Książki o inspirujących osobowościach i polskich przedsiębiorcach

20 grudnia 2016

Jeśli lubicie czytać i szukacie ciekawych tytułów, chciałabym polecić Wam kilka interesujących książek. Książek o rodzimych przedsiębiorcach, których droga do finansowego sukcesu i rozpoznawalności nie zawsze była prosta. Książek o wielkich osobowościach, które wciąż inspirują i zadziwiają. Książek o genialnych naukowcach, wybitnych sportowcach, podziwianych artystach, nieustraszonych podróżnikach. Książek o zwykłych-niezwykkych, odważnych kobietach, które ramię w ramię z mężczyznami stawiały czoła okupantowi, a później działały w Solidarności. Książek o mężczyznach, którzy budzili podziw publiki i łamali damskie serca; którzy narażali życie dla ojczyzny.

Miłej lektury!


1. "Najbogatsze. Jak powstawały fortuny Polek", Sławomik Koper, wyd. Wydawnictwo Czerwone i Czarne (KLIK) - Helena Rubinstein, Barbara Piasecka Johnson, Martha Stewart, Misia Sert ‒ polskie bizneswoman, które potrafiły wykorzystać szansę daną przez los i zrobiły światową karierę. Kobiety piękne i niezależne. Odważne i przedsiębiorcze. Inteligentne i błyskotliwe. Oto intrygująca opowieść o ich życiu i kulisach sukcesu.
2. "Sukces polskich marek kosmetycznych. Piękne historie", Lidia Lewandowska, wyd. Dom Wydawniczy PWN (KLIK) - wyjątkowa opowieść stworzona z dziesięciu rozmów z założycielami, właścicielami i prezesami najważniejszych firm kosmetycznych w Polsce. Rozmówcy wprowadzają czytelnika w świat nie tylko spraw biznesowych, lecz także ludzkich emocji, które nieodłącznie towarzyszą im każdego dnia pracy. Opowiadają o historii i planach na przyszłość, dzielą się nabytymi doświadczeniami oraz wartościami, którymi kierują się w życiu. Dziesięć historii z sukcesem w tle. Dziesięć różnych opowieści połączonych jednym, spełnionym pragnieniem – zbudowania marek, które podbiją rynek kosmetyczny w Polsce i na świecie.
3. "Helen Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno", Michele Fitoussi, wyd. Muza S.A. (KLIK) - zanim pojawili się Estee Lauder i Max Factor, była Helena Rubinstein. Zawsze o krok przed swoimi konkurentami. Zrewolucjonizowała rynek produktów do pielęgnacji ciała i na nowo określiła kanony kobiecej urody. Mapa terytoriów podbijanych przez jej słynną luksusową markę powiększała się lawinowo: od Melbourne przez Londyn i Paryż do miasta największego sukcesu - Nowego Jorku. "Cesarzowa piękna" zmieniła wizerunek milionów kobiet na całym świecie podając im lustro wiecznej młodości w postaci kosmetyków. Jednak zanim Helena Rubinstein zasłynęła marką kosmetyczną, wiodła pełne przygód życie. Wszyscy znają ją z portretów Salvadora Dali czy Pabla Picassa, na których była przedstawiana jako obwieszona klejnotami miliarderka, ale czy ktoś wie, że ta niesłychanie pracowita kobieta była kiedyś skromną Polką?
4. "Fortuna po polsku", Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński, wyd. Agora (KLIK) - dwa dziennikarze prześledzili losy marek, które stały się symbolami polskiego handlu. Pączki od Bliklego, czekolada od Wedla, buty od Kielmana, futro od Hersego, suknia od braci Jabłkowskich, garnitur od Turbasy, krem od Soszyńskiego i kolczyki od Kruka - na ich sukces pracowały całe pokolenia. Książka "Fortuna po polsku" to opowieść nie tylko o zarabianiu pieniędzy, ale przede wszystkim o ludziach, którzy mieli przedsiębiorczość we krwi.
5. "Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat, cz. 1", Marek Borucki, wyd. Muza S.A. (KLIK) - w świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze. U nas mało znani, bądź w ogóle zapomniani. Książka wydobywa z narodowej niepamięci ludzi, których warto poznać bliżej. Wśród 39 postaci są wybitni naukowcy, genialni kompozytorzy, inżynierowie, konstruktorzy, artyści malarze, graficy, pisarze i społecznicy. Otrzymywali prestiżowe wyróżnienia, niektórzy wielokrotnie byli nominowani do Nagrody Nobla, byli zapraszani na światowe konferencje, występowali w najsłynniejszych salach koncertowych świata.
6. "Ludzie interesu w przedwojennej Polsce", Maria Barbasiewicz, wyd. Dom Wydawniczy PWN (KLIK) - o powodzeniu firmy decydowały: rzutkość, odwaga, wiedza, umiejętność lawirowania przedsiębiorcy wśród zmieniających się okoliczności gospodarczych i politycznych, także szczęście i pewna bezwzględność. To wyjątkowa na rynku książka, która prezentuje niezwykle różnorodne środowisko przedwojennych przemysłowców i biznesmenów – ludzi zawodowo związanych z gospodarką i finansami Drugiej Rzeczypospolitej. Przedstawia je na tle ówczesnych uwarunkowań ekonomicznych, politycznych i społecznych, pokazując jego blaski i cienie. Opisuje sytuację kraju po odzyskaniu niepodległości (zniszczenia wojenne, dziedzictwo zaborów, wahania koniunktury, wojny celne, ustawodawstwo pracy itp.), a także załamanie gospodarcze w latach wielkiego światowego kryzysu i to, w jaki sposób sobie z nim radzono.
7. "Wielcy zapomniani Polacy, którzy zmienili świat, cz. 2", Marek Borucki, wyd. Muza S.A. (KLIK) - wśród kolejnych trzydziestu dwóch sławnych na świecie Polaków są; konstruktorzy, kompozytorzy, naukowcy, artyści. Przedstawienie następnej grupy rodaków, którzy osiągnęli ogromny sukces nie było trudne, jest ich wielu. Poznajemy m.in. znakomitego inżyniera ze Strzyżowa, niewielkiej miejscowości na Lubelszczyżnie, który zaprojektował pojazd księżycowy. To nasz konstruktor Mieczysław Bekker jest twórcą pojazdu wykorzystywanego na księżycu przez wyprawy Apollo. Antoni Cierplikowski to słynny Antoine, czesał m.in. Gretę Garbo, Marlenę Dietrich czy Ewę Curie. Twórcą najbardziej znanej na świecie marki kosmetyków Max Factor też jest Polak Maksymilian Faktorowicz. Na największych scenach operowych świata występowała i urzekała melomanów swym talentem Ada Sari. Primadonna urodziła się w Wadowicach.
8. "Polskie firmy rodzinne", Artur Krasicki, Anna Zasiadczyk, wyd. Muza S.A. (KLIK) - kiedy mówimy „polskie firmy rodzinne”, myślimy: Wedel, Blikle, Kruk… Tymczasem w naszym kraju istnieje wiele mniejszych firm, które obecnie prowadzi trzecie, a nawet czwarte pokolenie spadkobierców. W książce Artura Krasickiego i Anny Zasiadczyk sukcesorzy stuletnich tradycji z dumą dzielą się opowieściami o historii biznesów, które zostały zapoczątkowane przez ich dziadków czy pradziadków, niekiedy jeszcze w czasie zaborów, i były mozolnie budowane przez kolejne lata. Kraków, Poznań, Warszawa, Łódź… To w tych miastach powstały firmy do dzisiaj działające i doskonale znane nie tylko ich mieszkańcom, ale wielu ludziom, także poza granicami naszego kraju. Krakowska Pracownia Krawatów Mikuły, warszawska Pracownia Cukiernicza Zagoździński, łódzki warsztat samochodowy Wróblewskich czy poznańska Pracownia Lutnicza Niewczyk & Synowie.

9. "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna", Mariusz Urbanek, wyd. Iskry (KLIK) - Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną. Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej. Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.
10. "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat", Maria Pilich, Przemysław Pilich, wyd. Muza S.A. (KLIK) - publikacja przybliża sylwetki ponad 30 polskich podróżników, począwszy od żyjącego w XIII wieku Benedykta Polaka uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika i prekursora polskiej geografii do profesora Ryszarda Wiktora Schramma - wybitnego biochemika, polarnika i alpinisty. Co ciekawe z przytoczonych w książce biografii wyłania się obraz podróżnika w nieco innym, niewspółczesnym znaczeniu. Wymienieni podróżnicy byli niekiedy pierwszymi ludźmi, którzy w ogóle pojawili się w danym miejscu lub którzy dotarli do jeszcze niepoznanych plemion, czasem by wbrew grożącemu im niebezpieczeństwu poznać ich kulturę, sposób życia i otaczające ich bogactwo przyrody.
11. "Olimpijczycy drugiej Rzeczypospolitej", Ryszard Wryk, wyd. Nauka i Innowacje (KLIK) - publikacja składa się z dwóch części. W części pierwszej autor przedstawił biografię zbiorową olimpijczyków Drugiej Rzeczypospolitej. Uwzględnił w niej takie zagadnienia jak: struktura wieku, pochodzenie terytorialne, pochodzenie społeczne, niepodległościowe rodowody, wykształcenie i struktura zawodowa, struktura narodowościowa, portret sportowy, wojenne losy 1939-1945, w trudnych czasach powojnia i echa pamięci. Ta część ma charakter wybitnie pionierski. W dotychczasowej literaturze naukowej nie ma opracowania, które przedstawiałoby zbiorowość sportowców w ujęciu historyczno-socjologicznym. Część druga pracy zawiera biogramy 327 olimpijczyków.
12. "Prezenterki", Aleksandra Szarłat, wyd. Świat Książki (KLIK) - Seria portretów i rozmów z legendarnymi spikerkami, układających się w opowieść o Telewizji Polskiej od roku 1957, telewizji jakiej już nie ma. W ekskluzywnych wywiadach Edyta Wojtczak, Krystyna Loska, Bożena Walter, Bogumiła Wander i Katarzyna Dowbor opowiadają o swej pracy i życiu prywatnym. Skąd wzięły się w telewizji? Czy rzeczywiście zarabiały „kokosy” i czy polityka miała wpływ na ich pracę? Jak przygotowywały się do prowadzenia festiwali w Opolu i w Sopocie? Na czym polegały ich „wpadki”? Co obecnie robią i co myślą o dzisiejszej telewizji? Czy chciałyby do niej wrócić?
13. "Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej", Karolina Sandecka-Felberg, wyd. Dom Wydawniczy PWN (KLIK) - na książkę składają się wcześniej publikowane wspomnienia o poetce, takie jak fragmenty autobiografii Maryli Rodowicz Niech żyje bal, fragment przedmowy do książki Listy na wyczerpanym papierze Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory innych a także teksty nigdy wcześniej nie publikowane, napisane specjalnie na potrzeby tej książki. O poetce opowiadają między innymi: Krystyna Sienkiewicz, Stanisław Soyka, Katarzyna Ważyk, Agata Passent, Stan Borys, Ewa Błaszczyk i inni, bliscy Osieckiej ludzie. Książkę dopełniają wiersze dedykowane artystce lub inspirowane jej osobą oraz fragmenty wywiadów prasowych z Osiecką.
14. "Maria Skłodowska-Curie i jej córki", Shelley Emling, wyd. Muza S.A. (KLIK) -
Shelly Emling opowiada historię najsłynniejszej na świecie rodziny naukowców, uhonorowanej czterema nagrodami Nobla. Autorka pokazuje relacje matki z córkami, rzucając nowe światło na osobę noblistki. Znajdziemy tu prywatne listy Marii, upublicznione przez jej jedyną wnuczkę. Autorka opisała także podróże do USA oraz przyjaźń z dziennikarką Missy Meloney, która zorganizowała Marii turnee po Ameryce połączone z cyklem odczytów i wykładów.
15. "Polki, które zadziwiły świat", Joanna Puchalska, wyd. Muza S.A. (KLIK) - żyły intensywnie, twórczo i pracowicie. W burzliwych czasach przejmowały odpowiedzialność za rodzinę. Na nich wielokrotnie spoczywał obowiązek wychowywania dzieci i zapewnienia rodzinie bytu, albo bezpośrednio towarzyszyły mężczyznom w walce, nie raz zadziwiając swoim męstwem. Wiele z nich przeszło piekło aresztowań i więzień. Odznaczały się renesansową wprost wszechstronnością, przy tym piękne, utalentowane, eleganckie, dzielne patriotki. Były kontynuatorkami chlubnych tradycji walki o niepodległość. Książka przedstawia sylwetki trzynastu niezwykłych Polek.
16. "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście", Dariusz Korotko, Marcin Pietraszewski, wyd. Agora (KLIK) - jak to się stało, że niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektromonter po szkole zawodowej, stał się «wielki»? Autorzy, dysponując ogromnym materiałem – pamiętnikarskimi zapiskami Kukuczki i jego książkami, rozmowami z żoną Cecylią, wywiadami z członkami wypraw, w jakich Kukuczka uczestniczył itd. – stworzyli fascynujący portret człowieka uparcie dążącego do celu, pełnego sprzeczności i zdającego sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić, od młodości naznaczonego czyhającą w pobliżu śmiercią. Miał dwadzieścia trzy lata, gdy po raz pierwszy stracił w górach swego przyjaciela, rówieśnika. I czterdzieści, odpadając w 1989 roku od południowej ściany Lhotse stanowiącej bodaj najtrudniejszą próbę dla alpinisty. Tego ostatniego dnia zapisał w pamiętniku dwa zagadkowe słowa: Paradise – Raj… Ciała nie odnaleziono, grób jest… pusty!

17. "Dziewczyny z Solidarności", Anna Herbich, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (KLIK) - Anna Herbich przywraca pamięć o kobietach, bez których rewolucja Solidarności nie mogła się udać. Oddaje głos bohaterkom, które zbyt długo pozostawały w cieniu wielkiej historii. To prawdziwe historie naszych mam i babć. Czy zdobylibyśmy się na podobną odwagę?
18. "Łączniczki", Wiktor Krajewski, Maria Fredro-Boniecka, wyd. W.A.B. (KLIK) - dziewięć niezwykłych, wzruszających, a często szokujących opowieści kobiet, które jako 14-15-letnie łączniczki lub sanitariuszki uczestniczyły w powstaniu warszawskim. Każda z kobiet opowiada o powstaniu ze swojej perspektywy, a wszystkie sylwetki układają się w pewną syntezę postaw oraz obraz patriotycznego środowiska walczącej młodzieży tego okresu. Książka ilustrowana jest archiwalnymi fotografiami z archiwów rodzinnych.
19. "Dziewczyny wojenne", Łukasz Modelski, wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (KLIK) - Łukasz Modelski wysłuchał jedenastu niezwykłych historii kobiet, których młodość upłynęła pod znakiem drugiej wojny światowej. Są wśród nich córka marszałka Piłsudskiego i wnuczka księcia Lwowa, premiera rewolucyjnego rządu rosyjskiego, która pokochała legendę polskiego podziemia - majora Łupaszkę). Nie chcą, by nazywać je bohaterkami, ale ich historie zapierają dech w piersiach – akces do oddziału żywych torped, udział w akcjach egzekucyjnych AK, ratowanie żydowskich dzieci. Pozostają zarazem młodymi, pięknym kobietami, które chcą kochać w tych nieludzkich okolicznościach, a do Powstania Warszawskiego idą w najlepszych sukienkach, aby być gotowymi na paradę zwycięstwa.
20. "Dziewczyny wyklęte", Szymon Nowak, wyd. Fronda (KLIK) - pierwsza taka książka o dziewczynach z antykomunistycznego podziemia - o tych bardzo znanych i niemal zupełnie zapomnianych. O tych, które nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie i życie. Szesnaście porywających opowieści o walce, dramatycznych wyborach, ucieczkach, upokorzeniach i więziennej wegetacji. Inka, Marcysia, Perełka, Wanda, Jaga, Krystyna, Jasiek, Czesława, Irena, Blondynka, Lala, Danka, Sarenka, Dziuńka, Krysia, Siostra Izabela. Te z nich, które nadal żyją, przeżywają swe wspomnienia inaczej niż mężczyźni. Wciąż pamiętają, kto i gdzie został ranny, jakiego użyły środka odkażającego i czy wystarczyło bandaży.
21. "Polki przeklęte? Wielkie kobiety - dramatyczne historie", Jarosław Molenda, wyd. Bellona (KLIK) - wybrane przez autora bohaterki były ofiarami zdrady, prześladowań w czasie wojny i okupacji, a także ofiarami niespełnionej miłości i przestępczych porachunków. Należy ocalić pamięć autentycznego bohaterstwa i miłości widzianego nie tylko jako podstawowy a zarazem prosty obowiązek wierności Ojczyźnie. Te bohaterki nie zdradzały ani wiadomości wojskowych, ani swoich przekonań. Niejednokrotnie kobiety te wykazywały większą odporność i powściągliwość aniżeli mężczyźni.
22. "Dziewczyny od Andersa", Agnieszka Lewandowska-Kąkol, wyd. Fronda (KLIK) - opisywane w tej książce Polki dzielą dekady i różny status społeczny, ale oprócz narodowości łączy jedno – jakieś fatum, które ciążyło nad nimi, czego efektem była tragiczna śmierć, najczęściej w młodości. Wyjątkiem jest Wiera Gran, która dożyła sędziwego wieku, ale jej ciężkie przejścia przypominały polowanie na czarownice, doprowadzając ją pod koniec życia niemal do obłędu. Wybrane przez autora bohaterki były ofiarami zdrady, prześladowań w czasie wojny i okupacji, a także ofiarami niespełnionej miłości i przestępczych porachunków.
23. "Opowieści z pierścionkiem i welonem", Bogna Wernichowska, wyd. Arcana (KLIK) - ślubne wspomnienia to nie tylko opis samej ceremonii, ale przede wszystkim historie ludzi jacy, w określonym miejscu i czasie złożyli przysięgę bycia z sobą - na dobre i złe. A także opowieści o ich wspólnym życiu, rodzinach - z jakich wyszli i które założyli, jak również przywołanie czasów w których przyszło im żyć. Polskie dzieje ostatnich kilkuset lat były burzliwe i zmienne - wojny, utrata niepodległości, przegrane narodowe powstania, życie pod zaborami... A wpływ wydarzeń historycznych na egzystencję ludzi - tak należących do najwyższych społecznych sfer, jak i skromnych środowisk - drobnej szlachty, mieszczan czy artystów - zawsze był istotny.
24. "Wpływowe kobiety drugiej Rzeczypospolitej", Sławomir Koper, wyd. Bellona (KLIK) - Sławomir Koper kontynuuje wątek życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej i tym razem zajął się osobami kobiet odgrywających w tych czasach znaczącą rolę. I nie ogranicza się włącznie do osób najbardziej znanych, przypomina również panie już nieco zapomniane (Maria Morska) czy też dopiero obecnie docenione (Katarzyna Kobro). Ale przede wszystkim jest to barwna opowieść o żeńskich elitach okresu międzywojennego, z Jadwigą Beck, Zofią Nałkowską czy Marią Dąbrowską na czele.

25. "Dżentelmeni PRL-u", Emilia Padoł, wyd. Prószyński Media (KLIK) - dziewięciu bohaterów tej książki - Leopold Tyrmand, Zbigniew Cybulski, Marek Hłasko, Leon Niemczyk, Daniel Olbrychski, Stanisław Mikulski, Jerzy Zelnik, Andrzej Łapicki i Jan Nowicki — to mężczyźni zachwycający sukcesami, podziwiani za urodę, często drażniący wizerunkiem. Wszyscy byli w PRL-u idolami - łączyły ich charyzma, ambicja i zdumiewające losy. Każdy z nich był wzorcem w inny sposób, zawsze jednak w wyjątkowej życiowej roli - roli dżentelmena.
26. "Żony bogów. Cztery portery żon sławnych pisarzy", Sławomir Koper, wyd. Wydawnictwo Czerwone i Czarne (KLIK) - Witold Gombrowicz, Sławomir Mrożek, Czesław Miłosz - dla nas to wybitni pisarze, wielcy artyści, niemal stawiani na piedestale. Ale przecież nie byli pozbawieni słabości, lęków oraz niedoskonałości, z którymi musiały sobie na co dzień radzić ich żony. Żyjąc w cieniu sławnych mężów, przymykały oczy na zdrady, homoseksualne skłonności, tolerowały kaprysy i pielęgnowały w chorobie.
27. "Deyna. Geniusz futbolu, książę nocy", Wiktor Bołba, wyd. The Facto (KLIK) - prawdziwa, niewybielana i niebanalna historia Kazimierza Deyny. To opowieść o uwielbieniu i czci, którą po dziś otaczają go kibice Legii, i nienawiści, jaką okazywali mu fani innych polskich drużyn. O drodze na szczyt i upadku. To wreszcie opowieść o człowieku obdarzonym wybitnym talentem, ale także naznaczonym słabościami - niepohamowanym pociągiem do kobiet, skłonnościami do zdrady, alkoholu i hazardu.
28. "Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk", Dominik Szczepański, wyd. Agora (KLIK) - historia Aleksandra Doby, emerytowanego inżyniera mechanika, który został Podróżnikiem Roku 2015 "National Geographic". W ciągu 166 dni pokonał ponad 12 tys. km kajakiem z Lizbony do New Smyrna Beach na Florydzie. Walczył z awariami, przeciwnymi wiatrami i dziewięciometrowymi falami. Na 48 dni stracił łączność telefoniczną ze światem. O czym się myśli przez tyle samotnych dni?
29. "Słynni playboye PRL", Iwona Kienzler, wyd. Bellona (KLIK) - W galerii peerelowskich playboyów znalazło się pięciu polityków, w tym dwóch prezesów Radiokomitetu, a więc urzędników w randze ministra, trzech ludzi kultury i jeden kierowca rajdowy. Co ciekawe, wszyscy oni, z wyjątkiem jednego, bynajmniej nie uważali się za uwodzicieli, twierdząc, że łatkę playboya przypięto im niesłusznie. Przyjrzyjmy się, jacy byli naprawdę owi playboye minionej epoki.
30. "Ułani, poeci, dżentelmeni. Męski świat przedwojennej Polski", Jan Łoziński, Maja Łozińska, wyd. Dom Wydawniczy PWN (KLIK) - Maja i Jan Łozińscy opowiadają o męskim świecie II Rzeczypospolitej: kodeksie honorowym i towarzyskim, o obowiązkach i przywilejach dżentelmenów, o męskiej modzie, stosunku do kobiet, zainteresowaniach, o szczególnym statusie oficerów w ówczesnym społeczeństwie, o ich życiu prywatnym. Przytaczają relacje i wspomnienia z balów w kasynach oficerskich, z konkursów jeździeckich i słynnych pojedynków.
31. "Artyści w okupowanej Polsce. Zdrady, triumfy, dramaty", Remigiusz Piotrowski, wyd. Dom Wydawniczy PWN (KLIK) - Książka przybliża wojenne losy Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszy, Stefana Jaracza, Miry Zimińskiej, Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, Witolda Zacharewicza, Romana Niewiarowicza, Czesława Miłosza, Jerzego Andrzejewskiego, Zofii Nałkowskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Ferdynanda Goetla, Tadeusza Gajcego, Andrzeja Panufnika, Henryka Warsa czy Mieczysława Fogga. Przybliża też wojenną dolę wielu innych, dziś już kompletnie zapomnianych aktorów, pisarzy, poetów i muzyków.
32. "Piechniczek. Tego nie wie nikt", Paweł Czado, Beata Żurek, wyd. Agora (KLIK) - Niezwykłe kulisy ostatniego jak dotąd wielkiego sukcesu polskiej reprezentacji i opowieść o niezwykłym życiu chłopaka ze Śląska, którego w 1982 roku chciała nosić na rękach cała Polska.
- Justyna

author

Justyna Ziembińska-Uzar

Cześć! Nazywam się Justyna Ziembińska-Uzar i od 2012 roku na swoim blogu opowiadam o ciekawych polskich produktach oraz przedstawiam polskie marki. Moją misją jest promocja patriotyzmu konsumenckiego w codziennym wydaniu. Mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej, na nowo odkrywając dla siebie hasło "dobre, bo polskie"!


Udostępnij ten post

1 komentarze :

  1. Ja jeszcze polecam książkę o Max Faktorze, świetna historia powstania marki

    OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są moderowane.

NIE PUBLIKUJĘ KOMENTARZY ZAWIERAJĄCYCH LINKI.

Komentarze zawierające treści obraźliwe i złośliwe, a także zawierające reklamy, linki do sklepów i stron firmowych oraz stanowiące wsparcie dla marketingu szeptanego nie będą publikowane.

Moje przeglądy