sobą uzyskane pomiary, które stanowią doskonałe uzupełnienie mammografii czy USG piersi. Nad tymi dwoma badaniami ma jednak moim zdaniem tę "przewagę", że pomiaru można dokonywać regularnie w domu, podczas gdy mammografię i USG zaleca się wykonywać raz na kilkanaście miesięcy (albo jeszcze rzadziej) w placówce medycznej.

Warto wspomnieć, że z jednego urządzenia Braster może korzystać wiele kobiet, dlatego - jeśli zdecydujecie się na zakupu urządzenia - będzie mogła z niego korzystać Wasza mama, babcia, siostra czy przyjaciółka. Każda z nich będzie jednak potrzebować indywidualnego konta, czyli własnego abonamentu.
JAK ZAMÓWIĆ URZĄDZENIE?

Braster można zamówić w oficjalnym sklepie internetowym producenta, link do którego znajdziecie poniżej. Można go także kupić w sieci aptek Dr Zdrowie. Docelowo urządzenie ma być dostępne w większości aptek w całej Polsce.

Poza zakupem samego urządzenia, konieczne jest wykupienie abonamentu, który zapewni dostęp do centrum telemedycznego, lub dokonanie jednorazowej opłaty z góry. Najtańszy abonament kosztuje 29 zł na miesiąc.
Strona internetowa: www.braster.eu
Sklep internetowy: www.sklep.braster.eu/pl
Facebook: facebook.com/Braster.eu


*dane przedstawione w maju 2016 roku podczas konferencji prasowej towarzyszącej XIX Światowemu Kongresowi "Zdrowe piersi" Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego (ISS), który po raz pierwszy odbył się w Warszawie.
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

2 komentarze :

  1. uwazam, że takie urządzenie to rewelacyjna sprawa, w zaciszu domowym można bezboleśnie badać piersi, nie ma porównania z bolesnym badaniem piersi u lekarza, chodzi o wypracowanie zdrowych nawyków samoktroli bo częste badanie może pomóc wykryć raka we wczesnym stadium choroby któy jest cąłkowicie wyleczalny. Uważam, że to świetny wynalazek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Samobadanie rekoma nigdy nie odzwierciedli badania Brasterem. Swienie,ze w ogole takie urzadzenie powstalo. Na pewno to ulatwi funkcjonowanie, bo z najdrobijsza zmiana na piersi nie bedziemy biec do lekarza(ktory i tak nie chce wystawiac skierowan) tylko sami bedziemy miec kontrole. Wynik jest w niedlugim czasie po badaniu. Rewelacja.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy