Dastan - polska moda męska w dobrym stylu

21 marca 2016

Poprosiliśmy dziesięciu mężczyzn w różnym wieku z kręgu rodziny i znajomych o wskazanie polskich firm odzieżowych z konfekcją męską. Sześciu z nich nie było w stanie podać żadnej rodzimej marki, trzech wymieniło Bytom i Vistulę, czwarty - po dłuższym zastanowieniu - obok Bytomia wskazał firmę Próchnik, Ochnik i Recman.

Zapytajcie panów w swoim otoczeniu, jakie znają polskie firmy szyjące koszule czy garnitury. Jesteśmy przekonani, że większość z nich nie będzie w stanie wymienić, niestety, żadnej marki.

Jednocześnie wszyscy zagadnięci przez nas panowie wyrazili chęć kupowania ubrań szytych w Polsce od polskich producentów, gdyby - po pierwsze - wiedzieli, że dana marka jest marką rodzimą, a po drugie - gdyby jakość odzieży szła w parze z estetyką i ceną.

W branży odzieżowej funkcjonuje o wiele więcej polskich firm niż tych pięć wspomnianych powyżej, jednakże zdecydowanie gorzej - z różnych powodów - radzą sobie od strony marketingowej, choć jakość ich wyrobów i ceny nie obiegają od tych, które można znaleźć w salonie rozpoznawalnego Bytomia czy Recmana.

Czas zacząć częściej mówić o polskich firmach odzieżowych, które szyją koszule, garnitury, spodnie, marynarki czy płaszcze. Temat rodzimej męskiej mody co jakiś czas podnosi na swoim blogu  między innymi Michał 'Mr Vintage' Kędziora (koniecznie zajrzyjcie do jego wpisu "40 polskich marek, które powinieneś znać" oraz do tekstu "Polska moda męska 2014 - prognozy"), patrząc na nie okiem eksperta mody męskiej.

Nie czujemy się kompetentni, by analizować kolekcje rodzimych marek dla mężczyzn w ten sam sposób co Michał Kędziora, możemy jednak ciągle poszerzać naszą listę polskich producentów odzieży o kolejne firmy oraz prezentować poszczególnych producentów na blogu, byście mogli osobiście wybrać się do ich sklepów, poprzymierzać dostępne modele i dokonać wyboru.

Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam rodzinną firmę Dastan, która na rynku istnieje już od 27 lat i której odzież na dzień dzisiejszy dostępna jest - poza sprzedażą internetową - w 21 salonach firmowych w całej Polsce, głównie w mniejszych miejscowościach, ale również w Krakowie, Lublinie, Kielcach, Płocku czy we Wrocławiu. W niedalekiej przyszłości firma planuje otworzyć sklepy w każdym województwie, w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Salon Dastan znajduje się między innymi w drugim naszym rodzinnym mieście - Kaliszu.

Cenisz klasyczną elegancję? A może uważasz, że zasady są po to, aby je łamać? Niezależnie od tego, jak definiujesz swój styl, zapewne lubisz świetnie wyglądać. W takim razie odzież Dastan to propozycja na Twoją miarę, skrojona z dbałością o każdy detal, jaka wyróżnia naszą rodzinną markę.


DASTAN - HISTORIA MARKI

Firma powstała w 1989 roku z inicjatywy Grzegorza Staniaszka w Tuszynie; tutaj też umiejscowiona jest własna szwalnia. Upadek komunizmu stworzył nie tylko wiele możliwości na rozpoczęcie własnej działalności, ale przede wszystkim odsłonił wielką niszę na rodzimym rynku właśnie w modzie męskiej. Jak wspomina założyciel marki, elegancka, klasyczna odzież dla mężczyzn - oprócz kilku sklepów w skali kraju czy krawców szyjących na miarę - praktycznie nie była dostępna.

Pan Grzegorz - choć sam nie trudnił się krawiectwem - interesował się modą męską i chciał lepiej ubierać panów wokół siebie. Postawił sobie za cel rozwój świadomości mody oraz poczucia estetyki wśród mężczyzn. Zaprosił do współpracy doświadczonych krawców i razem z nimi stworzył początkowo linię samych garniturów szytych na skalę przemysłową, co pozwoliło mu zaoferować dobre garnitury w dobrej cenie.

W kolejnych latach w ofercie Dastan pojawiały się kolejno okrycia wierzchnie - płaszcze, kurtki, marynarki, a także koszule i spodnie. Od początku działalności firmy wszystkie modele szyte są w Polsce.

Przekonasz się, że zbudowanej na tradycjach rodzinnych marce Dastan można zaufać. Od 27 lat projektujemy i szyjemy w kraju, a materiały, z których korzystamy, pochodzą od sprawdzonych polskich i europejskich dostawców.

Pan Grzegorz w firmie zatrudnił nie tylko najbliższych, ale i najlepszych lokalnych krawców oraz szwaczki. Obecnie Dastan tworzy już drugie pokolenie - do wciąż zarządzającej firmą głowy rodziny dołączyły dzieci oraz brat. Rodzinna jest również atmosfera w firmie, co podkreślają jej pracownicy, którzy są traktowani na równi z krewnymi. Poczucie przynależności do jednego rodzinnego zespołu wszystkich łączy i motywuje do jeszcze lepszej pracy. Sam zespół szyjący podzielony jest na cztery grupy, w których pracę znalazło ponad 80 osób.

Pierwszy firmowy salon Dastan powstał na miejscu, czyli w Rzgowie, jednak na samym początku działalności - do końca lat 90. - sprzedaż odbywała się głównie w sklepach partnerskich - multibrandach. Kolejny sklep, już "zamiejscowy", otwarto w Bełchatowie. Na dzień dzisiejszy firma posiada rozbudowaną ogólnopolską sieć salonów firmowych oraz sklepów partnerskich (blisko 180 placówek), głównie w mniejszych miejscowościach, których listę znajdziecie tutaj. Intensywny rozwój marki, wzrost sprzedaży oraz ciągle powiększające się grono zadowolonych klientów pozwalają właścicielowi snuć plany na rozszerzenie sieci sklepów firmowych; Dastan chce być obecny w każdym województwie, zarówno we własnych salonach, jak i w galeriach handlowych.


DASTAN - MODA MĘSKA W DOBRYM STYLU

Oferta marki skierowana jest do mężczyzn w każdym wieku, którzy w ubiorze cenią sobie klasyczne rozwiązania, a także do tych, którzy są otwarci na nowości i eksperymenty, i nie boją się nowoczesnych fasonów czy kolorów. Wśród proponowanych garniturów, marynarek, koszul czy spodni znaleźć można modele spełniające zarówno wymogi formalnej elegancji, jak i takie, które pozwalają na stworzenie zestawu smart casual.

Asortyment uzupełnia osobna kolekcja garniturów ślubnych oraz garniturów dla maturzystów i młodzieży pochodzących do egzaminów na zakończenie gimnazjum.


Do ubrań dobrać można pasujące paski, muchy, krawaty, buty, portfele, torby, skarpetki, sweterki czy koszulki, dzięki czemu w salonie Dastan mężczyzna może ubrać się od stóp do głów na każdą sytuację; dodatki produkowane są oczywiście w Polsce przez zaufanych i sprawdzonych podwykonawców.

Uważnie śledzimy nadchodzące trendy, z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem - wtedy też pojawiają się obowiązujące w następnym sezonie karty kolorystyczne, karty wzorów, nowe tkaniny etc. Bierzemy czynny udział w targach mody oraz tkanin, które służą nam szukaniu inspiracji. Należy podkreślić słowo "inspiracji", ponieważ nasza działalność nie opiera się na biernym kopiowaniu. Trzymamy rękę na pulsie świata mody. Zamiast jednak ślepo poddawać się dyktaturze trendów, wydobywamy z nich to, co wartościowe i niebanalne, co wzbogaca, a nie przekreśla klasyczną męską elegancję. Mamy zespół projektowy składający się z głównego projektanta oraz pięciu trendspotterów, którzy nieustannie śledzą rynek i potrzeby klientów, i proponują poszczególne elementy kolekcji. Wszyscy ściśle ze sobą współpracują. Krótkie serie produkcyjne sprawiają, że wprowadzamy nowe modele nie tylko w tradycyjnym trybie sezonowym, lecz także na bieżąco. W ten sposób poszerzamy ofertę o wiele produktów niepowtarzalnych, dzięki którym mężczyzna wyróżnia się spośród dobrze ubranych i imponuje doskonałym stylem.

Koszule szyte są z bawełny, lnu i żakardów, marynarki - z wełny, lnu, bawełny, spodnie - z bawełny, a garnitury - z wełny oraz mieszanek wełny. Materiały pochodzą od polskich i zagranicznych dostawców. Do większości modeli koszul dodawane są poszetki. Warto wspomnieć, że w niedalekiej przyszłości w ofercie marki pojawią się koszule z dzielonym karczkiem, na które trudno natknąć się w sklepach.
Dastan przywiązuje dużą wagę do jakości produktów oraz życzliwej i kompetentnej obsługi klienta - wierzy, że te dwa elementy równie mocno składają się na sukces marki, dlatego produkt przechodzi dokładną kontrolę jakości, a zatrudniany w sklepie personel jest odpowiednio szkolony.

Najważniejsze jest dla nas pełne zaufanie klientów i pewność, że został odpowiednio obsłużony, otrzymał najlepszy produkt i jest w pełni zadowolony. Dzięki temu wiemy, że do nas wróci i poleci nas swoim znajomym - jest to dla nas najlepsza reklama. Bardzo często zdarza się, że po udanym zakupie dana osoba przyprowadza do nas swoją rodzinę: brata, tatę, syna, kuzyna, przyjaciela, którzy chcą zakupić dokładnie ten sam produkt, mimo że mogliby wybrać z kilkunastu innych. W tutaj sytuacji "ratuje" nas fakt, że najczęściej dany model i fason wprowadzamy w kilku wersjach kolorystycznych, bo jak tata i syn wyglądaliby obok siebie dokładnie w identycznych marynarkach, albo - co gorsza - co to by było, gdyby pan młody i świadek mieliby identyczne garnitury na ślubie? A tak - mimo że upatrzyli sobie ten sam model - zawsze mogą się odróżnić kolorami.

Ceny w Dastanie są zróżnicowane i porównywalne z cenami innych marek. Za garnitur zapłacimy od 650 zł do ponad tysiąca (chociaż podczas wyprzedaży można je upolować nawet w cenie 299 zł), za marynarkę - od 350 zł do 550 zł (na wyprzedażach od 199 zł), a za koszulę z długim rękawem - od 155 zł do 250 zł.


Klienci mają możliwość zapisania się do programu lojalnościowego "Dastan Club", który gwarantuje liczne korzyści i przywileje. Karta klubowicza uprawnia przede wszystkim do atrakcyjnych rabatów przy zakupach w salonach Dastan na terenie całego kraju.

DASTAN - SZYCIE PASOWANE

Dastan w każdym salonie firmowym oferuje swoim klientom usługę szycia pasowanego. Jeśli klientowi spodoba się fason danego garnituru, ale chciałby, by uszyto go z innej tkaniny, lepiej go dopasować, poszerzyć, uszyć na wyższy/niższy wzrost, dodać pewne elementy (na przykład drugą kieszonkę, dwa rozcięcia z tyłu zamiast jednego, węższe bądź szersze klapy), ma taką możliwość. W salonie firmowym będzie mógł zapoznać się z aktualnym katalogiem tkanin i dodatków i złożyć zamówienie na wybrany garnitur. Garnitur szyty na zamówienie może dodatkowo posiadać wyhaftowany monogram klienta – wedle życzenia.


Z usługi szycia miarowego korzystają przede wszystkim bardzo wysocy panowie (o wzroście powyżej 195 cm; niżsi panowie ze spokojem znajdą na siebie garnitur wprost z wieszaka) czy trenujący na siłowi, o ponad przeciętnie rozbudowanych ramionach. Oczywiście szycie miarowe nie ma sensu, jeśli klientom zależy tylko na drobnych przeróbkach typu skrócenie czy zwężenie nogawek, delikatne skrócenie rękawów czy dołu marynarki, delikatne zwężenie marynarki - tego typu przeróbki na zakupionym w sklepie Dastan garniturze wykonywane są gratis.


Jeśli szukacie garniturów, marynarek czy koszul szytych w Polsce - lub jeśli chcecie zamówić doskonale pasujący garnitur - wybierzcie się do sklepu marki Dastan. Z pewnością znajdziecie w nim coś dla siebie!


Strona internetowa: www.dastan.pl
Facebook: facebook.com/Dastan

- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

6 komentarze :

 1. Witam,

  Jest to nieprawdą że firma Próchnik zleca szycie firmą z Chin. Od 2015 roku firma przeniosła cała produkcję do Polski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za zwrócenie uwagi, nie dotarły do nas informacje o przeniesieniu produkcji z Chin.

   Usuń
 2. Mam marynarkę od nich - świetna!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny artykuł :) zdumiewająco razem wyglądacie na tych zdjęciach :) Własnie jestem na etapie kupowania garnituru na wesele to będę się wzorował na waszych pomysłach :) Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wczoraj nabyłem garnitur Waszej marki. Rewelacja. Lekki i bardzo wygodny ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ich czarny płaszcz wełniany kupiony 20 lat temu.
  Dzisiaj odebrałem z pralni chemicznej.
  Jak nowy.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy